Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα daikin έχουν 3,5 

Βασικά δεν ξέρουμε τι κάνουν όλα τα Daikin.

Ξέρουμε το atxcb.

Και επίσης ποτέ δεν θα έδινε πόνο το atxcb. Το έχουμε δει τι κάνει. Κομματάκια των 160W σε κύκλους των 3λεπτων. Δεν φτάνουν να πάνε τον χώρο 2.5C και δεν κάνουν τέτοια υπερκατανάλωση. 

Τελείως διαφορετική κατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βασικά δεν ξέρουμε τι κάνουν όλα τα Daikin.

Ξέρουμε το atxcb.

Και επίσης ποτέ δεν θα έδινε πόνο το atxcb. Το έχουμε δει τι κάνει. Κομματάκια των 160W σε κύκλους των 3λεπτων. Δεν φτάνουν να πάνε τον χώρο 2.5C και δεν κάνουν τέτοια υπερκατανάλωση. 

Τελείως διαφορετική κατάσταση.

 

Οποίος έχει daikin μπορεί να πει αν και νομίζω ότι και κάποιοι με perfera τόσο έχουν πει και αυτοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lofarek το δοκίμασα πριν λίγες μέρες βράδυ με ζήτηση 26 βαθμούς -και ενώ είχαν υποχωρήσει οι μεγάλες ζέστες- αλλά κάτω από 180 watt δεν έπεφτε και όποτε το έβαζα στους 27 βαθμούς έσβηνε(είναι τα τρία on/off στο διάγραμμα).

ln25l.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οποίος έχει daikin μπορεί να πει αν και νομίζω ότι και κάποιοι με perfera τόσο έχουν πει και αυτοί 

Στη θερμανση +3,5.
Στην ψυξη -1,5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@George!

Καλησπερα Γιωργο !

Θυμαμαι απο περισυ που συζητουσαμε για το LN25... απο τοτε που ειχα βρει καποια video ενος ξενου με το LN35 να παιζει στα 50w καπου βορεια Ευρωπη εαν δεν κανω λαθος.

Πολυ περιεργο μηχανημα... Ισως θελει πολυ χαμηλες εξωτερικες. Δηλαδη καλοκαιρι/ανοιξη των 20-25C.

Να ρωτησω και εγω για το daiseikai τι ψαρια πιανει στα χαμηλα ? Συγκρητικα με το perfera. Ειδες τιποτε αξιολογο?

Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nixi είπε

Τοποθετήθηκε εχτές το Midea xtreme save 12αρι.

Εχτές βράδυ (είχε ησυχία) άκουσα κάτι από την εξωτερική. Δούλευε πολύ χαμηλά (130W?) όταν το ηχογράφησα. Έχω κολλήσει το τηλέφωνο στην εξωτερική. Πιο ψηλά (πάνω από 200W?) δεν ακούγεται ή μάλλον ανεβάζοντας στροφές αλλάζει η συχνότητα του και γίνεται συνεχόμενος, ενσωματώνεται σε όλον τον θόρυβο. Μια πρώτη γνώμη που πήρα λέει ότι είναι φυσιολογικό στα πολύ χαμηλά ο συμπιεστής να ακούγεται έτσι.

Βλέπω ότι πάει μέχρι 1070W με εξωτερική 33-34 όταν το δοκίμαζα.

Χαρακτηριστικά του:

Ψυκτική Απόδοση Btu/h    12000(4700-14700)
Θερμική Απόδοση Btu/h    13000(3650-14950)
Ισχύς Τροφοδοσίας Ψύξη W    1004(120-1650)
Ισχύς Τροφοδοσίας Θέρμανση W    969(110-1480)

Λέει μαξιμουμ 1650W. Στους 46 θα είναι? Το "Ισχύς Τροφοδοσίας Ψύξη W   1004" υποθέτω είναι το rated στους 35. Άρα φυσιολογικό το 1070 που βλέπω.. Το edge και το shorai που κοίταξα έχουν τα max στους 45-46 και πέφτουν 15%-17% στους 34. Το edge από 1264 σε 1104. Το shorai από 1216 σε 1035.  Εδώ η διαφορά είναι 55% 1650 σε 1070. Βέβαια το 1070 εναι input, αν με τα 1070W βγάζει καλό output και όταν χρειαστεί σε ακραίες συνθήκες να μπορεί να ανεβαίνει εκεί πάνω, προφανώς μου είναι μια χαρά.

