Προς το περιεχόμενο

Γενικο service αυτοκινητου,τσιμπημένη τιμή?


Βασιλης 123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λες και τα συνεργεία που έχουν οι αντιπροσωπείες δεν ψωνίζουν απο μαγαζιά τύπου Ιαπωνική.Αν βιάζονται να το φτιάξουν ........

Αυτο που δεν καταλαβαινουν καποιοι (οκ δεν το κατεχουν, λογικο ειναι, και τον πατερα μου να ρωτησεις θα σου κανει πως το κατεχει ενω ο ανθρωπος εχει πραγματικα να ασχοληθει με αυτοκινητα απο το 80) ειναι πως οι αντιπροσωπειες δεν σου βαζουν το καλο η το καλυτερο που υπαρχει, σου βαζουν αυτο που πουλανε οι ιδιοι.
Πχ τακακια σου βαζουν τα μαμα που αν και ειναι οκ δεν ειναι το ιδιο πχ με τα κιτρινα/κοκκινα της EBC η ακομα και με τα αγωνιστικα της Hawk (και σαν τιμες τα μαμα ισως να ειναι και πιο ακριβα).
Το ιδιο και οταν ερθει η αλλαγη των δισκων, με τα ιδια χρηματα μπορεις να βαλεις αυλακωτους της EBC αντι για τους μαμα.
Λαδια σου βαζουν παλι της εταιρειας που ουδεμια σχεση δεν εχουν με τα τοπ Motul και τα Mobil1.
Και η λιστα συνεχιζει με τα φιλτρα αερα και λαδιου, υγρα φρενων και αλλα πολλα.
Βεβαια καποιος θα πει ολα αυτα πχ για το Yaris; Ναι οκ στο Yaris ισως να ειναι καπως υπερβολικο καποιος να ασχοληθει τοσο αλλα οσα αναφερα κοστιζουν πανω κατω οσο θα πληρωσεις για τα "μαμα" και ειναι κλασης ανωτερα.
Οποτε στο τελος το θεμα καταληγει στο θεμα ανεση αφου οκ αλλιως ειναι να πας να το αφησεις και να τα κανει ολα η αντιπροσωπεια - εγω μια φορα δεν βαριεμαι 1 φορα τον χρονο να σπαταλω 3-4 ωρες για να τα μαζευω ολα αυτα (ακομα και να μην γνωριζεις, ψαχνεις και μαθαινεις, αυτο πλεον δεν ειναι δικαιολογια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Συμφωνω.. Αλλα μην ειμαστε απολυτοι οτι το πας αντπροσωπεια και παντα θα κανουν την καλυτερη δουλεια με τα καλυτερα ανταλλακτικα..! Αρκετες αντιπροσωπειες εχουν εκτεθει για πολλα πραγματα..!

Ποιος είπε κάτι τέτοιο και ηταν και απόλυτος;.... 

5 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αυτο που δεν καταλαβαινουν καποιοι (οκ δεν το κατεχουν, λογικο ειναι, και τον πατερα μου να ρωτησεις θα σου κανει πως το κατεχει ενω ο ανθρωπος εχει πραγματικα να ασχοληθει με αυτοκινητα απο το 80) ειναι πως οι αντιπροσωπειες δεν σου βαζουν το καλο η το καλυτερο που υπαρχει, σου βαζουν αυτο που πουλανε οι ιδιοι.
Πχ τακακια σου βαζουν τα μαμα που αν και ειναι οκ δεν ειναι το ιδιο πχ με τα κιτρινα/κοκκινα της EBC η ακομα και με τα αγωνιστικα της Hawk (και σαν τιμες τα μαμα ισως να ειναι και πιο ακριβα).
Το ιδιο και οταν ερθει η αλλαγη των δισκων, με τα ιδια χρηματα μπορεις να βαλεις αυλακωτους της EBC αντι για τους μαμα.
Λαδια σου βαζουν παλι της εταιρειας που ουδεμια σχεση δεν εχουν με τα τοπ Motul και τα Mobil1.
Και η λιστα συνεχιζει με τα φιλτρα αερα και λαδιου, υγρα φρενων και αλλα πολλα.
Βεβαια καποιος θα πει ολα αυτα πχ για το Yaris; Ναι οκ στο Yaris ισως να ειναι καπως υπερβολικο καποιος να ασχοληθει τοσο αλλα οσα αναφερα κοστιζουν πανω κατω οσο θα πληρωσεις για τα "μαμα" και ειναι κλασης ανωτερα.
Οποτε στο τελος το θεμα καταληγει στο θεμα ανεση αφου οκ αλλιως ειναι να πας να το αφησεις και να τα κανει ολα η αντιπροσωπεια - εγω μια φορα δεν βαριεμαι 1 φορα τον χρονο να σπαταλω 3-4 ωρες για να τα μαζευω ολα αυτα (ακομα και να μην γνωριζεις, ψαχνεις και μαθαινεις, αυτο πλεον δεν ειναι δικαιολογια).

