Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Lofarek είπε

Το κατεβασα απο το android αλλα αναθεμα και αν καταλαβαινω τιποτε πως σεταρεται. Υπαρχει καποιο video στα ελληνικα. Μου λεει να βαλω μια url ....δεν ειμαι των it ...δεν σκαμπαζω γρι απο αυτα...😠😠

Θα πρέπει πρώτα να σετάρεις Homeassistant σε raspberry ή virtual server...

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Όταν τα κλιματιστικά δουλεύουν σε ψύξη κάνουν καθόλου διακοπή (όπως τον χειμώνα όταν πιάνουν την ζητούμενη θερμοκρασία) ή δουλεύουν συνεχόμενα? 

Εννοείται ότι σταματάνε αν ο χώρος πιάσει θερμοκρασία.

πχ εδώ το asyg24klca που το έχω 26 ζήτηση, κλείνει μιας και ο χώρος έχει 26.3 και δεν προλαβαίνει να ρίξει άλλο κατανάλωση (ή δεν μπορεί στις παρούσες συνθήκες).

image.png.3f801865d6de0b5889f3ce4c9a41ea96.png

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Εμπειριες για τα καλυτερα 24αρια συμφωνα με τα ποστς εδω μεσα; Μαρκες οπως TCL, Midea, Juro-Pro, τις αποφευγουμε;

Μενει μετα μονο το κλασσικο Toyotomi Hiro Eco και ενα Bosch το οποιο εχει καλες αξιολογησεις.

Χωρος 113 τμ, κυριως για ψυξη.

 

Εξαρτάται τη χρήση (πχ περιστασιακή ή όχι), τον χώρο κτλ, οπότε παρόλο που λες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Μη μου πειτε παλι να συμπληρωσω το κλασσικο ερωτηματολογιο, αλλαζω σπιτι αρκετα συχνα.

δεν υπάρχει άλλη λύση αν θες να πάρεις μια όσο το δυνατόν καλή πρόταση (και όχι φυσικά για 113τμ αλλά για τον χώρο που θες να καλύψεις). 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

Όταν ξεπερνούν την δυνατότητα να διατηρήσουν την θερμοκρασία χρησιμοποιώντας τον προγραμματισμό τους και τα ελάχιστα watt που μπορούν να αποδώσουν ναι τότε σταματάνε 

Σταματανε εντελως, δηλαδη συμπιεστης και εσωτερικος ανεμιστηρας? Στο daikin atxc25 , o εσωτερικος ανεμιστηρας δεν σταματα ποτε παντως. Κατοχοι του συγκεκριμενου κλιματιστικου ας μου απαντησουν παρακαλω.

 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Για κλιματιστικά 24.000 BTU απαιτείται πρόσθετη ηλεκτρολογική γραμμή με καλώδιο 3x2,5 και ασφάλεια 20Α

Αυτο το κανει ο τεχνικος  που θα ερθει ή πρεπει να φωναξω ηλεκτρολογο; Και τι ακριβως ειναι; Τρυπαει τον τοιχο; Ρωταω γιατι το σπιτι δεν ειναι δικο μου.

Γενικα για τεχνικο να βρω καποιον ανεξαρτητο ή κανουν καλη δουλεια και αυτοι που συνεργαζονται με τα σκρουτζομαγαζα; Οι τιμες που ζητανε ειναι 80-100 ευρω.

Επειδη εχω ρωτησει παρα πολλες φορες για προτασεις για κλιματιστικα και συνχεια μου δινετε το παρακατω λινκ : https://www.elith.gr/calc/index.php

Το οποιο εχω συμπληρωσει και βγαζει λαθος νουμερα, καθως το σπιτι δεν ειναι δικο μου και δεν εχω ιδεα απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα του σπιτιου.

Θα αναγκαστω να αγορασω καποιο Inverter στη τυχη τελειως, με βαση τις αξιολογησεις στο σκρουτζ.

Εγω απλα μια γνωμη ζητησα για αποδοση κλιματιστικων, οσοι εχουν 24αρι και τι παιζει με τις διαφορες εταιριες και την εγγυηση που προσφερουν στην Ελλαδα. Εαν ειναι δυσκολο, παω πασο αλανια μου. Αλλα μονο ο liakjim απανταει. Καποιος αλλος δε μπορει να βοηθησει; Να πει τις δικες του εμπειριες με βαση το κλιματιστικο που εχει;

Ποση σημασια πρεπει καποιος να δινει στις βαθμολογιες SEER και SCOP; Παρατηρω οτι καποια κλιματιστικα παρολο που εχουν μεγαλο δειχτη, η ετησια καταναλωση τους ειναι μεγαλη. Μοναδικη εξαιρεση ειναι το Toyotomi Hiro Eco.

