Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Το Toshiba? με το Hi Power και πανω απο 650 w δεν πηρα...αυριο θα το ξαναελεγξω μηπως κατι δεν ειδα,τωρα τελει υπο καταληψη ο χωρος.

διπλα στο κουμπι hi power εχει ενα κουμπι που λεει power sel αυτο κοβει τα μεγιστα watt ξεκιναει απο 25% 50% 75% 100%

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κυρίως λόγω διαστάσεων εξωτερικής μονάδας κλίνω περισσότερο προς το tcl. Το daikin ειδικά δεν ξέρω κατά πόσο δικαιολογεί το 300ρι παραπάνω (δεν έχω κατά νου να πάρω κάτι με την δωροεπιταγή...). Πρακτικά δηλαδή πόσο λιγότερο μπορεί να καίει από το tcl; Και γενικά σε τι επίπεδο κατανάλωσης να περιμένω ότι θα κινείται λειτουργώντας το σεζήτηση στους 26 βαθμούς στην πρώτη σκάλα του; Κάτω από 300w;

Το https://www.alphaclimagr.gr/product/1409383/tcl-elite-plus-tac-18chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html σε σχέση με αυτό που μου παρέθεσες τι διαφορές θα έχει; Από τεχνικά τουλάχιστον χαρακτηριστικά φαίνεται λίγο καλύτερο και λίιιγο πιο μαζεμένο σε διαστάσεις.

Και κάτι τελευταίο, η alpha clima κάνει εγκατάσταση; Δεν βλέπω κάτι σχετικό στην σελίδα τους. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Κυρίως λόγω διαστάσεων εξωτερικής μονάδας κλίνω περισσότερο προς το tcl. Το daikin ειδικά δεν ξέρω κατά πόσο δικαιολογεί το 300ρι παραπάνω (δεν έχω κατά νου να πάρω κάτι με την δωροεπιταγή...). Πρακτικά δηλαδή πόσο λιγότερο μπορεί να καίει από το tcl; Και γενικά σε τι επίπεδο κατανάλωσης να περιμένω ότι θα κινείται λειτουργώντας το σεζήτηση στους 26 βαθμούς στην πρώτη σκάλα του; Κάτω από 300w;

Το https://www.alphaclimagr.gr/product/1409383/tcl-elite-plus-tac-18chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html σε σχέση με αυτό που μου παρέθεσες τι διαφορές θα έχει; Από τεχνικά τουλάχιστον χαρακτηριστικά φαίνεται λίγο καλύτερο και λίιιγο πιο μαζεμένο σε διαστάσεις.

Και κάτι τελευταίο, η alpha clima κάνει εγκατάσταση; Δεν βλέπω κάτι σχετικό στην σελίδα τους. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σε κάθε περίπτωση.

Μάλλον δεν τα δικαιολογεί τα +300W με τη χρήση που το προορίζεις.

Το xa412 είναι λίγο πιο παλιό, χωρίς να σημαίνει ότι είναι χειρότερο , απλά δεν ξέρω αν θα το βρεις. Αν ναι, γιατί όχι;

Δεν ξέρω αυτό που ρωτάς για το μαγαζί αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν δεν συνεργάζονται με κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους καλέσω αύριο να μου πουν τι κάνουν με την εγκατάσταση. Και το carrier σαν ενδιάμεση λύση από άποψη τιμής και αρκετά μαζεμένο σε διαστάσεις μοιάζει καλό, το μόνο που με αποτρέπει είναι που ζητάνε ετήσια συντήρηση. Δεν ξέρω καν αν θα είμαι διαρκώς σε αυτό το σπίτι, δεν μπορώ να μπω σε αυτή την διαδικασία πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

1650W εδώ (με powerfull και ρύθμιση 18). Θέλουμε υψηλότερη εξωτερική για το τεστ.

image.png.c4e734f8da691c56a2a07768cd7ef050.png

Το Toshiba 18 χθες/σήμερα που το άνοιξα σε ζεστό χώρο..πήγε και λίγο πάνω από 2000watt ,ούτε high power ούτε τίποτα..απλά ζέστη στο σπίτι 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/14495778/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-835ZR-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html?from=sku_spec_variations

Παιδιά εγώ χτύπησα αυτό σήμερα από κοτσοβολο στα 509€... Τρίτη θα έρθει με βάση από αξιολογήσεις το βλέπω δυνατό.. 12.000btu μοντέλο θα μπει σε δωμάτιο 15 τμ. Με προϋπόθεση στο μέλλον στο καινούργιο σπίτι όταν με το καλό αλλάξω να μπει σε κανα σαλόνι κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!
Ψάχνω VFM κλιματιστικό εως 400Ε για δωμάτιο σπιτιού 12τμ για ψύξη και θέρμανση (συμπληρωματικά με το πετρέλαιο). Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η ποιότητα/αντοχή, να είναι αθόρυβο και να έχει μια τίμια ενεργειακή κλάση. 
Τι επιλογές υπάρχουν; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλές κριτικές έχει. Δεν το ξέρουμε πάντως.

