Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την εχω καιρο την πριζα, το ξερω το εργαλειακι. Απλα δεν ξερω ποτε θα εχω διαθεσιμο υπολογιστη να αφησω 1 μερα στο σπιτι για να καταγραψει γραφημα ημερας (μαζι με ζητουμενες θερμοκρασιες, εσωτερικες, εξωτερικες κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Το βραδυ να το αφησουμε ανοιχτο με νυχτερινο ρευμα ή δεν μας συμφερει;

μια φορα που το δοκιμασει νομιζω δεν πηγε καλα

Εννοείται το αφήνεις ανοιχτό. Τι εννοείς "δεν τα πήγε καλά"

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Εννοείται το αφήνεις ανοιχτό. Τι εννοείς "δεν τα πήγε καλά"

?

Στον λογαριασμο :) οταν αρχισα να το αφηνω ανοιχτο σε μια πιο χαμυλη θερμοκρασια χρεωθηκα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Εννοείται το αφήνεις ανοιχτό. Τι εννοείς "δεν τα πήγε καλά"

?

Εξωτερικη ολες αυτες τις ωρες που δουλευει απο 7 εως 1 το βραδυ . Εσωτερικη 19 εως 20 καταναλωση για τις τελευταιες 11 ωρες 2,37kwh

January17-110852AM.png

5 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εξωτερικη ολες αυτες τις ωρες που δουλευει απο 7 εως 1 το βραδυ . Εσωτερικη 19 εως 20 καταναλωση για τις τελευταιες 11 ωρες 2,37kwh

January17-110852AM.png

Ururu Sarara

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατησα τα screenshot απο χθες το βραδυ, ειχα το καλοριφερ μεχρι τοτε επιθυμητη 19 εξωτερικη 0,  σταματουσε στη 1 ωρα για 3-4 λεπτα λογικα defrost πρεπει να ναι γιατι βλεπω ακριβως τον ιδιο χρονο. Η μοναδα στη βορεινη μερια εκτεθειμενη δυστυχως..

defrost.jpg

Εδω εκλεισα πορτες να δω ποσο μπορει να πεσει..Βεβαια στιγμιαια καταναλωση μετα σταθεροποιηθηκε λιγο πανω απο 400

min.jpg

 κι εδω στην εκκινηση τερμα γκαζια powerfull mode

image.jpg

Το πειραμα ειναι βεβαια προχειρο γιατι το μηχανημα δεν δουλεψε πολλες ωρες..Παντως τα defrost νομιζω η μεγαλη αδυναμια στα κλιματιστικα

Γνωριζει κανεις αν κανω απεγκατασταση το kasa κι εγκατασταση ξανα, τα χανω τα δεδομενα στο pc? @liakjim μπορω να συνδεσω sonoff με Grafana κατι ανεφερες σε προηγουμενο ποστ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, energy52 είπε

Γνωριζει κανεις αν κανω απεγκατασταση το kasa κι εγκατασταση ξανα, τα χανω τα δεδομενα στο pc?

Ξέρω σίγουρα ότι χάνεις τα δεδομένα αν κάνεις reset στις πρίζες από το κουμπί που έχουν πάνω ,δε να μιζω ότι αν σβήσεις την εφαρμογή θα χάσεις κάτι εξάλλου για να.συνδεθουν ξανά πρέπει να βάλεις το λογαριασμό σου εκεί δεν θα έχεις σβήσει τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ξέρω σίγουρα ότι χάνεις τα δεδομένα αν κάνεις reset στις πρίζες από το κουμπί που έχουν πάνω ,δε να μιζω ότι αν σβήσεις την εφαρμογή θα χάσεις κάτι εξάλλου για να.συνδεθουν ξανά πρέπει να βάλεις το λογαριασμό σου εκεί δεν θα έχεις σβήσει τίποτα 

Ευχαριστω, εχω θεμα με την εφαρμογη στο κινητο γιαυτο λεω να το κανω..εσενα το defrost ποσο κραταει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ευχαριστω, εχω θεμα με την εφαρμογη στο κινητο γιαυτο λεω να το κανω..εσενα το defrost ποσο κραταει; 

