Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως το spray δεν πάει άσχημα. Με πολύ δύσκολες συνθήκες έξω, γύρω από το μηδέν όπου έχουμε δείξει ότι είναι χειρότερο από το πχ -5C και με 90% υγρασία με σημείο δρόσου μόλις στο -0.6C και το asyg δεν φαίνεται να ξεσκίζεται στα defrost ενώ όσα κάνει κρατάνε λίγο. Τώρα θα έπρεπε να έκανε σχεδόν κάθε ώρα αλλά έχει να κάνει από τις 20:30

22aa50d36052c7ed489df4e941172598.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Νομίζω πως το spray δεν πάει άσχημα. Με πολύ δύσκολες συνθήκες έξω, γύρω από το μηδέν όπου έχουμε δείξει ότι είναι χειρότερο από το πχ -5C και με 90% υγρασία με σημείο δρόσου μόλις στο -0.6C και το asyg δεν φαίνεται να ξεσκίζεται στα defrost ενώ όσα κάνει κρατάνε λίγο. Τώρα θα έπρεπε να έκανε σχεδόν κάθε ώρα αλλά έχει να κάνει από τις 20:30

22aa50d36052c7ed489df4e941172598.png

Επειδη δεν παρακολούθησα τα post. 

Σε τι spray αναφέρεσαι; 

Εγω τωρα με 4.8 και 45% υγρασία δεν έχουμε θέμα, ωραία ζεστουλα.

Ομως αναμένω να έχω σοβαρά θέματα με defrost τις επόμενες ημέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας δίνω και τα δικα μ ου στοιχεια απο την χθεσινη ολοημερη λειτουργια του haori...

Συνολική κατανάλωση 15,81kwh

Κατέβασα και το σχετικό excel χρησης ανα ώρα με ενδιαφέροντα στοιχεία

1) Μέγιστη καταναλωση ώρας 0,84

2) Ελάχιστη κατανάλωση ωρας 0,37

Αναλυτικά εδώ:

 

2022_01_24_haori 16.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fujitsu γίναμε :)

πολύ κρύο και χιόνι και η μονάδα είναι στην ταράτσα "απροστάτευτη". Ευτυχώς σταματάει για πολύ λίγο και δεν υπάρχει πρόβλημα στην θερμική άνεση

ζήτηση 23, φαν 3, εξωτερική -1, υγρασία 80%

 

image.png.cfa7be5da1378a1987c018b74cc6d07a.png

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, userAnon είπε

fujitsu γίναμε :)

πολύ κρύο και χιόνι και η μονάδα είναι στην ταράτσα "απροστάτευτη". Ευτυχώς σταματάει για πολύ λίγο και δεν υπάρχει πρόβλημα στην θερμική άνεση

ζήτηση 23, φαν 3, εξωτερική -1, υγρασία 80%

 

image.png.cfa7be5da1378a1987c018b74cc6d07a.png

Τα οποία όσο πάνε αυξάνουν σε διάρκεια και ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως δεν καταλαβαινω πως μου αρκει εμενα το 21 στο σπίτι δίχως τζακια και προσθετα θερμαντικα και οι επρισσοτεροι εχετε ζητηση τουλαχιστον 23. ¨Η είμαι τσιγκούνης ή ...χοντρόπετσος...δεν ξέρω. Πάντως αν τα βαλω  22 όλα κυκλοφορεις με κοντομανικο στο σπιτι και δεν υπερβάλω... προφανως ειναι υποκειμενικη αισθηση αλλά τόσο η γυναικα μου όσο και ο μικρος δεν μου λενε οτι κρυωνουν με 21

-----------------------------

Πάντως χθες καταλαβα τόσο τα daikin όσο και το haori να κανουν defrost....σήμερα πετυχα μονο το haori σε τετοια φαση!

 

 

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Πάντως δεν καταλαβαινω πως μου αρκει εμενα το 21 στο σπίτι δίχως τζακια και προσθετα θερμαντικα και οι επρισσοτεροι εχετε ζητηση τουλαχιστον 23. ¨Η είμαι τσιγκούνης ή ...χοντρόπετσος...δεν ξέρω. Πάντως αν τα βαλω  22 όλα κυκλοφορεις με κοντομανικο στο σπιτι και δεν υπερβάλω... προφανως ειναι υποκειμενικη αισθηση αλλά τόσο η γυναικα μου όσο και ο μικρος δεν μου λενε οτι κρυωνουν με 21

 

Εγώ είμαι με ~18.5 και σκάω :P

Η κοπελιά μου κάθεται απέναντι απ'το τζάκι τυλιγμένη με κουβέρτα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Πάντως δεν καταλαβαινω πως μου αρκει εμενα το 21 στο σπίτι δίχως τζακια και προσθετα θερμαντικα και οι επρισσοτεροι εχετε ζητηση τουλαχιστον 23. ¨Η είμαι τσιγκούνης ή ...χοντρόπετσος...δεν ξέρω. Πάντως αν τα βαλω  22 όλα κυκλοφορεις με κοντομανικο στο σπιτι και δεν υπερβάλω... προφανως ειναι υποκειμενικη αισθηση αλλά τόσο η γυναικα μου όσο και ο μικρος δεν μου λενε οτι κρυωνουν με 21

 

Δεν είσαι ο μόνος που του αρκεί το 21 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα οποία όσο πάνε αυξάνουν σε διάρκεια και ένταση.

δυστυχώς ναι :)

εσυ πως τα πας?

