Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

του defrost το καγκελο

 

έτσι και εδώ.. γενικά το αφήνουμε να δουλέψει έτσι ή είναι καλύτερα να το κλείσουμε? σε θερμασνη πάντως προς το παρόν δεν χάνω και πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

του defrost το καγκελο

image.png.3a0f32d86ea7f099fbe2b582f4e1de32.png

Θύμησε μου λίγο απο πιο wifi μπριζάκι είναι οι μετρήσεις, γιατι το blitzwoolf μου καρβούνιασε λόγο κακής επαφής.

Εδω (άγιο στέφανο) το morris wfin50110 αδυνατεί να πιάσει πάνω απο 20 βαθμούς.

Αn το ρυθμίσεις 21 και πάνω μπαίνει σε defrost στο 45λεπτο με ώρα.

Αν το βάλεις στην λειτουργία turbo φτάνει σε λίγα λεπτά(κανά τέταρτο) τους 22, κατευθείαν παγώνει η μονάδα και μπαίνει σε απόψυξη όπου πέφτει 3 βαθμούς μέχρι να ξαναξεκινήσει.

Προς το παρόν οι 20 βαθμοί είναι η χρησή τομή για να μην εχω άπειρα defrost και την δυσφορία που αυτά προκαλούν. 

 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, userAnon είπε

έτσι και εδώ.. γενικά το αφήνουμε να δουλέψει έτσι ή είναι καλύτερα να το κλείσουμε? σε θερμασνη πάντως προς το παρόν δεν χάνω και πολύ..

Άμα είναι να το κλείσεις τότε γιατί το πήρες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tp liνk hs110 αλλά είναι κατηργημενο.

γενικώς οταν κανουν πολλα defrost κατεβαζεις μεχρι το σημείο όπου αποδιδουν καλα. προφανως συνεχομενη λειτουργια με ζητηση 21 για να εχεις σπίτι 20 είναι καλύτερη από μια ανεφικτη ζήτηση 24 που τσακίζει σε defrost και δε βοηθαει τη θερμικη ανεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άμα είναι να το κλείσεις τότε γιατί το πήρες 

Ρωτάω αν είναι οκ να δουλεύει κάνοντας defrost κάθε 30-40 λεπτά. Αν δηλαδή μπορεί να προξενηθεί κάποιο προβλημα.

Φαντάζομαι πως όχι, αλλά καλύτερα να μάθω σίγουρα (αν κάποιος γνωρίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι παραξενο που εκανε χθες τo Toshiba και δεν ξερω γιατι και δεν το εχω ξαναπαρατηρησει.

Το εχω ρυθμισμενο σχεδον παντα στους 22 εσωτερικη στο auto και κανονιζει τα παντα μονο του. Οταν πιασει θερμοκρασια "σβηνει" η εσωτερικη μοναδα δλδ οι περσιδες γυριζουν σε ημι-ανεβασμενη θεση και δεν βγαζει αερα και η εξωτερικη ειναι σε φαση ρελαντι γυριζει πολυ αργα η φτερωτη. Οταν χρειαζεται αναβει παλι η εσωτερικη. Σε αυτο το στατους παλια με μετρητη ειχα δει απειροελαχιστες καταναλωσεις.

Χτες πρωτη φορα λογω χαμηλης εξωτερικης και με σκεψη να το αφησω ολο το βραδυ στον υπνο ανοιχτο ωστε να ειναι το δωματιο ζεστο το πρωι αλλα και να μην το ζορισω υπερβολικα, με δεδομενο οτι το βραδυ αναλογως της εξωτερικης η θερμοκρασια στο δωματιο θα πεσει στο 18 κατι με 19 κατι, το εβαλα στους 20 (εξωτερικη ελεγε 5). Αρχισε να δουλευει και μολις επιασε τους 20, "εσβησε" και υστερα απο 1-2 λεπτα επαιρνες μπρος για δευτερολεπτα και μετα "ξαναεσβηνε" 1-2 λεπτα και μετα ξανα το ιδιο και ξανα το ιδιο σε σημειο να μην μπορει να με παρει ο υπνος με αυτο το ανοιξε κλεισε και να το κλεισω τελειως.

Δεν πιστευω οτι ηταν defrost γιατι δεν εχω διαβασει για τετοια στιγμιαια defrost ουτε πιστευω οτι προλαβαινει να κανει defrost με ανοιγοκλεισιματα δευτερολεπτων.Οσο το παρακολουθουσα και μεχρι να πεσω για υπνο η εξωτερικη ειχε πεσει στους 4 (το κανει αυτο γιατι ο εξωτερικος αισθητηρας καιρου ειναι 2-3 μετρα μακρυα απο την εξωτερικη μοναδα και προφανως η μεταφορα θερμοκρασιας κρυο εξω για να ζεστανει μεσα ριχνει πιο γρηγορα την εξωτερικη στο μπαλκονι).

