Προς το περιεχόμενο

[Οθόνη] Xiaomi MI Curved 34" @ Banggood 372€ [ΤΕΛΟΣ]


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, yilliy είπε

Κυρίως το κόκκινο και το πράσινο μου φάνηκαν πιο ξεθωριασμένα σε σχέση με την παλιά IPS.

Δες αν εχει καποια επιλογη οπως Game Color πχ ωστε να τα ζωντανεψεις λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Marketing αφου δεν μπορεις να μετρησεις πανω απο 100% (με χρωματομετρητη εννοω).

Οπως και να εχει δεν μιλαμε απλα για sRGB αλλα και για αλλα που καλως η κακως αυτα τα μοντελα δεν τα παρεχουν στους επαγγελματιες (και γιαυτο ειναι και φτηνα αναλογικα με τα επαγγελματικα). Βεβαια το Gaming δεν θελει αυτα αλλα χαμηλα ms και υψηλα Hz/Fps οποτε ειναι διαφορετικες κατηγοριες.

Ολες οι οθονες θελουν calibration για το καλυτερο αποτελεσμα αλλα αυτο ειναι σχετικα αχρηστο στο Gaming. Calibration θα κανει ο επαγγελματιας ωστε αυτο που βλεπει στην οθονη να βγει και στο χαρτι πχ η σε καποια παρουσιαση.

Δεν είναι μάρκετινγ, φυσικά και μπορείς να μετρήσεις παραπάνω - περισσότερα χρώματα- .... επίσης για το 100% πιστότητα σε απεικόνιση χρωμάτων ναι μεν θέλουν όλες οι οθόνες calibration αλλά μερικές οθόνες είναι πιο κοντά στο αληθινό χρώμα από ότι άλλες, ακόμα και σε ίδια μοντέλα, οπότε δεν είναι το ίδιο απαραίτητο σε όλες τις οθόνες, μια over saturated οθόνη μπορει να φαίνονται τα χρώματα πιο έντονα ή γενικά μια οθόνη με "κακή" χρωματική "απόδοση" μερικούς μπορεί να μην τους ενοχλεί άλλους ναι, είναι υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Havik είπε

Δεν είναι μάρκετινγ, φυσικά και μπορείς να μετρήσεις παραπάνω - περισσότερα χρώματα- .... επίσης για το 100% πιστότητα σε απεικόνιση χρωμάτων ναι μεν θέλουν όλες οι οθόνες calibration αλλά μερικές οθόνες είναι πιο κοντά στο αληθινό χρώμα από ότι άλλες, ακόμα και σε ίδια μοντέλα, οπότε δεν είναι το ίδιο απαραίτητο σε όλες τις οθόνες, μια over saturated οθόνη μπορει να φαίνονται τα χρώματα πιο έντονα ή γενικά μια οθόνη με "κακή" χρωματική "απόδοση" μερικούς μπορεί να μην τους ενοχλεί άλλους ναι, είναι υποκειμενικό.

Φυσικα και γινεται αλλα φυσικα και ειναι μαρκετινγκ. Σου παραθετω απαντηση απο ατομο που δουλευει σε ισως την μεγαλυτερη εταιρεια με χρωματομετρητες στον κοσμο οταν τον ειχα ρωτησει για μια οθονη που ελεγε 120%:

ΧΧΧ could have a monitor that doesn’t cover all of the yellow colors of sRGB, but much more in direction of cyan (blue/green). So they say that their color gamut is 120% sRGB, even if their device can’t display full saturated sRGB yellow.

Με λιγα λογια πολλα παιζουν στο θεμα της χρωματικης λεπτομερειας - πιστοτητας που ο κοσμος δεν γνωριζει.
 

Οσο για το 2ο σκελος δεν ειπα το αντιθετο, ειπα απλα πως ολες χρειαζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε
Spoiler

Φυσικα και γινεται αλλα φυσικα και ειναι μαρκετινγκ. Σου παραθετω απαντηση απο ατομο που δουλευει σε ισως την μεγαλυτερη εταιρεια με χρωματομετρητες στον κοσμο οταν τον ειχα ρωτησει για μια οθονη που ελεγε 120%:

ΧΧΧ could have a monitor that doesn’t cover all of the yellow colors of sRGB, but much more in direction of cyan (blue/green). So they say that their color gamut is 120% sRGB, even if their device can’t display full saturated sRGB yellow.

