Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κάτι άλλο είναι. Σαν εκτόνωση. 'Εχει αναφερθεί και από τον @CptBill στο midea του.

Είδα στο διάγραμμα ότι κάνει παύση κοντά στην μια ώρα ίσως γιαυτό, μπορείς να κάνεις ένα τεστ μόλις σταματήσει να ανεβάσεις θερμοστάτη να δεις αν θα βγάλει defrost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ενιαιος χωρος 100τμ απο παντου ελευθερος με 13 ανοιγματα .Ηδη υπαρχει ενα LG18btu στην κουζινα 10ετιας που καιει 16 ωρες ημερησιως και θελω να καλύψω την αλλη ακρη που απεναντι ειναι η σκαλα για τον επανω οροφο.Με το πολυ κρυο δουλευει καλοριφερ.813393776_.PNG12.PNG.54a93261bdd1649a719eab693f33cedf.PNG  

Ξερω τι θα πεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

defrost ειναι. λαθος defrost του μηχανηματος. Δεν με πειθει κανεις για το αντιθετο.

To εχω ανεβασει και σε βιντεο στο youtube και κανα 2 σχολια αναφερουν ιδια συμπεριφορα. . Συμβαινει οταν η υγρασια εξω ειναι στο θεο. 

Εχω μπει στη διαδικασια περυσι να ελεγξω πιεσεις κτλ, ολα βρεθηκαν οκ. 

. S

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CptBill είπε

defrost ειναι. λαθος defrost του μηχανηματος. Δεν με πειθει κανεις για το αντιθετο.

To εχω ανεβασει και σε βιντεο στο youtube και κανα 2 σχολια αναφερουν ιδια συμπεριφορα. . Συμβαινει οταν η υγρασια εξω ειναι στο θεο. 

Εχω μπει στη διαδικασια περυσι να ελεγξω πιεσεις κτλ, ολα βρεθηκαν οκ. 

. S

Στην συγκεκριμένη φάση όταν μπαίνει dF ακούς την βαλβίδα; Ο ανεμιστήρας σταματάει; Κανονικά με την περσίδα κάτω δεν θα πρέπει να δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kal365 είπε

Ενιαιος χωρος 100τμ απο παντου ελευθερος με 13 ανοιγματα .Ηδη υπαρχει ενα LG18btu στην κουζινα 10ετιας που καιει 16 ωρες ημερησιως και θελω να καλύψω την αλλη ακρη που απεναντι ειναι η σκαλα για τον επανω οροφο.Με το πολυ κρυο δουλευει καλοριφερ.813393776_.PNG12.PNG.54a93261bdd1649a719eab693f33cedf.PNG  

Ξερω τι θα πεις..

Θα ρωτήσω πόσα τμ από αυτά τα 100 σε ενδιαφέρει να καλύψεις. Μήπως να μας έκανες και ένα σχεδιάγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Klausx είπε

Στην συγκεκριμένη φάση όταν μπαίνει dF ακούς την βαλβίδα; Ο ανεμιστήρας σταματάει; Κανονικά με την περσίδα κάτω δεν θα πρέπει να δουλεύει.

Ναι . η τριοδη ακουγεται μια χαρα κανοντας το χαρακτηριστικο ηχο αλλαγης αντιστροφης της λειτουργιας απο θερμανση σε ψυξη. Ο εσωτερικος ανεμιστηρας σταματαει. Γκαζωνει η εξωτερικη μοναδα και μετα απο ενα λεπτο μαλλον αντιλαμβανεται οτι μπηκε σε λανθασμενο defrost , σταμταει η εξωτερικη και περνανε μερικα λεπτα (αφου θεωρητικα πρεπει ΞΑΝΑ να περασει σε θερμανση) ωστε να ξεκινησει ξανα η θερμανση.

Τα διπλανα κλιματιστικα (ενα passion pro και ενα aria) θα μπουν σε defrost μονο σε ακραιες καταστσεις με τη θερμοκρασια κοντα στους 0. 

Το midea ξεκινησε ομως τα χαζα του ηδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, CptBill είπε

defrost ειναι. λαθος defrost του μηχανηματος. Δεν με πειθει κανεις για το αντιθετο.

