Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Ο υπολογιστής που αναφέρεσαι ότι σερφαρες ήτανε καθαρός από ιούς και adawares; Γιατί σε όσους λίγους έχει τύχει από παλαιά συστήματα να δω υπήρχε αυτο το πρόβλημα οι χρήστες δεν ασχολούνταν, δεν ήξεραν τι να κανουν για να έχουν το σύστημα καθαρό και ερχόμουν εγώ να τους καθαρίσω κόλλαγε το σύμπαν είτε σε σερφαρισμα είτε εκτός.

Ο δικός μου υπολογιστης με εξυπηρετούσε σε ότι έκανα, και σε fb και σε forums και σε βίντεο στο youtube, μνήμη είχε 4GB, τα 2 τελευταια χρόνια τον αναβα μια φορά την εβδομάδα και όλες τις άλλες εμπενα από το κινητό, το καλοκαίρι χαλασε και πήρα έναν refurbished Lenovo thinkcentre, με 1-2 φορές την βδομάδα θα αντέξει 10 χρόνια λογικά, i5 8GB είναι τώρα και πάει σφαίρα. Οικονομικό θέμα δεν έχω άλλα είμαι από τα άτομα που αν μια συσκευή δεν τα έχει φτησει εντελώς δεν την αλλάζω εύκολα εκτός αν δεν με καλύπτει καθόλου. 

μια χαρά "καθαρός" ήταν απλά μάλλον είμαι "καλομαθημένος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

μια χαρά "καθαρός" ήταν απλά μάλλον είμαι "καλομαθημένος"

Δεν θέλω να σε κρίνω, εσύ ξέρεις καλύτερα, και μπορεί να γνωρίσεις περισσότερα από ότι εγώ. Αλλά ειλικρινά σου λέω ότι με το μηχάνημα που είχα έκανες όλες τις βασικές δουλειές, όσο μάλλον με το i5 8GB RAM. Τώρα άμα πάμε πειραματικά/εργαστηριακά να μετρήσουμε το lagging μεταξύ των συστημάτων κατά το σερφαρισμα, είναι προφσνες ότι το πιο σύγχρονο θα είναι και ταχύτερο, αλλά κατά πόσο πρακτικά το παλαιότερο βγαίνει άχρηστο, στα δικά μου δεδομένα και γούστα όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν θέλω να σε κρίνω, εσύ ξέρεις καλύτερα, και μπορεί να γνωρίσεις περισσότερα από ότι εγώ. Αλλά ειλικρινά σου λέω ότι με το μηχάνημα που είχα έκανες όλες τις βασικές δουλειές, όσο μάλλον με το i5 8GB RAM. Τώρα άμα πάμε πειραματικά/εργαστηριακά να μετρήσουμε το lagging μεταξύ των συστημάτων κατά το σερφαρισμα, είναι προφσνες ότι το πιο σύγχρονο θα είναι και ταχύτερο, αλλά κατά πόσο πρακτικά το παλαιότερο βγαίνει άχρηστο, στα δικά μου δεδομένα και γούστα όχι. 

με τα pc καλομαθαίνεις.

Είναι σαν τις τηλεοράσεις , έχει κάποιος 32" FULLHD και λέει μια χαρά είμαι

κάθεται μια εβδομάδα σε 50" 4Κ και όταν του πεις μετά γύρνα πίσω στην 32" FULLhd νομίζει ότι τον έβαλες τιμωρία.

Πάντως αντικειμενικά οι σελίδες έχουν βαρύνει πολύ , εγώ όταν ανοίγω firefox/chrome/edge στο κάθε ένα έχω 20-25 αρχικές σελίδες να ξεκινούν (ανάλογα με το σενάριο εργασίας της ημέρας ανοίγω τον αντίστοιχο). Στο τέλος της ημέρας καταλήγω να έχω και τα 3 ανοικτά με καμια 100ταβς σύνολο.

Αμα με βάλεις σε παλιό Ι5 θα μου κακοφανεί πάρα πολύ.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σελίδες σημερα έχουν βαρύνει πολύ γιατι ειναι γεματες σαβουρα αυτο βλεπω εγω.Οπως και να εχει καθε ενας εχει αλλες αναγκες πχ ο πατερας μου μπαινει κυριως wikipedia εκει και με το Dillo βολευεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Σερφάρισμα σε σημερινές σελίδες δεν κάνεις πλέον ούτε με 10ετίας μηχάνημα desktop. To linux είναι λειτουργικό σύστημα , δεν είναι μαγικό χαλί για να μετατρέπει τις σημερινές web-pages γεμάτες javascript & high quality video  σε ελαφριές ώστε να τρέχουν σε χρέπια.

