Προς το περιεχόμενο

Γενικο service αυτοκινητου,τσιμπημένη τιμή?


Βασιλης 123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν εμπιστεύομαι ότι γίνονται όπως μου τα λένε.

Τα αμάξια μου συνήθως τα πάω σε αντιπροσωπίες, τα αφήνω και τα παίρνω έτοιμα. Δεν έχω όμως εμπιστοσύνη ότι έβαλαν ας πούμε τα σωστά/καλά λάδια (π.χ. η Honda θέλει τα δικά της λάδια στο αμάξι μου). Δεν ξέρω αν αυτά βάζουν στην αντιπροσωπία παρά τις διαβεβαιώσεις τους. Μου φαίνεται και λίγο ύποπτο να έχουν στοκ για τόσα λίγα αμάξια που κυκλοφορούν στο νησί σαν το δικό μου (παίρνει 0-20 της Honda).

Το αμάξι της γυναίκας μου που είναι παλιό, το πήγαινα σε ένα συνοικιακό συνεργείο που το είχαν 2 καλά παιδιά, όπου έβλεπα τι μου έκαναν, μου μίλαγαν για το τι έβαζαν και τι ήθελα να βάλουν (τα παράγγελναν όλα εκείνη τη στιγμή) ή μπορούσα να τους πάω και εγώ πράγματα. Υπήρχε συννενόηση. Αλλά για να γίνουν όλα αυτά, έπρεπε να φάω ένα πρωινό κάθε φορά και με κούρασε. Επιπλέον, έχει "μεγαλώσει" η δουλειά τους και πλέον σου λένε φέρτο το πρωί στις 8 και θα το πάρεις το απόγευμα και θα το βάλουμε μέσα όταν ευκαιρήσουμε. Οπότε το πάω και αυτό στην αντιπροσωπία πια και ξεμπερδεύω. 

Από τα 20+ χρόνια ενασχόλησης μου με το άθλημα κατάλαβα ότι δεν κερδίζεις και τίποτα της προκοπής εαν το πηγαίνεις εκτός αντιπροσωπίας. Γιατί αν του βάζεις σωστά αναλώσιμα και το μαστόρι έξω είναι σωστό, τότε τα πιθανά οικονομικά οφέλη εξανεμίζονται. Αφήστε που οι αντιπροσωπείς όλο και κάποια προσφορά τρέχουν ή κάποια έκπτωση σου δίνουν. Εκεί που αξίζει πραγματικά να το πας έξω (να ψάξεις βέβαια, όχι στην τύχη) είναι σε κάποια μεγάλη ζημιά (της τάξεως των 2-3-4 χιλιάδων) όπου μπορείς να γλιτώσεις και τα μισά (και παραπάνω) λεφτά σε σχέση με την αντιπροσωπία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, sargus είπε

Εγώ δεν εμπιστεύομαι ότι γίνονται όπως μου τα λένε.

Τα αμάξια μου συνήθως τα πάω σε αντιπροσωπίες, τα αφήνω και τα παίρνω έτοιμα. Δεν έχω όμως εμπιστοσύνη ότι έβαλαν ας πούμε τα σωστά/καλά λάδια (π.χ. η Honda θέλει τα δικά της λάδια στο αμάξι μου). Δεν ξέρω αν αυτά βάζουν στην αντιπροσωπία παρά τις διαβεβαιώσεις τους. Μου φαίνεται και λίγο ύποπτο να έχουν στοκ για τόσα λίγα αμάξια που κυκλοφορούν στο νησί σαν το δικό μου (παίρνει 0-20 της Honda).

