Προς το περιεχόμενο

Κατάστημα απαιτεί την αρχική συσκευασία για την εγγύηση προϊόντος


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Δηλαδή αν αγοράσεις ψυγειοκαταψύκτη 4μ ύψος, φούρνο και πλυντήριο, κρατάς και τα κουτιά τους;

Θα έπρεπε να υπάρχει ειδική αποθήκη για τα κουτιά. Ποτέ δεν μου χρειάστηκε κάτι τέτοιο.

Σίγουρα όχι, αλλά laptop, iPad ρολόγια κλπ πάντα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ γνωρίζω ότι συσκευασία χρειάζεται τουλάχιστον τις πρώτες μέρες (7?) Που είναι για DoA , μετά δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ , εγώ απλά τις κρατάω από όταν άρχισα να παίζω με πωλήσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, tsofras said:

Εγώ γνωρίζω ότι συσκευασία χρειάζεται τουλάχιστον τις πρώτες μέρες (7?) Που είναι για DoA , μετά δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ , εγώ απλά τις κρατάω από όταν άρχισα να παίζω με πωλήσεις

Ή για υπαναχώρηση σε εξ' αποστάσεως αγορά. Πρώτη φορά ακούω για εντός εγγύησης επιστροφή λόγω προβλήματος. 

Μου φαίνεται πιθανό να είναι καταχρηστικός όρος - παπάτζα, για να γλυτώνουν από άτομα που δεν γνωρίζουν.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοίτα και τους όρους της εγγύησης.

Εμένα δεν μου φαίνεται περίεργο πάντως,αν το αντικαταστήσουν εντός εγγύησης δεν πρέπει να τα στείλεις με όλα τα παρελκόμενα στην αρχική τους συσκευασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, TechnoState είπε

Δυστυχώς έτσι είναι.

Χαραμίζω ολόκληρη αποθήκη σχεδόν (με ελάχιστο χώρο για λοιπή αποθήκευση) για να κρατάω εκεί συσκευασίες κούτες, μανιουαλς, έως κ αμπαλαρισμα σχεδόν ...για τουλάχιστον χρόνο (εάν μπορώ κ δύναται να καταλάβω ότι δεν συντρέχει λόγος-πχ καλή/στιβαρή κατασκευή κλπ... ίσως κ λιγότερο) για οτιδήποτε αγοράζω πλέον (ειδικά online).

Έτσι κι αλλιώς όταν χρειαστεί να στείλεις την συσκευή στο μαγαζί για επισκευή ή για αλλαγή λόγω εγγύησης θα χρειαστεί να τοποθετηθεί εντός κάποιου κουτιού, ο σωστά σκεπτόμενος κάνει αυτό ακριβώς λοιπόν που κάνεις και εσύ και εμείς, η συσκευασία είναι χρήσιμη και σε περίπτωση μετακόμισης, η κουτα χρησιμεύει και για την αποθήκευση για την προφύλαξη από την σκόνη πχ αερόθερμα και θερμοπομπους που πάνε στο υπόγειο το καλοκαίρι και τα ανεβάζουμε πάλι τον χειμώνα, εμείς δεν πετάμε τίποτα εκτός αν χαλάσει η συσκευή και πάει για ανακύκλωση πετάμε και το κουτί της. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι το γραφει στην αποδειξη δεν λεει τιποτα, οπως ειπε ο αλλος μπορει να λεει οτι μου δινεις και το σπιτι σου με την αγορα, το οτι την πηρες δεν σημαινει οτι αποδεχτηκες τους ορους. Λαμογια τελείως.

Εννοειτε δεν χρειαζεται καμια συσκευασια για οποιαδηποτε εγγυηση (οχι DOA) , σιγα μην είμαι hoarder να έχω καθε συσκευασια που εχω παρει απο προιον φυλλαγμενη γιατι ετσι του γυιαλισε του μάστορα.

