Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, dimostr είπε

Εφόσον οι απωλειες είναι στα 41,000 btu εγώ θα έβαζα ένα 24 αρι στο σαλόνι και δυο 9 άρια στις κρεβατοκάμαρες ,δεν εχεις πει ποσο που διαθέτεις οποτε θα σου πρότεινα  toshiba που έχει ένα καλό πακέτο εγγύησης ,τιμής, απόδοσης στη κατηγορία των shorai ,edge , 

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις και το χρόνο σου - Θα προτιμούσα λίγο φθηνότερες λύσεις δεδομένου ότι η προβλεπόμενη χρήση είναι για ψύξη τις "δύσκολες" ημέρες του καλοκαιριού (και πολύ δευτερευόντως θέρμανση για περιπτώσεις όπως τώρα που το φυσικό αέριο δεν έχει συνδεθεί ακόμα).

Βλέπω πχ αυτό το Finlux 24αρι με Α+++ σε ψύξη (που είναι αυτό που προτίστως με ενδιαφέρει) και φαίνεται μάλιστα να είναι το μοναδικό Α+++ σε ψύξη που μου κάνει εντύπωση και δεν ξέρω τί να πιστέψω...

https://www.skroutz.gr/s/9632358/Finlux-FDCI-24LK46GFH-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις και το χρόνο σου - Θα προτιμούσα λίγο φθηνότερες λύσεις δεδομένου ότι η προβλεπόμενη χρήση είναι για ψύξη τις "δύσκολες" ημέρες του καλοκαιριού (και πολύ δευτερευόντως θέρμανση για περιπτώσεις όπως τώρα που το φυσικό αέριο δεν έχει συνδεθεί ακόμα).

Βλέπω πχ αυτό το Finlux 24αρι με Α+++ σε ψύξη (που είναι αυτό που προτίστως με ενδιαφέρει) και φαίνεται μάλιστα να είναι το μοναδικό Α+++ σε ψύξη που μου κάνει εντύπωση και δεν ξέρω τί να πιστέψω...

https://www.skroutz.gr/s/9632358/Finlux-FDCI-24LK46GFH-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html 

Το finlux είναι μουφα τα νούμερα αυτά ,εάν θες φθηνότερα και με μεγάλες εγγυήσεις κοιτα TCL , HAIER ,MIDEA κατασκευαστές και με καλά μηχανήματα ,τίμια για τα λεφτά τους 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις και το χρόνο σου - Θα προτιμούσα λίγο φθηνότερες λύσεις δεδομένου ότι η προβλεπόμενη χρήση είναι για ψύξη τις "δύσκολες" ημέρες του καλοκαιριού (και πολύ δευτερευόντως θέρμανση για περιπτώσεις όπως τώρα που το φυσικό αέριο δεν έχει συνδεθεί ακόμα).

Βλέπω πχ αυτό το Finlux 24αρι με Α+++ σε ψύξη (που είναι αυτό που προτίστως με ενδιαφέρει) και φαίνεται μάλιστα να είναι το μοναδικό Α+++ σε ψύξη που μου κάνει εντύπωση και δεν ξέρω τί να πιστέψω...

https://www.skroutz.gr/s/9632358/Finlux-FDCI-24LK46GFH-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html 

Στο finlux έχουν πάρει μάλλον τα αμερικάνικα seer/scop

https://www.emag.ro/aer-conditionat-hyper-inverter-finlux-fdci-24-000-btu-clasa-a-24lk46gfh/pd/D3T4Z4BBM/

πιο λογικές τιμές έχει εδώ https://zora.bg/product/fdci-24lk46gfh

https://zora.bg/download/product/public/fdci-24lk46gfh/file_5e184b196e1a8.pdf

Και το ταμπελάκι μοιάζει με photoshop τόσο χάλια που είναι.