Έκανε ένα το shorai κράτησε 12 λεπτά από την στιγμή που έσβησε ο εσωτερικός ανεμιστήρας μέχρι την στιγμή που ξαναέδωσε αέρα μέσα , το daikin έκανε αρκετά αλλά δε κοίταξα ποσο κράτησε και το toyo έκανε ένα αλλά κράτησε ελάχιστα κάτω από 9-10 λεπτά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Κρατησα τα screenshot απο χθες το βραδυ, ειχα το καλοριφερ μεχρι τοτε επιθυμητη 19 εξωτερικη 0,  σταματουσε στη 1 ωρα για 3-4 λεπτα λογικα defrost πρεπει να ναι γιατι βλεπω ακριβως τον ιδιο χρονο. Η μοναδα στη βορεινη μερια εκτεθειμενη δυστυχως..

defrost.jpg

Εδω εκλεισα πορτες να δω ποσο μπορει να πεσει..Βεβαια στιγμιαια καταναλωση μετα σταθεροποιηθηκε λιγο πανω απο 400

min.jpg

 κι εδω στην εκκινηση τερμα γκαζια powerfull mode

image.jpg

Το πειραμα ειναι βεβαια προχειρο γιατι το μηχανημα δεν δουλεψε πολλες ωρες..Παντως τα defrost νομιζω η μεγαλη αδυναμια στα κλιματιστικα

Γνωριζει κανεις αν κανω απεγκατασταση το kasa κι εγκατασταση ξανα, τα χανω τα δεδομενα στο pc? @liakjim μπορω να συνδεσω sonoff με Grafana κατι ανεφερες σε προηγουμενο ποστ..

Όχι δεν τα χάνεις. Στα 5 δευτερόλεπτα που πατάς αλλάζεις δίκτυο πχ, στα 10 κάνει ρεσετ. Υπάρχουν οδηγίες στο ίντερνετ αν γκουγκλαρεις.

47 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ευχαριστω, εχω θεμα με την εφαρμογη στο κινητο γιαυτο λεω να το κανω..εσενα το defrost ποσο κραταει; 

Τα ντιφροστ δεν έχουν στάνταρ διάρκεια. Έχω δει εξπρές των 2-3 λεπτών έχω δει και 12λεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lofarek είπε

Εξωτερικη ολες αυτες τις ωρες που δουλευει απο 7 εως 1 το βραδυ . Εσωτερικη 19 εως 20 καταναλωση για τις τελευταιες 11 ωρες 2,37kwh

January17-110852AM.png

Ururu Sarara

Μια διορθωση ελαχιστη θερμοκρασια -6 μεγιστη +7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας βάλω και εγώ τα δικά μου. Μην πείτε τίποτα για το Carrier.... το ξέρω ότι πρέπει να πεταχτεί, αλλά είναι ενδεικτικό της διαφοράς κατανάλωσης ενός παλιού on-off και των inverter. 

Σε όλα ζητούμενη θερμοκρασία 21. 

Spoiler

ac.PNG.45c8e658c2cde9e3a5085d68c61cbb3b.PNG

Spoiler

temp.PNG.1d4e1e1b159b0ed68065cc74659edabf.PNG

 

Επεξ/σία από johnzrunner
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καταναλωση το βραδυ, εξαρταται και απο τις απωλειες του χωρου. Εμενα το 12ρι μου στο 10ωρο σημερα εφαγε γυρω στις 2.5, με ζητουμενη 18 νομιζω, αλλα γιατι οι τοιχοι μου και το ταβανι μου εχουν 0 μονωση. Σκεφτειτε οτι το σαλονι μου απο τις 2.5 το βραδυ που το εκλεισα με εσωτερικη 21-22, στις 10 το πρωι ειχε πεσει στους 12 βαθμους εσωτερικη, με τον εναν τοιχο σε διπλανη κατοικια και διπλα τζαμια αλουμινιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση θελω να κανω για τα γραφηματα και για την εφαρμογη γιατι εχω μπερδευτει και εχω διαβασει και πιο πισω τα post.Για να παρακουλουθει καποιος τα γραφηματα και να βλεπει γενικα ποσο καιει το κλιματιστικο πρεπει να αγορασει την πριζα tp link hs110 και μετα να κατεβασει το προγραμμα απο το github και να το κανει εγκατασταση στο p.c.Αν τα λεω καλα η ερωτηση μου ειναι οτι βλεπω και διαφορετικα γραφηματα απο κινητο σαν να ειναι απο αλλες εφαρμογες.Υπαρχουν και αλλες εφαρμογες η προγραμμα στο pc εκτος απο αυτο που κατεβαζουμε απο το github?

Και μια δευτερη στο github εχει αρχειο exe και json για android ποιο αρχειο τρεχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...