Το αμάξι της γυναίκας μου που είναι παλιό, το πήγαινα σε ένα συνοικιακό συνεργείο που το είχαν 2 καλά παιδιά, όπου έβλεπα τι μου έκαναν, μου μίλαγαν για το τι έβαζαν και τι ήθελα να βάλουν (τα παράγγελναν όλα εκείνη τη στιγμή) ή μπορούσα να τους πάω και εγώ πράγματα. Υπήρχε συννενόηση. Αλλά για να γίνουν όλα αυτά, έπρεπε να φάω ένα πρωινό κάθε φορά και με κούρασε. Επιπλέον, έχει "μεγαλώσει" η δουλειά τους και πλέον σου λένε φέρτο το πρωί στις 8 και θα το πάρεις το απόγευμα και θα το βάλουμε μέσα όταν ευκαιρήσουμε. Οπότε το πάω και αυτό στην αντιπροσωπία πια και ξεμπερδεύω. 

Από τα 20+ χρόνια ενασχόλησης μου με το άθλημα κατάλαβα ότι δεν κερδίζεις και τίποτα της προκοπής εαν το πηγαίνεις εκτός αντιπροσωπίας. Γιατί αν του βάζεις σωστά αναλώσιμα και το μαστόρι έξω είναι σωστό, τότε τα πιθανά οικονομικά οφέλη εξανεμίζονται. Αφήστε που οι αντιπροσωπείς όλο και κάποια προσφορά τρέχουν ή κάποια έκπτωση σου δίνουν. Εκεί που αξίζει πραγματικά να το πας έξω (να ψάξεις βέβαια, όχι στην τύχη) είναι σε κάποια μεγάλη ζημιά (της τάξεως των 2-3-4 χιλιάδων) όπου μπορείς να γλιτώσεις και τα μισά (και παραπάνω) λεφτά σε σχέση με την αντιπροσωπία. 

+100

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, sargus είπε

Εγώ δεν εμπιστεύομαι ότι γίνονται όπως μου τα λένε.

Τα αμάξια μου συνήθως τα πάω σε αντιπροσωπίες, τα αφήνω και τα παίρνω έτοιμα. Δεν έχω όμως εμπιστοσύνη ότι έβαλαν ας πούμε τα σωστά/καλά λάδια (π.χ. η Honda θέλει τα δικά της λάδια στο αμάξι μου). Δεν ξέρω αν αυτά βάζουν στην αντιπροσωπία παρά τις διαβεβαιώσεις τους. Μου φαίνεται και λίγο ύποπτο να έχουν στοκ για τόσα λίγα αμάξια που κυκλοφορούν στο νησί σαν το δικό μου (παίρνει 0-20 της Honda).

Το αμάξι της γυναίκας μου που είναι παλιό, το πήγαινα σε ένα συνοικιακό συνεργείο που το είχαν 2 καλά παιδιά, όπου έβλεπα τι μου έκαναν, μου μίλαγαν για το τι έβαζαν και τι ήθελα να βάλουν (τα παράγγελναν όλα εκείνη τη στιγμή) ή μπορούσα να τους πάω και εγώ πράγματα. Υπήρχε συννενόηση. Αλλά για να γίνουν όλα αυτά, έπρεπε να φάω ένα πρωινό κάθε φορά και με κούρασε. Επιπλέον, έχει "μεγαλώσει" η δουλειά τους και πλέον σου λένε φέρτο το πρωί στις 8 και θα το πάρεις το απόγευμα και θα το βάλουμε μέσα όταν ευκαιρήσουμε. Οπότε το πάω και αυτό στην αντιπροσωπία πια και ξεμπερδεύω. 

Από τα 20+ χρόνια ενασχόλησης μου με το άθλημα κατάλαβα ότι δεν κερδίζεις και τίποτα της προκοπής εαν το πηγαίνεις εκτός αντιπροσωπίας. Γιατί αν του βάζεις σωστά αναλώσιμα και το μαστόρι έξω είναι σωστό, τότε τα πιθανά οικονομικά οφέλη εξανεμίζονται. Αφήστε που οι αντιπροσωπείς όλο και κάποια προσφορά τρέχουν ή κάποια έκπτωση σου δίνουν. Εκεί που αξίζει πραγματικά να το πας έξω (να ψάξεις βέβαια, όχι στην τύχη) είναι σε κάποια μεγάλη ζημιά (της τάξεως των 2-3-4 χιλιάδων) όπου μπορείς να γλιτώσεις και τα μισά (και παραπάνω) λεφτά σε σχέση με την αντιπροσωπία. 