To εχω ανεβασει και σε βιντεο στο youtube και κανα 2 σχολια αναφερουν ιδια συμπεριφορα. . Συμβαινει οταν η υγρασια εξω ειναι στο θεο. 

Εχω μπει στη διαδικασια περυσι να ελεγξω πιεσεις κτλ, ολα βρεθηκαν οκ. 

. S

 

12 λεπτά πριν, Klausx είπε

Στην συγκεκριμένη φάση όταν μπαίνει dF ακούς την βαλβίδα; Ο ανεμιστήρας σταματάει; Κανονικά με την περσίδα κάτω δεν θα πρέπει να δουλεύει.

Νομίζω ότι δεν είναι λάθος defrost. Αν ήταν λάθος δεν θα το έκανε σε τόσα μηχανήματα. Σχεδιαστικό πρέπει να είναι και κάτι εξυπηρετεί. Απλά δεν ξέρω τι.

@Klausx είναι ίδια φάση με defrost μόνο που δεν κάνει defrost.

Αν το βάλω μπρος δεν το κάνει.

c4483aa99ee3cab184b7703fdf61a77c.png

Μόνο όταν κάνει παύσεις σε συνήθη λειτουργία.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Νομίζω ότι δεν είναι λάθος defrost. Αν ήταν λάθος δεν θα το έκανε σε τόσα μηχανήματα. Σχεδιαστικό πρέπει να είναι και κάτι εξυπηρετεί. Απλά δεν ξέρω τι.

@Klausx είναι ίδια φάση με defrost μόνο που δεν κάνει defrost.

Αν το βάλω μπρος δεν το κάνει.

c4483aa99ee3cab184b7703fdf61a77c.png

Μόνο όταν κάνει παύσεις σε συνήθη λειτουργία.

Σε μια αντλια θερμοτητας αερος-νερου, ενα μονολεπτο "defrost" που δεν ειναι defrost αλλα "κατι θα εξυπηρετουσε" που μονο η midea γνωριζει,  θα ηταν καταστροφικο για λογους θερμικης αποδοσης κτλ.

Δεν ειναι φυσιολογικη λειτουργια και ναι, σε εμενα που το μηχανημα βρισκεται σε ενα μικροσκοπικο δωματιο, μου ειναι αδιαφορο και εαν κανει ανα Χ ωρες αυτο το defrost.

Τελευταια φορα που ειχα επικοινωνησει με το σερβις ειχαμε αφησει ως εκκρεμότητα μηπως αλλαχθει καποιος σενσορας εαν θυμαμαι καλα. Βαρεθηκα και δεν τους ενοχλησα ξανα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Νομίζω ότι δεν είναι λάθος defrost. Αν ήταν λάθος δεν θα το έκανε σε τόσα μηχανήματα. Σχεδιαστικό πρέπει να είναι και κάτι εξυπηρετεί. Απλά δεν ξέρω τι.

@Klausx είναι ίδια φάση με defrost μόνο που δεν κάνει defrost.

Αν το βάλω μπρος δεν το κάνει.

c4483aa99ee3cab184b7703fdf61a77c.png

Μόνο όταν κάνει παύσεις σε συνήθη λειτουργία.

 

7 λεπτά πριν, CptBill είπε

Σε μια αντλια θερμοτητας αερος-νερου, ενα μονολεπτο "defrost" που δεν ειναι defrost αλλα "κατι θα εξυπηρετουσε" που μονο η midea γνωριζει,  θα ηταν καταστροφικο για λογους θερμικης αποδοσης κτλ.

Δεν ειναι φυσιολογικη λειτουργια και ναι, σε εμενα που το μηχανημα βρισκεται σε ενα μικροσκοπικο δωματιο, μου ειναι αδιαφορο και εαν κανει ανα Χ ωρες αυτο το defrost.

Τελευταια φορα που ειχα επικοινωνησει με το σερβις ειχαμε αφησει ως εκκρεμότητα μηπως αλλαχθει καποιος σενσορας εαν θυμαμαι καλα. Βαρεθηκα και δεν τους ενοχλησα ξανα.

