Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, manos147 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Πληρωμή με δόσεις
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψήξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 35τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Νότια Προάστια Αττικής με 38C το καλοκαίρι και 3C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/alimos/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιονιστής, r32, wifi
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, μικρή ηλιιοφάνεια (3-5 ώρες ανά ημέρα), υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    6442.81 Watt
    5540.82 KCal/h
    184.08 Watt/m2
    158.31 KCal/h/m2

          τιμές για 24C

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231137-null

 

19 ώρες πριν, Manifesto είπε

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού σε διαμέρισμα 110 τετραγωνικών με ενιαία σαλονοκουζίνα γύρω στα 55 τετραγωνικά και άλλα τρία δωμάτια συν την τουαλέτα. Με ενδιαφέρει κυρίως για θέρμανση και έπειτα για ψύξη. Το σκεπτικό μου είναι ένα 24αρι αρχικά στην σαλονοκουζίνα σε σημείο που να χτυπάει και στα υπόλοιπα δωμάτια όσο γίνεται και ένα 9αρι στην κρεβατοκάμαρα ώστε να βοηθάει και αυτό όσο γίνεται τον χειμώνα.

Σας παραθέτω παρακάτω τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο του liakjim όσον αφορά για το 24αρι κλιματιστικό.

1. Γύρω στα 1000 ευρώ ίσως και λίγο παραπάνω αν αξίζει πραγματικά.

2. Νέα αγορά.

3. Δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα ούτε έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση.

4. 25% ψύξη  75% θέρμανση

5. Σχεδόν αποκλειστική πηγή θέρμανσης, θα μπορούσα να βοηθήσω λίγο και με την κεντρική θέρμανση πετρελαίου αν χρειαστεί κάποια στιγμή.

6. Σαλονοκουζίνα.

7. Βόρεια Ελλάδα και συγκεκριμένα Σέρρες που ως γνωστόν έχει και αρκετά υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι και αντίστοιχα αρκετά χαμηλές και τον χειμώνα.

8. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη απαίτηση σε features. Σίγουρα θα προτιμούσα κάτι πιο αθόρυβο και αν είχε και WiFi.

9. Όχι ιδιαίτερα καλή μόνωση. Κουφώματα αλουμινίου μεν αλλά σχετικά παλιά.

10. Επιθυμητή θερμοκρασία 22 βαθμούς

ΘΕΡΜΙΔΙΚΕΣ ΑΠΏΛΕΙΕΣ

20707,43 watt

17808,39 kcal/h

188,25 watt/m2

161,89 kcal/h/m2

 

 

 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU.html

4 ώρες πριν, theodoreroulis είπε

https://www.skroutz.gr/s/23190343/TCL-Elite-Premium-PRM-18CHSA-XAC1-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

Έχει βάλει καποιος το συγκεκριμενο 18αρι να μας πει εντυπωσεις;

 

Έχουμε ακούσει καλά λόγια για τα TCL. Αν το πάρεις προσοχή στο κόκκινο μπάνερ στο tclgreece.gr

2 ώρες πριν, sanji_kun είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω τη βοήθεια σας για αγορά κλιματιστικού. Το κλιματιστικό είναι για σαλόνι με πόρτα, μέτριου διαστήματος (ουσιαστικά είναι σαν μεγάλο δωμάτιο) που βλέπει σε μπαλκόνι. Για πολύ περιστασιακή χρήση, κυρίως για ψύξη το καλοκαίρι για λίγες ώρες (για τη διάρκεια κάποιας ταινίας, χαλάρωμα το μεσημέρι κλπ). Δεν με ενδιαφέρει να έχει έξυπνες λειτουργίες, Wifi κλπ, απλά θέλω να είναι αθόρυβο, αξιόπιστο κι όχι πολύ ακριβό. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;

https://www.alphaclimagr.gr/product/1412959/tcl-elite-tac-09chsa-xa51-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413123/tcl-elite-premium-prm-09chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

 

1 ώρα πριν, chriskourou είπε

Καλησπέρα, 

Έχει κανείς άποψη για την απόδοση της νέας σειράς της Toshiba, τα HAORI; 

Μου κέντρισαν το ενδιαφέρον λόγω σχεδιασμού, αλλά γενικά έχω την εταιρεία σε εκτίμηση και σκέφτομαι να πάρω ένα 12άρι για το δωμάτιο και ένα 16άρι για το σαλόνι. 

Αυτή τη στιγμή έχω midea mission 12άρι στο δωμάτιο και 24άρι haier tundra green στο σαλόνι.

Καλοί δείκτες, μοιάζουν με edge με άλλο κουστούμι.