Στις 23/1/2022 στις 10:30 ΠΜ, userAnon είπε

και ένα πιο κοντινό. Νομίζω ότι έχουν διάφορους τύπους defrost - κάποιο κρατάει 15 λεπτά.

τώρα θεώρησε ότι ήταν ελαφρία περίπτωση προφανώς (0 βαθμούς. θα δούμε και τις επόμενες ημέρες που θα πέσει -2 - 3 από ότι λένε

 

image.png.40f5fbae302237f7ea163a24c23f6f64.png

Το μηδέν είναι χειρότερο από το -5 όπως λέει και η hitachi:

cfdc5e8c8663ac600c6bb6a0c6c4135f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2022 στις 6:05 ΜΜ, invisiblesurfer είπε

Ρίχτε μια πρόταση για 125τμ (μεγάλο σαλόνι ανοιχτό με τραπεζαρία, και 3 υ/δ) ρε παιδιά - κυρίως με ενδιαφέρει ψύξη αλλά εν αναμονής του φυσικού αερίου θα τα δουλέψω και για θέρμανση λίγες εβδομάδες) 

Τρέξε το utility για κάθε χώρο ξεχωριστά με 18C στην ερώτηση αν πάνε 100% για ψύξη και με 21 αν θα πάνε και για αποκλειστική χρήση ως θέρμανση. Βασικά θα πρέπει να προσδιορίσεις αν για θέρμανση θα παίζουν αποκλειστικά ή συμπληρωματικά , ειδικά το μεγάλο. 

Τέλος το ιδανικό είναι να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο για κάθε χώρο ξεχωριστά ώστε να δούμε τι θέλεις, χρήση, μπάτζετ, χαρακτηριστικά, περιορισμούς κτλ.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

10 λεπτά πριν, userAnon είπε

Για το toshiba ανέβηκα,

20220124_154226.jpg.4342457a791e2fd32cd3a65841cdd040.jpg

και είδα τα 9αρια AUX σε αυτή την κατάσταση...

 

20220124_154230.jpg.b15c3dbcb7468bd907bd0a487bf9d4bd.jpg

 

Είναι εντελώς ακατάλληλη η εγκατάστασή τους για χιόνια. Από την στιγμή που είναι εκτεθειμένα, έπρεπε να ζητήσεις από τον ψυκτικό σου να στα βάλει με γνώμονα την χιονόπτωση εφόσον θα θέλεις να χρησιμοποιείς και σε χιόνια. Αλλιώς περιμένεις να τελειώσει το φαινόμενο αν έχεις άλλον τρόπο θέρμανσης. Αν δεν έχεις όμως άλλον τρόπο,  μάλλον θα πρέπει να το φροντίσεις.

Η toshiba πχ έχει ξεκάθαρη οδηγία :

209bfe982999218bea42b729ad3377ef.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι εντελώς ακατάλληλη η εγκατάστασή τους για χιόνια. Από την στιγμή που είναι εκτεθειμένα, έπρεπε να ζητήσεις από τον ψυκτικό σου να στα βάλει με γνώμονα την χιονόπτωση εφόσον θα θέλεις να χρησιμοποιείς και σε χιόνια. Αλλιώς περιμένεις να τελειώσει το φαινόμενο αν έχεις άλλον τρόπο θέρμανσης. Αν δεν έχεις όμως άλλον τρόπο,  μάλλον θα πρέπει να το φροντίσεις.

2 τεχνικοί ήρθανε, τον έναν τον γνωρίζεις.

τους ρώτησα με το χιόνι τι γίνεται, "δεν είναι ότι καλύτερο μου αλλά δεν θα έχω προβλημα" απάντησαν.

Βέβαια τόσο χιόνι, δεν έχω ξαναδεί τα τελευταία χρόνια στην αθήνα. νομίζω ότι θα γράψουμε ρεκόρ χιονοπτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

2 τεχνικοί ήρθανε, τον έναν τον γνωρίζεις.