Με λιγα λογια πολλα παιζουν στο θεμα της χρωματικης λεπτομερειας - πιστοτητας που ο κοσμος δεν γνωριζει.
 

Οσο για το 2ο σκελος δεν ειπα το αντιθετο, ειπα απλα πως ολες χρειαζονται.

 

Βασικά έχεις δίκιο, το σκέφτηκα μετά, υπάρχει το sRGB σαν πρότυπο και είτε είναι 100% είτε δεν είναι, αν είναι παραπάνω από 100% τότε είναι άλλο πρότυπο (και γιαυτό χρειάζεται και διόρθωσή από τα windows κτλ), αυτό που λες το ότι δεν καλύπτει το sRGB 100% προς ένα από τα βασικά χρώματα και "δανείζετε" ποσοστό από τα άλλα δυο ή ένα από τα 3 δεν το σκεφτεί καν και είναι τέρμα για τέρμα απάτη και στρέβλωση του πρότυπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Havik είπε

Βασικά έχεις δίκιο, το σκέφτηκα μετά, υπάρχει το sRGB σαν πρότυπο και είτε είναι 100% είτε δεν είναι, αν είναι παραπάνω από 100% τότε είναι άλλο πρότυπο (και γιαυτό χρειάζεται και διόρθωσή από τα windows κτλ), αυτό που λες το ότι δεν καλύπτει το sRGB 100% προς ένα από τα βασικά χρώματα και "δανείζετε" ποσοστό από τα άλλα δυο ή ένα από τα 3 δεν το σκεφτεί καν και είναι τέρμα για τέρμα απάτη και στρέβλωση του πρότυπου.

Μαρκετινγκ οχι απατη....

Και δεν το λεω εγω, αλλοι το λενε που τα γνωριζουν σαφως καλυτερα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imvrios είπε

Συμπτωματικά έχω την ίδια 29'' με εσένα. Θα σου πω μόλις παραλάβω.

Δεν έχει χρωματικά profiles; Αν έχει, τα δοκίμασες;

Έχει κάποια profiles και αρκετές άλλες ρυθμίσεις (brightness, contrast, black, backlight gamma, DCR (τι είναι αυτό;)... Ένα game profile, ένα low blue light, eco, custom (και κάτι άλλο; default νομίζω - δεν είμαι σπίτι αυτή τη στιγμή να τα ξαναδώ). Ναι, έπαιξα λιγάκι (μια μέρα την έχω), δοκίμασα όλες τις ρυθμίσεις (μερικές, όπως το DCR απενεργοποιούν άλλες επιλογές, όταν τις επιλέγεις), και κατέληξα στο ότι η LG (ίσως λόγω του IPS) έχει καλύτερα χρώματα.

Ωστόσο σαν εμπειρία, η σκέψη που μου δημιουργήθηκε από την αρχή ήταν ότι οι υπόλοιπες οθόνες (και οι μικρότερες 21:9) θα έπρεπε να απαγορευτούν.

Επαγγελματίας φωτογράφος δεν είμαι, τα χρώματα είναι θέμα χρόνου πιστεύω να τα συνηθίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yilliy είπε

Έχει κάποια profiles και αρκετές άλλες ρυθμίσεις (brightness, contrast, black, backlight gamma, DCR (τι είναι αυτό;)... Ένα game profile, ένα low blue light, eco, custom (και κάτι άλλο; default νομίζω - δεν είμαι σπίτι αυτή τη στιγμή να τα ξαναδώ). Ναι, έπαιξα λιγάκι (μια μέρα την έχω), δοκίμασα όλες τις ρυθμίσεις (μερικές, όπως το DCR απενεργοποιούν άλλες επιλογές, όταν τις επιλέγεις), και κατέληξα στο ότι η LG (ίσως λόγω του IPS) έχει καλύτερα χρώματα.

Ωστόσο σαν εμπειρία, η σκέψη που μου δημιουργήθηκε από την αρχή ήταν ότι οι υπόλοιπες οθόνες (και οι μικρότερες 21:9) θα έπρεπε να απαγορευτούν.