Σημερα το πρωι που ξυπνησα το αναψα και το εβαλα στους 22 με εξωτερικη 2. Πηρε μπροστα ζεστανε και μετα "εσβησε" μονο του και εμεινε ετσι, χωρις ανοιγοκλεισιματα, μεχρι που αναψα καλοριφερ να ζεσταθουν και οι τοιχοι του σπιτιου. Δλδ ενω η εξωτερικη ηταν 2-3 βαθμους πιο κατω και η ζητουμενη 2 βαθμους πιο πανω ειχε πιο στρωτη συμπεριφορα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι κουλη συμπεριφορα/λειτουργια ηταν αυτη.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

tp liνk hs110 αλλά είναι κατηργημενο.

γενικώς οταν κανουν πολλα defrost κατεβαζεις μεχρι το σημείο όπου αποδιδουν καλα. προφανως συνεχομενη λειτουργια με ζητηση 21 για να εχεις σπίτι 20 είναι καλύτερη από μια ανεφικτη ζήτηση 24 που τσακίζει σε defrost και δε βοηθαει τη θερμικη ανεση.

 

Ξέρεις αν η TP link Tapo P100 που κυκλοφορεί τώρα έχει μέτρηση consumption οπως η δική σου?

Αν ναι πιο προγραμματάκι παίζει για κινητό.

Συνδέεται με smart assistants (google, bixby, siri ) κτλ. ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Θύμησε μου λίγο απο πιο wifi μπριζάκι είναι οι μετρήσεις, γιατι το blitzwoolf μου καρβούνιασε λόγο κακής επαφής.

Εδω (άγιο στέφανο) το morris wfin50110 αδυνατεί να πιάσει πάνω απο 20 βαθμούς.

Αn το ρυθμίσεις 21 και πάνω μπαίνει σε defrost στο 45λεπτο με ώρα.

Αν το βάλεις στην λειτουργία turbo φτάνει σε λίγα λεπτά(κανά τέταρτο) τους 22, κατευθείαν παγώνει η μονάδα και μπαίνει σε απόψυξη όπου πέφτει 3 βαθμούς μέχρι να ξαναξεκινήσει.

Προς το παρόν οι 20 βαθμοί είναι η χρησή τομή για να μην εχω άπειρα defrost και την δυσφορία που αυτά προκαλούν. 

 

Σε πόσα τετραγωνικά είναι εγκατεστημένο και πόσα btu ονομαστικής ισχύος έχει το κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

έτσι και εδώ.. γενικά το αφήνουμε να δουλέψει έτσι ή είναι καλύτερα να το κλείσουμε? σε θερμασνη πάντως προς το παρόν δεν χάνω και πολύ..

Αν δεν γεμίσει / καλυφθεί η μονάδα με χιόνι.. δεν υπάρχει θεμα..  Αλλιώς καλύτερα.. με άλλη θέρμανση :

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

Στις 4 κρεβατοκάμαρες παλιού διαμερίσματος (πολυκατοικία του 70, δεν είναι ρετιρέ) για να κρατήσω χαμηλά το budget, σκέφτομαι να πάρω 4 από τα Juro-Pro Κλιματιστικό Oxygen Eco II 9K από το πλαίσιο, που έχει δωρεάν εγκατάσταση (όταν το υπολογίσεις επί 4, πονάει.). Η χρήση τους θα είναι καθαρά για 1-1,5 μήνα το καλοκαίρι, και βοηθητικά, 10-20 μέρες το χειμώνα (η κύρια πηγή θέρμανσης θα είναι το αέριο, στο οποίο έχει γίνει αυτονόμηση).

Θεωρείτε πως είναι "τίμια" μηχανήματα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν δεν γεμίσει / καλυφθεί η μονάδα με χιόνι.. δεν υπάρχει θεμα..  Αλλιώς καλύτερα.. με άλλη θέρμανση

ευχαριστώ, με βλέπω να το κλείνω σε λίγο γιατί δεν έχω εύκολη πρόσβαση στην ταράτσα. είναι με καταπακτή και αν ανοίξω θα γεμίσει χιόνι ή είσοδος του σπιτιού... 

Μάλλον όμως θα κάνω μια προσπάθεια να πάω να το καθαρίσω λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...