Για το Honda ώς κάτοχος απο τα μοντέλα του ( Accord ) , το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι τα λάδια του κιβωτίου , αυστηρά πάντα έβαζα της Honda. Παλιότερα ήμουν και εγω τής άποψης και το πήγαινα μόνο σε συνεργείο που ανήκε στο δίκτυο , όπου μια φορά ,ανακαλύφθηκε οτι με χρέωνε γνήσια και είχε βάλει εμπορίου και δέν το είπε εξ αρχής . Τη λαμογιά ωστοσο τήν ήξερε . 

Και εάν θές για Honda ψώνιζα απο Αγγλία με διαφορά τιμής σε γνήσια πάντα ανταλλακτικά σε κατάστημα. .

Η διαφορά είναι στο κόστος εργατοώρας , και σαφώς η κάθε εταιρεία δεν παράγει φίλτρα ,ιμάντες κ.λ.π απλώς υπάρχει το εκάστοτε λογότυπο 

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν είναι όλες οι αντιπροσωπείες ίδιες. Τρέμω να πατήσω εκεί. Έχω δει με τα μάτια μου σε πετρελαιοκίνητο που το φίλτρο dpf ήταν στα τελευταία του και άναψε το λαμπάκι των καυσαερίων και είχε μπει σε safe mode. Το συνδέουν με το obd σε χειρός μηχάνημα ναι λένε είναι το φίλτρο dpf. Για την χειροκίνητη αναγέννηση μέσω του obd που απλά ανέβαζε στροφές για μερικά λεπτά ( ενδεχομένως ίσως γινόταν και χωρίς το μηχάνημα) ζήτησαν 50€! Δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο να πατησει κανεις το πόδι του εκεί. Opel ήταν η αντιπροσωπεία και είπαν ότι όλες τόσο χρεώνουν ή και παραπάνω για την αναγέννηση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, _Kostantinos_ είπε

Service 120.000 χιλιομέτρων.Τελικό κόστος 440 ευρώ.Είναι λογική τιμή σύμφωνα με τα παρακάτω ή έπεσα θύμα από τον μηχανικό;

 

IMG_20210127_082031.jpg

Σε γενικες γραμμές καλα, ισως ειχε ενα περιθώριο για 10-20% πιο κάτω... φυσικα παιζει ρόλο και το αμαξι γιατι εχει φιλτρα λαδιου με 3 ευρω και με 15 ευρώ ή αντιστοιχα φιλτρα αερα με 5 ευρω και 50€... Απο κωδικους ανταλλακτικών ειναι VAG πχ Polo ibiza?

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Kostantinos_ είπε

Service 120.000 χιλιομέτρων.Τελικό κόστος 440 ευρώ.Είναι λογική τιμή σύμφωνα με τα παρακάτω ή έπεσα θύμα από τον μηχανικό;

 

IMG_20210127_082031.jpg

Πολύ τίμιο φαίνεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, _Kostantinos_ είπε

Service 120.000 χιλιομέτρων.Τελικό κόστος 440 ευρώ.Είναι λογική τιμή σύμφωνα με τα παρακάτω ή έπεσα θύμα από τον μηχανικό;

 

IMG_20210127_082031.jpg

Καταρχήν πάνω από τις μισές χρεώσεις ΔΕΝ αφορούν το προγραμματισμένο service των 120.000 km, το μεγαλύτερο μέρος των 440 αφορούσε επισκευές.

Επίσης αυτό που με "χάλασε" είναι η τακτική των αντιπροσωπειών στις εργασίες, που χρέωσε κάθε εργασία ξεχωριστά. Κατά τα άλλα δεν βλέπω υπερβολικές χρεώσεις στα ανταλλακτικά, τουλάχιστον σε όσα μπορώ να τσεκάρω πόσο κοστίζουν, δες για παράδειγμα το φίλτρο καμπίνας:

https://www.todos.gr/bosch-filtro-aeras-esoterikou-chorou-1987432357

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο service αλλά και επισκευές.

