Προς το περιεχόμενο

To thread του πραγμάτικα αρχάριου οδηγού


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης αυτονοητο αλλα πρεπει να ειπωθει, ποτο και οδηγηση δεν πανε μαζι.

Και επειδη ειμαστε Ελλαδα το βραδυ προσεχουμε παραπανω για μεθυσμενους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Apostol. είπε

Επισης αυτονοητο αλλα πρεπει να ειπωθει, ποτο και οδηγηση δεν πανε μαζι.

Και επειδη ειμαστε Ελλαδα το βραδυ προσεχουμε παραπανω για μεθυσμενους.

Αυτό το είμαστε Ελλάδα λίγο να σταματήσει... 

Να δεν είμαστε υπόδειγμα οδηγού, αλλά έχεις δει και τι νεροφιδες είναι και "μερικοί" ξένοι;😛

Γενικά χρειάζεται προσοχή ανεξαρτήτου ώρας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί από το να βγάζετε θεωρίες από το μυαλό σας δεν πάτε καλύτερα σε αυτούς που ξέρουν ?

Για αυτοκίνητο  

Driving Academy

για μοτοσυκλέτα 

Riding School

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Γιατί από το να βγάζετε θεωρίες από το μυαλό σας δεν πάτε καλύτερα σε αυτούς που ξέρουν ?

Για αυτοκίνητο  

Driving Academy

για μοτοσυκλέτα 

Riding School

Ειδαμε και τις κανονικες σχολες οδηγων, τελεια δουλεια.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, prmarios είπε

Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι τα περισσοτερα ατυχηματα οφειλονται σε υπερβολικη ταχυτητα.

Τα περισσοτερα ατυχηματα οφειλονται στην ελλειψη προσοχης και συγκεντρωσης.
Οταν οδηγαμε δεν μιλαμε στο κινητο,δεν τραγουδαμε για το στορυ με τις ηλιθιες φιλες μας,δεν τρωμε  ( και ειδικα κατι που μπορει να μας λερωσει και να μας αποσπασει ),δεν ψαχνουμε τραγουδια,δεν δεν δεν .Απλα κοιταμε τον γ@μημενο δρομο,καθως οδηγαμε στην καλυτερη εναν τονο σιδερου και μπορει να σκοτωσουμε πολυ κοσμο επειδη κατι μας απεσπασε την προσοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δύο συμβουλές θα δώσω:

1) Μάθε καλά τον ΚΟΚ ούτως ώστε σε κάθε στιγμή να ξέρεις ποιος έχει δίκιο.Ακούγεται κλισέ αλλά πίστεψέ με θα σε βοηθήσει πολύ.

2) Όσο μπορείς μην τσακώνεσαι με άλλους οδηγούς.Να είσαι ευγενικός γιατί δυστυχώς δεν ξέρεις ο άλλος ούτε τι ρόλο βαράει ούτε σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκεται.Υπάρχουν πολλοι εκεί έξω με πολλά ψυχολογικά προβλήματα που απλώς ψάχνουν να εκτονωθούν.Οδήγα αμυντικά , μάθε καλά τον ΚΟΚ και θα είσαι εντάξει.Και όπως ειπε και ένας πιο πριν το βράδυ σε στενά να σκέφτεσαι ότι δεν έχεις πουθενά προτεραιότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2020 στις 7:53 ΜΜ, ChownTuen είπε
  • Πάνω στις στροφές, όταν δημιουργούνται τα τυφλά σημεία λόγω της κλίσης δεν νιώθετε ότι οδηγείται στα τυφλά; 

Ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις, οπότε για μένα  ο κανόνας είναι η ταχύτητα  σου πρέπει να είναι ανάλογη της ορατότητας σου, να επιτρέπει δηλαδή ένα φρενάρισμα ανάγκης.

Πάρε και ένα ωραίο βιντεάκι από τον τρελο-αυστραλό,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tzampatzis είπε

Ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις, οπότε για μένα  ο κανόνας είναι η ταχύτητα  σου πρέπει να είναι ανάλογη της ορατότητας σου, να επιτρέπει δηλαδή ένα φρενάρισμα ανάγκης.

Πάρε και ένα ωραίο βιντεάκι από τον τρελο-αυστραλό,

Ο μηχανικος εγινε και οδηγαρα τωρα; Τελικα οτι δηλωνεις εισαι και εκτος Ελλαδας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Τα περισσοτερα ατυχηματα οφειλονται στην ελλειψη προσοχης και συγκεντρωσης.
 

Και λογω ανικανοτητας οδηγου ή ακατάλληλου  αυτοκινήτου

Οτι για ολα φταιει η ταχυτητα ειναι ενας μυθος

Στις δεκαετιες που οδηγω (και πολλες φορες σβελτα) με εχουν χτυπησει 2 φορες με ταχυτητα 5-20 χλμ και αλλες 5 φορες εχω βρει το αυτοκινητο τρακαρισμενο παρκαρισμενο  (ενω προσεχω υπερβολικα που παρκαρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κυνηγάς κάθε ευκαιρία να οδηγήσεις. Τα χιλιόμετρα θα φέρουν την εμπειρία.

