Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

εχω arielli 9αρι σιγουρα δεν ειναι διακριτικο αλλα η λειτουργια του ειναι στο ιδιο μοτιβο με τα αλλα , οτι ακουγεται η εξωτερικη ειναι θεμα συντονισμου 

Είναι κοντά σε παράθυρο , δε συντονίζει απλά ανεβαίνει πάνω απο κιλοβάτ μαρσάροντας χωρίς λόγο. Θα μπορούσε να ξεκινά πιο ομαλά και να μη σβήνει στο τέταρτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

Είναι κοντά σε παράθυρο , δε συντονίζει απλά ανεβαίνει πάνω απο κιλοβάτ μαρσάροντας χωρίς λόγο. Θα μπορούσε να ξεκινά πιο ομαλά και να μη σβήνει στο τέταρτο

μαρσαρει για να πιασει θερμοκρασια βασει προγραμματισμου και σβηνει αφου την περναει ,δυστυχως φτηνος προγραμματισμος , συμβαινει και στις καλυτερες και ακριβοτερες μαρκες  

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Αν βαλεις ενα θερμομετρο στα 30 εκατοστα απο τις περσιδες ποση θερμοκρασια μετρας; Εννοειται να αναφερεις και ζητουμενη αλλα και θερμοκρασια μεσα και εξω απο τον χωρο σου. 
ρωταω μηπως εχω προβλημα που δεν εχει σχεση με το κρυο και το υποπτευομουν εξαρχης

35-36C στα 30εκ από περσίδες, έξω 4.5C , μέσα 22, watts τώρα κάπου 750W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παίδες για να λέμε τα σύκα σύκα, λαμβάνοντας υπόψιν τα δικά μου δεδομένα, μέχρι τώρα εχω κάψει από τα μεσάνυχτα 1,5 ευρώ συνολικά και μίνιμουμ η θερμοκρασία σε όλο το σπίτι 92τμ πλην μπάνιου είναι 21,3 το λιγότερο με 37,000btu κλιματιστικά μέτριας απόδοσης.

Δεν βγαίνουν αυτά τα νούμερα με άλλου τύπου θέρμανση 24/7. Αυτά που καίμε είτε λίγο καλύτερα σε άλλους, είτε λίγο χειρότερα, είναι για να ανοίγουμε σαμπανιες.

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι όταν έκαιγα πετρέλαιο μου έβγαινε περίπου 3 ευρώ/ώρα. σε τετοια κρυα για παρόμοια αίσθηση έκαιγα κανα 10ρικο. Χαώδης διαφορά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έξω 5 - 5,5 όλη μερα... το καλοριφέρ εκλεισε στις 11:00 το πρωι και άναψε πάλι τώρα.

Ζητούμενη αρχικα 23, στο πρώτο σκαλοπάτι 22 και λίγο πριν το κλεισω 21.

Θερμοκρασία στην άλλη άκρη του 65τμ δωματίου που δεν έχει απευθειας πρόσβαση ο αέρας του AC σταθερά 22, 22,1.

Εδώ το γράφημα...

https://prnt.sc/wveiox

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση σε καινουριο σχετικα toyotomy izuru οι περσιδες οι δεξια αριστερα κανουν ενα μικρο σαν τριξιμο ενω οταν δουλευει μονο η περσιδα πανω κατω ειναι αθορυβο καμια συμβουλη????Αυτες που κανουν δεξια αριστερα κανουν κατι σαν τρανταγμα ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μεχρι σημερα οτι ειχα παρει απο την Panasonic ηταν αριστο, ειπα να κινηθω προς την σειρα Etherea, και συγκεκριμενα ενα 18ρι και ενα 12ρι. H εγκατασταση εγινε απο φιλο τεχνικο οπως επρεπε (αντλια, 3 μετρα σωληνων κτλ).

Καταρχας να πω πως η εξωτερικη μοναδα του 18ριου ειναι τεραστια, και αναγκαστικα την εβαλα κατω καθως οι τοιχοι δεν ειναι πολυ της προκοπης. Το παλικαρι επαθε λιγο σοκ απο το μεγεθος. Οκ λεω, θα ειναι λογικα πιο αθορυβο. Γινεται η εγκατασταση, ανοιγω το κλιματιστικο και ακουω αυτο: https://streamable.com/u6eb7o

Στο βιντεο μπορει να μην ακουγεται πολυ δυνατο, ομως οταν το κλιματιστικο δουλευει στο φουλ, ακουγεται στην αλλη πλευρα του σπιτιου. Το χειροτερο ειναι πως η εσωτερικη μοναδα ειναι απολυτα ησυχη στην λειτουργια Quiet, αλλα ακουγεται η εξωτερικη, και στο 18ρι στο σαλονι, και στο 12ρι στο δωματιο (σαφως λιγοτερο, και πιο πολυ σαν φυσιολογικο κλιματιστικο, του 18ριου ακουγεται πολυ high pitched). Το παλικαρι ειχε χρονια να βαλει Πανασονικ και δεν ξερει αν ετσι πρεπει να ακουγεται, μου ειπε οτι γενικα σχεδον κανενα δεν κανει τοσο θορυβο ο συμπιεστης του τα τελευταια 4-5 χρονια

Δεν ξερω αν εχει αλλος εδω μεσα το κλιματιστικο ωστε να μου πει αποψη, και αν πρεπει να καλεσω την εταιρεια να το δει.