Κατά τα άλλα ήσυχο είναι μέσα (έξω κάνει λίγο παραπάνω νομίζω όταν δυναμώνει), μικρό, πολύ άνετο για τον χώρο (θα δούμε αν πιάσει καμιά καλή ζέστη, το προηγούμενο ήταν 18αρι on-off), ισσοροπεί στα 115W ελάχιστα, πολύ γυαλιστερά πλαστικά (προσωπικά δε μ αρέσει αλλά οκ). Δεν έχω smart πάνω του μόνο ένα απλό μετρητή κατανάλωσης. Δεν είναι στον χώρο μου, αυτά είναι από το λίγο που το παρακολούθησα.

Aug 18, 22.29 midea.mp3 511 kB · 4 downloads

Ναι έτσι κάνει ο συμπιεστής με το Inverter quattro, εγώ το λέω ρελαντί. Στην ηχογράφηση ακούγεται πολύ σε πραγματικές συνθήκες πρέπει να στήσεις αυτί έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Εχεις δοκιμασει να το ανοιξεις κατευθειαν στους 29-30?

Ναι αλλα δεν εχω ανεση εκει τι ψυξη να πετυχει με 29-28 βαθμους; Ας εχω ανεμιστηρα καλυτερα...Στους 29-30 δεν εχει off set αισθητο 1 βαθμο μονο περιπου. Στους 28 και κατω αρχιζουν τα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ναι έτσι κάνει ο συμπιεστής με το Inverter quattro, εγώ το λέω ρελαντί. Στην ηχογράφηση ακούγεται πολύ σε πραγματικές συνθήκες πρέπει να στήσεις αυτί έτσι;

Πρέπει να πας σχετικά κοντά, αν έχει ησυχία ακούγεται εύκολα γιατί ήδη η εξωτερική δουλεύει στα πιο χαμηλά.

33 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Ναι αλλα δεν εχω ανεση εκει τι ψυξη να πετυχει με 29-28 βαθμους; Ας εχω ανεμιστηρα καλυτερα...Στους 29-30 δεν εχει off set αισθητο 1 βαθμο μονο περιπου. Στους 28 και κατω αρχιζουν τα προβληματα.

Ρώτησα ένα φίλο που έχει εδώ και ένα μήνα 2 tcl miracle 9ρια. Δεν έχει μετρητές θερμόμετρα κλπ. Δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα με την θερμική άνεση. Τα δουλεύουν στους 27. Είναι σε πολύ μικρα δωμάτια πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nixi είπε

Δεν έχει μετρητές θερμόμετρα κλπ.

Εμ δεν γινεται κουβεντα ετσι...😄 Καλα ναι σιγουρα το δικο μου εχει καποιου ειδους δυσλειτουργεια, ειχα αναφερει και τις κακες εντυπωσεις με την εγκατασταση. 

Απλα αφορμη υπηρξαν τα παιδια που ειχαν TCL πριν κατι σελιδες να ελεγξουν το θεμα της αποδοσης στην ψυξη, μπορει να ξεγελαει αν καιει ετσι ασχετα που πετυχαινει ψυξη συντομα και καταφερνει να τη διατηρει. Ενας μετρητης χρειαζεται αλλα λογικα θα το καταλαβει και καποιος απο τους λογαριασμους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Ενας μετρητης χρειαζεται αλλα λογικα θα το καταλαβει και καποιος απο τους λογαριασμους του.