Τρικυμία.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eMike είπε

Ποιος είπε κάτι τέτοιο και ηταν και απόλυτος;.... 

Τρικυμία.... 

Πρεπει να καταλαβεις πως ενω θελει μυαλο για να παρουσιασεις καποια επιχειρηματα δεν θελει μυαλο το να απαντας μονολεκτικα. Απλα στο αναφερω μπας και καταλαβεις πως οι απαντησεις σου αφενος δεν προσφερουν τιποτα και αφετερου απλα δειχνουν οτι δεν μπορεις-εχεις να πεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Πρεπει να καταλαβεις πως ενω θελει μυαλο για να παρουσιασεις καποια επιχειρηματα δεν θελει μυαλο το να απαντας μονολεκτικα. Απλα στο αναφερω μπας και καταλαβεις πως οι απαντησεις σου αφενος δεν προσφερουν τιποτα και αφετερου απλα δειχνουν οτι δεν μπορεις-εχεις να πεις κατι.

Ωραίος... 

Τι να απαντήσω αγόρι μου.. Μας έχεις φλομώσει στη μπαρούφα και δε καταλαβαίνεις πότε πρέπει να σταματάς..

Μας κάνεις ολόκληρη ανάλυση ότι οι κάθετες μονάδες δε βάζουν τα καλύτερα που ειναι τα έτσι και δεν είναι τα αλλιώς και κολοκύθια τούμπανα... ΑΥΤΌ ΣΥΖΗΤΑΜΕ;;; 

Μαθε να διαβάζεις και έλα μετά να μιλήσουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη υμίν. Η διαφωνία σας ποιά είναι? το έχετε διευκρινίσει ή έχει μπει ο αντρικός εγωισμός στη μέση και διαφωνείτε μόνο για να διαφωνείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια συζήτηση πρέπει να υπάρχει ο αντίλογος. Δεν γίνετε να συμφωνούμε όλοι σε ολα. Αλλοιώς πάει το κλείσαμε το μαγαζί. Άσε τον ρόλο της ειρηνευτικής δύναμης του ΟΗΕ και ασε τα παιδιά να διαφωνούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σε μια συζήτηση πρέπει να υπάρχει ο αντίλογος. Δεν γίνετε να συμφωνούμε όλοι σε ολα. Αλλοιώς πάει το κλείσαμε το μαγαζί. Άσε τον ρόλο της ειρηνευτικής δύναμης του ΟΗΕ και ασε τα παιδιά να διαφωνούν.

Ότι να ναι. Καταρχήν γιατί πετάγεσαι? Και δεύτερον αφού θέλεις σώνει και καλά να πεταχτείς για να γράψεις κάτι, έστω και ανούσιο τουλάχιστον ξαναδιάβασε τι έγραψα και ΑΝ καταλάβεις τότε απάντησε ξανά 😄

(χωρίς τις φιλοσοφικές γενικόλογες χιλιοειπωμένες ατάκες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, eMike είπε

Ωραίος... 

Τι να απαντήσω αγόρι μου.. Μας έχεις φλομώσει στη μπαρούφα και δε καταλαβαίνεις πότε πρέπει να σταματάς..

Μας κάνεις ολόκληρη ανάλυση ότι οι κάθετες μονάδες δε βάζουν τα καλύτερα που ειναι τα έτσι και δεν είναι τα αλλιώς και κολοκύθια τούμπανα... ΑΥΤΌ ΣΥΖΗΤΑΜΕ;;; 

Μαθε να διαβάζεις και έλα μετά να μιλήσουμε...

Πραγματικα εχεις προβλημα βασικης κατανοησης, δεν ξερεις τι συζηταμε, δεν ξερεις καν που βρισκεσαι, δυστυχως.

Προτεινω να διαβασεις απο την αρχη τι εγραψα, να διαβασεις και την προηγουμενη σου μονολεκτικη απαντηση και μετα να το παρεις απο εκει.