7 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Πάντως δεν καταλαβαινω πως μου αρκει εμενα το 21 στο σπίτι δίχως τζακια και προσθετα θερμαντικα και οι επρισσοτεροι εχετε ζητηση τουλαχιστον 23. ¨Η είμαι τσιγκούνης ή ...χοντρόπετσος...δεν ξέρω. Πάντως αν τα βαλω  22 όλα κυκλοφορεις με κοντομανικο στο σπιτι και δεν υπερβάλω... προφανως ειναι υποκειμενικη αισθηση αλλά τόσο η γυναικα μου όσο και ο μικρος δεν μου λενε οτι κρυωνουν με 21

με ζήτηση 21 έχουμε περίπου 20 βαθμούς εσωτερική. Προσωπικά θα το έβαζα 22 για να έχω 21. Η κόρη είναι οκ αλλά η σύζηγος θέλει παραπάνω. Και στο τέλος γνωρίζουμε όλοι τι πρέπει να γίνει :)

7 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εγώ είμαι με ~18.5 και σκάω :P

Εξαρτάται και από την ηλικία φαντάζομαι. Αλλά όχι με 18,5 δεν λες ότι είσαι σε ενα ζεστό σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Εξαρτάται και από την ηλικία φαντάζομαι. Αλλά όχι με 18,5 δεν λες ότι είσαι σε ενα ζεστό σπίτι. 

Πολλά παίζουν ρόλο. Ηλικία (είμαι 32), βάρος - σωματότυπος, καταγωγή, συνήθειες... όλα μαζί.

Παρόλα αυτά εγώ γενικά ζεσταίνομαι εύκολα (και τ' ανάποδο, δε κρυώνω). Το καλοκαίρι βάζω το air-condition όλη μέρα στους -1 ... K! :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, userAnon είπε

εσυ πως τα πας?

Στις 7πμ ξύπνησα με χιονόστρωση 10-20εκ και το asyg δυο απανωτά defrost στα 40΄ οπότε έγινε εκκίνηση του καλοριφέρ...

5a5e3ed31c1abeea662c3675c4d33b08.png

Το 18άρι Ariston των πεθερικών κάνει επίσης κάθε 45-60' αλλά δουλεύει από ψηλά μιας και ακόμα δεν έχει ζεστάνει τον χώρο (οπότε και βλέπουμε ότι όσο περνάει η ώρα, τόσο αραιώνουν και τα διαστήματα λειτουργίας):

fef851177ba77e7b273f3e1fe0061e14.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, userAnon είπε

 

.

 

Η κόρη είναι οκ αλλά η σύζυγος θέλει παραπάνω. Και στο τέλος γνωρίζουμε όλοι τι πρέπει να γίνει :)

 

 

πωπω...σε αυτό το επιχείρημα  απαντώ με σιωπή...καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στις 7πμ ξύπνησα με χιονόστρωση 10-20εκ και το asyg δυο απανωτά defrost στα 40΄ οπότε έγινε εκκίνηση του καλοριφέρ...

και εγώ προς τα εκεί πάω. Ελπίζω να την βγάλω μέχρι τις 18:00

Αλήθεια το κλείνεις το κλιματιστικό? Σκέφτομαι μήπως το βάλω σε ζήτηση 20 πχ για να βοηθάει τον χώρο και να μην καίει πολύ πετρέλαιο. Έχω θερμιδομέτρηση και μπορώ να παίξω με τις θερμοκρασίες στο κάθε σώμα.

Πέρυσι με τα χιόνια με ήθελε περίπου 1€ την ώρα για 21 βαθμούς αν θυμάμαι καλά. 

2 λεπτά πριν, spyros.s είπε

πωπω...σε αυτό το επιχείρημα  απαντώ με σιωπή...καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς!

αυτό δεν είναι επιχείρημα. είναι νόμος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά υποκειμενικό θέμα στους πόσους βαθμούς νιώθει άνετα ο κάθε ένας. Εγώ στο σπίτι έχω ζήτηση 20-21 και εκεί παίζει και η πραγματική θερμοκρασία και νιώθω υπέρ άνετα. Η σύζυγος φυσικά από την άλλη για να νιώσει όπως εγώ θέλει μίνιμουμ 23.

Στο υπνοδωμάτιο που κοιμόμαστε, από τη στιγμή που δεν λειτουργούμε τα καλοριφέρ, δεν υπάρχει κάποια θέρμανση μόνο ένας θερμοπομπος που δεν ανάβει ποτέ. Οπότε θερμαίνεται απο ότι "αρπάξει" από το παιδικό δωμάτιο που είναι ακριβώς απέναντι και έχει ένα 9αρι. Η θερμοκρασία είναι 19 βαθμοι, πιανει και 20 όταν δεν έχει πολύ κρύο που για μένα είναι ιδανική θερμοκρασία για ύπνο. Η σύζυγος το βρίσκει ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2022 στις 8:17 ΜΜ, liakjim είπε

Τι λάθος έχεις κάνει; Έχεις βάλει 1000τμ;

Αν το 24άρι ήταν επαρκές τότε ας πάς προς τα εκεί.

Αφού θέλεις κυρίως ψύξη θα κοίταγα αυτό https://www.skroutz.gr/s/27528133/Inventor-Comfort-MFVI32-24WFI-MFVO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Δεν ξέρω τι παίζει με το voice control. Αν το toyo το έχει και το θέλεις, go for it αρκεί να αγοράσεις από κάπου που δίνουν επέκταση εγγύησης. 2 χρόνια είναι λίγο.

https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

Δεν ξέρω, τι να πω... Νομίζω φταίει ότι είναι ανοικτό από παντού... Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...