Αλλα κλιματιστικα που εχω ξεχωρισει με βαση τις βαθμολογιες :

 

Mitsubishi MSZ/MUZ-AP71VG

Bosch B1ZAI2450W

 

Ισως καποιο Daikin μετα; Δεν γνωριζω.. Το θελω κυριως για ψυξη, απο θερμανση ειμαστε καλα με την αντλια θερμοτητας, αλλα σιγουρα θα το ανοιγουμε για υποβοηθηση.

Στο προηγουμενο σπιτι ειχα ενα Toshiba RAS, απολυτα ικανοποιημενος, τωρα μαρκα ακριβως δε γνωριζω.

 

 

Οι ξενοι δεν χρησιμοποιουν inverter; Οποτε προσπαθω να ψαξω μεσω ιντερνετ για αξιολογησεις δεν μου βγαζει κατι σχετικο..

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Αυτο το κανει ο τεχνικος  που θα ερθει ή πρεπει να φωναξω ηλεκτρολογο; Και τι ακριβως ειναι; Τρυπαει τον τοιχο; Ρωταω γιατι το σπιτι δεν ειναι δικο μου.

Γενικα για τεχνικο να βρω καποιον ανεξαρτητο ή κανουν καλη δουλεια και αυτοι που συνεργαζονται με τα σκρουτζομαγαζα; Οι τιμες που ζητανε ειναι 80-100 ευρω.

Επειδη εχω ρωτησει παρα πολλες φορες για προτασεις για κλιματιστικα και συνχεια μου δινετε το παρακατω λινκ : https://www.elith.gr/calc/index.php

Το οποιο εχω συμπληρωσει και βγαζει λαθος νουμερα, καθως το σπιτι δεν ειναι δικο μου και δεν εχω ιδεα απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα του σπιτιου.

Θα αναγκαστω να αγορασω καποιο Inverter στη τυχη τελειως, με βαση τις αξιολογησεις στο σκρουτζ.

Εγω απλα μια γνωμη ζητησα για αποδοση κλιματιστικων, οσοι εχουν 24αρι και τι παιζει με τις διαφορες εταιριες και την εγγυηση που προσφερουν στην Ελλαδα. Εαν ειναι δυσκολο, παω πασο αλανια μου. Αλλα μονο ο liakjim απανταει. Καποιος αλλος δε μπορει να βοηθησει; Να πει τις δικες του εμπειριες με βαση το κλιματιστικο που εχει;

Ποση σημασια πρεπει καποιος να δινει στις βαθμολογιες SEER και SCOP; Παρατηρω οτι καποια κλιματιστικα παρολο που εχουν μεγαλο δειχτη, η ετησια καταναλωση τους ειναι μεγαλη. Μοναδικη εξαιρεση ειναι το Toyotomi Hiro Eco.

Αλλα κλιματιστικα που εχω ξεχωρισει με βαση τις βαθμολογιες :

 

Mitsubishi MSZ/MUZ-AP71VG

Bosch B1ZAI2450W

 

Ισως καποιο Daikin μετα; Δεν γνωριζω.. Το θελω κυριως για ψυξη, απο θερμανση ειμαστε καλα με την αντλια θερμοτητας, αλλα σιγουρα θα το ανοιγουμε για υποβοηθηση.

Στο προηγουμενο σπιτι ειχα ενα Toshiba RAS, απολυτα ικανοποιημενος, τωρα μαρκα ακριβως δε γνωριζω.

 

 

Οι ξενοι δεν χρησιμοποιουν inverter; Οποτε προσπαθω να ψαξω μεσω ιντερνετ για αξιολογησεις δεν μου βγαζει κατι σχετικο..