Μην μασας με οτι σου λεει ο καθε μαγαζατορας, ο νομος και τα δικαιωματα ειναι ξεκάθαρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, great είπε

το οτι το γραφει στην αποδειξη δεν λεει τιποτα, οπως ειπε ο αλλος μπορει να λεει οτι μου δινεις και το σπιτι σου με την αγορα, το οτι την πηρες δεν σημαινει οτι αποδεχτηκες τους ορους. Λαμογια τελείως.

Εννοειτε δεν χρειαζεται καμια συσκευασια για οποιαδηποτε εγγυηση (οχι DOA) , σιγα μην είμαι hoarder να έχω καθε συσκευασια που εχω παρει απο προιον φυλλαγμενη γιατι ετσι του γυιαλισε του μάστορα.

Μην μασας με οτι σου λεει ο καθε μαγαζατορας, ο νομος και τα δικαιωματα ειναι ξεκάθαρα.

Κάποιος νόμος, που το λέει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κάποιος νόμος, που το λέει αυτό ?

αμα ψαξεις θα βρεις, νομιζω ανεφερε και κατι ενας φίλος απο πάνω.

μην υπεραναλύεις το πράγμα, το κουτι δεν χρειάζεται, το κουτι! υμαρτον!

να πάρω ψυγειο και να κρατήσω την συσκευασία για δυο χρόνια μεχρι να λύξει η εγγύηση.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, great είπε

αμα ψαξεις θα βρεις, νομιζω ανεφερε και κατι ενας φίλος απο πάνω.

μην υπεραναλύεις το πράγμα, το κουτι δεν χρειάζεται, το κουτι! υμαρτον!

να πάρω ψυγειο και να κρατήσω την συσκευασία για δυο χρόνια μεχρι να λύξει η εγγύηση.....

Λογικό, μου ακούγεται αλλά το ερώτημα παραμένει: είναι καταχρηστικος ο όρος η όχι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Παντού και πάντα ισχύει αυτό, δεν είναι καινούργιο και δεν είναι Ελληνικό, πάντα κρατάμε την συσκευασία ......

Kαλά, από 'δω και πέρα θα τις μαζεύω και θα στις φέρω να τις κρατάς εσύ, γιατί δεν έχω χώρο.

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τεσπά μπούρδες στείλτο εσύ και αν περάσει η εγγύηση ας κρατήσουν το κουτί από το καινούριο ελεος

Αυτο ακριβως θυμαμαι αμυδρα σε μια περιπτωση. Ειχαν ζητησει τα παντα ωστε σε περιπτωση αντικαταστασης να εδιναν καινουρια συσκευασια. Εαν ελειπε κατι (π.χ. κουτι, καλωδιο, manual) θα το κρατουσαν απο την καινουρια συσκευασια και θα μου εδιναν τα υπολοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Giama είπε

Αυτο ακριβως θυμαμαι αμυδρα σε μια περιπτωση. Ειχαν ζητησει τα παντα ωστε σε περιπτωση αντικαταστασης να εδιναν καινουρια συσκευασια. Εαν ελειπε κατι (π.χ. κουτι, καλωδιο, manual) θα το κρατουσαν απο την καινουρια συσκευασια και θα μου εδιναν τα υπολοιπα.

 

μήπως είχαν σκοπό για refurbish πώληση μετά ή ακόμα χειρότερο ως καινούριο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, great είπε

μήπως είχαν σκοπό για refurbish πώληση μετά ή ακόμα χειρότερο ως καινούριο;

(Αντιπροσωπεια ηταν, οχι καταστημα)

Νομιζω ειχαν πει οτι επρεπε να επιστρεψουν αυτοι με τη σειρα τους στον κατασκευαστη πληρη συσκευασια με ολα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Παντού και πάντα ισχύει αυτό, δεν είναι καινούργιο και δεν είναι Ελληνικό, πάντα κρατάμε την συσκευασία ......

Συμφωνώ. Εγώ κράτησα και την κούτα από το αμάξι καλού κακού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...