Απο κει και περα: Αρκετες λειτουργιες, πολυ καλη αποδοση και καταναλωση, η εφαρμογη για κινητα την βρηκα πολυ ευχρηστη (εχει και καταναλωση ρευματος, αλλα χανει σε σχεση με την εξυπνη πριζα που του εχω πανω ενα 5-10%), ζεσταινουν ικανοποιητικα το σπιτι. Στο 12ρι εχω ακουσει καποια τριξιματα πλαστικων οταν η περσιδα ειναι στη μεση, αλλα δε το κανει συνεχεια

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pgetsos είπε

Μιας και μεχρι σημερα οτι ειχα παρει απο την Panasonic ηταν αριστο, ειπα να κινηθω προς την σειρα Etherea, και συγκεκριμενα ενα 18ρι και ενα 12ρι. H εγκατασταση εγινε απο φιλο τεχνικο οπως επρεπε (αντλια, 3 μετρα σωληνων κτλ).

Καταρχας να πω πως η εξωτερικη μοναδα του 18ριου ειναι τεραστια, και αναγκαστικα την εβαλα κατω καθως οι τοιχοι δεν ειναι πολυ της προκοπης. Το παλικαρι επαθε λιγο σοκ απο το μεγεθος. Οκ λεω, θα ειναι λογικα πιο αθορυβο. Γινεται η εγκατασταση, ανοιγω το κλιματιστικο και ακουω αυτο: https://streamable.com/u6eb7o

Στο βιντεο μπορει να μην ακουγεται πολυ δυνατο, ομως οταν το κλιματιστικο δουλευει στο φουλ, ακουγεται στην αλλη πλευρα του σπιτιου. Το χειροτερο ειναι πως η εσωτερικη μοναδα ειναι απολυτα ησυχη στην λειτουργια Quiet, αλλα ακουγεται η εξωτερικη, και στο 18ρι στο σαλονι, και στο 12ρι στο δωματιο (σαφως λιγοτερο, και πιο πολυ σαν φυσιολογικο κλιματιστικο, του 18ριου ακουγεται πολυ high pitched). Το παλικαρι ειχε χρονια να βαλει Πανασονικ και δεν ξερει αν ετσι πρεπει να ακουγεται, μου ειπε οτι γενικα σχεδον κανενα δεν κανει τοσο θορυβο ο συμπιεστης του τα τελευταια 4-5 χρονια

Δεν ξερω αν εχει αλλος εδω μεσα το κλιματιστικο ωστε να μου πει αποψη, και αν πρεπει να καλεσω την εταιρεια να το δει.

Απο κει και περα: Αρκετες λειτουργιες, πολυ καλη αποδοση και καταναλωση, η εφαρμογη για κινητα την βρηκα πολυ ευχρηστη (εχει και καταναλωση ρευματος, αλλα χανει σε σχεση με την εξυπνη πριζα που του εχω πανω ενα 5-10%), ζεσταινουν ικανοποιητικα το σπιτι. Στο 12ρι εχω ακουσει καποια τριξιματα πλαστικων οταν η περσιδα ειναι στη μεση, αλλα δε το κανει συνεχεια

Δεν ξέρω τι ευαισθησία έχει το μικρόφωνο αλλά ακούγεται όντως δυνατά.

Τι πριζάκι του έβαλες; Τι κατανάλωση έχεις δει ως ελάχιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το στειλω με μειλ την δευτερα στο καταστημα που το πηρα να μου πουν αν ειναι φυσιολογικο. Στο βιντεακι θα ελεγα δεν ακουγεται καν ιδιαιτερα δυνατα.

HS110, γυρω στα 360 ή 380 νομιζω, συνηθως στα 380-440 παιζει. Αν μπορεσω καποια στιγμη θα φτιαξω και ενα γραφημα με την εφαρμογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pgetsos είπε

Θα το στειλω με μειλ την δευτερα στο καταστημα που το πηρα να μου πουν αν ειναι φυσιολογικο. Στο βιντεακι θα ελεγα δεν ακουγεται καν ιδιαιτερα δυνατα.

HS110, γυρω στα 360 ή 380 νομιζω, συνηθως στα 380-440 παιζει. Αν μπορεσω καποια στιγμη θα φτιαξω και ενα γραφημα με την εφαρμογη

Εμένα στο βίντεο μου ακούγεται υπερβολικά δυνατό, οπότε αν στην πραγματικότητα κάνει παραπάνω, δεν μου φαίνεται φυσιολογικό.

Για το hs110 έχει οδηγίες στο Sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βραδυ να το αφησουμε ανοιχτο με νυχτερινο ρευμα ή δεν μας συμφερει;

μια φορα που το δοκιμασει νομιζω δεν πηγε καλα

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...