Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα ήταν χρήσιμο πιστεύω όταν λέμε για τα κλιματιστικά μας να αναφέρουμε το μοντέλο και όχι μόνο την μάρκα γιατί ίσως να βγει κάποιο λάθος συμπέρασμα πχ εγώ έχω το daikin atxc 25b άλλο όμως αυτό άλλο το daikin sarara και τα δύο daikin αλλά μόνο στο όνομα 

Εγω αναφερομαι στο perfera ftxm25. Ακουστε τωρα και ενα κουφο. Το wifi πριζακι κλειστο ωραια ? Βγαζω τις μπαταριες απο το control του perfera τις ξαναβαζω παταω και το sarara ατχιζει να κανει μπιπ και να αναβει πρασινη λυχνια on  καθε φορα που πατουσα κατι..🤪🤪🤪🤪 Οριστε ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Lofarek είπε

Το πηγα και 30 και ανεβαινει λιγο μεχρι τα 360 και πεψτει παλι στα 300 . Δεν θελει να ανεβει με τιποτε..

Οχι τα εχω off και το silent και το eco..Θα το βγαλω απο την πριζα και θα το επανεκκινησω..

Δειτε και την καμπυλη ευρους λειτουργιας. Βασικα και σε αυτα τα watt αποδιδει με βαση τον ζεστο αερα που στελνει δεν εχει δηλαδη θεμα αποδοσης / καταναλωσης απλα ειναι μιζερο στο να ανεβει

January20-075216AM.png

Αναφερομαι στη ρυθμιση που κανεις μεσα απο την εφαρμογη της daikin στο κινητο/ταμπλετ.

Στο menu "power saving mode" . Μηπως εκει ειναι ενεργοποιημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Fujitsu Asyg18klca  μετα απο μια διακοπη ρευματος παρανόησε! 
ανοιγοκλεινουν τα λαμπακια και τα 3 μαζι και δεν λειτουργει!

ξερει κανεις πως κανω reset ή πως το φτιαχνω; Ανοιγοκλεισα την ασφαλεια τιποτα.
 

ειμαι εγω με την ιστορια με την παραξενη εγκατασταση που καναν. Που ανοιξαν το κλιματιστικο με τις βανες κλειστες.

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

To Fujitsu Asyg18klca  μετα απο μια διακοπη ρευματος παρανόησε! 
ανοιγοκλεινουν τα λαμπακια και τα 3 μαζι και δεν λειτουργει!

ξερει κανεις πως κανω reset ή πως το φτιαχνω; Ανοιγοκλεισα την ασφαλεια τιποτα.
 

ειμαι εγω με την ιστορια με την παραξενη εγκατασταση που καναν. Που ανοιξαν το κλιματιστικο με τις βανες κλειστες.

Όταν κλείνουμε από ασφάλεια η βγάζουμε από πρίζα χρήσιμο είναι να γίνεται για κάνα 10λεπτό ,για να αποφορτιστουν τα κυκλώματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, steliosdj είπε

Αναφερομαι στη ρυθμιση που κανεις μεσα απο την εφαρμογη της daikin στο κινητο/ταμπλετ.

Στο menu "power saving mode" . Μηπως εκει ειναι ενεργοποιημενο.

Την εβγαλα απο το κινητο και το wifi το εκανα off στο κλιματιστικο πηρα και την daikin την τεχνικη υποστηριξη και δεν μπορουσαν προς το παρον να μου απαντησουν . Τους φανηκε περιεργο . Μηπως και εμενα δεν μου φαινεται? Εκανα και μετρησεις με μετρητη πριζας τα ιδια ... το max οταν ξεκινα για πρωτη φορα στα 540 w και μετα οσο ψηλα και να το βαλεις ειτε στο turbo κυμσινετσι απο 280 εως 370 max. Κατι πρεπει να εχει κολλησει στο  software .θα ξαναβαλω την εφαρμογη στο κινητο και θα κοιταξω αυτο που μου ειπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δύσκολη η χθεσινή νύχτα, η πιο κρύα ως τώρα στα μέρη μου, με μηδενικές θερμοκρασίες έως και -2 και φουλ υγρασία.

Ενδεικτική είναι η εικόνα του αυτοκινήτου το πρωί :

Spoiler

IMG-20210120-055316.jpg


IMG-20210120-055327.jpg

 

Νομίζω ότι θα πρέπει να ψιλοαναθεωρήσω την αυστηρή μου κριτική για το asyg24klca.