Θες να μας κάνεις μια πρόχειρη κάτοψη του σπιτιού με τετραγωνικά κτλ; Να μας πεις 2 λόγια για το σπίτι.  Έχει μονώσεις; Έχει αλουμίνια; Έχει τίποτα πλάκα από πάνω αμόνωτη και βράζει ο τόπος; Σε ποια περιοχή είναι; Για πόσο χρήση ; πχ όλη την ημέρα ανοιχτό ή ΣΚ και λίγες ώρες; Θέλεις εγγύηση ή κάποιο άλλο χαρακτηριστικό; Καταλαβαίνεις ότι ήδη κάποια από αυτά θα είχαν ήδη απαντηθεί αν χρησιμοποιούσες το ερωτηματολόγιο. Μη βάλεις την 10η ερώτηση αν δεν ξέρεις τι να βάλεις αλλά προσπάθησε να περιγράψεις τον χώρο όσο πιο αναλυτικά μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θες να μας κάνεις μια πρόχειρη κάτοψη του σπιτιού με τετραγωνικά κτλ; Να μας πεις 2 λόγια για το σπίτι.  Έχει μονώσεις; Έχει αλουμίνια; Έχει τίποτα πλάκα από πάνω αμόνωτη και βράζει ο τόπος; Σε ποια περιοχή είναι; Για πόσο χρήση ; πχ όλη την ημέρα ανοιχτό ή ΣΚ και λίγες ώρες; Θέλεις εγγύηση ή κάποιο άλλο χαρακτηριστικό; Καταλαβαίνεις ότι ήδη κάποια από αυτά θα είχαν ήδη απαντηθεί αν χρησιμοποιούσες το ερωτηματολόγιο. Μη βάλεις την 10η ερώτηση αν δεν ξέρεις τι να βάλεις αλλά προσπάθησε να περιγράψεις τον χώρο όσο πιο αναλυτικά μπορείς.

Δυσκολακι.

 

Έγω ένα invertor έχω, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Επεξ/σία από DogElon
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. 300-400
  2. Αρχαίο toyotomi κλιματιστικό που είτε κάνει το δωμάτιο βόρειο πόλο είτε δεν κάνει τίποτα
  3. Κατα προτίμηση να έρθουν να το εγκαταστήσουν οι ίδιοι σύντομα. Δε με νοιάζει αλυσίδα ή σκρουτζομάγαζο.
  4. 95% ψύξη
  5. Σχεδόν αποκλειστικά ψύξη σε σπίτι που είμαι πάσχα/χριστούγεννα/καλοκαίρι που και που. Επειδή συχνά δουλεύω στον ίδιο χώρο θέλω κάτι που να ρυθμίζεται και να μην είναι είτε ξεπάγιασμα είτε φούρνος όπως αυτό που έχω τώρα.
  6. Σαλόνι σε μικρό σπίτι (Σύνολο ~45τμ)
  7. Θεσσαλονίκη κεντροανατολικά.
  8. Αθόρυβο
  9. Τελευταίος όροφος νοτιοδυτικού προσανατολισμού. Φούρνος απο τις 2 μέχρι τη δύση
  10. 21° επιθυμητή
    Θερμικές Απώλειες
    6259.94
    Watt
    5383.55
    KCal/h
    149.05
    Watt/m2
    128.18
    KCal/h/m2

    Στο budget δεν έχω θέμα να είναι πάνω/κάτω αν υπάρχουν σημαντικές διαφορές. Γενικά ιδανικά κάτι που να έρθουν να το βάλουν και να τελειώνω αλλα αν δεν είναι δυνατό μπορώ να βρώ κάποιον φίλο ψυκτικό να το βάλει.
    Ευχαριστώ πολύ για οποιεσδήποτε προτάσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συνάδελφος νοικιάζει ένα σπίτι στο οποίο υπήρχε από πριν κλιματιστικό, και χάλασε το remote.

Απ' όσο μπορώ να δω (γιατί έχει μισοσβηστεί), ο κωδικός του είναι ARH-403, και googlάροντας βλέπω ότι όντως φαίνεται ίδιο με αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες.

Στο skroutz όμως δε μπορώ να βρω ακριβώς αυτόν τον κωδικό, αλλά τον ARC-410, που φαίνεται κι αυτό ίδιο: https://www.skroutz.gr/s/19524819/ARC-410.html

Πώς μπορώ να ξέρω αν είναι συμβατό;

