Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To γνωριζω οτι δεν ειναι Ιαπωνικα, αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως λογω διαθεσιμοτητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, oktanio είπε

καλησπέρα έχω αγοράσει ένα κλιματιστικό invertor dark 24ari έχει μπει στο σαλόνι-κουζινα 45τμ

και δεν έχει την απόδοση που θα ήθελα 

δηλαδή δουλεύει στο φουλ και φτάνει μέχρι 27βαθμους 

κάποιος ψυκτικος έμπειρος να μπορεί να το δει 

περιοχή Αχαρναί 

 

IMG_20210805_181345.jpg

IMG_20210805_181337.jpg

Το βλέπω λίγο κολλητά στο ταβάνι. Πόση απόσταση έχει; Μπορείς να βάλεις και φωτό από την εξωτερική μονάδα;

24άρι σε 45τμ θα έπρεπε να τα κάνει παγάκι. Αλουμίνια βλέπω, ψιλοκαινούργιο σπίτι.

Το έχεις συνέχεια ανοιχτό έτσι;

Τέλος μιας και είναι inventor , μπορείς να καλέσεις στο σέρβις τους να έρθουν να το δουν. Λένε ότι έχουν πολύ καλό support.

ΥΓ Αυτό πόσο σου βγάζει; ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή αν το είχε βάλει σε ένα κουτι που πάει στο πίνακα με μια 10 άρα ασφάλεια και έχει φορτωμένα δυο δωμάτια ακόμα πχ , θα ήταν καλύτερα ? Είσαι σίγουρος ότι αυτή η πρίζα δεν είναι σε γραμμή απευθείας με το πίνακα με 16 άρα ασφάλεια ? Όλα αυτά τα κατάλαβες με μια μάτια ? 
τα υπόλοιπα που λες για αποστάσεις σωστά τα λες μάλλον αφού φαίνεται να είναι κολλητά στο ταβάνι και στο πλάι 

Μπορεί το καλωδιο και η ασφάλειες να αντέχουν, αλλά πιστεύεις οτι το φις(κινεζια) που του έβαλε και μπαίνει στην πριζα,θα αντέξει σε εντονη κατανάλωση κλιματιστικου 24k btu????

Απαιτείται απευθείας συνδεση της μοναδας(24κ btu) στα καλωδια του κουτιού της γραμμης.Αλλιως αν θες να το ρισκαρεις κανε μια ασφαλεια πυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Eπανερχομαι. Tι θα προτεινατε αναμεσα σε αυτα:

https://www.skroutz.gr/s/19445214/Mitsubishi-DXK-DXC-09Z6-W-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html#description

https://www.skroutz.gr/s/29960556/Toyotomi-Umi-Eco-UTN-UTG-09AP-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC25B-ARXC25B-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html

Η πιο σωστα τι ΔΕΝ θα προτεινατε, για να αρχισω να αποκλειω σιγα σιγα.

Επισης υπαρχουν μπολικα fujitsu/toyotomi/midea/tcl/bosch/pitsos σε στοκ. Να προτιμηθει συγκεκριμενα καποια μαρκα σε σχεση με τα 3 μοντελα που προαναφερω;

Ευλογα θα με ρωτησετε γιατι οχι το toshiba ή το panasonic που προταθηκαν πιο πανω. Η απαντηση ειναι πως ρωτησα αρκετα καταστηματα στην επαρχιακη πολη που θα εγκατασταθει και δεν τα εχουν.

 

Από τα τρία που προτείνεις, Mitsubishi και Daikin, πιο πολύ Daikin. 

Από κάποια άλλα που αναφέρεις από κάτω σε στοκ. 

Bosch, Pitsos, Toyotomi, άστα απέξω. Τα υπόλοιπα είναι καλύτερα. Για τα fujitsu αν σε ενδιαφέρει κάποιο ψάξε πόσο καινούργια η παλιά είναι διαφορά μοντέλα, όταν έψαχνα εγώ να αγοράσω πριν 2 χρόνια είχα πετύχει διαφορα μοντέλα τα οποία ήτανε πολύ παλιά αλλά κυκλοφορούσαν ακόμα στο εμπόριο. 

Πολύ καλή και η Panasonic αλλά με πανάκριβες τιμες στα πολλά btu 18, 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριτικό video θορύβου εξωτερικών μονάδων κατά σειρά mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE και fujitsu asyg24klca .

Και τα 2 ψύχουν 60τμ ενιαίου χώρου στον Ωρωπό (καθρεπτικά σπίτια). Το fujitsu στους 26C ρυθμισμένο με 450W , το mitsubishi στους 25C (δεν έχω πρόσβαση στην κατανάλωσή του).

