Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Κωτσόβολο για σιγουριά;

Ε ναι .

Αν και θα στοιχηματιζα ότι θα παίξει και πιο φθηνά , χωρίς να ξέρω βέβαια σίγουρα. Άσε που δεν το βλέπω να το φέρνει ο κωτσος συνέχεια οπότε αν βιάζεσαι, ίσως να το χτύπαγες τώρα. Αλλιώς μήπως το έβρισκες σε προσφορά, με ρίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια αναμεσα στα παρακατω, ποιο θα επιλεγατε και γιατι; Ισχυει οτι το Bosch δεν χρειαζεται επιπλεον ηλεκτρολογικα καλωδια; Ετσι γραφει ενα σχολιο.

Bosch B1ZAI2450W

Toyotomi Hiro Eco

Midea Mission II

Juro-Pro Oxygen Eco II

Μια μικρη κλιση στο Bosch, λογω αξιολογησεων, μαρκας, πιο προσφατο και πιανει 25.000BTU/26.000BTU σε ψυξη/θερμανση αντιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Ισχυει οτι το Bosch δεν χρειαζεται επιπλεον ηλεκτρολογικα καλωδια; Ετσι γραφει ενα σχολιο.

Ένας ακόμα λόγος για να καταλάβεις ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί τα σχόλια στο skroutz να αποτελέσουν έστω και για πλάκα κριτήριο για να αγοράσεις κάτι 

Τώρα για τις επιλογές που έχεις βάλει το midea είναι κατασκευαστής όλα τα υπόλοιπα είναι φασον κάποιας άλλης εταιρείας αν αυτό σε βοηθάει σε κάτι 

εγώ προσωπικά αν αγόραζα τώρα κάτι θα επέλεγα ένα tcl που έχει και μεγάλη εγγυηση είναι φουλ έξτρα και είναι σχετικά φθηνό 

473745654_2021-06-21203313.png.f1c58288ba84b584ee1410aacc696242.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-06-21 203350.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-06-21 203417.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ένας ακόμα λόγος για να καταλάβεις ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί τα σχόλια στο skroutz να αποτελέσουν έστω και για πλάκα κριτήριο για να αγοράσεις κάτι 

Τώρα για τις επιλογές που έχεις βάλει το midea είναι κατασκευαστής όλα τα υπόλοιπα είναι φασον κάποιας άλλης εταιρείας αν αυτό σε βοηθάει σε κάτι 

εγώ προσωπικά αν αγόραζα τώρα κάτι θα επέλεγα ένα tcl που έχει και μεγάλη εγγυηση είναι φουλ έξτρα και είναι σχετικά φθηνό 

473745654_2021-06-21203313.png.f1c58288ba84b584ee1410aacc696242.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-06-21 203350.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-06-21 203417.png

Τα γραφηματα απο τα κλιματιστικα ειναι δικα σου; Καλα λες για TCL, αλλα αν ειναι δικα σου, εχεις αγορασει ακριβα κλιματιστικα.

Εχει κανεις το Bosch να πει εντυπωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Τα γραφηματα απο τα κλιματιστικα ειναι δικα σου; Καλα λες για TCL, αλλα αν ειναι δικα σου, εχεις αγορασει ακριβα κλιματιστικα.

Εχει κανεις το Bosch να πει εντυπωσεις;

Ναι δικά μου είναι τα αγορασα με προσανατολισμό την αποκλειστική πηγή θέρμανσης για το σπιτι μου που ε8ναι διαμέρισμα 100 τμ 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει πρώτα να σετάρεις Homeassistant σε raspberry ή virtual server...

Εννοείται ότι σταματάνε αν ο χώρος πιάσει θερμοκρασία.