Επίσης, υπάρχει άλλη επιλογή; Π.χ. υπάρχουν one for all όπως για τις TV;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, klainmaingr είπε
  1. 300-400
  2. Αρχαίο toyotomi κλιματιστικό που είτε κάνει το δωμάτιο βόρειο πόλο είτε δεν κάνει τίποτα
  3. Κατα προτίμηση να έρθουν να το εγκαταστήσουν οι ίδιοι σύντομα. Δε με νοιάζει αλυσίδα ή σκρουτζομάγαζο.
  4. 95% ψύξη
  5. Σχεδόν αποκλειστικά ψύξη σε σπίτι που είμαι πάσχα/χριστούγεννα/καλοκαίρι που και που. Επειδή συχνά δουλεύω στον ίδιο χώρο θέλω κάτι που να ρυθμίζεται και να μην είναι είτε ξεπάγιασμα είτε φούρνος όπως αυτό που έχω τώρα.
  6. Σαλόνι σε μικρό σπίτι (Σύνολο ~45τμ)
  7. Θεσσαλονίκη κεντροανατολικά.
  8. Αθόρυβο
  9. Τελευταίος όροφος νοτιοδυτικού προσανατολισμού. Φούρνος απο τις 2 μέχρι τη δύση
  10. 21° επιθυμητή
    Θερμικές Απώλειες
    6259.94
    Watt
    5383.55
    KCal/h
    149.05
    Watt/m2
    128.18
    KCal/h/m2

    Στο budget δεν έχω θέμα να είναι πάνω/κάτω αν υπάρχουν σημαντικές διαφορές. Γενικά ιδανικά κάτι που να έρθουν να το βάλουν και να τελειώνω αλλα αν δεν είναι δυνατό μπορώ να βρώ κάποιον φίλο ψυκτικό να το βάλει.
    Ευχαριστώ πολύ για οποιεσδήποτε προτάσεις.

45τμ είναι το σαλόνι ή το σπίτι; Αν το πρώτο θα πρέπει να μας πεις πόσα τμ είναι το σαλόνι και πόσο βγάζει η εφαρμογή. Επίσης πόσα btus είναι το παλιό; Αν δεν ξέρεις βγάλε το ταμπελακι φωτογραφία. Επίσης τι σημαίνει ότι αποδίδει το παλιό; Σε συνθήκες καύσωνα τι κάνει; Καλύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μια συνάδελφος νοικιάζει ένα σπίτι στο οποίο υπήρχε από πριν κλιματιστικό, και χάλασε το remote.

Απ' όσο μπορώ να δω (γιατί έχει μισοσβηστεί), ο κωδικός του είναι ARH-403, και googlάροντας βλέπω ότι όντως φαίνεται ίδιο με αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες.

Στο skroutz όμως δε μπορώ να βρω ακριβώς αυτόν τον κωδικό, αλλά τον ARC-410, που φαίνεται κι αυτό ίδιο: https://www.skroutz.gr/s/19524819/ARC-410.html

Πώς μπορώ να ξέρω αν είναι συμβατό;

Επίσης, υπάρχει άλλη επιλογή; Π.χ. υπάρχουν one for all όπως για τις TV;

Υπάρχει One 4 all όπως λες, προγραμματιζόμενο, ακόμη και του τζαμπο με 3 ευρώ ίσως κάνει δουλειά, αν έχεις κινητό με ir ίσως βολευτείς τσάμπα από εκεί.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, liakjim είπε

45τμ είναι το σαλόνι ή το σπίτι; Αν το πρώτο θα πρέπει να μας πεις πόσα τμ είναι το σαλόνι και πόσο βγάζει η εφαρμογή. Επίσης πόσα btus είναι το παλιό; Αν δεν ξέρεις βγάλε το ταμπελακι φωτογραφία. Επίσης τι σημαίνει ότι αποδίδει το παλιό; Σε συνθήκες καύσωνα τι κάνει; Καλύπτει;

To φαντάστηκα οτι θα δημιουργούσε σύγχιση αυτό.
45 όλο το σπίτι και 23,2 είναι το μονόχωρο που φαίνεται σαν σαλοκουζίνα. Η μονάδα είναι ακριβώς πάνω απο το γραφείο (δες το λαπτοπ) και εκεί θα μπεί και το καινούριο. Όλοι οι τοίχοι εκτός απο τον τοίχο της τηλεόρασης είναι εκτεθειμένοι σε αέρα/ήλιο με κακή μόνωση και απο πάνω είναι ταράτσα με σχετικά μέτρια μόνωση. Τα κουφώματα είναι με διπλά τζάμια μεν, κάκιστα δε.
 

Spoiler

38e98ddc5ef954af7c7ee3a166bbbcd6a56e85d2.jpg.af865b8cbd43fd54df9f9e48241cc690.jpg



Δυστυχώς δεν είμαι σπίτι/ελλάδα τώρα (θέλω να το παραγγείλω για να έρχεται) αλλα απο φωτο βρήκα οτι δεν είναι καν τογιοτόμι. Το παλιό είναι ένα Firstline fcs12000ch.
Σε συνθήκες καύσωνα καλύπτει. Αυτό που θέλω να αλλάξει είναι το πόσο καλά ρυθμίζεται η ψύξη γιατί όπως είπα και παραπάνω είναι σαν να μην έχει μέση θερμοκρασία. Είτε παθαίνω γάγγραινα και χιονίστρες απο το κρύο που βγάζει είτε απλά δεν κάνει τίποτα.

