Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ και τους δύο για τον χρόνο σας, αλλά ειλικρινά με μπερδέψατε.😄
Το παλιό on-οff που έχω δεν καίει περίπου 0,7kwh ή το νέο κινέζικο inverter θα καίει πάνω κάτω τα ίδια;
Εν κατακλείδι, θα ήταν προτιμότερο η χρήση του ακόμα και αν συμπεριλάβουμε το κόστος επανεγκατάστασης 150€;
Εάν τελικά δεν υπάρχει όφελος από την κατανάλωση, τότε να μην προτείνω την αγορά νέου στα 350€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

60 τμ με 12 δεν νομίζω να γίνεται. μάλλον θέλεις 24αρι.

καλυτερα ακόμα να συμπληρώσεις το ερωτηματολογιο

Φυσικά και μιλάω για 24αρι φίλε μου userAnon. Είχα ρωτήσει συγκεκριμένα για το TOYOTOMI KENZO ECO KTN / KTG-20-24R32. Μου το πρότειναν λόγω πολλών btu στην θέρμανση και ένας φίλος μου το έχει τοποθετήσει σε ενιαία σαλονοκουζίνα 80τμ σε ορεινή περιοχή με αρκετό κρύο τον χειμώνα και είναι πολύ ευχαριστημένος. Απλά δεν ξέρω και κατά πόσο είναι οικονομικό σε σχέση με άλλα 24αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grinder_ είπε

Ακόμα και για φτηνό 9αρι inverter πιστεύω τα 700wh είναι υπερβολή. Οκ μπορεί να μην είναι -50% αλλά ένα -30% σίγουρα από Α σε Α++.

μετρησα το 12άρι Arielli απο περιέργεια . Χώρος ~50τμ καλή μόνωση ημιυπόγειο αλλά μόνιμα ανοιχτή πόρτα σε χώρο που δεν έχει μόνωση (μεταλλική γκαραζόπορτα)

~400wh έκαψε 24 βαθμούς , σίγουρα θα ήταν αρκετά λιγότερο αν είχα κλειστή την πόρτα.

ελπίζω να βοήθησα κάπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορει να εχει αναφερθει αλλα επειδη δεν παρακολουθω το νημα.. θα ηθελα να ρωτησω οταν τα στοιχεια της εξωτερικης μοναδας ειναι βρωμικα το μηχανημα σε τι επιβαρυνεται..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Ευχαριστώ και τους δύο για τον χρόνο σας, αλλά ειλικρινά με μπερδέψατε.😄
Το παλιό on-οff που έχω δεν καίει περίπου 0,7kwh ή το νέο κινέζικο inverter θα καίει πάνω κάτω τα ίδια;
Εν κατακλείδι, θα ήταν προτιμότερο η χρήση του ακόμα και αν συμπεριλάβουμε το κόστος επανεγκατάστασης 150€;
Εάν τελικά δεν υπάρχει όφελος από την κατανάλωση, τότε να μην προτείνω την αγορά νέου στα 350€...

Το κινέζικο φθηνοτατο Inverter τύπου tcl θα καίει λιγότερο από το παλιό onoff.

30 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Φυσικά και μιλάω για 24αρι φίλε μου userAnon. Είχα ρωτήσει συγκεκριμένα για το TOYOTOMI KENZO ECO KTN / KTG-20-24R32. Μου το πρότειναν λόγω πολλών btu στην θέρμανση και ένας φίλος μου το έχει τοποθετήσει σε ενιαία σαλονοκουζίνα 80τμ σε ορεινή περιοχή με αρκετό κρύο τον χειμώνα και είναι πολύ ευχαριστημένος. Απλά δεν ξέρω και κατά πόσο είναι οικονομικό σε σχέση με άλλα 24αρια

Toyotomi και θέρμανση δεν πάνε καλά.

Πρόταση :

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-White-24000-BTU.html

ή

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teohokage είπε

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω για αγορά κλιματιστικού και θα ήθελα την γνώμη σας. Κυρίως για 9000but σκεφτόμουν αλλά δεν με πειράζει και 12000btu αν δεν ξεπερνάει το budget.

  1. Ποσό που διαθέτουμε 480€ max
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κυρίως Media Markt 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Κυρίως ψύξη, περιστασιακά θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :  Υπνοδωμάτιο 20τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 39C το καλοκαίρι και  -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi- Φίλτρα καθαρισμού αερα - Αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 
  10. 3805.35 Watt
    3272.60 KCal/h
    76.11 Watt/m2
    65.45 KCal/h/m2
    σε 23C

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-i-x1-12n8d0-o-wifi/1519286

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από πού αγοράστηκε; Κρεμαστό μπήκε; Γιατί δεν τηρήθηκε η ελάχιστη απόσταση των 3μ που ορίζει ο κατασκευαστής; Ή τηρήθηκε; Έχουν μπει αντικραδασμικα βάσης; Τράβηξε φωτογραφίες της εσωτερικής και κυρίως της εξωτερικής μονάδας από όλες τις όψεις ( μπροστά, πλαϊνές όψεις ) και σήκωσε τες σε έναν image uploader και βάλε εδώ τα λινκς.