 

Εσείς δεν θέλετε λειτουργικό σύστημα , εσείς θέλετε το μαγικό ραβδί της μάγισσας κλο-κλο.

Ετσι βαρύ που έχει γίνει το ιντερνετ το 99% των μηχανημάτων άνω της δεκαετίας δεν μπορούν να σερφάρουν αν είσαι αχαπάκοτος. Βλέπω που πουλιούνται lga775 που τα διαφημίζουν για all arround χρήση και αναρωτιέμαι αν είναι απατεώνες ή χαζοί. 

Σε εναν φίλο που είχε QUADCORE OCed LGA775 και τον παίνευε του έδειξα πως πάει ένας pentium 6400 των 55ευρώ και έφυγε "κλαίγοντας" όταν τον έβλεπε να παίζει 4Κ/60ΗΖ video χωρίς να χάνει ούτε 1 φρειμ με την ενσωματωμένη. Μου είπε ότι δεν το περίμενε να είναι τόσο χάλια ο quadcore σε σχέση με έναν σημερινό φθηνιάρικο. Να μην μιλήσω για τους XEON δεκαετίας που είναι της μόδας , καίνε σαν kumtel σομπες , έχουν αντίστοιχα χαμηλές επιδόσεις και αγκομαχάνε να τρέξουν 1080 video με το ζόρι.

Spoiler

spacer.png

Συμφωνώ ότι κάποια στιγμή τα μηχανήματα φτάνουν στα όριά τους, αλλά ας μη φτάνουμε την υπερβολή στο άλλο άκρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε πάλι σας έφεξε

σας έχω την λύση

όσοι έχετε παλιούς υπολογιστές (σταθερούς/φορητούς) κοινώς "χρέπια/σάπακια" που δεν αξίζει να ασχοληθείς παρά μόνο για να τα πετάξεις στην ανακύκλωση

δώστε τα στο Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής https://elmp.gr/ ώστε να τα θαυμάζουν άλλοι που δεν γνωρίζουν τι είναι

κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με κάποιους φίλους του Linux

αν θες παιχνίδια καλύτερα να ασχοληθείς με τις κονσόλες (PS5 / XBOX Series X ή προγενέστερες) των 500 ευρώ παρά να στήσεις υπολογιστή που θα τον χρυσοπληρώσεις...και θα τον χρυσοπληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

άντε πάλι σας έφεξε

σας έχω την λύση

όσοι έχετε παλιούς υπολογιστές (σταθερούς/φορητούς) κοινώς "χρέπια/σάπακια" που δεν αξίζει να ασχοληθείς παρά μόνο για να τα πετάξεις στην ανακύκλωση

δώστε τα στο Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής https://elmp.gr/ ώστε να τα θαυμάζουν άλλοι που δεν γνωρίζουν τι είναι

κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με κάποιους φίλους του Linux

αν θες παιχνίδια καλύτερα να ασχοληθείς με τις κονσόλες (PS5 / XBOX Series X ή προγενέστερες) των 500 ευρώ παρά να στήσεις υπολογιστή που θα τον χρυσοπληρώσεις...και θα τον χρυσοπληρώνεις.

αυτο ακριβως.

σε εναν μεσο ανθρωπο που γυριζει σπιτι απο την δουλεια, και το απογευμα εχει καμια ωρα ελευθερη να αφιερωσει σε κανενα παιχνιδακι ενα playstation-xbox του αρκει μια χαρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2021 στις 3:32 ΜΜ, ikorolis είπε

κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με κάποιους φίλους του Linux

 

αν θες παιχνίδια καλύτερα να ασχοληθείς με τις κονσόλες (PS5 / XBOX Series X ή προγενέστερες) των 500 ευρώ παρά να στήσεις υπολογιστή που θα τον χρυσοπληρώσεις...και θα τον χρυσοπληρώνεις.

Οσοι το λενε αυτο αγνοουν μια πολυ βασικη παραμετρο. Τα παιχνιδια που θες να παιζεις.

Οπως και οι κονσολες εχουν καποιες αποκλειστικοτητες, ετσι και τα PC, ισως πολυ περισσοτερες.

Ακομα και αυτα που καταληγουν να βγαινουν και στις κονσολες, η εμπειρια με τους controllers τους ειναι διαφορετικη απ'οτι με το mouse/keyboard. Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου αυτο το στυλ με κουμπακια πανω κατω δεξια αριστερα και πλαγιως, κοινως οπου εχει χωρο πανω στο keypad να βαζουν κουμπακι. Ηδη απο εποχες playstation 1 μου κακοφαινοταν.