Επαγγελματίας φωτογράφος δεν είμαι, τα χρώματα είναι θέμα χρόνου πιστεύω να τα συνηθίσω...

DCR ειναι Dynamic Contrast Ratio οποτε καλυτερα αστο off.

Το low blue light ΙΣΩΣ να σου αρεσει την νυχτα αλλα και εκει θα ελεγα να το αφησεις off οπως και το eco που ισως να σου ξεθωριαζει καποια χρωματα (εκτος αν ειναι το sleep και το εχουν ονομασει eco).

Αν δεν εχει επιλογη για τα χρωματα παιξε με τα game profiles (εκτος αν εχει μονο 1).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yilliy είπε

Έχει κάποια profiles και αρκετές άλλες ρυθμίσεις (brightness, contrast, black, backlight gamma, DCR (τι είναι αυτό;)... Ένα game profile, ένα low blue light, eco, custom (και κάτι άλλο; default νομίζω - δεν είμαι σπίτι αυτή τη στιγμή να τα ξαναδώ). Ναι, έπαιξα λιγάκι (μια μέρα την έχω), δοκίμασα όλες τις ρυθμίσεις (μερικές, όπως το DCR απενεργοποιούν άλλες επιλογές, όταν τις επιλέγεις), και κατέληξα στο ότι η LG (ίσως λόγω του IPS) έχει καλύτερα χρώματα.

Ωστόσο σαν εμπειρία, η σκέψη που μου δημιουργήθηκε από την αρχή ήταν ότι οι υπόλοιπες οθόνες (και οι μικρότερες 21:9) θα έπρεπε να απαγορευτούν.

Επαγγελματίας φωτογράφος δεν είμαι, τα χρώματα είναι θέμα χρόνου πιστεύω να τα συνηθίσω...

Δες και δοκίμασε: 

Εν τω μεταξύ, σε αυτό το review https://www.theverge.com/21364649/xiaomi-mi-curved-gaming-monitor-review-freesync-g-sync λέει:

The panel uses VA technology and looks good. I’ve had it set up next to my IPS Asus PG279Q, and the color reproduction is at least as strong, with a claimed 125 percent coverage of the sRGB gamut. 

Θα δούμε στην πράξη.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imvrios είπε

Δες και δοκίμασε: 

Εν τω μεταξύ, σε αυτό το review https://www.theverge.com/21364649/xiaomi-mi-curved-gaming-monitor-review-freesync-g-sync λέει:

The panel uses VA technology and looks good. I’ve had it set up next to my IPS Asus PG279Q, and the color reproduction is at least as strong, with a claimed 125 percent coverage of the sRGB gamut. 

Θα δούμε στην πράξη.

Θελει ψαξιμο ολο αυτο με το gamut και δυστυχως δεν το ψαχνουν ολοι.

Οπως και να εχει ομως δεν ειναι κανενας λαθος οταν παρουσιαζει τα νουμερα των εταιρειων (γιαυτο υπαρχουν οι χρωματομετρητες εστω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, imvrios είπε

Δες και δοκίμασε:  79

Εν τω μεταξύ, σε αυτό το review https://www.theverge.com/21364649/xiaomi-mi-curved-gaming-monitor-review-freesync-g-sync λέει:

The panel uses VA technology and looks good. I’ve had it set up next to my IPS Asus PG279Q, and the color reproduction is at least as strong, with a claimed 125 percent coverage of the sRGB gamut. 

Θα δούμε στην πράξη.

Δεν ξέρω πάντως έχοντας την CJ791 δίπλα στην 24G2U δεν έχω καταφέρει να πετύχω αυτά που υπαινίσσεται ο τύπος. Αν και τις πλησίασα κάπως δεν έγιναν παρόμοιες. 