Κι εμένα τα αμορτισεράκια του πορτμπαγκάζ φάνηκαν ακριβά αλλά πήγα πρώτη φορά από γνωστό στον μάστορα και μου φάνηκαν νορμάλ οι καταστάσεις.

Μου έκανε δώρο και τους υαλοκαθαριστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Kostantinos_ είπε

Δεν είναι μόνο service αλλά και επισκευές.

Κι εμένα τα αμορτισεράκια του πορτμπαγκάζ φάνηκαν ακριβά αλλά πήγα πρώτη φορά από γνωστό στον μάστορα και μου φάνηκαν νορμάλ οι καταστάσεις.

Μου έκανε δώρο και τους υαλοκαθαριστήρες.

Τώρα το έγραψες σωστά.

Στα αμορτισεράκια όχι μόνο διαφέρουν οι τιμές από μοντέλο σε μοντέλο, αλλά υπάρχουν και ποιότητες. Μόνο αν βρεις κωδικό θα μπορέσεις να δεις αν τα πλήρωσες ακριβά ή όχι.

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ έπεσες θύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα top αμορτισερακια ΛΙΑΝΙΚΗ  φτανουν στα 20 ευρ το τμχ.

Δεδομενου οτι δεν αγοραζουν λιανικη οι επισκευαστες υπολογιζουμε -10%

Αν δεν εκοψαν αποδειξη (Ελλαδα ειμαστε) τα περιθωρια κερδους αυξανουν.

Το κερασακι στη τουρτα: μπορει να εβαλε και κινεζικα no name με λιανικη...6 ευρ το τμχ!

Απο την αλλη του εκανε δωρο υαλοκαθαριστηρες αλλα δεδομενου οτι οι τιμες στα υπολοιπα ειναι νορμαλ ....μπορει να το καταπιει (μιλαμε αντε να γλιτωνε 10-40 ευρ).

Ενα τιπ: ζηταμε σε μια σακουλα κουτια απο ανταλλακτικα/μπουκαλια/ελλατωματικα προς επικευη μερη απο το συνεργειο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

 Τα top αμορτισερακια ΛΙΑΝΙΚΗ  φτανουν στα 20 ευρ το τμχ.

Δεδομενου οτι δεν αγοραζουν λιανικη οι επισκευαστες υπολογιζουμε -10%

Αν δεν εκοψαν αποδειξη (Ελλαδα ειμαστε) τα περιθωρια κερδους αυξανουν.

Το κερασακι στη τουρτα: μπορει να εβαλε και κινεζικα no name με λιανικη...6 ευρ το τμχ!

Απο την αλλη του εκανε δωρο υαλοκαθαριστηρες αλλα δεδομενου οτι οι τιμες στα υπολοιπα ειναι νορμαλ ....μπορει να το καταπιει (μιλαμε αντε να γλιτωνε 10-40 ευρ).

Ενα τιπ: ζηταμε σε μια σακουλα κουτια απο ανταλλακτικα/μπουκαλια/ελλατωματικα προς επικευη μερη απο το συνεργειο.

 

 

Άσε μην το ψάχνεις, τα αμορτισεράκια μπορεί να τα πληρώσεις πολύ ακριβά σε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanasisxask είπε

Άσε μην το ψάχνεις, τα αμορτισεράκια μπορεί να τα πληρώσεις πολύ ακριβά σε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα. 

σεατακι εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

σεατακι εχει

Ε και? Τα παρακάτω αμορτισεράκια για seat είναι, και κοστίζουν όσο περίπου τα πλήρωσε και ο φίλος:

https://www.maxxparts.gr/amortiser-kapo-mpagkaz-magneti-marelli-040308300.html

https://www.maxxparts.gr/exoplismos-chorou-aposkeuon-monroe-ml5211.html

Όπως έχω ήδη γράψει, μόνο αν μας πει κωδικό θα μπορέσουμε να του πούμε αν τα πλήρωσε ακριβά ή όχι.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...