Προς το περιεχόμενο

[Οθόνη] Xiaomi MI Curved 34" @ Banggood 372€ [ΤΕΛΟΣ]


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, ma3stros είπε

Παιδια σε τι αποσταση καθεστε απ την οθόνη; επισης τι διαστασεις είναι το γραφειο σας ωστε να είστε άνετοι με μια 34αρα οθονη;

Εγω ειμαι μισο μετρο απο 35αρα curved, 32αρα "απλη", 40αρα "απλη" (περιμενω 38αρα και 49αρα curved αν και οκ στο μισο μετρο μαλλον χλωμο με βλεπω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 60 πόντους περίπου εγώ από την 34 UW που έχω. 

On topic, η δικιά μου έφτασε χτες το βραδύ Ελλάδα, οπότε πάμε για παραλαβή από Δευτέρα.

  • Sep 25, 2020 21:39The shipment has arrived in the destination country/destination area 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο παρέλαβα. Το δέμα σε άριστη κατάσταση. Δεν έχει το παραμικρό χτυπηματάκι εξωτερικά η συσκευασία. Ομολογώ ότι αυτό δεν το περίμενα! 

6B755FC1-4CA7-473B-A2A3-94D9CB1DABA2.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το ρε, κάθεσαι και κοιτάς το κουτί! 😃

Να δεις το αφρολέξ μέσα που πιάνει τα πάντα. Πάρα πολύ προσεγμένη συσκευασία. Και το στήσιμο θα είναι 5-10 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Άνοιξε το ρε, κάθεσαι και κοιτάς το κουτί! 😃

Να δεις το αφρολέξ μέσα που πιάνει τα πάντα. Πάρα πολύ προσεγμένη συσκευασία. Και το στήσιμο θα είναι 5-10 λεπτά.

Χαχαχα θα την στήσω το απόγευμα έχω τρεχάματα τώρα ! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Πριν λίγο παρέλαβα. Το δέμα σε άριστη κατάσταση. Δεν έχει το παραμικρό χτυπηματάκι εξωτερικά η συσκευασία. Ομολογώ ότι αυτό δεν το περίμενα! 

6B755FC1-4CA7-473B-A2A3-94D9CB1DABA2.jpeg

Δεν μου εχει ερθει ποτε οθονη με χτυπημα στο κουτι, μεχρι σημερα εστω.

Καλοριζικη :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Δεν μου εχει ερθει ποτε οθονη με χτυπημα στο κουτι, μεχρι σημερα εστω.

Καλοριζικη :)

Ευχαριστώ!

Δυστυχώς εμένα μου έχει έρθει χτυπημένο κουτί οθόνης 2 φορές. Μάλιστα στην δεύτερη περίπτωση (RMA της AOC 24G2U) είχε δημιουργηθεί τρύπα και φαινόταν το αφρολέξ! Ευτυχώς και στις δύο περιπτώσεις ήταν ανέπαφη η οθόνη. 

3 ώρες πριν, Aias είπε

unboxing με video (βαλε καποιον να τραβαει) ωστε μην εχει τιποτα σπασιμα. Καλοριζικο

Θα το κάνω για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο. Τελικά δεν με βλέπω απόψε, δεν προλαβαίνω.

Θα την ανοίξω μάλλον αύριο το πρωί που θα είμαι σπίτι, πρέπει πρώτα να διαμορφώσω και τον απαραίτητο χώρο γιατί είμαι τσίμα-τσίμα πλέον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα καθώς την άνοιξα και την δοκίμασα ενδελεχώς για να διαπιστώσω αν είναι όλα ok.

Αρχικά όπως ανέφερε και ο @imvrios η συσκευασία είναι άψογη. Όλα ήταν σε άψογη κατάσταση μέσα στο κουτί και καλά προστατευμένα.

Τράβηξα φυσικά και βίντεο unboxing σε περίπτωση που καθόταν στραβή, αλλά όλα καλά.

Η οθόνη έχει καλή ποιότητα κατασκευής, και είναι πανεύκολη στο στήσιμο.

Τα μαγνητικά καπάκια δε για την διαχείριση καλωδίων πολύ βολικά. Απορώ πως δεν τα χρησιμοποιούν και ακριβότεροι κατασκευαστές. 

Για το καλώδιο τροφοδοσίας θα πρότεινα να μην πάτε σε αντάπτορα. Οποιοδήποτε τέτοιο καλώδιο από τροφοδοτικό Desktop θα κάνει την δουλειά. Σίγουρα αν ψάξετε στο στοκ σας θα βρείτε ένα. 

Χρησιμοποίησα λοιπόν ένα καλώδιο που περίσσευε και όλα ok.  

