Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους θελω ενα κλιματιστικο για μια κρεββατοκαμαρα να αντικαταστησω παλιο οχι inverter

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 θελω την γνωμη σας εχει μπαλκονι με αλουμινια προσφατα αλλαγμενα διπλα τζαμια αλλα οχι ιδιαιτερη κατασκευη alumil....

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c25-sensira-9000btu-inverter-126378

H κρεββατοκαμαρα ειναι κρυα πολυ αλλα κ με το παλιο το βαζω στους 31 και κατι γινεται το ζεσταινει...

Το θεμα μου ειναι το ρευμα το βαζω μετα τις 2 την νυχτα που ειναι νυχτερινο..

Στο σαλονι που ειναι και αυτο 3χ3 περιπου εχω βαλει ενα 9αρακι και χωριζεται απο το χαλ που ειναι αλλο τοσο με ενδιαμεδη πορτα συρωμενη....

Πηρα περυσι ενα toyotomi izuru 9αρακι στα 150 απο ενα παιδι απο αγγελια σχεδον καινουριο..

edit

και αυτο πολυ καλα αλλα δυστηχως δεν εχει δωρεαν εγκατασταση...Τωρα με τους ποντους δεν ξερω τι παιζει δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε της αλφα ειναι επιστροφη χρηματων?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198797-fujitsu-asya09klwa

Στο σκρουτζ εντωμεταξη βγαζει ως καλυτερη αγορα αυτο το Tesla

https://www.skroutz.gr/s/22082578/Tesla-TA36FFLL-1232IAW-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html?from=best_sellers

Επεξ/σία από antinazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μεγάλη πλάκα πάντως αυτό που γίνεται τώρα με τη black Friday. Κοιτάζω από περιέργεια πόσο έχει ο Κωτσος το Fujitsu που αγόρασα πριν ένα μήνα και βλέπω να διαφημίζει κέρδος 250 ευρώ. Πωω λέω τι μαλακία έκανα που δεν περίμενα. 

Μετά κοιτάζω την τιμή και βλέπω από 1299 ευρώ στα 1049 και με πιάνουν τα γέλια. Το συγκεκριμένο μοντέλο το είχε στα 1149, παραμονές BF το πήγε στα 1299 και τώρα πουλάει με δήθεν έκπτωση 250 ευρώ. 

Μια τυπική ελληνική Black Friday...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι bonus νομίζω εξαργυρώνονται σε νέες αγορές σαν έκπτωση αλλά δεν είναι πολλά, νομίζω 3000 πόντοι είναι 6€ άρα για 500€ αγορά κερδίζεις κάπου 20€ σε μελλοντική αγορά.

Συμπλήρωσε αυτο

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, grmaster2 said:

Οι bonus νομίζω εξαργυρώνονται σε νέες αγορές σαν έκπτωση αλλά δεν είναι πολλά, νομίζω 3000 πόντοι είναι 6€ άρα για 500€ αγορά κερδίζεις κάπου 20€ σε μελλοντική αγορά.

Συμπλήρωσε αυτο

https://www.elith.gr/calc/index.php

Θερμικές Απώλειες

 

7251.32Watt

 

6236.14KCal/h

 

97.99Watt/m2

 

84.27KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:24 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1974Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:74 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5Αλλαγή
Παράθυρα:2Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Βεβαια δεν ξερω αν τα εβαλα ολα σωστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να βάλεις τα στοιχεία του χώρου που θες να καλύψεις και σαν επιθυμητή θερμοκρασία βάλε παρακάτω πχ 21c, και κατασκευή του 1974 δε νομίζω να έχει μόνωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, grmaster2 said:

θα πρέπει να βάλεις τα στοιχεία του χώρου που θες να καλύψεις και σαν επιθυμητή θερμοκρασία βάλε παρακάτω πχ 21c, και κατασκευή του 1974 δε νομίζω να έχει μόνωση

Ναι μαλλον δεν εχει μονωση δεν τα ξερω καλα ειναι ρετιρε στο ρετιρε κλιμακωτα 3τος 3ρτος 5τος..εγω ειμαι στον 4ρτο...

Τεσπα ειναι κεντρο Αθηνα νομιζω με ενα 9αρακι θα κανω δουλεια...

Οταν λες στοιχεια του χωρου τι εννοεις?Τωρα οπως ειναι κ καιρος εχω 18-19 μεσα στο σπιτι χωρις τπτ να δουλευει...

Επεξ/σία από antinazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, grmaster2 said:

το εμβαδό του δωματίου και όχι του σπιτιού

Θερμικές Απώλειες

 

1736.86Watt

 

1493.70KCal/h

 

144.74Watt/m2

 

124.47KCal/h/m2

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,ψαχνω για κλιματιστικο 18000 btu για διαμερισμα 3αρι,περιοχη ιλιον.ευχαριστω εκ των προτερων..

  1. Ποσό που διαθέτουμε :600-800 ευρω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:νεα αγορα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):καλυτερα μεγαλη αλυσιδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας   30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:θερμανση αποκλειστικα το χειμωνα,οποτε χρειαστει ψυξη το καλοκαιρι
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζινα 35 τετραγωνικα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ιλιον +2 χειμωνα,40 καλοκαιρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ο,τι καλυτερο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):μονα τζαμια,χαμηλοταβανο(2,6 μ),ετος κατασκευης 1990
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

θερμικές απώλειες.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απώλειες που βγαίνουν μάλλον είναι για όλο το σπίτι. Στο εργαλείο υπολογισμού βάλε τα στοιχεία μόνο για το χώρο που θες να καλύψεις με το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adok13 είπε

πηρα τελια το toshiba edge οπως μου προτεινε ο liakjim (με την προσφορα απο τον κοτσοβολο).τον οποιο τον ευχαρστω για την βοηθεια.

