Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Πολύ σωστό το σκεπτικό να μην πας σε φασον. Από αυτά που έβαλες Toyotomi/TCL/Gree είναι όχι από εμένα.

Βάλε στην λίστα σου Midea ή τα φασόν τους Inventor (όχι το comfort)

Αν κατάλαβα σωστά, θεωρείς εν γένει τα AUX πιο καλοφτιαγμένα από τα TCL εφόσον μιλάμε για μοντέλα κοντινής τιμής; Αν ναι, θα πρότεινες κάποιο από τα AUX που παρέθεσα στην αρχική ανάρτησή μου; Από Midea προτείνει κάποιο συγκεκριμένο στο ίδιο budget;

Επίσης, με βάση τα κριτήρια που έθεσα, στη θέση μου θα έκανες την υπέρβαση να πας σε 12άρι Daikin ή Mitsubishi των φτηνών σειρών αυτών των εταιρειών κι αν ναι ποιο θα μου πρότεινες;

Επαναλαμβάνω ότι υπάρχει σαν πλάνο (όχι κοντινό ωστόσο, λογικά) το ενδεχόμενο απεγκατάστασης του μηχανήματος (εφόσον το σπίτι δεν είναι δικό μου) και με ενδιαφέρουν: απόδοση σε ψύξη, ποιοτικά πλαστικά (όχι τριγμοί, σπασίματα σε βάθος χρόνου) κι εν γένει ποιοτική κατασκευή εσωτερικής/εξωτερικής μονάδας, και ακολούθως αθόρυβη λειτουργία κι εγγύηση. Πάντα σε 12άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν κατάλαβα.

Shorai και Edge εχουν ιδιο συμπιεστη. Στο 100% εχουν ιδιο capacity με ιδιο EER. Στο 60% εχουν ιδιο capacity με διαφορετικο EER.


Επισης για οποιον θελει συγκρισιμα φορτια για Edge και Shorai

2013706217_Screenshot2021-08-02at22-26-46edgedatabookpdf.png.ffb27b00718c00fce012eb0e0314cb6f.png

765848085_.png.f6d40f1ca9d5cf2ddf0627af71b0cce3.png

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Κάπου στα σχόλια χρηστών στο skroutz διάβασα οτι τα toshiba έχουν ακριβό service κάθε χρόνο (για να είσαι εντός εγγύησης φαντάζομαι).Μπορεί κάποιος που έχει toshiba να μας πει πόσο είναι το ετήσιο κόστος;

37 ευρώ με απόδειξη comfort team 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιαχνοντας το excel βρηκα ενδιαφεροντα πραγματα...οπως το οτι τα υποτιθεμενα μερικα φορτι 90,80,70 % κλπ δεν ειναι ακριβως ετσι.Συνηθως ειναι μεχρι 30% και απο εκει και κατω μονο καποια μοντελα κατεβαινουν,γιαυτο εφτιαξα και τις τελευταιες δεξια στηλες επαληθευσης.

Περισσοτερα αργοτερα...

 

7-24 Toshiba Shorai Edge.xlsx

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

φτιαχνοντας το excel βρηκα ενδιαφεροντα πραγματα...οπως το οτι τα υποτιθεμενα μερικα φορτι 90,80,70 % κλπ δεν ειναι ακριβως ετσι.Συνηθως ειναι μεχρι 30% και απο εκει και κατω μονο καποια μοντελα κατεβαινουν,γιαυτο εφτιαξα και τις τελευταιες δεξια στηλες επαληθευσης.

Περισσοτερα αργοτερα...