πχ εδώ το asyg24klca που το έχω 26 ζήτηση, κλείνει μιας και ο χώρος έχει 26.3 και δεν προλαβαίνει να ρίξει άλλο κατανάλωση (ή δεν μπορεί στις παρούσες συνθήκες).

image.png.3f801865d6de0b5889f3ce4c9a41ea96.png

Εξαρτάται τη χρήση (πχ περιστασιακή ή όχι), τον χώρο κτλ, οπότε παρόλο που λες

δεν υπάρχει άλλη λύση αν θες να πάρεις μια όσο το δυνατόν καλή πρόταση (και όχι φυσικά για 113τμ αλλά για τον χώρο που θες να καλύψεις). 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα που αναφερεις raspberry κλπ πραγματικα τα ακουω κινεζικα..το θεμα εινα οτι το αληστου μνημης termux στο android πλεον ειναι μη λειτουργικο. Υπαρχει τιποτε αλλο για andoid εκτος απο home """assistance""""" ? Ο Θεος να το κανει μονο αυτος μπορει να καταλαβει πως το σεταρουν...και οι κομπιουτεραδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορια ολο αυτο το διαστημα που ψαχνω για κλιματιστικο. Πως γινεται οταν γραφω το μοντελο ενος inverter στο google και τη λεξη review, να μου βγαζει μονο αποτελεσματα απο Ελλαδα; Και μετα κατι περιεργα site απο εσθονια, ρουμανια κτλ..

Οποιαδηποτε αλλη συσκευη να ψαξω για review θα μου βγαλει εκατονταδες sites στα αγγλικα, οπως κινητα, ακουστικα, υπολογιστες, κτλ..

Τι στο καλο;

1 λεπτό πριν, jonis είπε

Αυτά τα peak βλέπω και εγώ στο 24αρι Midea Mission II και δεν ξέρω τον λόγο.

Μηπως ξέρεις τον λόγο ;

Αυτες οι μετρησεις με ποιο προγραμμα γινονται; Πρεπει το Inverter να εχει Wifi;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jonis είπε

Αυτά τα peak βλέπω και εγώ στο 24αρι Midea Mission II και δεν ξέρω τον λόγο.

Μηπως ξέρεις τον λόγο ;

Όχι ,κατά καιρούς τα βλέπω και στα άλλα κλιματιστικα μου όχι με τέτοια συνέπεια που κανε8 το kuro έτσι υποθέτω ότι έχει να κανε8 με διόρθωση θερμοκρασίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Παιδια αναμεσα στα παρακατω, ποιο θα επιλεγατε και γιατι; Ισχυει οτι το Bosch δεν χρειαζεται επιπλεον ηλεκτρολογικα καλωδια; Ετσι γραφει ενα σχολιο.

Bosch B1ZAI2450W

Toyotomi Hiro Eco

Midea Mission II

Juro-Pro Oxygen Eco II

Μια μικρη κλιση στο Bosch, λογω αξιολογησεων, μαρκας, πιο προσφατο και πιανει 25.000BTU/26.000BTU σε ψυξη/θερμανση αντιστοιχα.

Toyotomi μάλλον όχι λόγω μέτριας απόδοσης (seer) και λόγω μικρής εγγύησης-> 2 χρόνια 

Το bosch είναι φασόν midea. Από ότι βλέπω έχει και αυτό μόνο 2 έτη εγγύηση οπότε δεν βλέπω κάποιον λόγο να το πάρει κάποιος.

Το midea mission II είναι αρκετά καλό και έχει κάπως καλύτερη εγγύηση (3 χρόνια). Όμως αν αν θες και θέρμανση (δεν μας λες και πολλά , σαν να μη θες βοήθεια κάνεις), θα απέφευγα οποιοδήποτε midea και Gree ή φασόν αυτών λόγω υψηλών ελάχιστων watts.

Προσωπικά για φθηνό κλιματιστικό θα κοίταζα για TCL (ή morris από κώτσο αν είναι σε καλή τιμή , φασόν TCL και αυτό) ή Haier . Ειδικά το haier tundra green (όχι το tide).

Σε λίγο πιο ακριβό θα κοίταζα το Asyg24klca αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος.

Αν έχεις κασέρι, τότε το toshiba shorai premium ή το asyg24kmta.