Μετρητης και με διαγραμματα,οχι μονο για καταναλωση,αλλα και συμπεριφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Specs είπε

Μετρητης και με διαγραμματα,οχι μονο για καταναλωση,αλλα και συμπεριφορες

Ναι εννοειται καλο ειναι που το ψαχνουμε στην πραξη. Εστω και με καταναλωση μονο παιρνεις μια καλυτερη εικονα.

Εγω ας πουμε τη συμπεριφορα θα μου προσφερει το διαγραμμα οταν δεν κοβει καθολου;😆

Επεξ/σία από windserf2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Εγω ας που τη συμπεριφορα θα μου προσφερει το διαγραμμα οταν δεν κοβει καθολου;

Κατι θα δειξει,νασαι σιγουρος.

Και καθε μεταβολη επιλογων που θα κανεις θα βλεπεις τι αντικρυσμα εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, steliosdj είπε

@George!

Καλησπερα Γιωργο !

Θυμαμαι απο περισυ που συζητουσαμε για το LN25... απο τοτε που ειχα βρει καποια video ενος ξενου με το LN35 να παιζει στα 50w καπου βορεια Ευρωπη εαν δεν κανω λαθος.

Πολυ περιεργο μηχανημα... Ισως θελει πολυ χαμηλες εξωτερικες. Δηλαδη καλοκαιρι/ανοιξη των 20-25C.

Να ρωτησω και εγω για το daiseikai τι ψαρια πιανει στα χαμηλα ? Συγκρητικα με το perfera. Ειδες τιποτε αξιολογο?

Ευχαριστω !

Καλησπέρα! Κι όμως εμένα με τις μεγάλες ζέστες(8 Αυγούστου) έπεσε κάτω από τα 100 watt χωρίς την οικονομική λειτουργία αλλά το είχα και δούλευε αρκετές ώρες. Συγκεκριμένα δες εδώ:

 

Για μετρήσεις daiseikai 9 και perfera δες εδώ:

 

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, επιστρέφω για feedback σε δυο κλιματιστικά που αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν αρχές Αυγούστου. Σε δυο διαμερίσματα (2ος - 3ος όροφος) με ίδια ακριβώς διαρρύθμιση, ίδιο προσανατολισμό και ίδια μόνωση (τα διαμερίσματα είναι στην ίδια πολυκατοικία, πάνω -κάτω) παρήγγειλα δυο tcl miracle 18.000btu δυστυχώς δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτα (αναμονή 2-3 εβδομάδες) στη συνέχεια παρήγγειλα δύο haier tundra green 18.000 btu για ενιαίο χώρο 37τ.μ. (σαλόνι κουζίνα). Τελικά, υπήρχε μόνο ένα ετοιμοπαράδοτο haier και μου προτάθηκε το inventor supreme 18.000 σε καλύτερη τιμή από την αρχική του (740€) και με καλύτερη τιμή στα περαστικά αφού θα τα αγόραζα από το ίδιο κατάστημα. 

Τα κλιματιστικά τοποθετήθηκαν στο Αγρίνιο και δουλεύουν σχεδόν 24/7 εδώ και δυο εβδομάδες. Και από τα δύο σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Πιο ικανοποιημένος όμως είμαι από το inventor. Το tundra έχει αρκετά καλή ψύξη αλλά είναι πιο θορυβώδες τόσο η εσωτερική όσο και η εξωτερική μονάδα, σε σχέση με το supreme (Ανεμιστήρας στο auto), επιπλέον φαίνεται να ζορίζεται περισσότερο να συντηρήσει την εσωτερική θερμοκρασία στους 26-27 το μεσημέρι με εξωτερική θερμοκρασία 38-40. Αντίθετα το inventor, κάνει κάποιους μικρούς θορύβους κατά την εκκίνηση (σαν συστολές-διαστολές όχι των πλαστικών αλλά του εσωτερικού ψυκτικού στοιχείου) χωρίς να είναι ούτε έντονοι ούτε ιδιαίτερα ενοχλητικοί. Μετά από 1-2 λεπτά λειτουργίας σταματάνε οι θόρυβοι και λειτουργεί αρκετά αθόρυβα και αποδοτικά. Μεγάλο πλεονέκτημα του supreme η αυτόματη και συνεχόμενη κίνηση των περσίδων κάθετα, που σημαίνει ότι αν κάθεσαι απέναντι του, δεν σε χτυπάει.. Δυστυχώς δεν έχω μηχάνημα μέτρησης της κατανάλωσης αλλά από τον τρόπο λειτοyργίας θεωρώ ότι το inventor μάλλον ζορίζεται λιγότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tauri είπε