 

7-24 Toshiba Shorai Edge.xlsx 189 kB · 0 downloads

Πςςςςςς

Στο χέρι όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πςςςςςς

Στο χέρι όλα αυτά;

ναι,δεν ξερω και αλλιως...και τωρα απο περιεργεια πηγα σε λιστες φορτιων του daisekai 9...ειναι πιο κοντα στα θεωρητικα χαμηλα,ολα τα μοντελα του εκ πρωτης οψεως

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-Ποσο κοντα στα 800-1000

2-Νεα αγορα κλιματιστικου

3-Καταστημα αλυσιδα για αγορα με δοσεις

4-και για ψυξη και θερμανση..Αν και δεν θα ειναι αποκλειστικο μεσο θερμανσης

6-Σαλονοκουζινα αλλα με προσβαση και στα 2 δωματια

8-Βολος

9-εξω απο την πολη στους προποδες ενος βουνου..οχι μεγαλο υψομετρο

10-9623.82

8276.48

85.93

73.90 

για 21 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθεσα το Daisekai ολες τις εκδοσεις

δεν θυμαμαι πως ανεβαινει google spreadshheets ας το ανεβασει καποιος και ας μου κανει προσκληση να το excelίσω σταδιακα...

7-24 Edge ,Daisekai.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

To Daikin perfera 12ρι (R μοντέλο) τελικά βγάζει κρύο αέρα βάζοντάς το στους 18 (χρήση για μισή ώρα, μετά κρύωσα). Για τα on/off, έχετε κανένα μπριζάκι να προτείνετε, γιατί αυτό στη περιγραφή για το πρόγραμμα είναι σε έλλειψη (αν υπάρχει και άλλο πρόγραμμα σε περίπτωση που δεν δουλεύει το προτεινόμενο, ευπρόσδεκτο)

ΥΓ: Είναι αθόρυβο! έχω όντως πάθει πολιτισμικό σοκ! *δεν ξέρω αν για την εξωτερική μονάδα, που για μα την ακουσω πρέπει να βάλω το αφτί μου δίπλα στον ανεμιστήρα, βοηθάει το γεγονός ότι το μήκος σωλήνα εγκατάστασης είναι 5m, και η μονάδα στο δάπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακάλυψα ότιδυστυχώς η πολύ καλή λειτουργία eco κάποιων φασών midea πχ του δικού μου carrier crystal II, απενεργοποιείται αυτόματα μετά από 8 ώρες λειτουργίας (κόκκινο βελάκι) . Κρίμα γιατί έχει πολύ πιο οικονομική λειτουργία , χωρίς on-off , κατεβαίνοντας κάτω από το daikin σε watts, με μειονέκτημα όμως την αυξημένη ταχύτητα ανεμιστήρα άρα και θόρυβο εν συγκρίσει με την απλή λειτουργία (αν και εμένα δεν με ενοχλεί):

image.png.545e78dd2cf8f3a668040969bcdf5e12.png

και σε μεγέθυνση

image.png.78f10aa1341f03baf7063909ca8d585e.png

7 ώρες πριν, Melli είπε

@liakjim

To Daikin perfera 12ρι (R μοντέλο) τελικά βγάζει κρύο αέρα βάζοντάς το στους 18 (χρήση για μισή ώρα, μετά κρύωσα). Για τα on/off, έχετε κανένα μπριζάκι να προτείνετε, γιατί αυτό στη περιγραφή για το πρόγραμμα είναι σε έλλειψη (αν υπάρχει και άλλο πρόγραμμα σε περίπτωση που δεν δουλεύει το προτεινόμενο, ευπρόσδεκτο)

ΥΓ: Είναι αθόρυβο! έχω όντως πάθει πολιτισμικό σοκ! *δεν ξέρω αν για την εξωτερική μονάδα, που για μα την ακουσω πρέπει να βάλω το αφτί μου δίπλα στον ανεμιστήρα, βοηθάει το γεγονός ότι το μήκος σωλήνα εγκατάστασης είναι 5m, και η μονάδα στο δάπεδο.

