Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήσουν έξω και είδες ότι σε όλα αυτά τα peak έκανε defrost;

σε ολα τα peak οχι αλλα δε μπορω να φανταστω οτι στα 3 τελευταια απο τις 9 και μετα που εβγαινα και κοιταγα θα διαφερουν απο τα προηγουμενα και πραγματικα μου κανει εντυπωση η εμμονη σου για την λειτουργια  του συγκεκριμενου κλιματιστικου σκέψου οτι ουτε ο blue dealer της daikin που ηρθε και εβαλε το καταγραφικο δεν ειχε τετοια υποστηρικτική διαθεση που ειναι και η δουλειά του απο την daikin ζει , τετοια φαινομενα οπαδισμου σε μαρκα εγω προσωπικα εχω να τα δω απο την εποχη του απιθανου με την εμμονη του στην επιτομη 

Και για να σε προλάβω είναι πολύ προφυλαγμένο το κλιματιστικο

IMG_20210119_111927_7.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-01-19 114400.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-01-19 114417.png

δαικιν.....png

σε αλλα νεα η daikin σε μενα μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνία ειπε οτι εχει γινει παραγγελια καινουργιας πλακεταςγια το atxc25b με τροποποιηση του software ωστε να αλλαχθει το set point και γενικοτερα ο προγραμματισμος , ειναι μεσα στα πλαισια της εγγυησης αυτη η τροποποιηση και θα γινει απο blue dealer η εγκατασταση

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

μου κανει εντυπωση η εμμονη σου

Δεν καταλαβαίνω γιατί κόλλησες. Λες απανωτά, ενώ είπα ότι δεν μπορείς να ξέρεις με το διάγραμμα που σήκωσες. Απλό.

ΥΓ Καλή φάση με το software, για να δούμε με

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί κόλλησες. Λες απανωτά, ενώ είπα ότι δεν μπορείς να ξέρεις με το διάγραμμα που σήκωσες. Απλό.

ΥΓ Καλή φάση με το software, για να δούμε με

Δεν υπάρχει λόγος να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση τα τρία τελευταία ήταν defrost υποθέτω ότι λόγο ομοιότητας στα διαγράμματα θα είναι και τα υπόλοιπα ,αλλά ειλικρινά λίγη σημασία του δίνω στα defrost έπιασε πάγο θα κάνει defrost 

Για την πλακετα ελπίζω να γίνει γρήγορα για να πιάσουμε τα κρύα να δούμε τι θα κάνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Εχω morris 24αρι.Τωρα στα κρυα -5c που και που σταματαει και μετα απο λιγο ξεκιναει παλι.Γιατι μπορει να το κανει αυτο;

αν στο κανει μονο στις αρνητικες θερμοκρασιες τοτε μαλλον κανει defrost αλλα ετσι χωρις αλλα στοιχεια υποθεσεις κανουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Δεν γνωριζω καποια αλλα στοιχεια να σου πω.Ναι μονο τοτε το κανει.

Εαν έχεις σε βολική θέση η εξωτερική μονάδα και όταν  σταματήσει μπορείς να βγεις να την δεις και έχει αυτή την εικόνα τότε κάνει defrost αλλιώς πρέπει να δούμε τι άλλο μπορεί να έιναι 

D42187A1-C69C-43BB-B96A-DE86E859D430.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, therock είπε

Καλημερα να ρωτησω κατι τελευταιο γιατι μεχρι το μεσημερι θα το παραγγειλω. Εχω κρατησει το Daikin σα τη καλυτερη προταση που μου πες αλλα βρηκα και αυτ το Mitsuhishi στα ιδια Χρηματα και με καλυτερη αποδοσηνστη ζεστη βαση του πινακα με τα χαρακτηριστικα.

https://www.skroutz.gr/s/18979343/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR35VF.html

Επισης κατι ακουσα πως η Daikin πλεον τα κατασκευαζει στη Κινα και δεν ειναι τοσο κορυφη οσο ηταν και ενδεχομενως να μη βγαζεις ακρη στα σερβις και στις εγγυησεις. Δε ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει.

