Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά μιας και μου ζητήθηκε πρόταση για άμεση αγορά θα ήθελα την βοήθειά σας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 300€, max 400€ αν πραγματικά αξίζει η υπέρβαση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Κυρίως ψύξη, περιστασιακά θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι 22τμ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 38C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κακή μόνωση, αρκετή υγρασία τον χειμώνα αλλά υπάρχει αφυγραντήρας.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    3405.54Watt

    2928.76KCal/h

    162.17Watt/m^2

    139.46KCal/h/m^2

    για 22C

    Ένα TCL Elite Premium που είδα καλύπτει τις παραπάνω ανάγκες; Αξίζει να δώσει παραπάνω και να πάει στο TCL Miracle II? Η εγκατάσταση που κάνει ο κωτσόβολος είναι με αντλία κενού?
    Επίσης κατά καιρούς έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό που βγάζει το leroy σε προσφορά 269€ που αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό.
    Γενικά υπάρχει κάποια άλλη οικονομικότερη λύση σε αυτές τις κατηγορίες?
    Ευχαριστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΝΑ toshiba shorai 10ari ΣΤΟ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ.ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΨΥΞΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΘΆΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΑΕΡΑ.ΟΜΒΣ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΡΑ ΜΕΝΕΙ 1 ΠΟΝΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΧΑΜΗΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 5ΑΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΒΣ .ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ; ΔΕΝ  ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ANTONIO202 είπε

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΝΑ toshiba shorai 10ari ΣΤΟ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ.ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΨΥΞΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΘΆΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΑΕΡΑ.ΟΜΒΣ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΡΑ ΜΕΝΕΙ 1 ΠΟΝΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΧΑΜΗΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 5ΑΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΒΣ .ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ; ΔΕΝ  ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ειναι αυτοματοποιημενη λειτουργια μισης ωρας για να στεγνωνει ο ανεμιστηρας και το στοιχειο ωστε να μην πιανει μουχλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΝΑ toshiba shorai 10ari ΣΤΟ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ.ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΨΥΞΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΘΆΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΑΕΡΑ.ΟΜΒΣ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΡΑ ΜΕΝΕΙ 1 ΠΟΝΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΧΑΜΗΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 5ΑΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΒΣ .ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ; ΔΕΝ  ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Αυτοκαθαρισμός.. αστο και θα κλείσει μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229938-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232126-a-c-in18btu-tcl-18chsa-vei-miracle

Ποιο απο τα δυο θα προτείνατε να διαλέξω?

Επίσης tcl αγοράζω απο Kotsovolo κανονικά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

Αυτό σημαίνει ότι το κλιματιστικό είναι ενεργοβορο και με όχι τόσο καλό προγραμματισμό...... χμμμ σα να το έχω ξαναπεί αυτό .....

Αλλα λενε οι αξιολογησεις παντως. Και εξαλλου 850w για 24αρι γιατι να θεωρουνται πολλα; Εσυ για 18αρι που βλεπω καις 530.

Το δικο σου shorai εχει ισχυς αποδοση στη ψυξη 17.000 BTU και το δικο μου εχει 25.000 BTU.

Στα ιδια ειμαστε φιλε.

Περιεργο παντως που το toshiba ειναι τοσο ακριβο. Πληρωνεις τη μαρκα ή τι;

 

 

 

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Αλλα λενε οι αξιολογησεις παντως. Και εξαλλου 850w για 24αρι γιατι να θεωρουνται πολλα; Εσυ για 18αρι που βλεπω καις 530.

Το δικο σου shorai εχει ισχυς αποδοση στη ψυξη 17.000 BTU και το δικο μου εχει 25.000 BTU.

Στα ιδια ειμαστε φιλε.

