Προς το περιεχόμενο

Γενικο service αυτοκινητου,τσιμπημένη τιμή?


Βασιλης 123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βασιλης 123 είπε

Όχι σε επαρχιακό συνεργείο.Η εργατοωρα πόσο κοστίζει?

η εργατοώρα υπολογίζεται 30-35€ € 

Στο γενικό Service αφού το πήρες ματαχειρισμένο , προσωπικά εγω θα άλλαζα και λάδια κιβωτίου σύμφωνα με τίς προδιαγραφές αλλά και αντιψυκτικό .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, eMike είπε

Μειώνεις το κόστος... Δεν ασχολείσαι... Αλλα δεν ασχολείται ουτε αυτός και δε θα πάρει ποτέ μερίδιο ευθύνης σε πιθανή στραβή.. 

Είναι γυφτια αυτό, δεν έχω κομψή λεξη να το πω, και μακροπροθεσμα πάντα μα πάντα γυρνάει boomerang. 

Γιατί όταν θα χρειαστείς κάτι παραπάνω θα σε πατήσει στο λαιμό... Και μεταξύ μας καλα θα σου κάνει.. 

Φίλε TS η αλήθεια είναι ότι ακούγονται κάπως πολλά τα χρήματα που έδωσες, και μάλιστα μαύρα. Θα ήταν σωστό πιστεύω να του ζητήσεις μια ανάλυση της χρέωσης για να ξέρεις τι πλήρωσες. Βέβαια οταν κι εσύ δε τα ξέρεις ακριβώς, πως μπορούμε να κρίνουμε οπότε είμαι επιφυλακτικός. 

ειναι γυφτια να μη θες να σε μαδανε? μαιστα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IcemanGr71 είπε

Προσωπικά αυτό που κάνω χρόνια είναι να αγοράζω εγώ τα ανταλλακτικά και να τα πηγαίνω σε γνωστό μου μηχανικό...

Έτσι μειώνω το κόστος αρκετά και δεν ασχολούμαι ... καθώς όπως είναι γνωστό πολλά συνεργεία βγάζουν από τα ανταλλακτικά !!!!!!!! 

Όλα τα συνεργεία βγάζουν , αλλά σε μερικά ανταλλακτικα οπως π.χ. σετ συμπλέκτη αφήνω να τα αγοράσει ο ίδιος .

Ένα 30% βγάζουν 

Μου έχει τυχει σε συμπλέκτη πήγα με το γνήσιο κωδικό ανταλλακτικού , και το καταάστημα έδωσε λάθος , με αποτέλεσμα να τρεχω να αλλάξω και είχε ηδη κατέβει το σασμάν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ όλους για τις αμεσεσ απαντήσεις σας.Στο βιβλιαράκι γράφει ότι έλεγχε ιμάντες τακάκια σιαγονες και έβαλε ένα πρόσθετο για τα λάδια.Σιγουρα από όσο κατάλαβα από τις απαντησεις έβγαλε από τα ανταλλακτικά κάτι συν ότι είναι μαύρα.Γενιγα είμαι ευχαριστημένος από αυτόν φαίνεται να κάνει καλή δουλειά απλά αυτό ήθελα να ξέρω πάνω κάτω τις τιμές.Πανω κάτω όλα τα συνεργεία έτσι κάνουν απλά αν βρεις έναν καλό και κάπως ποιο αξιόπιστο τον κρατάς μάλλον αυτό κατάλαβα.Εφοσον δεν είσαι μπροστά να δεις τι κάνει τι φτιάχνει στο αμάξι σου,ότι και να σε πει μετά είτε το πιστεύεις είτε όχι 

Επεξ/σία από Βασιλης 123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

H φυσούνα του τιμονιού,αν  εχω καταλάβει καλά ποια είναι,δεν είναι και ευκολη/γρήγορη δουλειά να αλλάχτεί.