Αν ακομα και τοτε θεωρεις οσα λεω μπαρουφες τοτε πολυ απλα δεν το κατεχεις το Αθλημα και εισαι απο εκεινους που δεν ξερει καν τι ανταλλακτικα παιρνει το αυτοκινητο του στα σερβις.

41 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Ειρήνη υμίν. Η διαφωνία σας ποιά είναι? το έχετε διευκρινίσει ή έχει μπει ο αντρικός εγωισμός στη μέση και διαφωνείτε μόνο για να διαφωνείτε?

Νομιζω πως ο ανθρωπος δεν μπορει να κατανοησει καν το τι συζηταμε και πεταει μονολεκτικες απαντησεις (προφανως μεχρι εκει παει το μυαλο του - μετα αρχιζει και ωριεται γιατι παλι δεν μπορει να ορθωσει ενα σωστο επιχειρημα) γιατι πολυ απλα εχει μαυρα μεσανυχτα με το θεμα αμαξι.

32 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σε μια συζήτηση πρέπει να υπάρχει ο αντίλογος. Δεν γίνετε να συμφωνούμε όλοι σε ολα. Αλλοιώς πάει το κλείσαμε το μαγαζί. Άσε τον ρόλο της ειρηνευτικής δύναμης του ΟΗΕ και ασε τα παιδιά να διαφωνούν.

Σε καποια θεματα δεν μπορεις να διαφωνεις ομως, γραφει ενας πως προτιμαει να αγοραζει εκεινος τα ανταλλακτικα που θελει και πεταγεται ο αλλος και του την λεει και οταν ερχομαι εγω και του εξηγω πως "Ρε ανθρωπε δεν θελουν ολοι την σαπιλα που σου βαζουν στις αντιπροσωπειες (γιατι αναλογικα για σαπιλα μιλαμε) και αρα καποιοι αγοραζουν μονοι τους τα ανταλλακτικα και απλα πανε και τους τα βαζουν" αρχιζει και τσακωνεται με τον εαυτο του (μπορει να δουλευει και σε κανενα συνεργειο τωρα που το σκεφτομαι και ισως να μην του αρεσει να χανει ποσοστα κερδους και απο τα ανταλλακτικα). Εν ολιγοις προσπαθει να κανει κουμαντο στις τσεπες αλλων, τραγικο.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Ότι να ναι. Καταρχήν γιατί πετάγεσαι? Και δεύτερον αφού θέλεις σώνει και καλά να πεταχτείς για να γράψεις κάτι, έστω και ανούσιο τουλάχιστον ξαναδιάβασε τι έγραψα και ΑΝ καταλάβεις τότε απάντησε ξανά 😄

(χωρίς τις φιλοσοφικές γενικόλογες χιλιοειπωμένες ατάκες). 

Καταρχήν δικό σου είναι το μαγαζί ;

Κατα δεύτερον δεν χρειάζονται οι ειρηνευτικές δυνάμεις. Έχει τους διαχειριστές για αυτό. Εκτος φυσικα και έχεις βλέψεις για διαχειριστής. Άσε τον κόσμο να πει την γνώμη του δημοκρατία έχουμε.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, paylidis είπε

ειναι δυνατόν τόσο ακριβα ανταλλακτικα το Mitsubishi? Που ειναι οι γιαπωνόφιλοι του φορουμ να κατηγορήσουν τα ευρωπαικά για ακριβη συντηρηση?

διαδωστε 11!!εναδυοτεστ!11 😆

για το φιλο παντως θεωρω και ξαναλεω ότι μου φαινονται πολλα.... (βεβαια εβαλε μεσα την παραμετρο οτι του είχε ελεγξει δωρεαν 2 αμαξια πρωτυτερα οποτε ίσως να ειναι και οκ)

Όλα εξαρτώνται από το ανταλλακτικό. Γενικά στα γιαπωνέζικα αν βάλεις κάτι που δεν το βγάζει Ευρωπαίος κατασκευαστής ή για την ακρίβεια βρίσκεις μόνο το ΟΕΜ το πληρώνεις ακριβά γιατί πολύ απλά είναι made in japan και για να έρθει μέχρι εδώ με τους δασμούς και τα μεταφορικά ανεβάζει το κόστος. Βέβαια οτιδήποτε είναι made in japan έχει απίστευτη ποιότητα. 

