Προς το περιεχόμενο

Η Toshiba αποχωρεί και επίσημα πλέον από την αγορά των laptops


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, evkar είπε

Πάντως η lenovo βλέποντας και τα καινούργια μοντέλλα του 2020 έχει πάρει κεφάλι στον χώρο των φορητών , κακά τα ψέματα. Toshiba είχε ένας γνωστός μου και ήταν πολύ ευχαριστημένος κυρίως με θέμα εγγύησης . Θα συμφωνήσω για Vaio κρίμα που δεν τα φέρνουν Ελλάδα. 

έχοντας ένα 7ετίας i3 Lenovo που δουλεύει 10-12 ώρες την ημέρα χωρίς κανένα πρόβλημα αγόρασα άλλο ένα i7 το 20. Σκυλιά μαύρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Hatsos είπε

Επιτέλους. Αρρώστια ήταν τα λαπτοπ τους (με την κακή έννοια). 

σαν τεχνικός 20ετίας και βάλε θα σου πω ότι τα toshiba ήταν από τα πιο αξιόπιστα laptop και η αντιπροσωπεία τους μακράν η καλύτερη απ'όλες με τις οποίες έχω συνεργαστεί. Βασικά μόνο με τα sony θα τα συνέκρινα, χωρίς να έχω δουλέψει apple

Επεξ/σία από giorgos789456
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giorgos789456 είπε

σαν τεχνικός 20ετίας και βάλε θα σου πω ότι τα toshiba ήταν από τα πιο αξιόπιστα laptop και η αντιπροσωπεία τους μακράν η καλύτερη απ'όλες με τις οποίες έχω συνεργαστεί

 

Απαντάς και συ σε ανάρτηση του στυλ "θέλω να γράψω κάτι απλά για να κάνω εντύπωση".

Προφανώς τα παιδιά δεν είχαν επαφή με κανένα Toshiba ότι και να λένε. Όπως και ο άλλος που τους στέλνει στο καλό.  Εθισμός στην ..... λέγεται το φαινόμενο αλλά τέλος πάντων.

Είχα αγοράσει έναν HP pavilion και έναν Toshiba satellite το 2008. Και οι δύο ακόμα πλήρως λειτουργικοί με εξαντλητική και απρόσεκτη χρήση. Προφανώς τα έχουν παίξει οι μπαταρίες και των δύο αλλά αναμενόμενο. Ο satellite έχει μια 9600M GT. Σε ότι ταξίδι είχα κάνει ποτέ δεν με άφησε να μην ευχαριστηθώ Gaming. (για την κατηγορία του βέβαια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vironas04 είπε

Μήπως είσαι λίγο γκαντεμης;

8f615e2746a23a8cfd19970c538797d6--good-advice-good-ideas.jpg

 

εχω μια γκαντεμια σε τετοια θεματα.

με αποκορυφωμα το τελευταιο μου κατορθωμα, 

εριξα πανω σε ενα πολυμηχανημα (φαξ-εκτυπωτη) ενα ποτυρι χυμο 0.3 l , 

ηθελα να αποφυγω εναν αλλον βλακα και τσαααακκκ, εγινε το κακο.

στραβωσε λιγο η προισταμενη , αλλα ολα καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Hatsos είπε

Ε δεν είχα καλή εμπειρία από αυτούς και να πω ότι και ένας πολύ καλός μου φίλος δεν είχε καλή εμπειρία οπότε τους πήραμε με στραβό μάτι. 

Ενός ξαδέρφου μου ο ανιψιός που της συμπέθερας του η κουνιάδα που είχε να κουμπάρο της κόρης  του ο γαμπρός δεν ήταν ευχαριστημένος . Πέρα από την πλάκα τα satellite ήταν σκυλιά και αξιόπιστα με όλη τη σημασία ις νονάς. Εννοείται φυσικά και τι λαπτοπ είχες. Εν είχες ένα toshiba low low budget με τους παλιούς «θερμούς» amd cpu, λογικό είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

εχω μια γκαντεμια σε τετοια θεματα.

με αποκορυφωμα το τελευταιο μου κατορθωμα, 

εριξα πανω σε ενα πολυμηχανημα (φαξ-εκτυπωτη) ενα ποτυρι χυμο 0.3 l , 

ηθελα να αποφυγω εναν αλλον βλακα και τσαααακκκ, εγινε το κακο.

στραβωσε λιγο η προισταμενη , αλλα ολα καλα...

Το vaio σε λίγο θα φυτρώσει ποδαράκια να τη κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Toper Harley είπε

Πρώτα η Sony τώρα η Toshiba , η Fujitsu ανύπαρκτη άρα τέλος τα γιαπωνέζικα laptops... Κρίμα διότι η ποιότητα και η αντοχή τους ήταν τρομερή...!!!!!

Ποιότητα και αντοχή σε toshiba και Fujitsu  notebook ? Τοτε γιατι δεν πουλούσαν ? 

χαχαχαχα θα μας πεθάνεις !!!🤣 

Οι ποιότητα κατασκευής τους ήταν τραγική με σάπια πλαστικά που σε λιγότερο απο χρόνο έσπαγαν, το failure rate και το rerepair αυτών των 2 εταιρειών έσπαγε κάθε ρεκόρ, η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών για τα πανηγύρια  με μηχανήματα 2ετίας να δηλώνονται  ως end of support και οι αντιπροσωπείες τους εδώ στην Ελλάδα απο άλλο ανέκδοτο .