ΥΓ θα βάλεις το 16άρι στη θέση του 24Κ??? Θα φτάνει;

In other news:

To asyg24klca φέρνει βόλτα 60τμ ενιαίου με εξωτερική κοντά 35 και μέσα 26, με περίπου 200 βατάκια (το peak είναι ανοιχτή μπαλκονόπορτα):

image.png.43ed26385f300d588948674721d705b3.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, hp8 είπε

φυσιολογικο δεν είναι πρέπει να λείπει φέρον Δοκίμασε στην μεγάλη ταχύτητα τον ανεμιστήρα να δεις αν αλλάξει κατι Αν και δεν νομίζω Βαλε καμιά φωτο του μέσα με την μάσκα ανοικτή

 

4 ώρες πριν, Klausx είπε

Η απλά το βάζεις στους 30 βαθμούς για 10-15 ενώ είναι στην ψύξη, για να μην τρελάνεις το κοντρολ/κλιματιστικό με εντολές μέχρι να γυρίσει στο Fan.

Έχεις κάπου διαρροή, φαίνεται και ασυντήρητο χρόνια, πάρε ένα φτηνό inverter να κάνεις την δουλεία σου αθόρυβα.

συντηρηση σχετικη εγινε πριν λιγους μηνες απο τεχνικο οπου εβαλε και φρεον 

φωτογραφιες απο μεσα . εχει πιασει στο πανω μερος ενα στρωμα παγου 

204876800_984268525671319_8967366787635054454_n.jpg

204269901_244748003684381_3529308037909807388_n.jpg

205516846_568931751143686_3102917522500632731_n.jpg

206235851_1231718860597062_8172236676878129356_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilisgate13 είπε

 

συντηρηση σχετικη εγινε πριν λιγους μηνες απο τεχνικο οπου εβαλε και φρεον 

φωτογραφιες απο μεσα . εχει πιασει στο πανω μερος ενα στρωμα παγου 

204876800_984268525671319_8967366787635054454_n.jpg

204269901_244748003684381_3529308037909807388_n.jpg

205516846_568931751143686_3102917522500632731_n.jpg

206235851_1231718860597062_8172236676878129356_n.jpg

Τον κάθε καστανά θα τον λέμε τεχνικό; Σου έβαλε "φρεον" σε τρύπιο μηχάνημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τον κάθε καστανά θα τον λέμε τεχνικό; Σου έβαλε "φρεον" σε τρύπιο μηχάνημα.

πηρα αυριο να ερθει ατομο που εχει καλες συστασεις , τι πρεπει να του πω και τι πρεπει να προσεξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

πηρα αυριο να ερθει ατομο που εχει καλες συστασεις , τι πρεπει να του πω και τι πρεπει να προσεξω 

Να το πετάξεις. 50€ δωροεπιταγη ανακύκλωσης από αλυσίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καλοί δείκτες, μοιάζουν με edge με άλλο κουστούμι.

ΥΓ θα βάλεις το 16άρι στη θέση του 24Κ??? Θα φτάνει;

Είναι made in japan τα toshiba ή πήγαν αλλού;

Προς το παρόν το μεγαλύτερο τους είναι 16άρι. Σκέφτηκα μήπως επειδή είναι καλύτερα κλιματιστικά με καλύψουν. 

Αν είναι ιαπωνικά σε συνδυασμό με το σχεδιασμό τους (που είναι για μένα ο,τι καλύτερο έχω δει σε κλιματιστικό), νομίζω είναι καλή περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2021 στις 1:07 ΠΜ, Tassos77 είπε

Ναι, το Ocarina. Από το λίγο που το έχω δουλέψει μέχρι στιγμής, μιας και δεν έχουν πιάσει ακόμη οι γερές ζέστες, θετικές οι εντυπώσεις. Έχει πολλές επιλογές παραμετροποίησης (7 σκάλες ανεμιστήρα, περσίδες πάνω κάτω δεξιά αριστερά, Gentle wind κ.α.) και μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου. Εγώ ακόμη και στο mute που το δοκίμασα δρόσιζε μια χαρά το δωμάτιο και ήταν αθόρυβο. Έρχεται με Wi-Fi και η εφαρμογή έχει όλες τις επιλογές του τηλεχειστηρίου και είναι πολύ εύχρηστη. Δυστυχώς δεν έχει την επιλογή να δεις την κατανάλωση ρεύματος που είχα δει σε βίντεο και μάλλον θα είναι διαθέσιμη σε συγκεκριμένες περιοχές. Αυτό που θέλω να διαπιστώσω είναι αν έχει και ιονιστή. Σε μια παρουσίαση που είχα δει στο Youtube έλεγε πως είχε (αναφερόμενος ως Big Care) και στο χειρηστήριο υπάρχει κανονικά η επιλογή (Health) και μπορείς να την επιλέξεις, αλλά δεν αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα (εκτός κι αν με το "Άνετη ατμόσφαιρα" υπονοεί τον ιονιστή). Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος αλλά όταν πιάσουν οι καλές ζέστες θα γίνει το πραγματικό τεστ.  

Καλησπερα Τασο, οσον αφορα το i-feel, πρεπει το τηλεχειριστηριο να βλεπει το κλιματιστικο , η μπορει να το εχeiς σε αλλο δωματιο?

Επισης διαλεξες το ocarina και οχι το Miracle II. Αν μπορειs να με πεις με ποια κριτηρια? Ευχαριστω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Είναι made in japan τα toshiba ή πήγαν αλλού;

Προς το παρόν το μεγαλύτερο τους είναι 16άρι. Σκέφτηκα μήπως επειδή είναι καλύτερα κλιματιστικά με καλύψουν. 