Αυτό εδώ πρέπει να άλλαξε 

 είπε είχε σκιστεί μάζεψε σκουπίδια και θα είχα θέμα με την κρεμαγιέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, katsapoli είπε

Ρε φιλε γτ δεν τα κανεις μονος σ αμα πιάνουν τα χέρια σ σιγα την επιστήμη

Μπορεί να μην πιάνουν τα χέρια του,να μην ξέρει,να φοβάται,να μην έχει τον χωρο και τα εργαλεία.Ολα πιθανά και σεβαστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακός, οι αντιπροσωπείες Peugeot/Citroen έχουν προγράμματα service οικονομικά με τα προγράμματα "Peugeot Service EcoExpert με 59€" και "Peugeot Service Go με 135€". Υπάρχουν και για Citroen αντίστοιχα και είναι από τα καλύτερα πακέτα. Και τα δύο προγράμματα κάνουν εξονυχιστικό έλεγχο στο αυτοκίνητο, αλλάζουν ανταλλακτικά και προσφέρουν 1 χρόνο οδική βοήθεια.

https://www.peugeot.gr/service-and-accessories/mentenance-packs/service-go.html
https://www.peugeot.gr/service-and-accessories/mentenance-packs/service-eco-expert.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eMike είπε

Μειώνεις το κόστος... Δεν ασχολείσαι... Αλλα δεν ασχολείται ουτε αυτός και δε θα πάρει ποτέ μερίδιο ευθύνης σε πιθανή στραβή.. 

Είναι γυφτια αυτό, δεν έχω κομψή λεξη να το πω, και μακροπροθεσμα πάντα μα πάντα γυρνάει boomerang. 

Γιατί όταν θα χρειαστείς κάτι παραπάνω θα σε πατήσει στο λαιμό... Και μεταξύ μας καλα θα σου κάνει.. 

Φίλε TS η αλήθεια είναι ότι ακούγονται κάπως πολλά τα χρήματα που έδωσες, και μάλιστα μαύρα. Θα ήταν σωστό πιστεύω να του ζητήσεις μια ανάλυση της χρέωσης για να ξέρεις τι πλήρωσες. Βέβαια οταν κι εσύ δε τα ξέρεις ακριβώς, πως μπορούμε να κρίνουμε οπότε είμαι επιφυλακτικός. 

Αν δεις είπε οτι πάει σε "γνωστό του μηχανικό". Οπότε δεν το λες γυφτιά γιατί ο φίλος του του λέει τι να αγοράσει.

Εγώ είχα το ίδιο αμάξι με τον TS και το έδωσα γιατί τα πάντα ήταν ακριβά σε σχέση με το Getz.

Το πήγαινα σε ξάδερφο μηχανικό και για την ίδια ακριβώς εργασία μου πήρε κάπου στα 120€ με 130€.

Το ακρόμπαρο / φυσούνα? θέλει κάμποση ώρα για να αλλαχτεί. Και γενικά τα ανταλλακτικά είναι πιο ακριβά αν τα συγκρίνεις με άλλα αντίστοιχα μοντέλα.

Καλοτάξιδο φίλε μου. Είναι ωραίο αμάξι και έχει το γκάζι του για μικρό.

Υ.Γ. Οι πολλαπλασιαστές πάσχουν αλλά λογικά τους έχει αλλάξει ο προηγούμενος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασιλης 123 είπε

Καλησπέρα σας.Σήμερα πήγα το αυτοκίνητο μ για service(φιλτρο αερος,καμπινας,λαδιου,μπουζι,λαδια) και φυσούνα.Το μοντέλο renault clio 2004 1400 98ps.Στο χέρι τα λεφτά 180 ευρό.Θεωρώ οτί είναι πολλά απο άποψη όχι κόστους ανταλλακτικών αλλά από άποψη εργατικών.Να προσθέσω επίσης ότι το συγκεκριμένο το πήρα πρόσφατα και είναι το πρώτο γενικό σέρβις που το κάνω και δεν ξέρω αν όντως και άλλοι κάτοιχοι του συγκεκριμένου μοντέλου πληρώνουν τόσα.Ποια η άποψή σας?Υπάρχουν κάτοχοι που μπορούν να παραθέσουν την άποψή τους?Ευχαριστώ.

Ναι εδωσες πολλα! Αλλα αν εισαι απο επαρχια μην περιμενεις σωστες τιμες..!  Και δω στην Αθηνα εχουμε γεμισει αρπακτικά!!!

