Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, yonah είπε

Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.

Εαν του πω οτι θέλω κάποιο απο αυτά που ανέφερες θα μου το βρει, δεν υπάρχει θέμα. Η αλήθεια είναι οτι το mitsubishi έχει τρελό design, να είμαι ειλικρινής.

Πέραν των ανούσιων, εσυ πιο θα διάλεγες; Ακόμη και απο αυτά που ανέφερες;

Προσωπικά θα έπαιρνα ή το shorai ή το CS-Z50XKEW.

Το 1ο έχει μεγαλύτερη εγγύηση και το ξέρουμε εδώ στο φόρουμ αλλά πιστεύω ότι το Panasonic θα είναι συνολικά καλύτερο συν ότι έχει έξτρα χαρακτηριστικά.

ΥΓ Αρκεί να φτάνει το 18αρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μιας και προκειται να βαλω αντλια θερμοτητας, επειδη εχω ηδη τοποθετησει fancoil για ψυξη και θερμανση, αν τα καταφερω στο επομενο εξοικονομω, μπορειτε να μου προτεινετε καποιο οικονομικο και αξιοπιστο για σαλονι , δηλαδη για 25 τμ. 

Στα 12.000 btu αποτι καταλαβαινω. 

Κοιταω το bosch

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232062-a-c-in12btu-bosch-b1zai1251w-serie-6

Λογω επωνυμιας κυριως. 

Εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο? 

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thanasiskg είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή σε ψυξη , περιστασιακή σε θερμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 40C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi ,ιονιστης , αθορυβο.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καλες μονωσεις
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    35292.95Watt

    30351.94KCal/h

    588.22Watt/m^2

    505.87KCal/h/m^2

          για 20C

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος; Στο ύψος βάζουμε τον χώρο σε μέτρα πχ 2.8

Για να καταλάβεις, περίπου 6000-7000W είναι μια συνηθισμένη τιμή για 60τμ, ειδικά εσύ που λες καλές μονώσεις θα περίμενα κοντά στα 5000W. Μπορείς να το ξανατρέξεις; Επίσης να πεις προσανατολισμό, ηλιοφάνεια και ότι άλλο νομίζεις ότι είναι χρήσιμο.

1 ώρα πριν, Tommygre είπε

Καλησπερα, μιας και προκειται να βαλω αντλια θερμοτητας, επειδη εχω ηδη τοποθετησει fancoil για ψυξη και θερμανση, αν τα καταφερω στο επομενο εξοικονομω, μπορειτε να μου προτεινετε καποιο οικονομικο και αξιοπιστο για σαλονι , δηλαδη για 25 τμ. 

Στα 12.000 btu αποτι καταλαβαινω. 

Κοιταω το bosch

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232062-a-c-in12btu-bosch-b1zai1251w-serie-6

Λογω επωνυμιας κυριως. 

Εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο? 

Συμπλήρωσε λίγο αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Επίσης σχετικά με το όνομα "bosch". Τα περισσότερα κλιματιστικά της αγοράς είναι φασόν midea, aux ή gree.

Ειδικά τα bosch (όπως και τα carrier ) είναι φασόν midea (συμπιεστής gmcc) όπως φαίνεται και στο video :

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σημειώσω οτι το συγκεκριμένο bosch το είχα πάρει από το mediamarkt 370€ με εγκατάσταση οπότε η τιμή 520€ χωρίς είναι κάπως.

Μήπως ξέρουμε και ποιο midea είναι γιατί δεν μπορώ να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος; Στο ύψος βάζουμε τον χώρο σε μέτρα πχ 2.8

Για να καταλάβεις, περίπου 6000-7000W είναι μια συνηθισμένη τιμή για 60τμ, ειδικά εσύ που λες καλές μονώσεις θα περίμενα κοντά στα 5000W. Μπορείς να το ξανατρέξεις; Επίσης να πεις προσανατολισμό, ηλιοφάνεια και ότι άλλο νομίζεις ότι είναι χρήσιμο.

 

το ξανα έτρεξα  και βγάζει  παλι υψηλα νούμερα . το σπίτι ειναι σε χωριο και ειναι εκτιθέμενο ολη μερα στον ηλιο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, thanasiskg είπε

το ξανα έτρεξα  και βγάζει  παλι υψηλα νούμερα . το σπίτι ειναι σε χωριο και ειναι εκτιθέμενο ολη μερα στον ηλιο  

Μια τελευταία προσπάθεια, θα μας βάλεις τα screenshots από τις επιλογές που έχεις βάλει; Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί βγαίνει τόσο ψηλά.

Πάντως για 24άρι σε βλέπω.

