Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sifario1 είπε

Μια ερωτηση θελω να κανω για τα γραφηματα και για την εφαρμογη γιατι εχω μπερδευτει και εχω διαβασει και πιο πισω τα post.Για να παρακουλουθει καποιος τα γραφηματα και να βλεπει γενικα ποσο καιει το κλιματιστικο πρεπει να αγορασει την πριζα tp link hs110 και μετα να κατεβασει το προγραμμα απο το github και να το κανει εγκατασταση στο p.c.Αν τα λεω καλα η ερωτηση μου ειναι οτι βλεπω και διαφορετικα γραφηματα απο κινητο σαν να ειναι απο αλλες εφαρμογες.Υπαρχουν και αλλες εφαρμογες η προγραμμα στο pc εκτος απο αυτο που κατεβαζουμε απο το github?

Και μια δευτερη στο github εχει αρχειο exe και json για android ποιο αρχειο τρεχουμε?

Στο sticky έχει video εγκατάστασης.

Τα άλλα διαγράμματα που βλέπεις είναι με το grafana σε homeassistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στο sticky έχει video εγκατάστασης.

Τα άλλα διαγράμματα που βλέπεις είναι με το grafana σε homeassistant.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Sticky?Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι ειναι σελιδα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.

Sticky?Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι ειναι σελιδα?

 

Στην κορυφή κάθε σελίδας έχει μια προτεινόμενη ανάρτηση εκεί μέσα έχει τις οδηγίες

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, pgetsos είπε

Μιας και μεχρι σημερα οτι ειχα παρει απο την Panasonic ηταν αριστο, ειπα να κινηθω προς την σειρα Etherea, και συγκεκριμενα ενα 18ρι και ενα 12ρι. H εγκατασταση εγινε απο φιλο τεχνικο οπως επρεπε (αντλια, 3 μετρα σωληνων κτλ).

Καταρχας να πω πως η εξωτερικη μοναδα του 18ριου ειναι τεραστια, και αναγκαστικα την εβαλα κατω καθως οι τοιχοι δεν ειναι πολυ της προκοπης. Το παλικαρι επαθε λιγο σοκ απο το μεγεθος. Οκ λεω, θα ειναι λογικα πιο αθορυβο. Γινεται η εγκατασταση, ανοιγω το κλιματιστικο και ακουω αυτο: https://streamable.com/u6eb7o

Στο βιντεο μπορει να μην ακουγεται πολυ δυνατο, ομως οταν το κλιματιστικο δουλευει στο φουλ, ακουγεται στην αλλη πλευρα του σπιτιου. Το χειροτερο ειναι πως η εσωτερικη μοναδα ειναι απολυτα ησυχη στην λειτουργια Quiet, αλλα ακουγεται η εξωτερικη, και στο 18ρι στο σαλονι, και στο 12ρι στο δωματιο (σαφως λιγοτερο, και πιο πολυ σαν φυσιολογικο κλιματιστικο, του 18ριου ακουγεται πολυ high pitched). Το παλικαρι ειχε χρονια να βαλει Πανασονικ και δεν ξερει αν ετσι πρεπει να ακουγεται, μου ειπε οτι γενικα σχεδον κανενα δεν κανει τοσο θορυβο ο συμπιεστης του τα τελευταια 4-5 χρονια

Δεν ξερω αν εχει αλλος εδω μεσα το κλιματιστικο ωστε να μου πει αποψη, και αν πρεπει να καλεσω την εταιρεια να το δει.

Απο κει και περα: Αρκετες λειτουργιες, πολυ καλη αποδοση και καταναλωση, η εφαρμογη για κινητα την βρηκα πολυ ευχρηστη (εχει και καταναλωση ρευματος, αλλα χανει σε σχεση με την εξυπνη πριζα που του εχω πανω ενα 5-10%), ζεσταινουν ικανοποιητικα το σπιτι. Στο 12ρι εχω ακουσει καποια τριξιματα πλαστικων οταν η περσιδα ειναι στη μεση, αλλα δε το κανει συνεχεια

Η χροιά του μου θυμίζει το asyg24klca όταν φορτώνει κάπως . Αλλά όχι τόσο μεγάλη ένταση.

πχ εδώ στα 1000W πριν από λίγο

 

in other news

Το  mitsubishi sf50ve μπορεί και φτάνει πάνω από 2600W. Εντυπωσιακό για 18άρι.

image.png.cb4fbed76f5f1fac4ec07c4909e5c419.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η χροιά του μου θυμίζει το asyg24klca όταν φορτώνει κάπως . Αλλά όχι τόσο μεγάλη ένταση.

