Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Ναι έβαλα 21 βαθμούς εσωτερική και ύψος 2,8. Το διαμέρισμα είναι του 80 αλλα έχει αξιοπρεπή μόνωση και τη δήλωσα ως πλημμελή (-3cm)

 

Καλά έκανες και τη δήλωσες ως πλημμελή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Λοιπόν.

Χθες το απόγευμα έβαλα στο asyg24klca αυτό

https://www.fsw.uk.com/sample-product/easycoat-protective-coil-coating

Η σκέψη μου είναι ότι η αδιαβροχοποίηση που λέει ότι κάνει , πιθανώς να περιόριζε το φαινόμενο έντονης συσσώρευσης πάγου.

Εννοείται ότι δεν φέρω καμία ευθύνη αν θα το βάλει και κάποιος από εσάς.

Χθες το βράδυ είχε 0-1C και 90% υγρασία ενώ ξύπνησα με ελαφριά χιονόπτωση.

Ακόμα κάνει defrost και πιάνει πάγο.

Οπότε εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται να κάνει κάτι.

Παρόλα αυτά τη νύχτα έκανε νομίζω πιο αραιά defrost από τις άλλες νύχτες και πιο μικρά σε διάρκεια.

Αλλά είναι παααααααρα πολύ νωρίς και δεν έχω καθόλου αξιόπιστα δεδομένα. Πάντως δεν φαίνεται να επηρεάζει την συναγωγή και άρα την απόδοση.

Θα επανέλθω.

Ισως δεν εχει γινει σωστη εφαρμογη και τι εννοω. Η ατμοσφαιρα τον τελευταιο μηνα εχει αρκετη υγρασια. Η εξωτερικη μοναδα/στοιχειο σιγουρα εχουν επανω υγρασια. Οτι και αν ριξεις εσυ αν η επιφανεια στην οποια θα προσκολληθει δεν ειναι τελειως στεγνη/καθαρη δεν θα καταφερει να κανει αδιαβροχοποιηση.

Ειναι σαν να παρεις σπρευ αδιαβραχοποιησης υποδηματων ή ρουχων και να πας να το ψεκασεις πανω σε νωπο μπουφαν ή βρεγμενα παπουτσια. Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα πιασει.

Ισως δλδ θελει πρωτα μια στεγνη-καθαρη βαση, μετα να ψεκαστει, να κανει cure-δεσει με την επιφανεια και μετα να αποκτησει το 100% των ιδιοτητων του.

Φαντασου το σαν το απωθητικο νερου που βαζεις στο παρμπριζ αυτοκινητου. Θελει πρωτα αριστο καθαρισμα του παρμπριζ απο σκονες, βρωμιες, υπολείμματα, μετα καλο στεγνωμα, μετα 1-2 καλα περασματα του απωθητικου (οσα λεει ο κατασκευαστης) και μετα αφου το αφησεις λιγο να κατσει buffing/καθαρισμα και μετα το αφηνεις να κανει cure-δεσει με το παρμπριζ. Αν βαλεις επιτοπου υαλοκαθαριστηρες μπρος θα αρχισουν να το "ξηλωνουν".

Ολα αυτα τα ειδη λοιπον που τα βαζεις/ψεκαζεις/αλοιφεις πανω σε μια επιφανεια απαιτειται πρωτα καλη προεργασια και καθαρισμα/στεγνωμα της επιφανειας, μετα καλο περασμα και cure του υλικου να κανει bonding με την επιφανεια και μετα να το προσεχεις δλδ μην πας να καθαρισεις με σκληρα καθαριστικα.