Στο διάολο και ακόμα παραπέρα 

 

12 ώρες πριν, zio10 είπε

Δύο έχω στο σπίτι, από toshiba γράφω και τώρα.

Η περίφημη εγγύηση ό,τι κι αν συμβεί ή κάπως έτσι, ήταν η καλύτερη εγγύηση που έχω δει. Μπορεί να τους πήγαινες laptop πατημένο από φορτηγό ή από βουτιά στη θάλασσα και στο φτιάχνανε!

Αυτο ηταν ασφαλιστικό συμβόλαιο - promotion της ιντεαλ νομιζω με την ασφαλιστική ΑΙΓΟΝ . 

Καμια σχεση με εγγύηση της toshiba .

Το ιδιο ειχε και ο Κωτσόβολος με το safemobile 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Drunkard είπε

Ποιότητα και αντοχή σε toshiba και Fujitsu  notebook ? Τοτε γιατι δεν πουλούσαν ? 

χαχαχαχα θα μας πεθάνεις !!!🤣

Η απορία σου είναι τουλάχιστον αφελής. Η ιστορία έχει δείξει ότι η ποιότητα δεν παίζει πάντα καθοριστικό ρόλο στις πωλήσεις. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο στην αγορά των υπολογιστών.

Επεξ/σία από Gioandro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Alex-V είπε

Ρεφυγερετοσιμπαρεμπροαποδω

Πιομένο είσαι;😵

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στην ουσιά η Toshiba "έκοψε" τα laptop πάνω από 5-6 χρόνια. Όποιος αγόρασε σ' αυτό το διάστημα έπαιρνε σήμα Toshiba. Όχι laptop Toshiba.

Sony's exit from the PC market will not be the last

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Για τους άπιστους θωμάδες...Have fun.

HWI TV: Toshiba Tecra A9 Notebook Abuse

Επεξ/σία από pany07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgos789456 είπε

σαν τεχνικός 20ετίας και βάλε θα σου πω ότι τα toshiba ήταν από τα πιο αξιόπιστα laptop και η αντιπροσωπεία τους μακράν η καλύτερη απ'όλες με τις οποίες έχω συνεργαστεί. Βασικά μόνο με τα sony θα τα συνέκρινα, χωρίς να έχω δουλέψει apple

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω ως απαντήσεις μάλλον ήμουν η εξαίρεση και εγώ και ο φίλος μου. 

1 ώρα πριν, enwsiths είπε

Ενός ξαδέρφου μου ο ανιψιός που της συμπέθερας του η κουνιάδα που είχε να κουμπάρο της κόρης  του ο γαμπρός δεν ήταν ευχαριστημένος . Πέρα από την πλάκα τα satellite ήταν σκυλιά και αξιόπιστα με όλη τη σημασία ις νονάς. Εννοείται φυσικά και τι λαπτοπ είχες. Εν είχες ένα toshiba low low budget με τους παλιούς «θερμούς» amd cpu, λογικό είναι...

Το πήγες σε άλλο επίπεδο φίλε 🤣🤣🤣. Εγώ ασχολήθηκα με μουσική και το ίδιο και ο φίλος μου. Μαζί δουλεύαμε. Και έτυχε να μην μας βγήκαν καλά. Δλδ τόσο απίθανο είναι; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω ως απαντήσεις μάλλον ήμουν η εξαίρεση και εγώ και ο φίλος μου. 

Το πήγες σε άλλο επίπεδο φίλε 🤣🤣🤣. Εγώ ασχολήθηκα με μουσική και το ίδιο και ο φίλος μου. Μαζί δουλεύαμε. Και έτυχε να μην μας βγήκαν καλά. Δλδ τόσο απίθανο είναι; 😂

Πλάκα κάνω, αλλά όχι φυσικά και δεν είναι απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στατιστικά μπορώ να πώ πως όντως επρόκειτο για σχετικά καλές κατασκευές για την κατηγορία τους, δεν συνάντησα σοβαρά προβλήματα στα Toshiba, σχεδόν δύο δεκαετίες στον χώρο. Ειδικά τα Tecra ήταν ανθεκτικά μηχανήματα, όπως έγραψαν ήδη προηγούμενοι.

Δύο παρατηρήσεις ωστόσο που προσωπικά με απογοήτευσαν (και με απογοητεύουν ακόμα κυρίως ως προς την 2η).

1) Πολύ μα πολύ bloatware, εφαρμογές σαβούρας και γενικά κακοστημένες εγκαταστάσεις λογισμικού που έκαναν ορισμένα από τα μοντέλα τους να απογοητεύουν τους αγοραστές λόγω μειωμένης ταχύτητας. Ήθελες μια ώρα μόνο και μόνο για να αφαιρέσεις τα άχρηστα λογισμικά.

2) Εκπληκτικά υψηλό ποσοστό αστοχίας στους σκληρούς δίσκους κατασκευής Toshiba ακόμη και σήμερα! Είναι πραγματικά εντυπωσιακό!

Επεξ/σία από Ardov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...