 

Δεν θα έπρεπε να λέει κάτι στο manual αν κάπου εξυπηρετεί; Επίσης δεν μπόρεσαν να δώσουν απάντηση μέσω τηλ και είπαν αμέσως για αισθητήρα οπότε δεν τους φάνηκε φυσιολογικό.

Το δικό μου Midea το έχω ανοιχτό συνήθως από τις 15:00 ~ 00:00 δεν έχω δει ποτέ dF ούτε έχω ακούσει θόρυβο της τετραοδης. Εμένα όμως δεν κάνει παύση πάνω από 10 λεπτά. Θα δοκιμάσω αύριο να ζεστάνω το δωμάτιο και να το ρυθμίσω στους 18 για μια ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα ρωτήσω πόσα τμ από αυτά τα 100 σε ενδιαφέρει να καλύψεις. Μήπως να μας έκανες και ένα σχεδιάγραμμα;

358580420_.png.56db62b3ea66ae0d9909cbaeced711fb.png

Στο περιπου.Το LG καλυπτει σχεδον και την τραπεζαρια.Το προβλημα ειναι το καθιστικο που εχω θερμοπομπους οταν δεν εχω πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.Με ενδιαφερει μονο η θερμανση κυριως την ημερα και οχι με πολυ κρυο.Επισης το LG κανει defrost σε πολυ παγο .

2 ώρες πριν, kal365 είπε

Το Panasonic CS-FZ50WKE / CU-FZ50WKE White εχει καλους δεικτες scop για τα λεφτα του (Μαλαισια) και 5 χρονια εγγυηση αλλα δεν υπαρχουν κριτικες.LG εχω 10ετιας και εχω ξεχασει ποτε του εχω κανει συντηρηση και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Ποιο μοντελο LG ακριβως?

 

P18RK

Libero Silver Inverter V με Α+ Ενεργειακή Κλάση, Plasmaster Ιονιστής, 3M Μicro Φίλτρο Προστασίας

Σιγουρα καιει αλλα δουλευει κ στα ορια του.Σκυλι ομως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, kal365 είπε
 

P18RK

Libero Silver Inverter V με Α+ Ενεργειακή Κλάση, Plasmaster Ιονιστής, 3M Μicro Φίλτρο Προστασίας

Σιγουρα καιει αλλα δουλευει κ στα ορια του.Σκυλι ομως.

 

An einai αυτο https://klimamall.gr/product/lg-libero-silver-p18rk/

βλεπω ειναι δυνατο στη θερμανση για 18ρι. 21000 btus και πανω.

Παντως σταματωντας την λειτουργια των θερμοπομπων θα δεις τεραστια οικονομια.

Το 1/4 απο οσο σου καινε τωρα και κατω...

Απο αυτα που προτεινεις,κυριως για λογους εγγυησης κρατω τα Haier (δυνατοτερο και αψογη υποστηριξη με 5χρ εγγυηση) και Daikin (οικονομικοτερο στη θερμανση,επισης 5χρ εγγυηση ΜΟΝΟ αν αγοραστει απο δικτυο Daikin Blue Dealers με κωδικο F αντι A στο μοντελο)

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kal365 είπε

358580420_.png.56db62b3ea66ae0d9909cbaeced711fb.png

Στο περιπου.Το LG καλυπτει σχεδον και την τραπεζαρια.Το προβλημα ειναι το καθιστικο που εχω θερμοπομπους οταν δεν εχω πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.Με ενδιαφερει μονο η θερμανση κυριως την ημερα και οχι με πολυ κρυο.Επισης το LG κανει defrost σε πολυ παγο .

Το Panasonic CS-FZ50WKE / CU-FZ50WKE White εχει καλους δεικτες scop για τα λεφτα του (Μαλαισια) και 5 χρονια εγγυηση αλλα δεν υπαρχουν κριτικες.LG εχω 10ετιας και εχω ξεχασει ποτε του εχω κανει συντηρηση και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Δεν είναι κακό το Panasonic. Καλή τιμή. Βλέπω έχει και καλό εύρος.

Πόσα τμ είναι ο υπόλοιπος χώρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...