τους ρώτησα με το χιόνι τι γίνεται, "δεν είναι ότι καλύτερο μου αλλά δεν θα έχω προβλημα" απάντησαν.

Βέβαια τόσο χιόνι, δεν έχω ξαναδεί τα τελευταία χρόνια στην αθήνα. νομίζω ότι θα γράψουμε ρεκόρ χιονοπτωσης.

Στο είπαν γιατί στατιστικά συμβαίνει σπάνια. Να όμως που συνέβη. Δεν ξέρω αν έχεις και κάτι άλλο για θέρμανση, αλλά αν όχι θα πρέπει να φτιάξεις κάτι στο μέλλον (υπερύψωση τις μονάδες ώστε να είναι πάντα πάνω από το χιόνι και κάποιο κάλυμμα για προστασία). Βασικά έχει φτιάξει ο @rbx1000 με dexion. Θα βοηθήσει κάτι ανάλογο και στον ήλιο και μάλιστα με κλίση για να φεύγει το χιόνι και με ανάλογο ύψος από το πάτωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vempire_G4 είπε

Σε πόσα τετραγωνικά είναι εγκατεστημένο και πόσα btu ονομαστικής ισχύος έχει το κλιματιστικό;

Τα τετραγωνικά δεν είναι πολλά αλλά το γραφείο πραγματικά είναι igloo το morris ειναι 18άρι

35τμ βορεινό γραφείο στον Αγ. Στεφανο.

Πολύ ψιλοτάβανο.5 μετρα + ύψος.

Πάνω μπαλκόνι αριστερά υπόστεγο με σκάλα για τον δεύτερο όροφο, δεξιά άλλο κατάστημα άδειο και αθέρμαστο και υπόγειο άδειο και αθέρμαστο.

Πρόσοψη τζάμι 2πλό αλλά παλιό, μόνωση 0 μπορεί να είναι και μονότουβλο.

Εξωτερικές θερμοκρασίες -2 αυτή την στιγμή.

Μέσα 18-21 ανάλογα αν κάνει defrost ή όχι.

Defrost 15λεπτα περίπου ανά 2 ώρες.

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο είπαν γιατί στατιστικά συμβαίνει σπάνια. Να όμως που συνέβη. Δεν ξέρω αν έχεις και κάτι άλλο για θέρμανση, αλλά αν όχι θα πρέπει να φτιάξεις κάτι στο μέλλον (υπερύψωση τις μονάδες ώστε να είναι πάντα πάνω από το χιόνι και κάποιο κάλυμμα για προστασία). Βασικά έχει φτιάξει ο @rbx1000 με dexion. Θα βοηθήσει κάτι ανάλογο και στον ήλιο και μάλιστα με κλίση για να φεύγει το χιόνι και με ανάλογο ύψος από το πάτωμα.

Έχουμε καλοριφέρ και το έχω βάλει ήδη στους 20 αλλά δεν έχει ανάψει ακόμα.. Προς το παρόν επειδή καθάρισαν δεν έχουν προβλημα φαντάζομαι. Πολύ πιθανό να ανέβω κατα τις 23:00 για ένα ακόμα καθάρισμα και μια αύριο το πρωί. Ήταν πιο εύκολο από ότι φανταζόμουν. Από αύριο το μεσημέρι θα σταματήσει η χιονόπτωση (λένε)

το έχω δει αυτό με το dexion και ήμουν κοντά να το κάνω το καλοκαίρι αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ κρατάμε ακομη ψηλα τη σημαια αλλα δεν ξερω ποσο περιθωριο υπαρχει με τις καιρικες συνθηκες της σημερινης νυχτας.
 

acs.png

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Εδώ κρατάμε ακομη ψηλα τη σημαια αλλα αν δεν ξερω ποσο περιθωριο υπαρχει με τις καιρικες συνθηκες της σημερινης νυχτας.
 

acs.png

Ελπίζω οι τιμές της τάσης να είναι ψευδείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...