Προς το περιεχόμενο

[Οθόνη] Xiaomi MI Curved 34" @ Banggood 372€ [ΤΕΛΟΣ]


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Theofi είπε

λέτε να την ξαναβάλουν σε τέτοια τιμη ως τα Χριστούγεννα ? λέω να κάνω το βήμα για ultrawide και απο οσα διαβασα αξιζει

Ήδη έχει κουπόνια για άλλες χώρες σε αυτή την τιμή. 01/10 είναι η γιορτή του φθινοπώρου και 11/11 η Singles Day. 100% στο ενδιάμεσο θα δοθεί ξανά σε αυτή την τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο που επιτρέπει η Xiaomi αλλαγή της γλώσσας των ρυθμίσεων στα αγγλικά, δηλαδή δε ξέρω τι να πω, δε θέλω τίποτε άλλο (default είναι τα κινέζικα).

Επειδή είναι μία εύλογη ανησυχία, να πω ότι οι πιθανότητες να φτάσει η οθόνη με σπάσιμο περιορίζονται από την πολύ καλή συσκευασία της. Ήταν όλα πολύ προσεγμένα.

Το setup είναι πολύ εύκολο (μου άρεσε η λεπτομέρεια με τη βίδα της βάσης που έχει αυτή τη λαβή για να μη θες ούτε κατσαβίδι). Χάρη στο curve δε καταλαμβάνει περισσότερο χώρο από την 29'' που είχα.

Τέλος: ρε συ Xiaomi, τόσα χρόνια παλεύουμε να αποκτήσουμε αυχενικό και να φτιάξουμε μια καμπουρίτσα και έρχεσαι εσύ με την ψηλή σου βάση να μας το διορθώσεις; Ντροπή  🙂

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές.

edit: το freesync πρέπει να το ενεργοποιήσετε από τις ρυθμίσεις. Από default είναι απενεργοποιημένο.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Μόνο που επιτρέπει η Xiaomi αλλαγή της γλώσσας των ρυθμίσεων στα αγγλικά, δηλαδή δε ξέρω τι να πω, δε θέλω τίποτε άλλο (default είναι τα κινέζικα).

Επειδή είναι μία εύλογη ανησυχία, να πω ότι οι πιθανότητες να φτάσει η οθόνη με σπάσιμο περιορίζονται από την πολύ καλή συσκευασία της. Ήταν όλα πολύ προσεγμένα.

Το setup είναι πολύ εύκολο (μου άρεσε η λεπτομέρεια με τη βίδα της βάσης που έχει αυτή τη λαβή για να μη θες ούτε κατσαβίδι). Χάρη στο curve δε καταλαμβάνει περισσότερο χώρο από την 29'' που είχα.

Τέλος: ρε συ Xiaomi, τόσα χρόνια παλεύουμε να αποκτήσουμε αυχενικό και να φτιάξουμε μια καμπουρίτσα και έρχεσαι εσύ με την ψηλή σου βάση να μας το διορθώσεις; Ντροπή  🙂

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές.

edit: το freesync πρέπει να το ενεργοποιήσετε από τις ρυθμίσεις. Από default είναι απενεργοποιημένο.

Καλώς την δέχτηκες, καλορίζικη! 

Εμένα η δικιά μου ήταν χτες Feucht Γερμανία. Τι λες την προλαβαίνω μεθαύριο Παρασκευή ή θα πάμε από βδομάδα;

2020-09-22 00:08 Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center
2020-09-21 14:10 Ottendorf-Okrilla, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin
2020-09-11 18:01 The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεκόρ ταχύτητας που έχω δει σε παραγγελίες μου είναι να μείνει σε αυτό το status 3 ημέρες. Οπότε και Παρασκευή βράδυ να φτάσει, Δευτέρα θα παραλάβεις.

