Προς το περιεχόμενο

Γενικο service αυτοκινητου,τσιμπημένη τιμή?


Βασιλης 123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως το πάρει κανείς πχ εγώ αγοράζω ο ίδιος ανταλλακτικά και τα πάω

λάδια 50 ευρώ (10w50) μπουζα 55 ευρώ τα 4 (ιριδιου bosh) φίλτρο καμπίνας 15 ευρώ (ενεργού άνθρακα) φίλτρο αέρα 15 ευρώ (μαμά φίλτρο), φίλτρο λαδιού κάπου 5 ευρω

140 περίπου όλα, ένα 40 50 άνετα δίνω για την δουλειά και έλεγχο που θα κάνουν

 

Βέβαια εγώ έχω λίγο τσουχτερά parts (ανάλογα με την κατηγορία αυτοκινιτου που έχω) στο Clio πρέπει να είναι ποιο φτινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πάντως ρε παιδιά εμένα τα ανταλλακτικά αν μου τα πάρει ο μηχανικός μου μου βγαίνουν πιο πάνω κάτω τα ίδια από το να τα πάρω μόνος μου...άσε που πιστεύω καλύτερα να τα επιλέξει ο ίδιος έτσι ώστε σε μία στραβή να ξέρω ποιός έχει την ευθύνη. το μόνο που παίρνω μόνος μου είναι τα λάδια (επειδή θέλω συγκεκριμένα elf - συμφωνα με τον κατασκευαστή) αλλά μέχρι και αυτό σκέφτομαι να το αλλάξω τώρα και να βάζω τα motul που φαίρνει αυτός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδεικτικά για τιμές βρηκα σε εκαθαριση που εκανα το πρωι αποδειξη απο ανταλλακτικα σέρβις σε bmw 1600 δεκαετίας

Λάδια Castrol EDGE 5W30 4L 42€

Φ. Λαδιού MANN 6.5

Φ. Αέρα Bosch 11

Φ. Καμπίνας εν. άνθρακα bosch 19€

Μπουζι ιριδίου DENSO (4 τεμ) 32€

Φουσκα κρεμαριέρας Δεξ γνησια Bmw 22.9€

Συνεμπλοκ ψαλιδιού (δε καταλαβαινω μαρκα) 42€

Καστανια (λογικα δυναμό, δε λεει μαρκα) 39€

 

αρα στα ίδια με τα δικα σου έχουμε 130€ ανταλλακτικά με μπουζι ιριδίου, φ ανθρακα και τοπ λαδια... (σιγα μη βαλει εμπορος αυτα τα λαδια)... ε δε μπορει το κλιο να εχει κ αυτο 130 για ανταλλακτικά 😆

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, eMike είπε

Μειώνεις το κόστος... Δεν ασχολείσαι... Αλλα δεν ασχολείται ουτε αυτός και δε θα πάρει ποτέ μερίδιο ευθύνης σε πιθανή στραβή.. 

Είναι γυφτια αυτό, δεν έχω κομψή λεξη να το πω, και μακροπροθεσμα πάντα μα πάντα γυρνάει boomerang. 

Γιατί όταν θα χρειαστείς κάτι παραπάνω θα σε πατήσει στο λαιμό... Και μεταξύ μας καλα θα σου κάνει.. 

Φίλε TS η αλήθεια είναι ότι ακούγονται κάπως πολλά τα χρήματα που έδωσες, και μάλιστα μαύρα. Θα ήταν σωστό πιστεύω να του ζητήσεις μια ανάλυση της χρέωσης για να ξέρεις τι πλήρωσες. Βέβαια οταν κι εσύ δε τα ξέρεις ακριβώς, πως μπορούμε να κρίνουμε οπότε είμαι επιφυλακτικός. 

Μερικοι η δεν το κατεχετε το αθλημα η απλα δεν ξερετε τι γραφετε, κατι αλλο δεν μπορω να πω για να δικαιολογησω αυτα που διαβαζω.

Εγω πχ στην αντιπροσωπεια οταν ειχα παει για σερβις πρωτη φορα μου εβαλαν τα λαδια της εταιρειας, ενα οκ φιλτρο λαδιου, ενα οκ φιλτρο αερα και τα τακακια της εταιρειας (που οκ αλλος ειναι ο ΟΕΜ βεβαια). Εγω επειδη εκτοτε θελω ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο αυτα που μου βαζουν παω ο ιδιος τα αγοραζω και τους τα παω να τα βαλουν. Φυσικα εφοσον ειναι επισημη αντιπροσωπεια κατω απο 50ε τα εργατικα δεν τα εχω πληρωσει ποτε (και ζητημα να ειναι 1 ωρα δουλεια).