Ναι μεν έκανε αποψύξεις, αλλά μόλις 2 και μάλιστα πολύ μικρής διάρκειας.

Νομίζω πολύ καλά αν μάλιστα λάβουμε υπόψη ότι έπαιζε κοντά στα 1000W (για 22 ρύθμιση)

921340259_Screenshot2021-01-20143432.jpg.74d87c940079e9dd2012c510b3c286c2.jpg

Το daikin έκανε απανωτές αποψύξεις (όπως είναι της μοδός η έκφραση). 6 σε διάστημα 9 ωρών.

Το καλό είναι ότι είναι πολύ μικρής διάρκειας:

1855501956_Screenshot2021-01-20143541.jpg.75b8b546fe67a8a209655b0938e2d5e7.jpg1401449039_Screenshot2021-01-20143723.jpg.e456067d8963abbe50dda47982f88eaa.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, steliosdj είπε

Αναφερομαι στη ρυθμιση που κανεις μεσα απο την εφαρμογη της daikin στο κινητο/ταμπλετ.

Στο menu "power saving mode" . Μηπως εκει ειναι ενεργοποιημενο.

Το ξαναβαλα στο tablet Οπως το βλεπεις ειναι ενταξει?

January20-052604PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ δύσκολη η χθεσινή νύχτα, η πιο κρύα ως τώρα στα μέρη μου, με μηδενικές θερμοκρασίες έως και -2 και φουλ υγρασία.

Ενδεικτική είναι η εικόνα του αυτοκινήτου το πρωί :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG-20210120-055316.jpg


IMG-20210120-055327.jpg

 

Νομίζω ότι θα πρέπει να ψιλοαναθεωρήσω την αυστηρή μου κριτική για το asyg24klca.

Ναι μεν έκανε αποψύξεις, αλλά μόλις 2 και μάλιστα πολύ μικρής διάρκειας.

Νομίζω πολύ καλά αν μάλιστα λάβουμε υπόψη ότι έπαιζε κοντά στα 1000W (για 22 ρύθμιση)

921340259_Screenshot2021-01-20143432.jpg.74d87c940079e9dd2012c510b3c286c2.jpg

Το daikin έκανε απανωτές αποψύξεις (όπως είναι της μοδός η έκφραση). 6 σε διάστημα 9 ωρών.

Το καλό είναι ότι είναι πολύ μικρής διάρκειας:

1855501956_Screenshot2021-01-20143541.jpg.75b8b546fe67a8a209655b0938e2d5e7.jpg1401449039_Screenshot2021-01-20143723.jpg.e456067d8963abbe50dda47982f88eaa.jpg

 

το daikin αυτο το μοντελο σε μενα τουλαχιστον κανει αποψυξεις μικρης διαρκειας οπως λες και αυτο οφειλεται στο οτι κανει μερικως αποψυξη ,τι εννοω , επειδη σε 3 αποψυξεις το παρακολουθουσα , ξεπαγωνει τα 3/4 του στοιχειου και ξεκιναει να δουλευει και μεσα αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ξαναπιανει παγο πολυ γρηγορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Την εβγαλα απο το κινητο και το wifi το εκανα off στο κλιματιστικο πηρα και την daikin την τεχνικη υποστηριξη και δεν μπορουσαν προς το παρον να μου απαντησουν . Τους φανηκε περιεργο . Μηπως και εμενα δεν μου φαινεται? Εκανα και μετρησεις με μετρητη πριζας τα ιδια ... το max οταν ξεκινα για πρωτη φορα στα 540 w και μετα οσο ψηλα και να το βαλεις ειτε στο turbo κυμσινετσι απο 280 εως 370 max. Κατι πρεπει να εχει κολλησει στο  software .θα ξαναβαλω την εφαρμογη στο κινητο και θα κοιταξω αυτο που μου ειπες...

Δυστυχως η κατασταση παραμενει μιλησα με αντιπροσωπεια νομου και θα ερθουν αυριο να το δουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Το ξαναβαλα στο tablet Οπως το βλεπεις ειναι ενταξει?

January20-052604PM.png

Οχι σε αυτα τα μενου.