Πχ γνήσια 3 γνήσια κολλάρα mazda mx5 μου βγαίναν κάπου στα 160€ ενώ με 90€ πήρα ολόκληρο σετ με 7-8 σιλικονούχα. Στην πρώτη περίπτωση σου λένε ότι δε θα ξαναασχοληθείς ποτέ με αυτά γιατί θα βγάλουν άλλα 15 χρόνια, στη δεύτερη είναι πολύ ποιοτικά aftemarket και επειδή είναι σιλικόνης κρατάνε χρόνια. Ο καθένας αποφασίζει το τι θέλει.

Επίσης και η φανοποιεία των γιαπωνέζικων είναι ανεβασμένη. Γενικά τα γιαπωνέζικα δεν είναι ούτε φθηνά ούτε ακριβά στη συντήρηση και όλα εξαρτώνται από το εκάστοτε ανταλλακτικό. Αν το βρίσκεις σε aftermarket έχει καλώς αν πρέπει να πάρεις το ΟΕΜ θα πονέσει η τσέπη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mp123 είπε

Καταρχήν δικό σου είναι το μαγαζί ;

Κατα δεύτερον δεν χρειάζονται οι ειρηνευτικές δυνάμεις. Έχει τους διαχειριστές για αυτό. Εκτος φυσικα και έχεις βλέψεις για διαχειριστής. Άσε τον κόσμο να πει την γνώμη του δημοκρατία έχουμε.

Όχι, αλλά ούτε και δικό σου, γι' αυτό μην προσπαθείς να το παίξεις διαχειριστής. Άσε με να πω τη γνώμη μου, δημοκρατία έχουμε.

Επεξ/σία από supermanbee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Όχι, αλλά ούτε και δικό σου, γι' αυτό μην προσπαθείς να το παίξεις διαχειριστής. Άσε με να πω τη γνώμη μου, δημοκρατία έχουμε.

 

11 ώρες πριν, supermanbee είπε

Ότι να ναι. Καταρχήν γιατί πετάγεσαι? Και δεύτερον αφού θέλεις σώνει και καλά να πεταχτείς για να γράψεις κάτι, έστω και ανούσιο τουλάχιστον ξαναδιάβασε τι έγραψα και ΑΝ καταλάβεις τότε απάντησε ξανά 😄

(χωρίς τις φιλοσοφικές γενικόλογες χιλιοειπωμένες ατάκες). 

Ότι να ‘ναι Φιλε . Άστο καλύτερα.

Στο θέμα μας τωρα το να πας τα σνταλλακτικα για σέρβις το θεωρώ γυφτιά. Πας του λες τι θέλεις ακριβως και σου λέει τιμή πριν το σέρβις.Σου φέρνει απόδειξη αγοράς και τέλος. Εγω όταν είχα 3 μτχ που τα πήγαινα σε γνωστό ετσι κάναμε. Μου έλεγε τιμές για τις διάφορες ποιότητες και Εγω του έλεγα τι μάρκα να βάλει. Είναι τόσο απλό. Δεν κερδίζεις τίποτα από το να πάρεις μόνο σου τα ανταλλακτικά και να πας να αλλάξει.
 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυφτιά δε το λες, είναι ο καλύτερος τρόπος να ξέρεις εσύ ο ίδιος τι πραγματικά θες και αγόρασες. Πάντα από προσωπική εμπειρία λάδια φίλτρα τα αγοράζω και τα πάω, για να βάζω αυτά που θέλω εγώ . Πχ μπορεί να έχει λάδια elf δε θα τον βάζω να ψάχνει liqui Moly συγκεκριμένο μοντέλο , του τα πάω και τέλος.

 Σε πιο εξειδικευμένα όπως ιμάντες, συμπλέκτης ναι μου λέει τιμές από κάνα δυο μάρκες και διαλέγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2020 στις 11:57 ΠΜ, Salvation81 είπε

Εγω επειδη εκτοτε θελω ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο αυτα που μου βαζουν παω ο ιδιος τα αγοραζω και τους τα παω να τα βαλουν. 

Μπορείς να παει ο ιδιοκτήτης δικά του ανταλλακτικά στην αντιπροσωπία? 

Δεν χάνει την εγγύηση αν πάει δικά του? 

Προσωπικά έφυγα από αντιπροσωπεία επειδή με σκότωναν στα ανταλλακτικά (140€ ο θερμοστάτης πχ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...