Όσο για τον αέρα , είναι Inverter. Ο αέρας θα είναι τόσος όσος χρειάζεται ο χώρος.

Λοιπόν, ενώ έψαχνα επειγόντως για κλιματιστικό (λόγω καύσωνα κ άσθματος της γυναίκας) ένας φίλος μου είπε να προσέξω για 3μ σωλήνα κ αντλία κενού. Στην πόλη που μένω αυτές τις ημέρες οι ψυκτικοι μου έλεγαν τοποθέτηση σε 8-10 ημέρες. Ρώτησα κάνα 2 για αντλία κ νευρίασμενοι μου είπαν ότι είναι αυτονόητο. Βρήκα σε τοπικό κατάστημα λοιπόν το daikin με γρήγορη σχετικά τοποθέτηση κ το έκλεισα. Όταν  ήρθα  τους είπα για 3μ κ αντλία κ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Λόγω της κατάστασης που περιέγραψα κ υποθέτοντας ότι ξέρουμε  τη δουλειά τους το έβαλα. Θα ανεβάσω αργότερα φώτο. 

2 ώρες πριν, filipN είπε

Για το "βουητό" που λες δεν μας δίνεις άλλα στοιχεία για να καταλάβουμε (που και πως τοποθετήθηκε). Η βέλτιστη απόσταση μεταξύ των δύο μονάδων (για την ακρίβεια το μήκος των σωληνώσεων) αναφέρεται στο manual του κλιματιστικού, αλλά όπως και να έχει στο Full όλα κάνουν θόρυβο.

- Θερμοκρασία του αέρα εξόδου είναι φυσιολογικότατη.

- Η προσπάθεια να σπρώξουμε το κλιματιστικό στα όριά του λανθασμένη. Αν η εσωτερική θερμοκρασία του χώρου είναι 32 δεν βάζουμε το κλιματιστικό να ξεκινήσει από 24, πόσο μάλλον από 18.

Εννοείται ότι όλα έχουν  θόρυβο απλά είχα ακούσει ότι το daikin  είναι αθόρυβο κ αυτό περνάει θόρυβο σε όλο το σπίτι! 

Το δουλεύω συνήθως στους 28 με 27 βαθμούς. Στους 18 το έβαλα για να κάνω σύγκριση με το 9αρι Toyotomi που έχω σε άλλο δωμάτιο. Στους 28 βαθμούς, όπως είπα, δεν βγάζει το ίδιο κρύο ούτε με το προηγούμενο ούτε με το 9αρι. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Toyotomi και θέρμανση δεν πάνε καλά.

αυτο που τοι, στηριζεις , ρωταω ως κατοχος toyotomi που τα παει περιφημα στη θερμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

αυτο που τοι, στηριζεις , ρωταω ως κατοχος toyotomi που τα παει περιφημα στη θερμανση 

Ο φίλος θέλει 24αρι...

Διορθώνω: οικονομία σε θέρμανση και μεγάλα Toyotomi ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι!!!  Επειδή αύριο θα γίνει εγκατάσταση 4 νέων κλιματιστικών θα ήθελα σας παρακαλώ αν γνωρίζετε να μου πείτε αν πάντα πρέπει να τηρείτε η απόσταση που αναφέρει ο κατασκευαστής μεταξύ εσωτερική και εξωτερικής μονάδας. Και αν τυχόν είναι μικρότερη, τι επιπτώσεις θα έχει αυτό?? Ελπίζω τι συνεργείο του Κώτσου να κάνει καλή εγκατάσταση......

Γενικά είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω- επιμείνω εκτός του κενού?

Επεξ/σία από Apocalypser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apocalypser είπε

Καλησπέρα και πάλι!!!  Επειδή αύριο θα γίνει εγκατάσταση 4 νέων κλιματιστικών θα ήθελα σας παρακαλώ αν γνωρίζετε να μου πείτε αν πάντα πρέπει να τηρείτε η απόσταση που αναφέρει ο κατασκευαστής μεταξύ εσωτερική και εξωτερικής μονάδας. Και αν τυχόν είναι μικρότερη, τι επιπτώσεις θα έχει αυτό??

Ζορίζεται ο κομπρέσορας και για τυχών μετάδοση κραδασμών

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Apocalypser είπε

Καλησπέρα και πάλι!!!  Επειδή αύριο θα γίνει εγκατάσταση 4 νέων κλιματιστικών θα ήθελα σας παρακαλώ αν γνωρίζετε να μου πείτε αν πάντα πρέπει να τηρείτε η απόσταση που αναφέρει ο κατασκευαστής μεταξύ εσωτερική και εξωτερικής μονάδας. Και αν τυχόν είναι μικρότερη, τι επιπτώσεις θα έχει αυτό?? Ελπίζω τι συνεργείο του Κώτσου να κάνει καλή εγκατάσταση......

Γενικά είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω- επιμείνω εκτός του κενού?

Διάβασε πολύ προσεκτικά το sticky

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...