Από αλυσίδες θα έλεγα αν δεν βιάζεσαι να περιμένεις για αυτό σε προσφορά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

Αλλιώς αν το θες άμεσα

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210658-morris-wfin70140

https://www.alphaclimagr.gr/product/1414796/tcl-ocarina-24chsd-tpg11i-klimatistiko-inverter-24.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

 

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτά τα 2 φαίνονται ενδιαφέρουσες επιλογές. Φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζουμε καθόλου στοιχεία κατανάλωσης ε?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

 

Αυτά τα 2 φαίνονται ενδιαφέρουσες επιλογές. Φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζουμε καθόλου στοιχεία κατανάλωσης ε?

Το πρώτο είναι φασον Haier και με καλό seer.. Το δεύτερο δεν το έχουμε δει αλλά έχουμε από μέλος εδώ καταναλώσεις από 24αρι Morris ( φασον TCL) .

Πιστεύω λοιπόν ότι και τα δύο θα έχουν καλές καταναλώσεις.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το πρώτο είναι φασον Haier και με καλό seer.. Το δεύτερο δεν το έχουμε δει αλλά έχουμε από μέλος εδώ καταναλώσεις από 24αρι Morris ( φασον TCL) .

Πιστεύω λοιπόν ότι και τα δύο θα έχουν καλές καταναλώσεις.

 

Ένα πρόβλημα που έχω με το κλιματιστικό αυτη τη στιγμή είναι ότι στην θέμρανση με τις περσίδες κάτω ο αέρας πέφτει στον 1 καναπέ, και στην ψύξη με τις περσίδες πάνω ο αερας πέφτει στην τραπεζαρία. Ανάλογα με την εποχή λοιπόν αν κάποιος καλεσμένος παραπονεθεί ότι ζεστένεται ή κρυώνει ανάλογα με το που καθόμαστε γυρίζω τις περσίδες για να μην τους χτυπάει ο αέρας. Το inventor για παράδειγμα λέει για λειτουργία avoid που δεν στέλνει αέρα για να μην ενοχλεί. Έχεις εσύ ή κάποιος άλλος άποψη αν αυτό όντως λειτουργεί ή αν είναι περισσότερο μαρκετινίστικο πλεονέκτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Ένα πρόβλημα που έχω με το κλιματιστικό αυτη τη στιγμή είναι ότι στην θέμρανση με τις περσίδες κάτω ο αέρας πέφτει στον 1 καναπέ, και στην ψύξη με τις περσίδες πάνω ο αερας πέφτει στην τραπεζαρία. Ανάλογα με την εποχή λοιπόν αν κάποιος καλεσμένος παραπονεθεί ότι ζεστένεται ή κρυώνει ανάλογα με το που καθόμαστε γυρίζω τις περσίδες για να μην τους χτυπάει ο αέρας. Το inventor για παράδειγμα λέει για λειτουργία avoid που δεν στέλνει αέρα για να μην ενοχλεί. Έχεις εσύ ή κάποιος άλλος άποψη αν αυτό όντως λειτουργεί ή αν είναι περισσότερο μαρκετινίστικο πλεονέκτημα?

θα ηταν ενδιαφερον να ακουγαμε καποια κριτικη για το breezeless της midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

θα ηταν ενδιαφερον να ακουγαμε καποια κριτικη για το breezeless της midea.

Μάλλον το ocarina έχει κάτι αντίστοιχο ( όπως και το Morris smart).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Ένα πρόβλημα που έχω με το κλιματιστικό αυτη τη στιγμή είναι ότι στην θέμρανση με τις περσίδες κάτω ο αέρας πέφτει στον 1 καναπέ, και στην ψύξη με τις περσίδες πάνω ο αερας πέφτει στην τραπεζαρία. Ανάλογα με την εποχή λοιπόν αν κάποιος καλεσμένος παραπονεθεί ότι ζεστένεται ή κρυώνει ανάλογα με το που καθόμαστε γυρίζω τις περσίδες για να μην τους χτυπάει ο αέρας. Το inventor για παράδειγμα λέει για λειτουργία avoid που δεν στέλνει αέρα για να μην ενοχλεί. Έχεις εσύ ή κάποιος άλλος άποψη αν αυτό όντως λειτουργεί ή αν είναι περισσότερο μαρκετινίστικο πλεονέκτημα?

Το comfort που έχει το ecopilot, δηλαδή έχει έναν αισθητήρα που ανιχνεύει κίνηση για να δουλέψει το avoid ή το follow έχει αρκετά bug θα πω, ανάλογα το που είναι τοποθετημένο .πχ αν έχει κοντά κουρτίνες το ξεχνάς γιατί η κίνηση της κουρτίνας το μπερδεύει και δε λειτουργεί as intended (όπως στην περίπτωση μου).

Επίσης δε δουλεύει καλά όταν έχει φως κατευθείαν επάνω του.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...