Όσο αφορά το panel και αυτό άψογο χωρίς κανένα καμένο - κολλημένο pixel και έχοντας και την J791 εκ πρώτης μοιάζουν πολύ τα πάνελ μεταξύ τους (άλλωστε απ όσο ξέρω samsung πάνελ φοράει και η Mi).

Κλείνοντας να πω ότι αποτελεί πλέον μια από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει μέσα στο 2020.

Όσοι είστε επιφυλακτικοί να μην είστε. Το μόνιτορ σε αυτά τα χρήματα τα σπάει! 

 

mi monitor.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Επανέρχομαι στο θέμα καθώς την άνοιξα και την δοκίμασα ενδελεχώς για να διαπιστώσω αν είναι όλα ok.

Αρχικά όπως ανέφερε και ο @imvrios η συσκευασία είναι άψογη. Όλα ήταν σε άψογη κατάσταση μέσα στο κουτί και καλά προστατευμένα.

Τράβηξα φυσικά και βίντεο unboxing σε περίπτωση που καθόταν στραβή, αλλά όλα καλά.

Η οθόνη έχει καλή ποιότητα κατασκευής, και είναι πανεύκολη στο στήσιμο.

Τα μαγνητικά καπάκια δε για την διαχείριση καλωδίων πολύ βολικά. Απορώ πως δεν τα χρησιμοποιούν και ακριβότεροι κατασκευαστές. 

Για το καλώδιο τροφοδοσίας θα πρότεινα να μην πάτε σε αντάπτορα. Οποιοδήποτε τέτοιο καλώδιο από τροφοδοτικό Desktop θα κάνει την δουλειά. Σίγουρα αν ψάξετε στο στοκ σας θα βρείτε ένα. 

Χρησιμοποίησα λοιπόν ένα καλώδιο που περίσσευε και όλα ok.  

Όσο αφορά το panel και αυτό άψογο χωρίς κανένα καμένο - κολλημένο pixel και έχοντας και την J791 εκ πρώτης μοιάζουν πολύ τα πάνελ μεταξύ τους (άλλωστε απ όσο ξέρω samsung πάνελ φοράει και η Mi).

Κλείνοντας να πω ότι αποτελεί πλέον μια από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει μέσα στο 2020.

Όσοι είστε επιφυλακτικοί να μην είστε. Το μόνιτορ σε αυτά τα χρήματα τα σπάει! 

mi monitor.jpg

Γιναμε πολλοι φιλε.....οντως και εγω εχω να πω τα καλυτερα. Ωραιο background

Επεξ/σία από FLIMIT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FLIMIT είπε

Γιναμε πολυ φιλε.....οντως και εγω εχω να πω τα καλυτερα

Να σαι καλά και καλορίζικη και εσένα. Όντως γίναμε πολλοί αλλά τέτοιο vfm έχω καιρό να δω! ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο αξιοσημείωτο μείον για εμένα είναι η έλλειψη λογισμικού για να μη χρειάζεται να γίνεται αλλαγή των ρυθμίσεων από τα κουμπάκια.

Αλλάζω μεταξύ των RTS και LowBlue light και θα ήθελα την ευκολία να το έκανα με λογισμικό. Η LG έχει τέτοιο λογισμικό και το χρησιμοποιούσα.

Μήπως έχει κάτι έστω στα κινέζικα η Xiaomi;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, imvrios είπε

Το μόνο αξιοσημείωτο μείον για εμένα είναι η έλλειψη λογισμικού για να μη χρειάζεται να γίνεται αλλαγή των ρυθμίσεων από τα κουμπάκια.

Αλλάζω μεταξύ των RTS και LowBlue light και θα ήθελα την ευκολία να το έκανα με λογισμικό. Η LG έχει τέτοιο λογισμικό και το χρησιμοποιούσα.

Μήπως έχει κάτι έστω στα κινέζικα η Xiaomi;

Δεν έχω υπόψη μου αλλά όσα review έχω δει δεν αναφέρεται κάτι. Εντάξει εμένα δεν με ενοχλεί τόσο η έλλειψη αυτή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, και για εμένα δεν είναι κριτήριο ούτε για να το αγοράσω ή όχι ούτε αν αξίζει το monitor. Αξίζει και το τελευταίο € του και παραπάνω. Και σε 3 χρονάκια θα πάρουμε και το 8Κ που θα είναι και OLED.

Αλλά είναι nice to have. Ελπίζω να βρω κάτι.

Από χρώματα γενικά πάντως είμαι ικανοποιημένος και παίζω μεταξύ αυτών των δύο profiles, RTS και LowBlue Light. Και θα τρέξω και το calibration utility των windows 10 κάποια στιγμή μήπως πετύχω ακόμα καλύτερα χρώματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...