Edit: Κάτσε να μας έρθει με το καλό και θα προβάλουμε ρυθμίσεις να δούμε. Αν κάποιος έχει και το εργαλείο θα βοηθήσει. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2020 στις 9:19 ΜΜ, imvrios είπε

Δες και δοκίμασε: 

Δοκίμασα αυτό https://drive.google.com/file/d/1fA6XK3SpekGPCI2ceORlqJRkAK0mLts0/view?usp=sharing και, ναι, έχω πιο έντονα χρώματα (ειδικά το κόκκινο στις διάφορες δυναμικές αποχρώσεις του ίσως παραείναι έντονο, αλλά μου αρέσει πιο πολύ έτσι). Ή ίσως απλώς έχω αρχίσει να συνηθίζω τη νέα "παλέτα", whatever.

Πώς έχουν τα πράγματα:

Μετά από και τις πρώτες εικόνες και τον αρχικό εντυπωσιασμό, που εξακολουθεί να κρατάει όχι σε πολύ μικρότερο βαθμό, άνοιξα το AC Odyssey, το προτελευταίο παιχνίδι διάρκειας πολλών ωρών που έπαιξα, και όλα έδειχναν ακόμη πιο εντυπωσιακά. Και τα ΧΡΩΜΑΤΑ, που ποτέ δεν είναι σταθερά και στατικά, αλλά μεταβαλλόμενα συνεχώς, αφού συνεχώς αλλάζει και το περιβάλλον ή ο χρόνος του παιχνιδιού (η ώρα της μέρας κι ο ο φωτισμός της) και κυρίως η ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ (τα πεσμένα βέλη που δεν έβλεπα ξεκάθαρα) που μάλλον έχουν να κάνουν με το μεγαλύτερο μέγεθος της οθόνης (29'' --> 34''). Σε κάθε παιχνίδι οι λεπτομέρειες φαίνονται ευκρινέστερες πλέον.

Όταν συνέχισα με το τελευταίο παιχνίδι διάρκειας πολλών ωρών που έπαιζα, το Anno 1800, απογοητεύτηκα όχι λίγο. Εκεί οι αποχρώσεις δεν αλλάζουν κι είναι σταθερές, για να μπορείς να ξεχωρίζεις τα διάφορα κτίρια και καράβια σου με μια ματιά. Παρόλο που το παιχνίδι σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάζει ο χρόνος της ημέρας κι ο αντίστοιχος φωτισμός και σκιάσεις, εγώ προτιμώ να έχω συνεχώς τον ίδιο. Το Anno 1800 είναι τόσο περίπλοκο και οι διάφορες παράμετροί του αλλάζουν αρκετά συχνά, που σιγά μη θέλω να με μπερδεύω κι άλλο. Σ' αυτά τα λίγο πολύ σταθερά χρώματα, που τα μάτια μου έβλεπαν για παραπάνω από 100 ώρες σε Game profile (και η LG μου έχει 2 game profiles και χρησιμοποιούσα πάντα, όταν έπαιζα, το πιο έντονο) το κόκκινο και το πράσινο κυρίως μου φαίνονταν πιο ξεθωριασμένα. Δε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση λάθους μετά από 100+ ώρες παρατήρησης. Τώρα πια, μετά από την πρόταση του @imvrios -τον οποίο ευχαριστώ, όχι για πρώτη φορά νομίζω- μου φαίνονται ότι παραείναι ίσως έντονα ή απλώς, όπως είπα ήδη, έχω αρχίσει να τα συνηθίζω, παρόλο που εδώ και καμιά δεκαριά μέρες δεν έχω καθόλου χρόνο να παίξω κανένα παιχνίδι... τα χριστούγεννα ξανά ή στο επόμενο lockdown (κουνιέμαι απ' τη θέση μου).

Κανείς άλλος δεν παρέλαβε ακόμη να πει εντυπώσεις; Και ξημερώνει Σάββατο!; :mrgreen: Κουράγιο συντρόφια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλώς για καταγραφή των χρόνων παράδοσης, η δική μου οθόνη με παραγγελία στις 09/09 το απόγευμα έφτασε Ελλάδα χθες και την είχε ο οδηγός της DHL για παράδοση σήμερα. Το ανέβαλα εγώ για αύριο γιατί δεν ήταν κανείς σπίτι.

Εντυπώσεις αύριο.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέτε να την ξαναβάλουν  σε τέτοια τιμη ως τα Χριστούγεννα ? λέω να κάνω το βήμα για ultrawide και απο οσα διαβασα αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...