Πές μου αν χρειάζονται παραπάνω πληροφορίες και ευχαριστώ για το χρόνο σου

 

Spoiler

image.png

Edit: Βρήκα ήδη κάποιον να το βάλει αν χρειαστεί οπότε η εγκατάσταση δεν είναι απαραίτητη

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει πρώτα να σετάρεις Homeassistant σε raspberry ή virtual server...

Εννοείται ότι σταματάνε αν ο χώρος πιάσει θερμοκρασία.

πχ εδώ το asyg24klca που το έχω 26 ζήτηση, κλείνει μιας και ο χώρος έχει 26.3 και δεν προλαβαίνει να ρίξει άλλο κατανάλωση (ή δεν μπορεί στις παρούσες συνθήκες).

image.png.3f801865d6de0b5889f3ce4c9a41ea96.png

 

νομίζω ότι το δικό μου δεν πρέπει να σταματάει. βεβαια μπορεί και να μην πιάνει την ζητούμενη θερμοκρασία. Επειδή το grafana και τα υπόλοιπα τα έβαλα τον Οκτώβριο δεν έχω στοιχεία ακόμα. Θα τα τσεκάρω τώρα που θα ξεκινήσω να το βάζω στην ψύξη. Ρώτησα, γιατί πέρυσι τον Σεπτέμβριο που είχα ρωτήσει έναν τεχνικό μου είχε πει ότι σταματάνε μόνο στην θέρμανση και μου είχε κάνει εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

To φαντάστηκα οτι θα δημιουργούσε σύγχιση αυτό.
45 όλο το σπίτι και 23,2 είναι το μονόχωρο που φαίνεται σαν σαλοκουζίνα. Η μονάδα είναι ακριβώς πάνω απο το γραφείο (δες το λαπτοπ) και εκεί θα μπεί και το καινούριο. Όλοι οι τοίχοι εκτός απο τον τοίχο της τηλεόρασης είναι εκτεθειμένοι σε αέρα/ήλιο με κακή μόνωση και απο πάνω είναι ταράτσα με σχετικά μέτρια μόνωση. Τα κουφώματα είναι με διπλά τζάμια μεν, κάκιστα δε.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

38e98ddc5ef954af7c7ee3a166bbbcd6a56e85d2.jpg.af865b8cbd43fd54df9f9e48241cc690.jpg



Δυστυχώς δεν είμαι σπίτι/ελλάδα τώρα (θέλω να το παραγγείλω για να έρχεται) αλλα απο φωτο βρήκα οτι δεν είναι καν τογιοτόμι. Το παλιό είναι ένα Firstline fcs12000ch.
Σε συνθήκες καύσωνα καλύπτει. Αυτό που θέλω να αλλάξει είναι το πόσο καλά ρυθμίζεται η ψύξη γιατί όπως είπα και παραπάνω είναι σαν να μην έχει μέση θερμοκρασία. Είτε παθαίνω γάγγραινα και χιονίστρες απο το κρύο που βγάζει είτε απλά δεν κάνει τίποτα.

Πές μου αν χρειάζονται παραπάνω πληροφορίες και ευχαριστώ για το χρόνο σου

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png

Edit: Βρήκα ήδη κάποιον να το βάλει αν χρειαστεί οπότε η εγκατάσταση δεν είναι απαραίτητη

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413124/tcl-miracle-ii-12chsa-ve-klimatistiko-inverter-12-000.html?__bpgid=MXBpM1FLX0I2N28sMWFqaW4kYCUmWXY%3D&ref=bestprice.gr

 

Αν πας σε άλλο μαγαζί, πρόσεξε το κόκκινο μπανερ στο tclgreece.gr

Με ανακύκλωση το παλιό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211700-carrier-42qhg012d8s-crystal-iii

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ για την πρόταση. Βλέπω οτι ο alphaclima έχει δωρεάν μεταφορικά μόνο εντός Αθηνών και τα καταστήματα θεσ/νικης και περιχώρων δεν φαίνεται να το έχουν το συγκριμένο. Κωτσόβολο για σιγουριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...