Περιεργο παντως που το toshiba ειναι τοσο ακριβο. Πληρωνεις τη μαρκα ή τι;

 

 

 

εμενα με πιασανε κοροιδο οπως και ολους οσους αγοραζουν κατι πιο ακριβο απο φασον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

εμενα με πιασανε κοροιδο οπως και ολους οσους αγοραζουν κατι πιο ακριβο απο φασον 

Οχι ομως να λες οτι εχει κακο προγραμματισμο. Οι αριθμοι αλλα λενε. Οποτε προσεχε τι λες μπροκο. Με 850w δροσισω σπιτι 113τμ. Εσυ με 3 κλιματιστικα και συνολο 1000w+ ποσα τμ δροσιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Συνεισφέροντας στην κουβέντα για τα daikin siesta ATXC25B. Στα δικά μου (αγορά Μάρτιος 2021) στην ψύξη όταν ζητήσω 31  με θερμοκρασία στο χώρο 26 δεν ξεκινά ο συμπιεστής για τουλάχιστον μισή ώρα που το παρατήρησα. Οι μονάδες είναι σε προσιτό σημείο στο μπαλκόνι. Αποκλίσεις στη ζητούμενη και μετρούμενη θερμοκρασία έχω δει και είμαι σε επαφή με daikin για να κάνουν μετρήσεις.  

Πρόσφατα ανακάλυψα το thread και η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα. 

Επεξ/σία από tstathop2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Οχι ομως να λες οτι εχει κακο προγραμματισμο. Οι αριθμοι αλλα λενε. Οποτε προσεχε τι λες μπροκο. Με 850w δροσισω σπιτι 113τμ. Εσυ με 3 κλιματιστικα και συνολο 1000w+ ποσα τμ δροσιζεις;

Άμα νομίζεις ότι θα μπω στη διαδικασία να μετρήσουμε το ποσό δροσιζω εγώ η πόσο δροσίζει ο γείτονας είσαι βαθιά νυχτωμενος 

Δυστυχώς μπήκες να ρωτήσεις κάτι ώστε να σε βοηθήσουν κάποιοι σε ένα πρόβλημα που έχεις και αντί να ακούσεις τι έχουμε κάποιοι να πούμε μέσα από 2.500 σελίδες εμπειριών λες τα δικά σου 

παντως αυτο με τα 113 τμ το εχουμε ξανακουσει και απο αλλο μελος που ελεγε οτι φερνει βολτα τοσα τετραγωνικα με ενα κλιματιστικο αλλα εκει που ηταν το κλιματιστικο σε σχεση με την αλλη ακρη του σπιτιου ειχε 4 βαθμοιυς διαφορα 

Είναι σίγουρο ότι έχεις δίκιο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Manifesto είπε

Καλησπέρα! 

Τι άποψη έχετε γενικότερα για το συγκεκριμένο κλιματιστικό; 

TOYOTOMI KENZO ECO KTN / KTG-20-24R32

Ψύξη, θέρμανση και κατανάλωση γενικότερα

Θα έλεγα μακριά. Μέτρια απόδοση, ανεπαρκής εγγύηση.

Τι ψάχνεις; Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Καλησπέρα, φίλη μου ενδιαφέρεται για ένα οικονομικό κλιματιστικό. το θέλει κυρίως για τις μέρες που έχει καύσωνα καθώς τόσα χρόνια εξυπηρετείτε με ανεμιστήρα. Θα μπει σε υπνοδωμάτιο, μέχρι 300€ για 12.000btu με σχετικά οικονομική κατανάλωση γιατί άμα είναι να τα δίνει μετά στο ρεύμα, ακυρώνεται και η οικονομική αγορά κλιματιστικού.

Θα ήθελε και μερικές δόσεις εάν είναι εφικτό, χωρίς όμως πιστωτική (νομίζω μόνο ο κοτσοβωλος κάνει αλλά μπορεί να κάνω και λάθος)

Δυστυχώς η προσφορά στα 239€ στο Leroy Merlin έχει εξαντληθεί.

Που αλλού να κοιτάξουμε;

Ευχαριστώ

https://www.bestprice.gr/item/2155331022/tcl-elite-tac-12chsaxa51.html

1 ώρα πριν, windserf2020 είπε

Καλησπέρα παιδιά μιας και μου ζητήθηκε πρόταση για άμεση αγορά θα ήθελα την βοήθειά σας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 300€, max 400€ αν πραγματικά αξίζει η υπέρβαση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Κυρίως ψύξη, περιστασιακά θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι 22τμ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 38C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κακή μόνωση, αρκετή υγρασία τον χειμώνα αλλά υπάρχει αφυγραντήρας.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    3405.54Watt

    2928.76KCal/h

    162.17Watt/m^2

    139.46KCal/h/m^2

    για 22C

    Ένα TCL Elite Premium που είδα καλύπτει τις παραπάνω ανάγκες; Αξίζει να δώσει παραπάνω και να πάει στο TCL Miracle II? Η εγκατάσταση που κάνει ο κωτσόβολος είναι με αντλία κενού?
    Επίσης κατά καιρούς έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό που βγάζει το leroy σε προσφορά 269€ που αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό.
    Γενικά υπάρχει κάποια άλλη οικονομικότερη λύση σε αυτές τις κατηγορίες?
    Ευχαριστώ.