Δεν λεω οτι δεν συνηθιζεται αλλα αν ειναι να παιξω ενα πολυπλοκο RPG η strategy η MMO με τετοιο τροπο μαλλον προτιμω να μην ασχοληθω καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2021 στις 8:31 ΜΜ, mphxths είπε

Πεταμα. Το οτι ψαχνετε αποθηκες , παταρια και υπογεια να βρειτε μηχανηματα 20ετιας με ξεπερναει. Το ξερω οτι τα λεφτα δεν φυτρωνουν σε δεντρα , αλλα απο ενα σημειο και μετα κατανταει χρεπολαγνεια...
 

Μα δεν το κάνω γιατι δεν έχω άλλο λάπτοπ το κάνω για να πειραματιστω όπως σας είπα είμαι 11 χρόνων και θέλω να ζήσω την εμπειρία των Linux

Στις 31/1/2021 στις 8:31 ΜΜ, mphxths είπε

Πεταμα. Το οτι ψαχνετε αποθηκες , παταρια και υπογεια να βρειτε μηχανηματα 20ετιας με ξεπερναει. Το ξερω οτι τα λεφτα δεν φυτρωνουν σε δεντρα , αλλα απο ενα σημειο και μετα κατανταει χρεπολαγνεια...
 

Μα δεν το κάνω γιατι δεν έχω άλλο λάπτοπ το κάνω για να πειραματιστω όπως σας είπα είμαι 11 χρόνων και θέλω να ζήσω την εμπειρία των Linux

Μην ασχολείστε άλλο με αυτό το φόρουμ, έχω βάλει το καλύτερο linux έχω αναβαθμίσει τις δύο ραμ και είναι τόσο καλό όσο ένα σημερινό λαπτοπ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/8/2020 στις 9:10 ΜΜ, Mporeis είπε

ίναι παλιός, δεν μπορεί να τρέξει με Windows και σέρνεται.

Σκέφτηκα να του βάλω Linux αλλά δεν ξέρω ποια Linux να βάλω.

Δεν θέλω και τίποτα.Απλα να μπαινω στο internet χωρίς να κολλάει,  και να διαχειρίζομαι αρχεία  

Δεν μας είπες ότι το θες για πειραματισμό άλλα ανέφερες.

Αλλη φορά να είσαι ποιο ακριβής για να παίρνεις ποιο σωστές απαντήσεις.

Παρόλα αυτά αν είσαι πραγματικά 11 χρονών μπράβο , γιατί φαίνεσαι αρκετά έξυπνος. Προχώρα και μην κάμπτεσαι από σχόλια αγνώστων. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Δεν μας είπες ότι το θες για πειραματισμό άλλα ανέφερες.

Αλλη φορά να είσαι ποιο ακριβής για να παίρνεις ποιο σωστές απαντήσεις.

 

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

μην κάμπτεσαι από σχόλια αγνώστων. 

Ενω διαπιστωνεις οτι οσα γραφαμε , τα γραφαμε ενω δεν ειχαμε τα πληρη στοιχεια της υποθεσης , ειπες να μας την πεις ? Ενοιωσες την αναγκη να προστατεψεις τον συμφορουμιτη ? Σου βγηκε το πατρικο ενστικο ? Ενοιωσες "πατερας στην τοποθεσια ινσομνια" ? Σοβαρα τωρα ?

2 ώρες πριν, Mporeis είπε

Μα δεν το κάνω γιατι δεν έχω άλλο λάπτοπ το κάνω για να πειραματιστω όπως σας είπα είμαι 11 χρόνων και θέλω να ζήσω την εμπειρία των Linux

Μην ασχολείστε άλλο με αυτό το φόρουμ, έχω βάλει το καλύτερο linux έχω αναβαθμίσει τις δύο ραμ και είναι τόσο καλό όσο ένα σημερινό λαπτοπ

Ειμαι της αποψης οτι με πολυ παλια μηχανηματα δεν πρεπει να ασχολουμαστε , γιατι οι αναγκες της εποχης ειναι τετοιες που οτιδηποτε και αν τους βαλεις ειναι μαρτυριο. Σε ενα τετοιο λοιπον μηχανημα δεν ζεις την "εμπειρια του λινουξ" , αλλα το "μαρτυριο του λινουξ". Η πρωτη σου εντυπωση για αυτο θα ειναι αρνητικη.
Απο την αλλη , μιας και το αναβαθμισες οπως λες , αλλαζει το πραμα. Καλο θα ειναι να περιγραφεις με περισσοτερη σαφηνεια την εκαστοτε κατασταση.