Έχουν βάλει πολύ insulation στον συμπιεστή και επίσης έχει πολλά heating elements στο στοιχείο οπότε δεν χρειάζεται μεγάλη ροή αέρα άρα και χαμηλές στροφές = αθόρυβο

https://youtu.be/oI-R3DcAXL4?t=898

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lazarefa είπε

Αν κατάλαβα σωστά, θεωρείς εν γένει τα AUX πιο καλοφτιαγμένα από τα TCL εφόσον μιλάμε για μοντέλα κοντινής τιμής; Αν ναι, θα πρότεινες κάποιο από τα AUX που παρέθεσα στην αρχική ανάρτησή μου; Από Midea προτείνει κάποιο συγκεκριμένο στο ίδιο budget;

Επίσης, με βάση τα κριτήρια που έθεσα, στη θέση μου θα έκανες την υπέρβαση να πας σε 12άρι Daikin ή Mitsubishi των φτηνών σειρών αυτών των εταιρειών κι αν ναι ποιο θα μου πρότεινες;

Επαναλαμβάνω ότι υπάρχει σαν πλάνο (όχι κοντινό ωστόσο, λογικά) το ενδεχόμενο απεγκατάστασης του μηχανήματος (εφόσον το σπίτι δεν είναι δικό μου) και με ενδιαφέρουν: απόδοση σε ψύξη, ποιοτικά πλαστικά (όχι τριγμοί, σπασίματα σε βάθος χρόνου) κι εν γένει ποιοτική κατασκευή εσωτερικής/εξωτερικής μονάδας, και ακολούθως αθόρυβη λειτουργία κι εγγύηση. Πάντα σε 12άρια.

Θες ένα δυνατό 12αρι για τον χώρο σου, οπότε αν πας σε AUX διαλέγεις με βάση τα μέγιστα btu, υπάρχουν 12αρια που είναι 10000btu. Δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθείς με mitsu/daikin εφόσον θα μετακομίζεις και επίσης ξεφεύγει το budget χωρίς να έχεις πάρει απόλυτα κάτι πολύ καλύτερο από ένα aux.

Το θέμα με το οικονομικό Midea prime είναι ότι ίσως έχεις θορύβους στα πλαστικά όταν σταματάει ο συμπιεστής (1-2 κλακ) όχι κάτι τρομερό, αλλά με την τιμή και την απόδοση που έχει λογικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manos_21_ είπε

1-Ποσο κοντα στα 800-1000

2-Νεα αγορα κλιματιστικου

3-Καταστημα αλυσιδα για αγορα με δοσεις

4-και για ψυξη και θερμανση..Αν και δεν θα ειναι αποκλειστικο μεσο θερμανσης

6-Σαλονοκουζινα αλλα με προσβαση και στα 2 δωματια

8-Βολος

9-εξω απο την πολη στους προποδες ενος βουνου..οχι μεγαλο υψομετρο

10-9623.82

8276.48

85.93

73.90 

για 21 βαθμους

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210658-morris-wfin70140

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ο ιδιος συμπιεστης με ιδιο flow εσωτερικης να εχει αλλη αποδοση στο ιδιο φορτιο.

μήπως δεν εχουν ίδιο Flow εσωτερικης;

το Edge(RAS-18J2KVSG-E) έχει Indoor Air Flow m3/min 16.5 (αρα 16.5 * 60 = 990)

το Shorai (RAS-18PKVSG-E) έχει Indoor Air Flow m3/h 948

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

μήπως δεν εχουν ίδιο Flow εσωτερικης;

το Edge(RAS-18J2KVSG-E) έχει Indoor Air Flow m3/min 16.5 (αρα 16.5 * 60 = 990)

το Shorai (RAS-18PKVSG-E) έχει Indoor Air Flow m3/h 948

 

H οποια αμελητεα διαφορα στο flow δε φαινεται να παιζει ρολο. Γι αυτο κιολας βγαζουν ιδιο capacity/ EER  nominal και max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

ναι,δεν ξερω και αλλιως...και τωρα απο περιεργεια πηγα σε λιστες φορτιων του daisekai 9...ειναι πιο κοντα στα θεωρητικα χαμηλα,ολα τα μοντελα του εκ πρωτης οψεως

Είσαι σίγουρος ότι βρήκες του Daisekai 9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...