53 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Υπαρχει τιποτε αλλο για andoid

Δεν νομίζω. Σε κάποιο κινητό ίσως;

49 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Αυτες οι μετρησεις με ποιο προγραμμα γινονται;

Διάβασε στο τέλος του Sticky.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, someone- είπε

μεταξύ tcl midea ποια εταιρία θα επιλέγατε και ποιο μοντέλο; με ενδιαφέρει 24αρι κυρίως για ψύξη.

Δεν έχουμε αρκετό feedback. Δυστυχώς το 99% εδώ μέσα μπαίνουν, παίρνουν συμβουλη και μετά Λούης. Ούτε μια κουβέντα , λίγο feedback. Τίποτα.

Λογικά ένα καλό midea τύπου mission ii , θα έχει λίγο περισσότερη οικονομία σε χρήση, από την άλλη τα 10 χρόνια άνευ όρων εγγύηση των TCL ( με τη σημείωση ότι προσέξαμε το κόκκινο μπανερ στο tclgreece) δεν είναι λίγο πράγμα. Καλές κριτικές έχουμε στο Σκρουτζ για όλα ( αν σημαίνουν κάτι και αυτές). Όπως και για τα haier.

8 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Σταματανε εντελως, δηλαδη συμπιεστης και εσωτερικος ανεμιστηρας? Στο daikin atxc25 , o εσωτερικος ανεμιστηρας δεν σταματα ποτε παντως. Κατοχοι του συγκεκριμενου κλιματιστικου ας μου απαντησουν παρακαλω.

 

Και στο atxc25b και στο asyg24klca που έχω, σε ψύξη οι εσωτερικοί ανεμιστήρες δεν κλείνουν τελείως αλλά στρέφουν πολύ πολύ αργά ( μάλλον για να τσεκαρουν τη θερμοκρασία ).

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim
έχεις δίκιο, οι περισσότεροι όπως και εγω αναζητάμε πληροφορίες, καταλήγουμε σε καποιο μοντέλο και μετα το πολυ να γράψουμε τις εντυπώσεις μας. αυτο προσωπικά μπορεί να το κάνω όχι γιατί αδιαφορώ απλα δεν εχω τις γνώσεις για να ενημερώσω κάποιον σε αυτό το θεμα.περισσοτερο θα παραπληροφόρησω παρα θα πληροφορήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Daikin atxc25b. Περίπου 0.1kwh την ώρα . Ζήτηση 26. Έξω κάπου 24-25.

 

a67807865fbd22e4073fb4a92be360c8.png

Αρχική θερμοκρασία δωματίου σχεδόν 28C. Το κλιματιστικό ισορρόπησε κάπου 26.3C πριν το κλείσω.

IMG_20210622_082054.jpg.4e673b82cdf882749ffddb06274f1d29.jpg

Πολύ πρώιμο το τεστ, ο χώρος έχει ελάχιστες απαιτήσεις, για αυτό και τα συνεχή on-off αλλά ευχαριστημένος θα πρέπει να είμαι με τη νέα προγραμματισμένη πλακέτα μιας και πλέον δεν υπάρχουν τα φαινόμενα υπερψυξης που είχα με την παλιά.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας λάβει υπόψη τα αποτελέσματα του link στο sticky σχετικά με τις απώλειες και την έξτρα συμβουλή που πήρα από αυτό το thread , αγόρασα ένα inventor comfort 12000btus για έναν χώρο περίπου 37τμ με καλές μονώσεις και λίγες απώλειες.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες, χθες με εσωτερική 29 βαθμούς το έβαλα σε λειτουργία για να κατεβάσει στους 25 , πήγε πολύ γρήγορα την θερμοκρασία στους 26 και μετά έριξε ρυθμούς μέχρι τους 25,5 όπου και απλά έβγαζε λίγο κρύο αέρα για συντήρηση (στο auto τον ανεμιστήρα ).

Για κατανάλωση δεν έχω εικόνα μιας και περιμένω το hs110 για να κάνω και μετρήσεις και θα επανελθω , εξαιρετικό και το follow me που έχει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...