Στην τελικη γι αυτο εχεις και παλιο αυτοκινητο για να πληρωνεις πιο φθηνα..! Οπως και να εχει στο συγκεκριμενο αυτοκινητο για να αλλαξεις φιλτρα,μπουζι και λαδια η διαδικασια ειναι αρκετα ευκολη! Ο τυπος εβγαλε απο παντου! Εκτος αν εβαλε αντιπροσωπειας και σου εκοψε αποδειξη 180ευρω! Σε καμια περιπτωση ομως οταν υπαρχουν after market εφάμιλλης ποιοτητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω να σου πω τι φοραει το αμαξι σου οσον αφορα ποσοτητα λαδιου και τυπο, τι ειδους μπουζι φοραει, και τι τυπο φιλτρο καμπινας εβαλε. Αλλα με μια προχειρη ματια τα εργατικα ειναι μια χαρα 60 ευρω κανονικα ειναι 35+φπα η εργατοωρα= 90ευρω με αποδειξη αρα ο τυπος δεν εβαλε κανενα φπα στο χερι για τους δηθεν χουβαρνταδες που θιγονται με τα μαυρα.

Τωρα με μια προχειρη ματια φιλτρο καμπινας απλο 8-12 ευρω νομιζω φιλτρο λαδιου 6-10 ευρω μπουζι απλα κανα 30 ευρω ολα αν φορας απλα λαδια 4 λιτρα 20-25 ευρω και φυσουνα 10-15 ευρω αν εβαλε και καποια υγρα πχ φρενων/παραφλου/αντλια τιμονιου χοντρα ενα δεκα ευρω και αυτα. φτανουμε περιπου στα λεφτα που σου ειπε για τα ανταλλακτικα.

Οποιος δεν θελει παει και αγοραζει μονος του ανταλλακτικα αλλα αμα δεν ταιριαζει αυτο που του εδωσαν η ειναι τελειως μαπα ειδικα κατι φθηνοσετακια συμπλεκτη ε τοτε μετα να μην περιμενει χαρες και να μην τον χρεωσουν παραπανω που τους καθυστερει και πηγαινει πισω η δουλεια. Τα συνεργεια βγαζουν ελαχιστα απο τα ανταλλακτικα οταν ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος. Προσωπικα εγω εχω πηγη και αγοραζω ανταλλακτικα καποιες φορες και σε καλυτερη τιμη απο τα συνεργεια και ξερω ποιες ειναι οι τιμες, ε καποιες φορες που δεν πηρα απο εκει η τιμη του ανταλλακτικου αν ειχε 2-5 ευρω διαφορα, ε και τι εγινε δεν ξοδεψα βενζινη και χρονο για να παω να τα παρω απο την πηγη μου. Βεβαια ο ελλαδιστανιτης νομιζει οτι κερδισε 2-5 ευρω αλλα τη βενζινη και το χρονο που εχασε στο φτωχομυαλουδακι το βλεπει 0ευρω

Επεξ/σία από v2020
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, τωρα τα εδωσες, οτι κόπηκε με γεια. Ειναι αλμυρή η τιμη αλλα τωρα παει. Γι αυτο ειναι καλο (και ειδικα σε προφορικες συμφωνίες με μαυρα) να ξεκαθαρίζεις το κόστος απο την αρχη, να ξερω ποσο θα βγαλω απο το ΑΤΜ βρε αδερφε. Ετσι θα το κανεις την επομενη φορα και εισαι τουλαχιστον ενημερος

2ον, Για εμενα περισσότερο εχει να κανει με την αξιοπιστία του μηχανικου παρα με το δαγκωμα. Η τον εμπιστεύεσαι η όχι. Δεν υπαρχει μέση οδος.

Εαν τον εμπιστεύεσαι οταν θα ξαναπας, θα εισαι ξεκάθαρος μαζι του θα του πεις απο την αρχη "Την τελευταία φορα θεωρώ οτι με δαγκωσες, οποτε περιμένω τώρα πιο φυσιολογικές τιμες"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...