Παραπλησια γινεται και το κερωμα-sealant του αυτοκινητου. Και εννοειται ολα αυτα εχουν συγκεκριμενο χρονο ζωης δεν ειναι για παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Ναι έβαλα 21 βαθμούς εσωτερική και ύψος 2,8. Το διαμέρισμα είναι του 80 αλλα έχει αξιοπρεπή μόνωση και τη δήλωσα ως πλημμελή (-3cm)

 

Σωστά έβαλες πλημμελή γιατί είναι μάλλον σίγουρο ότι δεν έχει μόνωση στο σκελετό κτίριο του 80 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Σωστά έβαλες πλημμελή γιατί είναι μάλλον σίγουρο ότι δεν έχει μόνωση στο σκελετό κτίριο του 80 

Εχει μια μόνωση με φελιζολ το εντόπισα στην ανακαίνιση. Ειναι 3οροφη οικογενειακή πολυκατοικία και προφανώς οι τότε ιδιοκτήτες πρόσεξαν την κατασκευή κάπως. Από κλιματισμό τί θα προτείνατε; Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 παλιά κλιματιστικά των 7000 και 9000 btu στο ένα υ/δ και στην κουζίνα αντίστοιχα. Τα άλλα 2 υπνοδωμάτια και η σαλονοτραπεζαρια δεν έχουν τίποτα. Σας ευχαριστώ που ασχολείστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Klausx είπε

Καθάρισες καλά με χημικό πριν το βάλεις έτσι; Γενικά μπορεί να λέει ότι στεγνώνει γρήγορα αλλά με τέτοια θερμοκρασία/υγρασία θα το έβαζα λίγο στην αφύγρανση - ψύξη για να κάτσει καλύτερα.

 

2 ώρες πριν, Sebu είπε

Ισως δεν εχει γινει σωστη εφαρμογη και τι εννοω. Η ατμοσφαιρα τον τελευταιο μηνα εχει αρκετη υγρασια. Η εξωτερικη μοναδα/στοιχειο σιγουρα εχουν επανω υγρασια. Οτι και αν ριξεις εσυ αν η επιφανεια στην οποια θα προσκολληθει δεν ειναι τελειως στεγνη/καθαρη δεν θα καταφερει να κανει αδιαβροχοποιηση.

Ειναι σαν να παρεις σπρευ αδιαβραχοποιησης υποδηματων ή ρουχων και να πας να το ψεκασεις πανω σε νωπο μπουφαν ή βρεγμενα παπουτσια. Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα πιασει.

Ισως δλδ θελει πρωτα μια στεγνη-καθαρη βαση, μετα να ψεκαστει, να κανει cure-δεσει με την επιφανεια και μετα να αποκτησει το 100% των ιδιοτητων του.

Φαντασου το σαν το απωθητικο νερου που βαζεις στο παρμπριζ αυτοκινητου. Θελει πρωτα αριστο καθαρισμα του παρμπριζ απο σκονες, βρωμιες, υπολείμματα, μετα καλο στεγνωμα, μετα 1-2 καλα περασματα του απωθητικου (οσα λεει ο κατασκευαστης) και μετα αφου το αφησεις λιγο να κατσει buffing/καθαρισμα και μετα το αφηνεις να κανει cure-δεσει με το παρμπριζ. Αν βαλεις επιτοπου υαλοκαθαριστηρες μπρος θα αρχισουν να το "ξηλωνουν".

Ολα αυτα τα ειδη λοιπον που τα βαζεις/ψεκαζεις/αλοιφεις πανω σε μια επιφανεια απαιτειται πρωτα καλη προεργασια και καθαρισμα/στεγνωμα της επιφανειας, μετα καλο περασμα και cure του υλικου να κανει bonding με την επιφανεια και μετα να το προσεχεις δλδ μην πας να καθαρισεις με σκληρα καθαριστικα.

Παραπλησια γινεται και το κερωμα-sealant του αυτοκινητου. Και εννοειται ολα αυτα εχουν συγκεκριμενο χρονο ζωης δεν ειναι για παντα.

Τα ξέρω όλα αυτά (βασικά είμαι nace coating inspector level 1).