Ναι, να πάτε στο miracle και ναι με αντλία κενού.

40 λεπτά πριν, vafkost είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229938-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232126-a-c-in18btu-tcl-18chsa-vei-miracle

Ποιο απο τα δυο θα προτείνατε να διαλέξω?

Επίσης tcl αγοράζω απο Kotsovolo κανονικά?

 

Το daikin έχει λίγο καλύτερη απόδοση, το TCL εγγύηση.

Τι ψάχνεις όμως ; Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tstathop2003 είπε

Καλησπέρα. 

Συνεισφέροντας στην κουβέντα για τα daikin siesta ATXC25B. Στα δικά μου (αγορά Μάρτιος 2021) στην ψύξη όταν ζητήσω 31  με θερμοκρασία στο χώρο 26 δεν ξεκινά ο συμπιεστής για τουλάχιστον μισή ώρα που το παρατήρησα. Οι μονάδες είναι σε προσιτό σημείο στο μπαλκόνι. Αποκλίσεις στη ζητούμενη και μετρούμενη θερμοκρασία έχω δει και είμαι σε επαφή με daikin για να κάνουν μετρήσεις.  

Πρόσφατα ανακάλυψα το thread και η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα. 

Κάποιοι από μας με τα ίδια κλιματιστικά έχουμε αλλάξει πλακέτες και έχουμε offset 0,5 και δεν έχουμε τέτοιο θέμα 

Εγώ προσωπικά ήμουν ο πρώτος που η daikin έβαλε καταγραφικό στο κλιματιστικό και μου άλλαξε πλακέτα στην εσωτερική μονάδα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άμα νομίζεις ότι θα μπω στη διαδικασία να μετρήσουμε το ποσό δροσιζω εγώ η πόσο δροσίζει ο γείτονας είσαι βαθιά νυχτωμενος 

Δυστυχώς μπήκες να ρωτήσεις κάτι ώστε να σε βοηθήσουν κάποιοι σε ένα πρόβλημα που έχεις και αντί να ακούσεις τι έχουμε κάποιοι να πούμε μέσα από 2.500 σελίδες εμπειριών λες τα δικά σου 

παντως αυτο με τα 113 τμ το εχουμε ξανακουσει και απο αλλο μελος που ελεγε οτι φερνει βολτα τοσα τετραγωνικα με ενα κλιματιστικο αλλα εκει που ηταν το κλιματιστικο σε σχεση με την αλλη ακρη του σπιτιου ειχε 4 βαθμοιυς διαφορα 

Είναι σίγουρο ότι έχεις δίκιο 

Προφανως και δεν εχω την ιδια θερμοκρασια στην αλλη ακρη του σπιτιου, αλλα πριν 2 ημερες δεν μπορουσαν καν να κοιμηθω απο τη ζεστη και τωρα βαζω και σεντονι. Οποτε τη δουλεια του την κανει μια χαρα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Περιεργο παντως που το toshiba ειναι τοσο ακριβο. Πληρωνεις τη μαρκα ή τι;

 

Θα σου δείξω κάτι.

9030aa329335c972490a3a09ecfa61b1.png

Το πορτοκαλί 18άρι Midea φασόν , παρόμοιο σαν το δικό σου σε 45τμ με 26ζήτηση.

Με μπλε asyg24klca σε 60τμ με 25 ζήτηση, μεσοτοιχία με εμένα. Οι εξωτερικές σε διπλανά μπαλκόνια. 39C έξω. 

Το fujitsu καίει λιγότερο για να ψύξεί μεγαλύτερο σπίτι σε χαμηλότερη θερμοκρασία.

Δεν είναι όλα τα κλιματιστικά το ίδιο αποδοτικά. Καμιά φορά αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...