Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, περιοχή Καλαμαριά με εξωτερική 2 βαθμούς το perfera κάνει defrost. Το έχω όλο το βράδυ στην τελευταία σκάλα ανεμιστήρα για να πιάνει μέχρι μέσα (το τογιο του δωματίου δεν παίζεται για ύπνο) και λίγο πρίν σηκωθώ έκοψε τελείως ο ανεμιστήρας και άκουγα αρκετά κρακ κρουκ διαστολων. Έχει γύρω στα 8 λεπτά ήδη και δεν έχει πάρει ακόμα. Ζητούμενη 24, φουλ ανεμιστήρας.

Screenshot_20210116-090120.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 defrost για το fujitsu και μάλλον 3 για το mitsubishi (κόλλησε το sonoff αλλά βλέπω τη χαρακτηριστική κορυφή μετά από αυτό). Ή είναι μικρό ή έχει θέμα ή απλά είναι αυτό που είναι. Who knows...

image.png.e629673bf066ba7f4412600efa3b9953.png

Να και το df του @Rnd1978. Κράτησε 6'

image.png.f54cab027087eb550d1fa6e643d7dfa5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλο defrost το mitsubishi. Το fujitsu παλικάρι.  Αν δεν έχει χάσει φρέον (που πλέον το θεωρώ αρκετά πιθανό), πάει ο μύθος ότι η τεράστια εξωτερική μονάδα βοηθάει στο να μη πιάνει πάγο. Χιονίζει εδώ για τα καλά.

image.png.71b4c75ee7331650ff1fec76ed357e8b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα 

χρησιμοποιοώ το συγκεκριμένο κλιματιστικό (Midea Prime MA2-12NXD0 WiFiR Inverter) μόνο για ένα δωμάτιο  και ακόμα με θερμοκρασία λίγο κάτω απο τους 10 βαθμούς βγάζει ένα σφάλμα df άλλες φορές μέσα στο δεκάλεπτο άλλες μετά απο είκοσι λεπτά ....Στο manual δεν αναφέρει τίποτα για το συγκεκριμένο σφάλμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, corsair04 είπε

καλημέρα 

χρησιμοποιοώ το συγκεκριμένο κλιματιστικό (Midea Prime MA2-12NXD0 WiFiR Inverter) μόνο για ένα δωμάτιο  και ακόμα με θερμοκρασία λίγο κάτω απο τους 10 βαθμούς βγάζει ένα σφάλμα df άλλες φορές μέσα στο δεκάλεπτο άλλες μετά απο είκοσι λεπτά ....Στο manual δεν αναφέρει τίποτα για το συγκεκριμένο σφάλμα....

Αν κρατάει για 1 λεπτό, δεν είναι κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν κρατάει για 1 λεπτό, δεν είναι κάτι.

Λοιπον χθες πηγα να παρω το εργαλειο (ururu) στο χερι!!! Εκει που ειμασταν στα 95 w σταθερα η ΔΕΔΗΕ την οποιας τα χαρατσια και την "υποδομη" (ας καγχασω χα χα χα ) πληρωνουμε ολοι σε καθε λογαριασμο ειχε αντιθετη αποψη. Στις 1:45 κανει κατι απανωτα on off   σε κλασματα δευτερολεπτου  το ενα απο το αλλο και σε 3 με 4 δευτερολεπτα εχουμε blackout που κρατησε παρακαλω μεχρι τις 4:10. Ολες οι φασεις. Στον δρομο που μενω εχουν αλλαξει τον μετασχηματιστη 4 με 5 φορες αλλα αυτο πρεπει να ηταν πιο γενικο ισως σε ολη την πολη. Πως προστατευομαστε ???? Φυσικα η πρωτη μου κινηση ηταν να το βγαλω απο την πριζα..Μπανανια....Και σε αυτη την περιπτωση αν παθεις ζημια δεν σε καλυπτει κανενος ειδους εταιρικη εγγυηση φανταζομαι.