Βάλτε ακουστικά (και προσοχή μην κουφαθείτε όταν θα ακούσετε το fujitsu 😅 . Έχει μεν μεγάλη ευαισθησία το μικρόφωνο αλλά και στην πραγματικότητα κάνει θόρυβο ο οποίος ευτυχώς δεν περνάει μέσα στο σπίτι) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, oktanio είπε

καλησπέρα έχω αγοράσει ένα κλιματιστικό invertor dark 24ari έχει μπει στο σαλόνι-κουζινα 45τμ

και δεν έχει την απόδοση που θα ήθελα 

δηλαδή δουλεύει στο φουλ και φτάνει μέχρι 27βαθμους 

κάποιος ψυκτικος έμπειρος να μπορεί να το δει 

περιοχή Αχαρναί 

 

IMG_20210805_181345.jpg

IMG_20210805_181337.jpg

Φίλε μου είναι πολύ ψηλά.. ειναι κολλητά στο ταβάνι.. πρέπει να έχει απόσταση από το ταβάνι σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Συνήθως 30-50 εκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, GPOWERR είπε

φις(κινεζια)

 

18 λεπτά πριν, GPOWERR είπε

Απαιτείται απευθείας συνδεση της μοναδας(24κ btu) στα καλωδια του κουτιού της γραμμης.Αλλιως αν θες να το ρισκαρεις κανε μια ασφαλεια πυρος.

οτι πεις προφανως εισαι ηλεκτρολογος και τα ξεχωριζεις με το ματι και σιγουρα εχεις διαβασει και το εγχειριδιο του κλιματιστικου που απαιτει συνδεση απο κουτι 

ευχαριστω για την συσταση για ασφαλεια πυρος 

και για τα καλωδια επισης απο το manual 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-08-05 190854.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, liakjim είπε

Η inventor έχει 10 χρόνια στα πάντα. Έχει αλλάξει κάτι;

 

22 ώρες πριν, Specs είπε

Μονο οτι θελει πλεον ετησια συντηρηση,απο τον 3ο χρονο κ μετα

Χαίρομαι που ειναι έτσι, μάλλον ο πωλητής που μου μίλησε δεν είχε ιδέα. Ευχαριστώ Liakjim και Specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tauri είπε

Φίλε μου είναι πολύ ψηλά.. ειναι κολλητά στο ταβάνι.. πρέπει να έχει απόσταση από το ταβάνι σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Συνήθως 30-50 εκ. 

Όχι τόσο πολύ και εξαρτάται και το μηχάνημα. πχ το asyg24klca θέλει πάνω 6εκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GPOWERR είπε

Μπορεί το καλωδιο και η ασφάλειες να αντέχουν, αλλά πιστεύεις οτι το φις(κινεζια) που του έβαλε και μπαίνει στην πριζα,θα αντέξει σε εντονη κατανάλωση κλιματιστικου 24k btu????

το μηχάνημα έχει μέγιστο ρεύμα 13A, οι ρευματολήπτες γενικά δεν έχουν πρόβλημα με αυτή την ένταση. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την ποιότητα του υλικού που χρησιμοποιήθηκε από την φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tauri είπε

Φίλε μου είναι πολύ ψηλά.. ειναι κολλητά στο ταβάνι.. πρέπει να έχει απόσταση από το ταβάνι σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Συνήθως 30-50 εκ. 

 

dark.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, oktanio είπε

καλησπέρα έχω αγοράσει ένα κλιματιστικό invertor dark 24ari έχει μπει στο σαλόνι-κουζινα 45τμ

και δεν έχει την απόδοση που θα ήθελα 

δηλαδή δουλεύει στο φουλ και φτάνει μέχρι 27βαθμους 

κάποιος ψυκτικος έμπειρος να μπορεί να το δει 

περιοχή Αχαρναί 

 

IMG_20210805_181345.jpg

IMG_20210805_181337.jpg

Το θέμα με το ταβάνι θα φανεί στην λειτουργία της θέρμανσης, κάτι άλλο γίνεται βγάζει κάποιο error η οθόνη; Άσχετα που λέει 27 εκεί το σπίτι δροσίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μια ακομα απορία:

Όσον αφορά την Inventor, ποια είναι η διαφορα μεταξυ της σειρας Supreme και της σειρας Corona;

Κοιταω το 18ρι και στα νουμερα δεν βλεπω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

το μηχάνημα έχει μέγιστο ρεύμα 13A, οι ρευματολήπτες γενικά δεν έχουν πρόβλημα με αυτή την ένταση. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την ποιότητα του υλικού που χρησιμοποιήθηκε από την φωτογραφία.

Όταν ενας ψυκτικός παει και κολλάει το μηχάνημα στο ταβάνι, περιμένεις να εχει γνώσεις περι ποιότητας φις και ηλεκτρολογικών?...Εδω φαίνεται να μην ξέρει τα βασικά της δουλειάς του....

Δεν θα ενέπνεε καμμιά εμπιστοσύνη σε μενα πάντως ο συγκεκριμένος και γενικά οτι έχει φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prefuse είπε

Έχει δοκιμάσει κανένας universal χειριστήριο όπως το παρακάτω για να μας μεταφέρει εντυπώσεις και αν λειτουργεί όντως με όλες αυτές τις μάρκες που αναγράφει;

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο;

https://www.skroutz.gr/s/7173721/Superior-AirCo-Plus-4000-Τηλεχειριστήριο-για-Air-Condition.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Screenshot_20210805-173552.jpg

Το εχω σε ενα Σαρπ 20ετιας. Μια χαρα ενα χρονο τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...