Ως νέος οδηγός κι εγώ, θα σου πω πως από τον απέραντο φόβο για την οδήγηση πέρασα μέσα σε 5 μέρες στο να κάνω 40 χιλιόμετρα τη μέρα για να πάω σε μια δουλειά που προέκυψε. Ήταν η ιδανική ευκαιρία. Ταυτόχρονα έχω μπει στην κόκκινη ζώνη του να πάρουν τα μυαλά μου αέρα και να νομίζω πως ξέρω να οδηγώ. Αυτή η περίοδος θέλει πολλή προσοχή

Τώρα οδηγώ και στην επαρχία και συγκρίνω την οδήγηση σε σχέση με την Αθήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panostom είπε

Ταυτόχρονα έχω μπει στην κόκκινη ζώνη του να πάρουν τα μυαλά μου αέρα και να νομίζω πως ξέρω να οδηγώ. Αυτή η περίοδος θέλει πολλή προσοχή

Έξοχη προσθήκη. Ισχύει απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panostom είπε

Ταυτόχρονα έχω μπει στην κόκκινη ζώνη του να πάρουν τα μυαλά μου αέρα και να νομίζω πως ξέρω να οδηγώ.

Ο μεγαλυτερος εχθρος του οδηγου.

Οδηγαω χρονια χωρις να εχω τρακαρει λεει,λες και ειναι στο χερι του.

Ξερεις γιατι δεν εχεις τρακαρει φιλε οδηγε;Γιατι ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ.

Ξερεις γιατι δεν εχεις σκοτωσει κανεναν;Γιατι ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ.

Επαναπαυονται ολοι γιατι νομιζουν οτι ειναι οδηγαρες,χωρις να σκεφτονται οτι τους προσεχει καποιος ( οχι φυλακας αγγελος,αλλα αλλος οδηγος ) και οταν τους τυχει το απροοπτο δεν εχουν ιδεα τι πρεπει να κανουν.Τσαρουχωνουν το abs,κρατανε το τιμονι σφιχτα,κλεινουν τα ματια και οτι γινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Ο μεγαλυτερος εχθρος του οδηγου.

Οδηγαω χρονια χωρις να εχω τρακαρει λεει,λες και ειναι στο χερι του.

Ξερεις γιατι δεν εχεις τρακαρει φιλε οδηγε;Γιατι ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ.

Ξερεις γιατι δεν εχεις σκοτωσει κανεναν;Γιατι ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ.

Επαναπαυονται ολοι γιατι νομιζουν οτι ειναι οδηγαρες,χωρις να σκεφτονται οτι τους προσεχει καποιος ( οχι φυλακας αγγελος,αλλα αλλος οδηγος ) και οταν τους τυχει το απροοπτο δεν εχουν ιδεα τι πρεπει να κανουν.Τσαρουχωνουν το abs,κρατανε το τιμονι σφιχτα,κλεινουν τα ματια και οτι γινει..

Αλλα λεει ομως αλλα λες. Λεει πως σαν νεος οδηγος μετα απο λιγο καιρο νομιζει πως ξερει να οδηγαει.

Καμια σχεση με οσους οδηγανε 20+ χρονια πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2020 στις 7:28 ΜΜ, stormrain είπε

Γενικα παντως πιστευω πως δυσκολα να κανεις χοντρη βλακεια οταν εισαι νεος. Αποδειξη οι παραπανω φοβιες. Η στραβη θα γινει οταν εχεις υπερεκτιμησει τις ικανοτητες σου και/ή πεις "Δε βαριεσαι", το οποιο γινεται συνηθως οταν γραψεις χιλιομετρα και αρα επαναπαυτεις.

Ατύχημα μπορεί πολύ εύκολα να προκαλέσει ένας νέος-άπειρος οδηγός με λίστα απο φοβίες που θυμίζει λίστα σουπερμάρκετ πριν απο χριστουγεννιάτικο τραπέζι. Ειδικά αν οδηγεί σε μεγάλη και "δύσκολη" πολη για οδήγηση, πανικοβάλλεται και τα χάνει. Όσο επικίνδυνος είναι αυτός που υπερεκτιμάει τις δυνατότητες του, άλλο τόσο είναι κι αυτός που τρέμει σα το ψάρι πίσω απο το τιμόνι...

10 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Ο μεγαλυτερος εχθρος του οδηγου.

Οδηγαω χρονια χωρις να εχω τρακαρει λεει,λες και ειναι στο χερι του.

Ξερεις γιατι δεν εχεις τρακαρει φιλε οδηγε;Γιατι ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ.

Ξερεις γιατι δεν εχεις σκοτωσει κανεναν;Γιατι ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ.

Επαναπαυονται ολοι γιατι νομιζουν οτι ειναι οδηγαρες,χωρις να σκεφτονται οτι τους προσεχει καποιος ( οχι φυλακας αγγελος,αλλα αλλος οδηγος ) και οταν τους τυχει το απροοπτο δεν εχουν ιδεα τι πρεπει να κανουν.Τσαρουχωνουν το abs,κρατανε το τιμονι σφιχτα,κλεινουν τα ματια και οτι γινει..

Αν οδηγείς πολλά χρόνια χωρίς ατύχημα, δεν έτυχε που δεν έπαθες κάτι. Δε γίνεται παντα να είσαι κωλόφαρδος και να τη γλιτώνεις απο τύχη ή απο κάποιον άλλο που σε "προστάτεψε". Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, ξέρεις πως πάει μετά. Οι περισσότεροι που οδηγούν επικίνδυνα έχουν ατυχήματα απλά ρίχνουν το φταίξιμο σε άλλους (στο μυαλό τους)

Στις 5/8/2020 στις 11:33 ΜΜ, manos08 είπε

Αυτό το είμαστε Ελλάδα λίγο να σταματήσει... 

Να δεν είμαστε υπόδειγμα οδηγού, αλλά έχεις δει και τι νεροφιδες είναι και "μερικοί" ξένοι;😛

Γενικά χρειάζεται προσοχή ανεξαρτήτου ώρας

Κι επειδή μερικοί ξένοι οδηγούν κι αυτοί απολίτιστα, δε πρέπει να λέμε οτι οι Έλληνες οδηγούν άσχημα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...