Οποτε μην γραφετε καποιοι οτι θελετε, οι αντιπροσωπειες βαζουν παντα τα ΒΑΣΙΚΑ, δεν βαζουν ΚΑΛΑ.

Αυτα απο μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Ενδεικτικά για τιμές βρηκα σε εκαθαριση που εκανα το πρωι αποδειξη απο ανταλλακτικα σέρβις σε bmw 1600 δεκαετίας

Λάδια Castrol EDGE 5W30 4L 42€

Φ. Λαδιού MANN 6.5

Φ. Αέρα Bosch 11

Φ. Καμπίνας εν. άνθρακα bosch 19€

Μπουζι ιριδίου DENSO (4 τεμ) 32€

Φουσκα κρεμαριέρας Δεξ γνησια Bmw 22.9€

Συνεμπλοκ ψαλιδιού (δε καταλαβαινω μαρκα) 42€

Καστανια (λογικα δυναμό, δε λεει μαρκα) 39€

αρα στα ίδια με τα δικα σου έχουμε 130€ ανταλλακτικά με μπουζι ιριδίου, φ ανθρακα και τοπ λαδια... (σιγα μη βαλει εμπορος αυτα τα λαδια)... ε δε μπορει το κλιο να εχει κ αυτο 130 για ανταλλακτικά 😆

Δεν πάει έτσι ακριβός και σε μένα mitsubishi είναι του 2012 και κάπου εκεί είναι τα ανταλλακτικά η και ποιο ακριβά κάποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικές γραμμές μια χαρά είναι. Πες ότι έβρισκες και με 20€ λιγότερα, παρακάτω δύσκολα. Αν δεν τον εμπιστεύεται τι να το κάνεις;

Πηγές και δύο αυτοκίνητα για έλεγχο όπως είπες και δε σε χρέωσε τίποτα, άλλος μπορεί να μη στο έκανε αυτό.

Τώρα αυτό που γράφτηκε για δικά σου ανταλλακτικά έχει ένα ρίσκο, αν είναι λάθος ή ελαττωματικό κανονικά πρέπει να πληρώσεις τα εργατικά διπλά...

Προσωπικά δεν το κάνω ποτέ, δεν έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι σε μένα σε mazda του 2002. Γενικά τα συνήθη αναλώσιμα δηλαδή φίλτρα, μπουζί, λάδια που είναι κάπως πιο ''universal'' οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες στα περισσότερα αυτοκίνητα. Στα πιο εξειδικευμένα ανταλλακτικά παίζουν διαφορές στις τιμές. Εγώ πχ για το ένα μπαλάκι ψαλιδιού θέλω 40€ ενώ σε πάρα πολλά αυτοκίνητα βρίσκεις με 20€ (πάντα γνωστής μάρκας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Δεν πάει έτσι ακριβός και σε μένα mitsubishi είναι του 2012 και κάπου εκεί είναι τα ανταλλακτικά η και ποιο ακριβά κάποια.

ειναι δυνατόν τόσο ακριβα ανταλλακτικα το Mitsubishi? Που ειναι οι γιαπωνόφιλοι του φορουμ να κατηγορήσουν τα ευρωπαικά για ακριβη συντηρηση?

διαδωστε 11!!εναδυοτεστ!11 😆

για το φιλο παντως θεωρω και ξαναλεω ότι μου φαινονται πολλα.... (βεβαια εβαλε μεσα την παραμετρο οτι του είχε ελεγξει δωρεαν 2 αμαξια πρωτυτερα οποτε ίσως να ειναι και οκ)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, paylidis είπε

ειναι δυνατόν τόσο ακριβα ανταλλακτικα το Mitsubishi? Που ειναι οι γιαπωνόφιλοι του φορουμ να κατηγορήσουν τα ευρωπαικά για ακριβη συντηρηση?

διαδωστε 11!!εναδυοτεστ!11 😆

για το φιλο παντως θεωρω και ξαναλεω ότι μου φαινονται πολλα.... (βεβαια εβαλε μεσα την παραμετρο οτι του είχε ελεγξει δωρεαν 2 αμαξια πρωτυτερα οποτε ίσως να ειναι και οκ)

Δυστιχος για μένα... Είναι, το μόνο καλό από βλάβες 0 κλπ αλλά από ανταλλακτικά φίλος με αστέρι πλυρωνει λιγότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Μερικοι η δεν το κατεχετε το αθλημα η απλα δεν ξερετε τι γραφετε, κατι αλλο δεν μπορω να πω για να δικαιολογησω αυτα που διαβαζω.