Καλησπέρα σε όλους, επιστρέφω για feedback σε δυο κλιματιστικά που αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν αρχές Αυγούστου. Σε δυο διαμερίσματα (2ος - 3ος όροφος) με ίδια ακριβώς διαρρύθμιση, ίδιο προσανατολισμό και ίδια μόνωση (τα διαμερίσματα είναι στην ίδια πολυκατοικία, πάνω -κάτω) παρήγγειλα δυο tcl miracle 18.000btu δυστυχώς δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτα (αναμονή 2-3 εβδομάδες) στη συνέχεια παρήγγειλα δύο haier tundra green 18.000 btu για ενιαίο χώρο 37τ.μ. (σαλόνι κουζίνα). Τελικά, υπήρχε μόνο ένα ετοιμοπαράδοτο haier και μου προτάθηκε το inventor supreme 18.000 σε καλύτερη τιμή από την αρχική του (740€) και με καλύτερη τιμή στα περαστικά αφού θα τα αγόραζα από το ίδιο κατάστημα. 

Τα κλιματιστικά τοποθετήθηκαν στο Αγρίνιο και δουλεύουν σχεδόν 24/7 εδώ και δυο εβδομάδες. Και από τα δύο σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Πιο ικανοποιημένος όμως είμαι από το inventor. Το tundra έχει αρκετά καλή ψύξη αλλά είναι πιο θορυβώδες τόσο η εσωτερική όσο και η εξωτερική μονάδα, σε σχέση με το supreme (Ανεμιστήρας στο auto), επιπλέον φαίνεται να ζορίζεται περισσότερο να συντηρήσει την εσωτερική θερμοκρασία στους 26-27 το μεσημέρι με εξωτερική θερμοκρασία 38-40. Αντίθετα το inventor, κάνει κάποιους μικρούς θορύβους κατά την εκκίνηση (σαν συστολές-διαστολές όχι των πλαστικών αλλά του εσωτερικού ψυκτικού στοιχείου) χωρίς να είναι ούτε έντονοι ούτε ιδιαίτερα ενοχλητικοί. Μετά από 1-2 λεπτά λειτουργίας σταματάνε οι θόρυβοι και λειτουργεί αρκετά αθόρυβα και αποδοτικά. Μεγάλο πλεονέκτημα του supreme η αυτόματη και συνεχόμενη κίνηση των περσίδων κάθετα, που σημαίνει ότι αν κάθεσαι απέναντι του, δεν σε χτυπάει.. Δυστυχώς δεν έχω μηχάνημα μέτρησης της κατανάλωσης αλλά από τον τρόπο λειτοyργίας θεωρώ ότι το inventor μάλλον ζορίζεται λιγότερο..

Παντως συγκρινεις διαφορετικα σε ισχυ μηχανηματα,απο οτι ειδα στην θερμανση σιγουρα.

Το ιδιο συνεργειο τα περασε? με αντλια κενου και ολα οσα λεγονται εδω μεσα για μηκη  κλπ καλως καμωμενα?

Στον ιδιο διδυμο χωρο αλλα και σημειο μπηκαν? Και τα μεσα κυριως αλλα και τα εξω?

και ιδιο υψος απο ταβανι?

βαλε μας και ενα βιντεακι με το πως γυριζουν οι περσιδες 4 κατευθυνσεων αν θες @tauri

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...