Σάββατο έκλεισα το κλιματιστικό (έβαλα καλοριφέρ) και έκανα προετοιμασία. Έπλυνα με πιέση νερού και swaz (το swaz μου το έχει προτείνει ο ψυκτικός μου). Το στοιχείο γυάλισε. Φύσημα με αέρα.  Έλυσα τη φτερωτή, έβγαλα το πάνω καπάκι, έβγαλα το πλαινό καπάκι και έβγαλα το μαύρο πλέγμα στην πλάτη και ψέκασα. Βασικά έχει ένα μπλε χρώμα και είδα ότι πήγε παντού. Ψέκασα και από μέσα και από έξω. Δεν είχε καθόλου υγρασία το Σάββατο, ήταν πολύ ευνοικές οι συνθήκες και το σημείο δρόσου ήταν πολύ χαμηλό.

18a259fcbe5c04d5131f28a46056895b.png

Έδεσα και έβαλα το κλιματιστικό μετά από 8 ώρες. Το υλικό ήταν τέρμα στεγνό στην αφή. Είμαι σίγουρος ότι έγινε σωστή εφαρμογή.

Πάντως σήμερα το πρωί, για πρώτη φορά από τότε που έχω το κλιματιστικό εδώ και 3 χρόνια, είδα για πρώτη φορά defrost express τύπου toshiba όπου σε 60'' είχε σταματήσει η διαδικασία και με πολύ λίγα watts (κάτω από 400) . Δεν το έχω ξαναδεί ποτέ στο asyg. Αυτό ίσως δείχνει ότι αφενώς κάτι πρέπει να κάνει και ότι μάλλον το μαγικό της toshiba ίσως είναι κάποια επίστρωση (ίσως υδρόφοβη) σε συνδυασμό με χαμήλωμα του Capacity όπως έχουμε δει στο service manual.

Θα το παρακολουθώ.

af6fafb4f43f38a363abaf869ff3e698.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Εχει μια μόνωση με φελιζολ το εντόπισα στην ανακαίνιση. Ειναι 3οροφη οικογενειακή πολυκατοικία και προφανώς οι τότε ιδιοκτήτες πρόσεξαν την κατασκευή κάπως. Από κλιματισμό τί θα προτείνατε; Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 παλιά κλιματιστικά των 7000 και 9000 btu στο ένα υ/δ και στην κουζίνα αντίστοιχα. Τα άλλα 2 υπνοδωμάτια και η σαλονοτραπεζαρια δεν έχουν τίποτα. Σας ευχαριστώ που ασχολείστε. 

Εφόσον οι απωλειες είναι στα 41,000 btu εγώ θα έβαζα ένα 24 αρι στο σαλόνι και δυο 9 άρια στις κρεβατοκάμαρες ,δεν εχεις πει ποσο που διαθέτεις οποτε θα σου πρότεινα  toshiba που έχει ένα καλό πακέτο εγγύησης ,τιμής, απόδοσης στη κατηγορία των shorai ,edge , 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως σήμερα το πρωί, για πρώτη φορά από τότε που έχω το κλιματιστικό εδώ και 3 χρόνια, είδα για πρώτη φορά defrost express τύπου toshiba όπου σε 60'' είχε σταματήσει η διαδικασία και με πολύ λίγα watts (κάτω από 400) . Δεν το έχω ξαναδεί ποτέ στο asyg. Αυτό ίσως δείχνει ότι αφενώς κάτι πρέπει να κάνει και ότι μάλλον το μαγικό της toshiba ίσως είναι κάποια επίστρωση (ίσως υδρόφοβη) σε συνδυασμό με χαμήλωμα του Capacity όπως έχουμε δει στο service manual.

Θα το παρακολουθώ.