1 λεπτό πριν, Lofarek είπε

Λοιπον χθες πηγα να παρω το εργαλειο (ururu) στο χερι!!! Εκει που ειμασταν στα 95 w σταθερα η ΔΕΔΗΕ την οποιας τα χαρατσια και την "υποδομη" (ας καγχασω χα χα χα ) πληρωνουμε ολοι σε καθε λογαριασμο ειχε αντιθετη αποψη. Στις 1:45 κανει κατι απανωτα on off   σε κλασματα δευτερολεπτου  το ενα απο το αλλο και σε 3 με 4 δευτερολεπτα εχουμε blackout που κρατησε παρακαλω μεχρι τις 4:10. Ολες οι φασεις. Στον δρομο που μενω εχουν αλλαξει τον μετασχηματιστη 4 με 5 φορες αλλα αυτο πρεπει να ηταν πιο γενικο ισως σε ολη την πολη. Πως προστατευομαστε ???? Φυσικα η πρωτη μου κινηση ηταν να το βγαλω απο την πριζα..Μπανανια....Και σε αυτη την περιπτωση αν παθεις ζημια δεν σε καλυπτει κανενος ειδους εταιρικη εγγυηση φανταζομαι.

Δεν θελω να φανταστω ποσα κλιματιστικα πηγαν ακλαφτα χθες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Λοιπον χθες πηγα να παρω το εργαλειο (ururu) στο χερι!!! Εκει που ειμασταν στα 95 w σταθερα η ΔΕΔΗΕ την οποιας τα χαρατσια και την "υποδομη" (ας καγχασω χα χα χα ) πληρωνουμε ολοι σε καθε λογαριασμο ειχε αντιθετη αποψη. Στις 1:45 κανει κατι απανωτα on off   σε κλασματα δευτερολεπτου  το ενα απο το αλλο και σε 3 με 4 δευτερολεπτα εχουμε blackout που κρατησε παρακαλω μεχρι τις 4:10. Ολες οι φασεις. Στον δρομο που μενω εχουν αλλαξει τον μετασχηματιστη 4 με 5 φορες αλλα αυτο πρεπει να ηταν πιο γενικο ισως σε ολη την πολη. Πως προστατευομαστε ???? Φυσικα η πρωτη μου κινηση ηταν να το βγαλω απο την πριζα..Μπανανια....Και σε αυτη την περιπτωση αν παθεις ζημια δεν σε καλυπτει κανενος ειδους εταιρικη εγγυηση φανταζομαι.

Δεν θελω να φανταστω ποσα κλιματιστικα πηγαν ακλαφτα χθες..

Ένα πριζακι υπέρτασης ,ένας επιτηρητής τάσης στο πίνακα ,ένα ups πάνω στο κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ένα πριζακι υπέρτασης ,ένας επιτηρητής τάσης στο πίνακα ,ένα ups πάνω στο κλιματιστικό 

Ups εχω στο ψυγειο που ειναι και αυτο inverter. Τωρα ups για κλιματιστκο θα πρεπει να ειναι κτηνος....Κλεινω προς τον επιτηρητη τασης στον πινακα...αν αυτο με καλυπτει απο το ενδεχομενο καψιματος πλακετας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Καλημέρα, περιοχή Καλαμαριά με εξωτερική 2 βαθμούς το perfera κάνει defrost. Το έχω όλο το βράδυ στην τελευταία σκάλα ανεμιστήρα για να πιάνει μέχρι μέσα (το τογιο του δωματίου δεν παίζεται για ύπνο) και λίγο πρίν σηκωθώ έκοψε τελείως ο ανεμιστήρας και άκουγα αρκετά κρακ κρουκ διαστολων. Έχει γύρω στα 8 λεπτά ήδη και δεν έχει πάρει ακόμα. Ζητούμενη 24, φουλ ανεμιστήρας.

Screenshot_20210116-090120.png

Ποιο perfera έχεις;

Εγώ έχω το 12αρι σε 28τμ και πάνω από 19 βαθμούς δε μπορεί να ανεβάσει ενώ είναι εντάξει η εγκατάσταση.

Πριν τα κρύα ανέβαζε μέχρι 20 βαθμούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Ποιο perfera έχεις;

Εγώ έχω το 12αρι σε 28τμ και πάνω από 19 βαθμούς δε μπορεί να ανεβάσει ενώ είναι εντάξει η εγκατάσταση.

Πριν τα κρύα ανέβαζε μέχρι 20 βαθμούς.

 

Αυτό πόσο σου βγάζει ; ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ups εχω στο ψυγειο που ειναι και αυτο inverter. Τωρα ups για κλιματιστκο θα πρεπει να ειναι κτηνος....Κλεινω προς τον επιτηρητη τασης στον πινακα...αν αυτο με καλυπτει απο το ενδεχομενο καψιματος πλακετας..

Συνήθως τέτοια κλιματιστικα έχουν μια μορφή προστασίας ,βεβαια ότι επιπλέον του ρίξεις καλό είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...