πχ εδώ στα 1000W πριν από λίγο

 

in other news

Το  mitsubishi sf50ve μπορεί και φτάνει πάνω από 2600W. Εντυπωσιακό για 18άρι.

image.png.cb4fbed76f5f1fac4ec07c4909e5c419.png

Πραγματι! Το δικο μου πηγε μεχρι 2360 σημερα, και γενικα πολυ δυσκολη μερα, εκει γυρω στο 1kw επαιζε..Μια παρατηρηση στις συγκρισεις και τα πειραματα που κανεις..μηπως δεν ειναι δοκιμο να συγκρινεις 24αρι με 18αρι ακομη κ για τον ιδιο χωρο;δηλαδη το fujitsu καταφερνει επειδη ειναι μεγαλυτερο να παιζει πιο ξεκουραστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δύσκολη ημέρα και η σημερινή και η αυριανή για τα μηχανήματα. 

Με καλοριφέρ είναι πολύ πιο εύκολη !😛

30 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μια παρατηρηση στις συγκρισεις και τα πειραματα που κανεις..μηπως δεν ειναι δοκιμο να συγκρινεις 24αρι με 18αρι ακομη κ για τον ιδιο χωρο;δηλαδη το fujitsu καταφερνει επειδη ειναι μεγαλυτερο να παιζει πιο ξεκουραστα!

Έχει νόημα αυτό που λες , αλλά δεν έχω κάτι άλλο στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

@liakjim

προφανως εχω χασει κατι..σε ποσα aircondition εχεις? :)

3.

asyg24klca, carrier crystal II 9άρι και daikin atxc25b

Παρακολουθώ όμως το ariston prios 50 (18άρι) των πεθερικών ,  ένα mitsubishi 18άρι του παραδιπλανού σπιτιού και το....shorai 18άρι του @Rnd1978 στη θεσσαλονίκη...😎😁

Το raspberry pi 4 θα βγάλει μούντζα!

Εδώ οι 7 τελευταίες ημέρες:

33440311d43a13affa5808c8a172930d.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Η χροιά του μου θυμίζει το asyg24klca όταν φορτώνει κάπως . Αλλά όχι τόσο μεγάλη ένταση.

πχ εδώ στα 1000W πριν από λίγο

 

in other news

Το  mitsubishi sf50ve μπορεί και φτάνει πάνω από 2600W. Εντυπωσιακό για 18άρι.

image.png.cb4fbed76f5f1fac4ec07c4909e5c419.png

Ναι, μοιαζει σαν χροια, αλλα οντως πολυ πιο σιγανο. Αυριο (ή οταν απαντησουν απο το καταστημα) θα επανελθω. Σημερα επαιζε παρεα με κεντρικη θερμανση στα 900-1000 watt, σε χωρο με πολυ μεγαλες απωλειες (μονο του το καλοριφερ δε νοιωθεις καν οτι εχουν ανοιξει πχ, ειναι και τελευταιος οροφος...) με ζητουμενη 23. Πριν λιγο επεσε στα ~700. Μολις εριξα την ζητουμενη στους 22 (εχει ζεστανει και το υπολοιπο σπιτι λιγο), επεσε στα ~550

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για όποιον ξέρει έχω ένα κοθρτινοξυλο πάνω από το κλιματιστικό μήπως να το βγάλω κ έχει καλύτερη απόδοση?Είναι το 18αρι!

20210117_220615.jpgπαρακάτω δείτε μια φωτο από τα δικά μου!!!!

Screenshot_20210118-013336_Chrome.jpg

Screenshot_20210118-013227_Chrome.jpg

Επεξ/σία από Vagousclio4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vagousclio4 είπε

Ερώτηση για όποιον ξέρει έχω ένα κοθρτινοξυλο πάνω από το κλιματιστικό μήπως να το βγάλω κ έχει καλύτερη απόδοση?Είναι το 18αρι!

20210117_220615.jpgπαρακάτω δείτε μια φωτο από τα δικά μου!!!!

Screenshot_20210118-013336_Chrome.jpg

Screenshot_20210118-013227_Chrome.jpg

Για τι μάρκα μιλάμε; Το κουρτινοξυλο είναι πολύ κοντά, πρέπει να ανατρέξεις στις οδηγίες να διαβασεις για ελάχιστες αποστάσεις από την μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Κατι φορητά aircondition θυμαμαι είχα δει σε κατι sites πέρισυ που είχαν ένα σωλήνα για να το βαζεις στο παραθυρο.Ξερει κανείς την ονομασία τους;

Φορητά κλιματιστικα λέγονται η portable air conditions, μην ασχοληθείς πεταμένα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Φορητά κλιματιστικα λέγονται η portable air conditions, μην ασχοληθείς πεταμένα λεφτά. 

για 12 τετραγωνικά δωμάτιο το θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...