1)επειδη την εγκατασταση θα την κανει τεχνικος απο τον κοτσοβολο , λογικα θα ειναι πιστοποιημενος οπως μου ζηταει το χαρτι που διαβασα για να ισχυει η εγυηση. οποτε πρεπει να μου αφησει καποιο χαρτι ωστε να φαινεται οτι μου εκανε αυτος την εγκατασταση; εχω και καποια εγγυηση για την εγκατασταση που μου κανει;΄;

2) εχω ξεχωριστη παροχη για το κλιματιστικο 24.000 btu. με 16αρα ασφαλεια. διαβασα καπου σε παλιαοτερο ποστ οτι δεν πρεπει να παρεμβαλεται πριζα αλλα να συνδεσω απευθεις την εσωτεριη μοναδα με το καλωδιο . ισχυει; θα πρεπει να ξυλωσω τη πρζα και να το ενωσω με κλεμμες;

Ετοιμάσου για τσακωμό. Θα σε ξεπετάξουν και γεια σας. Οπότε προσοχή τι λέμε στο sticky. Αποστάσεις, κενό, μήκη. Πες τα όταν θα σε πάρουν τηλ για ραντεβού ότι τα απαιτείς ώστε να έρθουν έτοιμοι. Εννοείται ζητάς και έντυπο παροχής υπηρεσίας μιας και έχεις 12 μήνες εγγύηση εγκατάστασης.

Στο 2ο φώναξε ηλεκτρολόγο γιατί στα 24άρια δεν είναι μέσα στην τιμή η ηλεκτρολογική σύνδεση. Εκτός αν πέσεις σε καλούς (δύσκολο) αλλά και καλοί να είναι , όλοι τρέχουν να βάλουν κλιματιστικό. Γενικά η χειρότερη περίοδος, είναι όλοι αγχωμένοι. Θα πρότεινα να έχεις έτοιμη μπαλαντέζα για τις δοκιμές από πρίζα 16άρα και μετά βλέπεις με τον ηλεκτρολόγο σου. 

ΥΓ Προσωπικά το 24αρι σε πρίζα το έχω σε δικιά της γραμμή με δικιά της ασφάλεια και τίποτα άλλο πάνω. Το πιο ασφαλές είναι βέβαια να μην υπάρχουν πρίζες, φις και τα συναφή γιατί βάζουμε στο κύκλωμα έξτρα πράγματα που μπορεί να αστοχήσουν, οπότε δικιά σου απόφαση για το όποιο (μικρό μεν αλλά υπαρκτό ) ρίσκο.

2 ώρες πριν, Trismetr είπε

Έχω καταλήξει να αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε αυτά τα 5

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216071-carrier-42qhg012d8si-crystal-iii-ion

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c35-sensira-12000btu-inverter-126379?ref=reccodo-search

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199873-mitsubishi-msz-hr35vf

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232020-a-c-in13-toshiba-13j2avsg-e1-b13j2kvsg-e

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-klimatistiko-12-000-btu-h_3485757

Θα χρησιμοποιηθεί ως μοναδικό μέσο θέρμανσης για φέτος τον χειμώνα στον χώρο που θα μπει και θα λειτουργεί τουλάχιστον 12 ώρες την μέρα.

Ψάχνω την λύση που στο τέλος του χειμώνα θα είναι η πιο οικονομική (κόστος αγοράς + κόστος κατανάλωσης). Δεν με ενδιαφέρει τόσο η μακροπρόθεσμη απόσβεση, μιας και από του χρόνου θα μπει σε άλλο χώρο και όχι για θέρμανση.

Το 2ο και το 4ο θα έχουν το μικρότερο κόστος χρήσης (λογικά).

Κανείς μας όμως δεν μπορεί να σου πει το συνολικά πιο συμφέρον μαζί με την αγορά. Σε έναν χρόνο δεν θα αποσβέσεις αλλά εξαρτάται από τι θα το κάνεις μετά. Και εννοείται εξαρτάται από τον χώρο σου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Έχει μεγάλη πλάκα πάντως αυτό που γίνεται τώρα με τη black Friday. Κοιτάζω από περιέργεια πόσο έχει ο Κωτσος το Fujitsu που αγόρασα πριν ένα μήνα και βλέπω να διαφημίζει κέρδος 250 ευρώ. Πωω λέω τι μαλακία έκανα που δεν περίμενα. 

Μετά κοιτάζω την τιμή και βλέπω από 1299 ευρώ στα 1049 και με πιάνουν τα γέλια. Το συγκεκριμένο μοντέλο το είχε στα 1149, παραμονές BF το πήγε στα 1299 και τώρα πουλάει με δήθεν έκπτωση 250 ευρώ. 

Μια τυπική ελληνική Black Friday...

Που να δεις και στα izuru που Αύγουστο έγινε αγορά στα 750€ και τώρα τα έχουν από 1050€, 846 € :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...