Τελος (δεν αναφερομαι στην παρουσα κατασταση πλεον) , πρεπει να σταματησει το φαινομενο του "θα βαλω λινουξ σε παλιο μηχανημα και θα αναστηθει". Ναι ισχυει , αλλα το λινουξ δεν ειναι σαν τα παιχνιδια , θα βαλω το patch θα διορθωσει την κατασταση ή θα βελτιωσει το παιχνιδι. Μιλαμε για εντελως αλλο λειτουργικο συστημα. Αυτος που θα το βαλει στο χρεπι του και θα το αναστησει , εχει σκεφτει αν ξερει να το λειτουργει ? Εχει σκεφτει να διαβασει και δυο πραγματα απο μονος του ? Ή σκεφτεται , νταξ μωρε θα μπω στο ινσομνια , θα ρωτησω την παπατζα μου , ας εχει χιλιοειπωθει απειρες φορες και ας υπαρχει η λυση στο γοογλε , θα σεβαστουν οτι ειμαι καινουργιος χρηστης το οποιο θα δικαιολογησει και το γεγονος οτι δεν θα δωσω και πληρη στοιχεια για το προβλημα μου και το hardware μου γιατι στην τελικη βαριεμαι και που γραφω , μπορει να χρεωνει και με τις λεξεις το ινσομνια κανεις δεν ξερει , δεν θα με παρουν απο τα μουτρα και θα μου δωσουν την λυση σερβιρισμενη στο πιατο... ?

Μαλλον αυτο το τελευταιο ε ?
 

2 ώρες πριν, Mporeis είπε

έχω βάλει το καλύτερο linux

Πες μας ποιο ειναι αυτο , γιατι εμεις ακομα το ψαχνουμε το "καλυτερο" λινουξ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εξάπτεστε παίχτες ; 

Μηπως γιατί όταν ρωτάει ο οποιοσδήποτε πιο λιξουξ να βάλει προτρέχουμε να του πούμε το δικό μας ; 

Πως ορίζεται αν δεν ανοίγει 50 σελίδες ο firefox δεν μας κάνει το pc και το λινουξ, ο λόγος αυτού του μέτρου ποιος είναι ;

Εγώ βλέπω στο reddit core2duo με ssd και 8gb ram και πάνε σφαίρα το arch και οι πιο υπομονετικοί με όρεξη με wm υψηλής αισθητικής και οργάνωσης. Σίγουρα μέχρι όπου μπορεί να εξυπηρετήσει η ram. 

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους επεξεργαστές σε αυτό το φόρουμ, να θεωρούμε καλύτερο του ενθουσιώδη ή του επαγγελματία.

Όπως έχω ξαναπεί νομίζω ότι αυτός που σκέφτεται να βάλει πρώτη φορά λινουξ ας κάνει το κόπο να δει λίγο μόνος του τι του ταιριάζει κάνοντας μια έρευνα αν μπορεί να ξανά δώσει λίγο χρόνο στο παλιό pc του, να καταλάβει ότι πρέπει να διαθέσει χρόνο να αναστήσει το παλιό ως ένα σημείο που ο ίδιος θεωρεί, γνωρίζοντας τα όρια του hardware.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Πως ορίζεται αν δεν ανοίγει 50 σελίδες ο firefox δεν μας κάνει το pc και το λινουξ, ο λόγος αυτού του μέτρου ποιος είναι ;

 

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Εγώ βλέπω στο reddit core2duo με ssd και 8gb ram και πάνε σφαίρα το arch και οι πιο υπομονετικοί με όρεξη με wm υψηλής αισθητικής και οργάνωσης. Σίγουρα μέχρι όπου μπορεί να εξυπηρετήσει η ram. 

Για μενα οτιδηποτε χειροτερο απο core2duo 2ghz+ / 4gb ram / ssd , δεν αξιζει κανεις να ασχοληθει μαζι του γιατι δεν θα τραβαει , αντικειμενικα , και οχι γιατι το λεω εγω. Προφανως το configuration που περιγραφεις , τραβαει για πλακα.
Υπαρχουν περιπτωσεις ομως ανθρωπων που θελουν να αναστησουν μονοπυρηνους , με λιγοτερο απο 1γιγα ραμ , με μηχανικο ide δισκο. Ε ενταξει , αυτα δεν γινονται... καπου να ειμαστε και ρεαλιστες δηλ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ αν έχεις χαμηλές απαιτήσεις ένας C2D με 8GB & SSD τσουλάει ακόμη και με WIN10. (2021 έχουμε ας ανεβάσουμε το πάτωμα στα 8GB RAM)

Προσωπικά που είμαι ποιο καλομαθημένος , κάθισα σε Ι3/3ης γενιάς & 8GB & SSD και μου κακοφάνηκε. Οχι ότι δεν μπορούσες να κάνεις δουλειά αλλά αν είσαι καλομαθημένος σου φαίνεται "λίγο".

Εξαρτάται βέβαια και πόσο χρήση του κάνεις για να ξοδέψεις αντίστοιχα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...