Εγω πχ στην αντιπροσωπεια οταν ειχα παει για σερβις πρωτη φορα μου εβαλαν τα λαδια της εταιρειας, ενα οκ φιλτρο λαδιου, ενα οκ φιλτρο αερα και τα τακακια της εταιρειας (που οκ αλλος ειναι ο ΟΕΜ βεβαια). Εγω επειδη εκτοτε θελω ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο αυτα που μου βαζουν παω ο ιδιος τα αγοραζω και τους τα παω να τα βαλουν. Φυσικα εφοσον ειναι επισημη αντιπροσωπεια κατω απο 50ε τα εργατικα δεν τα εχω πληρωσει ποτε (και ζητημα να ειναι 1 ωρα δουλεια).

Οποτε μην γραφετε καποιοι οτι θελετε, οι αντιπροσωπειες βαζουν παντα τα ΒΑΣΙΚΑ, δεν βαζουν ΚΑΛΑ.

Αυτα απο μενα.

Θυμαμαι που ειχα παει στην Ιαπωνικη να παρω φουσκες και μου κανει εκει το παλικαρι να ξερεις αυτες ειναι πολυ καλυτερες γιατι ειναι ιαπωνικες ενω η αντιπροσωπεια βαζει ευρωπαικες! Αποτελεσμα 10 χρονια περασαν και οι φουσκες αλώβητες!!!  Εβαλα και 40ευρω στην τσεπη (διαφορα αντιπροσωπειας)!!!

Επισης η vag στις αρχες με τα tsi ηταν καθετοι για το ιξωδες castrol 5w30! Ο δικος μου μαστορας μου ειχε πει για το δικο μας κλιμα μπορει να παρει και 40αρι!  Ε η vw μετα απο λιγους μηνες ταχα μου οτι τους ηρθε εντολη και οτι μπορουμε να βαζουμε και 40αρι!!!  Το 5/30 το χρεωναν 19ευρω/1λ!!!  Ειδαν οτι δεν τραβουσε και για να κερδισουν πελατες προτειναν 5/40!

Την 1η φορα οταν τους πηγα εγω τα λαδια castrol 5w30 με αγορα 10ευρω το λιτρο! μου εκανε εντυπωση που δεν μου ανεφεραν περι μαιμου λαδια.. απλα θα εχανα την εκπτωση που εδιναν στην τελικη τιμη με τα δικα τους λαδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

H φυσούνα του τιμονιού,αν  εχω καταλάβει καλά ποια είναι,δεν είναι και ευκολη/γρήγορη δουλειά να αλλάχτεί.

Αν καταλαβαίνω καλά, αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία είναι η φούσκα στα άκρα του ημιαξονίου. Όντως, δεν είναι ούτε γρήγορο (σε πολλά αυτοκίνητα) ούτε εύκολο να αλλαχτεί, καθώς πρέπει να βγει (ή τουλάχιστον να ξεκουμπώσει) το ημιαξόνιο. Επίσης, δε μπορείς ούτε να μην την αλλάξεις. Μέσα είναι γεμάτη με γράσο το οποίο όταν σκιστεί η φούσκα χάνεται, οδηγώντας σε μεγαλύτερες ζημιές (μπιλιοφόρο).

Τα περισσότερα εργατικά σου ήταν από αυτό και με αυτή τη ζημιά μου ακούγονται λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Μερικοι η δεν το κατεχετε το αθλημα η απλα δεν ξερετε τι γραφετε, κατι αλλο δεν μπορω να πω για να δικαιολογησω αυτα που διαβαζω.

Εγω πχ στην αντιπροσωπεια οταν ειχα παει για σερβις πρωτη φορα μου εβαλαν τα λαδια της εταιρειας, ενα οκ φιλτρο λαδιου, ενα οκ φιλτρο αερα και τα τακακια της εταιρειας (που οκ αλλος ειναι ο ΟΕΜ βεβαια). Εγω επειδη εκτοτε θελω ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο αυτα που μου βαζουν παω ο ιδιος τα αγοραζω και τους τα παω να τα βαλουν. Φυσικα εφοσον ειναι επισημη αντιπροσωπεια κατω απο 50ε τα εργατικα δεν τα εχω πληρωσει ποτε (και ζητημα να ειναι 1 ωρα δουλεια).

Οποτε μην γραφετε καποιοι οτι θελετε, οι αντιπροσωπειες βαζουν παντα τα ΒΑΣΙΚΑ, δεν βαζουν ΚΑΛΑ.

Αυτα απο μενα.

Ό,τι να ναι.... Καλή συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eMike είπε

Ό,τι να ναι.... Καλή συνέχεια 

Συμφωνω.. Αλλα μην ειμαστε απολυτοι οτι το πας αντπροσωπεια και παντα θα κανουν την καλυτερη δουλεια με τα καλυτερα ανταλλακτικα..! Αρκετες αντιπροσωπειες εχουν εκτεθει για πολλα πραγματα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...