Στην κεντρικη οθονη του προγραμματος, πατα πανω αριστερα στις τρεις γραμμες ωστε να ανοιξει το κεντρικο μενου. Εκει βρες αυτο που γραφει : "power saving mode". Δες εαν ειναι ενεργοποιημενο στο perfera . Φαινεται με ενα πρασινο "οικολογικο" εικονιδιο. Μπορεις να επιλεξεις τα mode. Low/Medium/High .

Εκει μεσα μπορεις να επιλεξεις εξτρα ρυθμισεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Οχι σε αυτα τα μενου.

Στην κεντρικη οθονη του προγραμματος, πατα πανω αριστερα στις τρεις γραμμες ωστε να ανοιξει το κεντρικο μενου. Εκει βρες αυτο που γραφει : "power saving mode". Δες εαν ειναι ενεργοποιημενο στο perfera . Φαινεται με ενα πρασινο "οικολογικο" εικονιδιο. Μπορεις να επιλεξεις τα mode. Low/Medium/High .

Εκει μεσα μπορεις να επιλεξεις εξτρα ρυθμισεις.

 

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Την εβγαλα απο το κινητο και το wifi το εκανα off στο κλιματιστικο πηρα και την daikin την τεχνικη υποστηριξη και δεν μπορουσαν προς το παρον να μου απαντησουν . Τους φανηκε περιεργο . Μηπως και εμενα δεν μου φαινεται? Εκανα και μετρησεις με μετρητη πριζας τα ιδια ... το max οταν ξεκινα για πρωτη φορα στα 540 w και μετα οσο ψηλα και να το βαλεις ειτε στο turbo κυμσινετσι απο 280 εως 370 max. Κατι πρεπει να εχει κολλησει στο  software .θα ξαναβαλω την εφαρμογη στο κινητο και θα κοιταξω αυτο που μου ειπες...

Δυστυχως η κατασταση παραμενει μιλησα με αντιπροσωπεια νομου και θα ερθουν αυριο να το δουν ...

 

 

ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ !!!  ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΝΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΣΑΛΤΑΡΩ !!!

January20-070040PM.png

Μόλις τώρα, Lofarek είπε

Δυστυχως η κατασταση παραμενει μιλησα με αντιπροσωπεια νομου και θα ερθουν αυριο να το δουν ...

 

 

ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ !!!  ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΝΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΣΑΛΤΑΡΩ !!!

January20-070040PM.png

Δεν υπαρχει και ιντερνετικος καφες να κερασω.... Ρε wifi του διαβολου εργαλειο 😈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα ευχαριστησω τον @dimostr που με την ιδεα του με εβγαλε απο μπελαδες και επισκευες.

Οι μικρες 1-2 λεπτες αποφορτισεις δεν βοηθησαν.
Αφησα το κλιματιστικο χωρις ρευμα 3 ωρες. Επισης το αναψα με κλειστο το ρευμα και κοιμηθηκε με μισανοιχτες περσιδες για 3 ωρες.

Παρολα αυτα, εχω ελαττωματικο κλιματιστικο ή ηταν φυσιολογικο αυτο που επαθε;

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Nα ευχαριστησω τον @dimostr που με την ιδεα του με εβγαλε απο μπελαδες και επισκευες.

Αφησα το κλιματιστικο χωρις ρευμα 3 ωρες. Οι μικρες 1-2 λεπτες αποφορτισεις δεν βοηθησαν. Επισης το αναψα να κλειστο το ρευμα και κοιμηθηκε με μισανοιχτες περσιδες για 3 ωρες.

Παρολα αυτα, εχω ελαττωματικο κλιματιστικο ή ηταν φυσιολογικο αυτο που επαθε;

Είσαι μέσα στην εγγυηση ? Επικοινωνία με την αντιπροσωπεία ,δεν είσαι στην εγγυηση ,βρες ένα σωστό μάστορα , το τ8 είναι φυσιολογικό η όχι δυστυχώς δε μπορεί να απαντηθεί 

(δεν υπάρχει λόγος να με ευχαριστείς) η έννοια ενός forum είναι η ανταλλαγή πληροφοριών ,εμπειριών κα8 όπου είναι δυνατόν λύσεων 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

1,5 μηνα το εχω. Ναι ειναι. Οποτε τι κανω τωρα το δουλευω ετσι ή ζηταω ελενχο;

Εγώ θα ζητούσα έλεγχο από την αντιπροσωπεία 

Μη σταματάς όμως να το λειτουργείς 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...