Αν είναι ιαπωνικά σε συνδυασμό με το σχεδιασμό τους (που είναι για μένα ο,τι καλύτερο έχω δει σε κλιματιστικό), νομίζω είναι καλή περίπτωση. 

Είναι Μαλαισία ή Ταϊλάνδη (δεν θυμάμαι) με συμπιεστή gccm  (midea).

To 16άρι δίνει 6.4KW σε θέρμανση όταν το haier που έχεις δίνει 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Να το πετάξεις. 50€ δωροεπιταγη ανακύκλωσης από αλυσίδες.

το καλοκαιρι θελω να περασω μετα θα μπω στο εξοικονομω και θα τα αλλαξω  απλα μεχρι να γινει η αλλαγη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asyg24klca στα 120W . Το μικρόφωνο έχει τεράστια ευαισθησία. Στην πράξη δεν ακούγεται τίποτα. 

Το σωληνάκι θεόστεγνο. Δεν κάνει αφύγρανση αυτό το πράγμα σε αυτά τα watts (αν και μεταξύ μας δεν το έχω δει να βγάζει και ποτέ):

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Καλησπερα Τασο, οσον αφορα το i-feel, πρεπει το τηλεχειριστηριο να βλεπει το κλιματιστικο , η μπορει να το εχς σε αλλο δωματιο?

Επισης διαλεξες το ocarina και οχι το Miracle II. Αν μπορεισ να με πεις με ποια κριτηρια? Ευχαριστω.

Αν μου πεις πώς μπορώ να το διαπιστώσω θα το δοκιμάσω. Όταν πάτησα το i-feel σε άλλο δωμάτιο άναψε η ένδειξη στο χειριστήριο κανονικά, αλλά δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει πως θα λειτουργήσει από τέτοια απόσταση.

Η αλήθεια είναι πως για το Miracle πήγαινα κι εγώ (λόγω κατανάλωσης), αλλά κατέληξα στο Ocarina γιατί σαν πιο καινούριο μοντέλο έχει επιπλέον λειτουργίες που τις ήθελα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tassos77 είπε

Αν μου πεις πώς μπορώ να το διαπιστώσω θα το δοκιμάσω. Όταν πάτησα το i-feel σε άλλο δωμάτιο άναψε η ένδειξη στο χειριστήριο κανονικά, αλλά δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει πως θα λειτουργήσει από τέτοια απόσταση.

Η αλήθεια είναι πως για το Miracle πήγαινα κι εγώ (λόγω κατανάλωσης), αλλά κατέληξα στο Ocarina γιατί σαν πιο καινούριο μοντέλο έχει επιπλέον λειτουργίες που τις ήθελα. 

για αρχη δοκιμασε να το βαλειςστο ιδιο δωματιο και να βλεπει κλιματιστικο, μετα δοκιμασε στο ιδιο δωματιο και να μην βλεπει κλιματιστικο. Τελος σε αλλο δωματιο (βλεπειs ποτε κοβει κλπ, να υποθεσω κανα tplink μπριζακι για καταναλωση δεν εχεις ε? Καλο βεβαια να εχεις και κανενα αλλο θερμομετρο μαζι με το χειριστήριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231137-null

 

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU.html

Έχουμε ακούσει καλά λόγια για τα TCL. Αν το πάρεις προσοχή στο κόκκινο μπάνερ στο tclgreece.gr

https://www.alphaclimagr.gr/product/1412959/tcl-elite-tac-09chsa-xa51-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413123/tcl-elite-premium-prm-09chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

 

Καλοί δείκτες, μοιάζουν με edge με άλλο κουστούμι.

ΥΓ θα βάλεις το 16άρι στη θέση του 24Κ??? Θα φτάνει;

In other news:

To asyg24klca φέρνει βόλτα 60τμ ενιαίου με εξωτερική κοντά 35 και μέσα 26, με περίπου 200 βατάκια (το peak είναι ανοιχτή μπαλκονόπορτα):

image.png.43ed26385f300d588948674721d705b3.png

Φίλε μου liakjim μου προτείνεις το Haier tundra green, εγώ ήμουν ανάμεσα σε Fujitsu ASYG24KLCA/AOYG24KLCA,  σε Toshiba Shorai Edge RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E και σε Toshiba Seiya RAS-B24J2KVG-E/RAS-24J2AVG-E.

Σίγουρα μεγάλη διαφορά στην τιμή σχετικά με αυτό που μου πρότεινες αλλά παρ' όλα αυτά αξίζει η διαφορά αυτή στην τιμή;

Θα μου πρότεινες κάποιο από αυτά;

Να θυμίσω ότι θα θυσίαζα κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά όπως WiFi και θόρυβο σε σχέση με την δυναμική του κλιματιστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,

 

το daikin atxc25b siesta sensira στα 449€,  Με δωρεάν εγκατάσταση αξίζει ;

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...