Με τους τυπικούς χρόνους (5-6 ημέρες) ή Δευτέρα ή Τρίτη θα είναι Ελλάδα και θα πας για Τρίτη / Τετάρτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, imvrios είπε

Μόνο που επιτρέπει η Xiaomi αλλαγή της γλώσσας των ρυθμίσεων στα αγγλικά, δηλαδή δε ξέρω τι να πω, δε θέλω τίποτε άλλο (default είναι τα κινέζικα).

Επειδή είναι μία εύλογη ανησυχία, να πω ότι οι πιθανότητες να φτάσει η οθόνη με σπάσιμο περιορίζονται από την πολύ καλή συσκευασία της. Ήταν όλα πολύ προσεγμένα.

Το setup είναι πολύ εύκολο (μου άρεσε η λεπτομέρεια με τη βίδα της βάσης που έχει αυτή τη λαβή για να μη θες ούτε κατσαβίδι). Χάρη στο curve δε καταλαμβάνει περισσότερο χώρο από την 29'' που είχα.

Τέλος: ρε συ Xiaomi, τόσα χρόνια παλεύουμε να αποκτήσουμε αυχενικό και να φτιάξουμε μια καμπουρίτσα και έρχεσαι εσύ με την ψηλή σου βάση να μας το διορθώσεις; Ντροπή  🙂

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές.

edit: το freesync πρέπει να το ενεργοποιήσετε από τις ρυθμίσεις. Από default είναι απενεργοποιημένο.

Δεν εχω δει οθονη "καλη" τα τελευταια 5 χρονια χωρις αυτη την βιδα, πλεον ειναι στανταρντ οπως και το να κουμπωνει η βαση στην οθονη παλι χωρις βιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα για όποιον δε το ξέρει: τα 144Hz θα πρέπει να τα ενεργοποιήσετε!

Από default το Monitor είναι ρυθμισμένο στα 50Hz. 

Δείτε εδώ: https://www.howtogeek.com/267650/how-to-make-your-120hz-or-144hz-monitor-use-its-advertised-refresh-rate/ και μετά τεστάρετε εδώ: https://www.testufo.com/refreshrate

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2020 στις 1:12 ΠΜ, yilliy είπε

Επίσης, όπως αναφέρθηκε, χρειάζεται αντάπτορας για την πρίζα (που δεν περιέχεται στη συσκευασία), επειδή είναι κινέζικη.

Όσον αφορά αυτό λοιπόν, μήπως είμαστε λίγο πόντιοι; Ένα τυπικό καλώδιο τροφοδοσίας IEC C13 (όπως αυτά που δίνουμε τροφοδοσία στο PC) δεν είναι; Αντί για αντάπτορα αρκεί να πάρουμε ένα καλώδιο IEC C13 σε Schuko και θα είμαστε εντάξει. Και δε θα φοβόμαστε μη λιώσεις κανένας αντάπτορας. Αν και δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.

Είναι έτσι ή χάνω κάτι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, imvrios είπε

Ρε μεγάλε, τουλάχιστον διάβασε το θέμα ή δες τα specs της οθόνης πριν γράψεις. VA είναι το panel, για την ακρίβεια Super VA της Samsung.

https://www.mistore-greece.gr/Products/Mi-TVs/mi-curved-gaming-monitor-34.aspx

...."μεγάλε"

2020-09-25 09_27_03-Mi Curved Gaming Monitor 34'' _ Mi Store.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε έχεις δίκιο για το σχόλιο σου και ανακαλώ. Αλλά η πληροφορία στο mistore είναι λάθος. VA είναι το panel : https://www.anandtech.com/show/15918/xiaomi-releases-34-wqhd-144hz-curved-gaming-monitor-for-399

The 34” panel comes at a resolution of 3440 x 1440 and is of a VA type that is speculated to be manufactured by Samsung Display. As with other such VA panels we see a 3000:1 contrast ratio which should offer deeper blacks than other display technologies besides OLEDs and locally dimmed backlight monitors.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...