Προς το περιεχόμενο

[Οθόνη] Xiaomi MI Curved 34" @ Banggood 372€ [ΤΕΛΟΣ]


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aXer είπε

Και στα "χαρακτηριστικά" στο Skroutz, TN λένε, αλλά αν όπως λες είναι λάθος στο Mi Store Gr, ίσως να τα πήραν από εκεί.

Τυπικά πάντως και για να μην πάρουμε κανένα στο λαιμό μας, θεωρούμε σωστή την πληροφορία του καταστήματος και τους ρωτάμε για επιβεβαίωση. Η Xiaomi μπορεί π.χ. να έχει βγάλει δύο μοντέλα, ένα με TN και ένα με VA.

99,99% πάντως είναι λάθος. Και αυτό το test που έκανα VA το βγάζει: https://mediachance.com/pbrush/monitor.html Και αυτό που βλέπω και με τα μάτια μου TN δεν είναι.

Έχω δει λίγα μοντέλα Xiaomi και Redmi οθόνες, όλα ήταν ή IPS ή VA. TN δεν είδα, αν έχει δε το ξέρω.

Τέλος, αν το mistore τη βγάλει σε προσφορά 400€-450€, θα είναι δελεαστική η προσφορά της από Ελλάδα. Απλώς σε αυτά τα χρήματα έχει ανταγωνισμό.

1 ώρα πριν, Theofi είπε

ρε σεις μην γραφετε αλλο καλα σχολια για την οθονη! ξενερωνω που δεν την τσιμπησα στη προσφορα

Έτσι για αλλαγή λοιπόν να δώσω και μία προειδοποίηση. Όσοι δεν έχετε δει curved monitor και το θέλετε και για γενική χρήση καλό είναι να δείτε ένα από κοντά πριν αγοράσετε. Εγώ έχω και κυρτή τηλεόραση στον ίδιο βαθμό και ήξερα τι να περιμένω.

Αλλά είναι λίγο ιδιαίτερο όταν βλέπεις με καμπύλη δύο παράθυρα δίπλα δίπλα και ίσως δεν είναι για όλους. Προσωπικά το θεωρώ πλεονέκτημα γιατί αν δεν ήταν κυρτό θα έπρεπε να κάθομαι ακόμα πιο πίσω για να βλέπω όλη την οθόνη (άμα δείτε τη σελίδα του προϊόντος και η Xiaomi το παρουσιάζει αυτό ως πλεονέκτημα) αλλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα. 

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την θελω κυριως για επεξεργαρσια βιντεο και λιγο gaming. λες να μην μου κατσει καλα ?

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η επεξεργασία video είναι το επάγγελμα σου, κάνουν τα curver monitors αλλά θα σου πρότεινα να δώσεις παραπάνω χρήματα και να πάρεις ένα με ακριβέστερη χρωματική απεικόνιση, π.χ. κάποιο Dell Ultrasharp. Θα σου βρει παραπάνω από τα διπλά χρήματα αλλά είναι επαγγελματικό εργαλείο για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, imvrios είπε

Αν η επεξεργασία video είναι το επάγγελμα σου, κάνουν τα curver monitors αλλά θα σου πρότεινα να δώσεις παραπάνω χρήματα και να πάρεις ένα με ακριβέστερη χρωματική απεικόνιση, π.χ. κάποιο Dell Ultrasharp. Θα σου βρει παραπάνω από τα διπλά χρήματα αλλά είναι επαγγελματικό εργαλείο για εσένα.

οχι δεν ειμαι επαγγελματιας.  λιγο με youtube ασχολουμαι.καθαρα χομπιστικα. απλα εχω ενα 24αρι και βγαζω τα ματια μου με το timeline και την κακη αναλυση που εχει.

και σε αυτα τα λεφτα δεν ειδα και κατι αλλο. νομιζω πως ειναι μονοδρομος ως τα 500ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

απο ποια αποθηκη? Γιατι δοκιμασα απο CZ και δεν το δεχοταν.

Από Τσεχία. Για κάποιο λόγο όμως είναι διαφορετικό το link.

https://www.banggood.com/EU-Version-XIAOMI-Curved-Gaming-Monitor-144Hz-3440+1440-Resolution-34-Inch-21-9-Bring-Fish-Screen-Sync-Technology-Display-Monitor-With-EU-Plug-p-1711095.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

δεν βλεπω να περναει το κουπονι. ισα ισα μου βγαζει καμια 100+ δολλαρια  παραπανω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Theofi είπε

οχι δεν ειμαι επαγγελματιας.  λιγο με youtube ασχολουμαι.καθαρα χομπιστικα. απλα εχω ενα 24αρι και βγαζω τα ματια μου με το timeline και την κακη αναλυση που εχει.

και σε αυτα τα λεφτα δεν ειδα και κατι αλλο. νομιζω πως ειναι μονοδρομος ως τα 500ε

2 πραγματα πρεπει να κοιτας με τα VA, χρωματικη αποδοση και φυσικα το μαυρο. Το οτι εχουν καλυτερο (πιο βαθυ μαυρο) δεν τις κανει καλυτερες σε καποιες χρησεις (πχ εκει που δεν πρεπει να δειξουν πισα κατραμι μαυρο κανουν αυτο ακριβως).
Δεν ειναι τυχαιο που δεν θα βρεις επαγγελματικη οθονη που να μην εχει IPS.
Και ναι ειδικα αυτο με το μαυρο παιζει μεγαλο ρολο στα βιντεο. Βεβαια δεν εισαι επαγγελματιας οπως λες οποτε δεν νομιζω να εχεις ιδιαιτερο θεμα.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.you.gr/ypologistes-perifereiaka/othones-ypologiston/oles-oi-othones/mi-curved-gaming-monitor-34

Για όποιον θέλει από Ελλαδα με 110€ παραπάνω με τα όποια πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα σε εγγύηση, καμμένα pixel κτλ.
Προσωπικά οθόνη από εξωτερικό δεν θα αγόραζα απλά έτσι για την "ψυχολογική" σιγουριά μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα 'ντ' άλλων τα specs στο You πάντως. Λέει ότι έχει 1 θύρα Display Port. Εχει 2.. Έχει θύρα ακουστικών αλλά δε την αναφέρει.

Στο mistore λέει σωστά τον αριθμό των ports και δε βρήκα αναφορά στον τύπο του Panel. 

Το You είναι μάλλον λάθος γενικά αλλά επιβεβαιώστε μαζί τους όσοι θέλετε να αγοράσετε από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...