Επειδη το ψαχνεις πολυ μπορεις σε παρακαλω αναμασα στα 2 στο Daikin που μου προτεινες και το παρπανω Mitsubish να μου πεις τη γνωμη σου. 

Mακριά από τη συγκεκριμένη σειρά mitsubìshi, είναι τούρκικα...

Πρόσφατα αγόρασα το παρακάτω που κατασκευάζονται στην Ταϊλάνδη.

https://www.skroutz.gr/s/9183828/Mitsubishi-MSZ-MUZ-DM35VA.html

Να ξέρεις πως και τα daikin φτιάχνονται τουρκία ή Τσεχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, rufas444 είπε

Να ξέρεις πως και τα daikin φτιάχνονται τουρκία ή Τσεχία

Περσινό μοντέλο ,δεν φτιάχνονται όλα Τουρκία και Τσεχία 

 

698E77D4-0DD8-4A75-BB9F-431737686F45.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Περσινό μοντέλο ,δεν φτιάχνονται όλα Τουρκία και Τσεχία 

 

698E77D4-0DD8-4A75-BB9F-431737686F45.jpeg

Δεν έγραψα κάπου ότι ΟΛΑ τα daikin φτιάχνονται σε τουρκία ή Τσεχία.

Αντιθέτως η σειρά HR35VF της mitsubishi, σε όλα τα καταστήματα στο σκρουτζ που ρώτησα, όλοι μου είπαν ότι είναι τούρκικα, γι' αυτό και απορρίφθηκε συνοπτικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rufas444 είπε

σε όλα τα καταστήματα στο σκρουτζ που ρώτησα

Εγώ πάντως θα ρωτούσα πρώτα την αντιπροσωπεία για το ποια είναι η χώρα κατασκευής και θα ρωτούσα που θα έβρισκα αυτό που θα ήθελα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ πάντως θα ρωτούσα πρώτα την αντιπροσωπεία για το ποια είναι η χώρα κατασκευής και θα ρωτούσα που θα έβρισκα αυτό που θα ήθελα 

Και πολύ καλά θα έκανες.👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα, εχω μια απορια/ερωτηση

Θελω να καθαρισω τα εσωτετικα φιλτρα του κλιματιστικου μου, περα απο την καθιερωμενη μεθοδο που τα πλενω με κρυο νερο για να φυγει η "βρωμια" , θα μπορουσα στο τελος μολις στεγνωσουν και πριν τα τοποθετησω παλι στην θεση τους, να τα ψεκασω με το detol σπρει και να περιμενω λιγο να στεγνωσουν και μετα να τα τοποθετησω παλι στην θεση τους? Η θα δημιουργησει καποιο θεμα ?

Επεξ/σία από DWinchester
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midea mission ii 24άρι διαπίστωσα ότι υπάρχει ένα θεματάκι με την εφαρμογή iOS (πιθανόν και σε Android), καταχωρήμενο-συνδεδεμένο επιτυχώς με μία συσκευή iPhone, μόλις έγινε προσπάθεια καταχώρησης και σε δεύτερο iPhone διαγράφηκε από το πρώτο το κλιματιστικό. Επομένως μόνο σε μία συσκευή iPhone επιτρέπει τον έλεγχο (είτε τοπικό, είτε απομακρυσμένο) ;

Υποθέτω ότι έχετε ήδη εντοπίσει κι εσείς το πρόβλημα, έχετε κάποια λύση υπόψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gousias είπε

Midea mission ii 24άρι διαπίστωσα ότι υπάρχει ένα θεματάκι με την εφαρμογή iOS (πιθανόν και σε Android), καταχωρήμενο-συνδεδεμένο επιτυχώς με μία συσκευή iPhone, μόλις έγινε προσπάθεια καταχώρησης και σε δεύτερο iPhone διαγράφηκε από το πρώτο το κλιματιστικό. Επομένως μόνο σε μία συσκευή iPhone επιτρέπει τον έλεγχο (είτε τοπικό, είτε απομακρυσμένο) ;

Υποθέτω ότι έχετε ήδη εντοπίσει κι εσείς το πρόβλημα, έχετε κάποια λύση υπόψη;

Δεν κανεις καταχώρηση στην 2η συσκευή.

Add share device πρέπει να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...