Δες και την κάτωθι εναλλακτική με 10 χρόνια εγγύηση:

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413120/tcl-elite-premium-prm-12chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, φαίνεται καλή περίπτωση.. Κρίνετε ότι θα μπορούσα ίσως να τη βγάλω και με 9αρι;; Χώρος κάνα 25αρι μ^2 κακομονωμενος, αλλά λέω μήπως το 12αρι είναι too much και να κατέβαινα σε 9αρι, δλδ μήπως το 12αρι υπολειτουργεί σε τόσο μικρό χώρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin atxc25b 9άρι vs Carrier crystal II 9άρι (με follow me). 26 ζήτηση. \

Το daikin σε πιο θερμό δωμάτιο αλλά έκαψε λιγότερο:

7d54c8de8115a29acd0c068a18a6241d.png

και με τη νέα πλακέτα μου διατήρησε πολύ καλά τη θερμοκρασία και πολύ καλύτερα από το follow me του carrier το οποίο άφηνε το δωμάτιο να ζεσταθεί περισσότερο από ότι θα ήθελα:

b40a836f7fa46c064b2426609d6c218f.png

Άρα με τη νέα πλακέτα το daikin έχει γίνει μια πολύ καλή περίπτωση και είναι κρίμα γιατί δεν μπορώ να το προτείνω μιας και θα πρέπει να μπει ο πελάτης στη διαδικασία αλλαγής με τη νέα προγραμματισμένη πλακέτα.

 

1 ώρα πριν, UlveRz είπε

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, φαίνεται καλή περίπτωση.. Κρίνετε ότι θα μπορούσα ίσως να τη βγάλω και με 9αρι;; Χώρος κάνα 25αρι μ^2 κακομονωμενος, αλλά λέω μήπως το 12αρι είναι too much και να κατέβαινα σε 9αρι, δλδ μήπως το 12αρι υπολειτουργεί σε τόσο μικρό χώρο..

Τα 12άρια είναι τα ίδια με τα 9άρια συνήθως σαν κατασκευή, οπότε ας υπάρχει η έξτρα δύναμη με αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Daikin atxc25b 9άρι vs Carrier crystal II 9άρι (με follow me). 26 ζήτηση. \

Το daikin σε πιο θερμό δωμάτιο αλλά έκαψε λιγότερο:

7d54c8de8115a29acd0c068a18a6241d.png

και με τη νέα πλακέτα μου διατήρησε πολύ καλά τη θερμοκρασία και πολύ καλύτερα από το follow me του carrier το οποίο άφηνε το δωμάτιο να ζεσταθεί περισσότερο από ότι θα ήθελα:

b40a836f7fa46c064b2426609d6c218f.png

Άρα με τη νέα πλακέτα το daikin έχει γίνει μια πολύ καλή περίπτωση και είναι κρίμα γιατί δεν μπορώ να το προτείνω μιας και θα πρέπει να μπει ο πελάτης στη διαδικασία αλλαγής με τη νέα προγραμματισμένη πλακέτα.

 

Τα 12άρια είναι τα ίδια με τα 9άρια συνήθως σαν κατασκευή, οπότε ας υπάρχει η έξτρα δύναμη με αυτά που λες.

Εχεις διαγραμμα απο περσι να συγκρινεις για Daikin? Τη συμπεριφορα ειχε το προηγουμενο καλοκαιρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

https://www.skroutz.gr/s/14495778/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-835ZR-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html?from=sku_spec_variations

Παιδιά εγώ χτύπησα αυτό σήμερα από κοτσοβολο στα 509€... Τρίτη θα έρθει με βάση από αξιολογήσεις το βλέπω δυνατό.. 12.000btu μοντέλο θα μπει σε δωμάτιο 15 τμ. Με προϋπόθεση στο μέλλον στο καινούργιο σπίτι όταν με το καλό αλλάξω να μπει σε κανα σαλόνι κλπ. 

Τρίτη θα έρθει αλλά η τοποθέτηση θα παει απο αρχες ιουλίου

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με Alpha clima, η τοποθέτηση γίνεται από δικό τους συνεργείο με επιβάρυνση 85€ και μπορούν να πάρουν για ανακύκλωση και την παλιά συσκευή, χωρίς βέβαια κάποια δωροεπιταγή ή κάτι.

Να ρωτήσω, η ετήσια συντήρηση που θέλει η carrier για την ισχύ της εγγύησής της, τι περιλαμβάνει και από ποιόν πρέπει να γίνεται; Έχει κάποιος εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Μίλησα με Alpha clima, η τοποθέτηση γίνεται από δικό τους συνεργείο με επιβάρυνση 85€ και μπορούν να πάρουν για ανακύκλωση και την παλιά συσκευή, χωρίς βέβαια κάποια δωροεπιταγή ή κάτι.

Να ρωτήσω, η ετήσια συντήρηση που θέλει η carrier για την ισχύ της εγγύησής της, τι περιλαμβάνει και από ποιόν πρέπει να γίνεται; Έχει κάποιος εικόνα;

Απεγκατάσταση δεν χρεώνουν;

Με τα 85 - 24% = 64,6 δεν νομίζω να περιλαμβάνει απόδειξη από αδειούχο ψυκτικό.
 

Screenshot_495.png.d47c5d65aaec9c3bd1d3d308507e7054.png

 

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjk8PvY-bTxAhXmgP0HHbpVDnwQFjAAegQIBRAD&url=https%3A%2F%2Fahi-carrier.gr%2Fel%2Fafter-sales-support%2Fcarrier_residential_hiwall_5_years%2F&usg=AOvVaw24i70aZBCR-gGJJ6DLTxon

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...