Η Toshiba οντως εχει καποιο coating στην εξωτερικη μοναδα το ειχα προσεξει στα σπεκς του 9αριου που ειχα παρει δεν θυμαμαι πως το λεει και δεν θυμαμαι αν ειναι για αυτο ή προστασια απο διαβρωση/αλατα σε παραθαλασσια περιβαλλοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Η Toshiba οντως εχει καποιο coating στην εξωτερικη μοναδα το ειχα προσεξει στα σπεκς του 9αριου που ειχα παρει δεν θυμαμαι πως το λεει και δεν θυμαμαι αν ειναι για αυτο ή προστασια απο διαβρωση/αλατα σε παραθαλασσια περιβαλλοντα.

Όντως έχει : https://toshiba-aircon.gr/poiotita-kataskeyis/

Πιθανώς να έχει και άλλες ιδιότητες.

da65e04630f29b2ea9eefd270b3320e6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο defrost για το Fujitsu asyg24klca από τότε που το αγόρασα. Διάρκεια 9 λεπτά με εξωτερική 5,2 και υγρασία 77%. Η θερμοκρασία στο χώρο δεν πρόλαβε να πέσει, θετικό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις έχω μια απορία με κάποια πράγματα που αναφέρετε..

Μιλαω για το ότι δεν είναι καλό το να μπαίνει κάποιο πολύ μεγαλύτερο κλιματιστικό δε σχέση μα τις ανάγκες ενός χώρου επειδή θα κάνει συχνά on off.
Αυτο γιατί είναι πρόβλημα; Αυτό δε θα έπρεπε να σημαίνει πως δε θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, yazidis είπε

Άσχετο αλλά για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις έχω μια απορία με κάποια πράγματα που αναφέρετε..

Μιλαω για το ότι δεν είναι καλό το να μπαίνει κάποιο πολύ μεγαλύτερο κλιματιστικό δε σχέση μα τις ανάγκες ενός χώρου επειδή θα κάνει συχνά on off.
Αυτο γιατί είναι πρόβλημα; Αυτό δε θα έπρεπε να σημαίνει πως δε θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια; 

Όταν ένα κλιματιστικό εκκινεί κάνει ένα ανέβασμα και μολις πιάνει θερμοκρασία μπαίνει σε φάση συντήρησης όλα αυτά αν είναι οκ για το χώρο και τις απωλειες , εαν είναι μεγάλο ξεκινάει κάνει την κορυφή πιάνει πολύ γρήγορα την θερμοκρασία και σβήνει χωρίς να μπορέσει να μπει σε φάση συντήρησης έτσι θα εκκινήσει ξανά όταν πέσει (συνήθως) κάτω από 2 βαθμούς από την ζητούμενη ,αυτό θα το αναγκάσει να λειτουργήσει με υψηλή κατανάλωση πέφτει συνεχώς στην ίδια λουμπα εκκινώντας και σβήνοντας πχ όπως κάνουν τα midea 1200 και μετά 0 και ξανά το ίδιο αυτό οδηγεί σε μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά το χειρότερο είναι ότι δημιουργεί θερμικές διάφορες μεγάλες που είναι ενοχλητικές 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 36 Kwh έως τώρα, τα κλιματιστικά ρυθμισμένα για ζητηση 24 για να έχω εσωτερική 22 και να μπορέσει να ισορροπήσει. Έπαιξε και τζάκι για 4 ώρες για παρέα. 

Τη μερίδα του λέοντος το 18αρι με σχεδόν 20 kwh (από χθες το βράδυ το είχα ανεβάσει από 23 στο 24 γιατί είχε πέσει εσωτερικά στους 20.6 και έκαιγε σχεδόν όλο βράδυ 950-1050 (νυχτερινό οπότε who cares). Από τη στιγμή που έπιασε φαίνεται να συντηρεί με 550-650w ,από 8-9 kwh τα εννιαρια στα υπνοδωματια. 

IMG_20220123_221239.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, chemkyr είπε

να ρωτησω κατι γιατι μου διαφευγει τωρα:

τι σημαινουν τα kw που αναγραφονται στα ενεργειακα ταμπελακια των κλιματιστικών?

Σελ 4 Calculation of SCOP for heat pumps according to EN 14825

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...