Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aXer είπε

Μένω σε αυτή την φράση "κύρια σύμβαση". Το προσύμφωνο/προκαταβολή θεωρείται τέτοιο πράγμα;

Υ.Γ. Βρήκα τον νόμο και το άρθρο που παραθέτεις. Να πω την αλήθεια δεν νομίζω να γράφει ξεκάθαρα κάτι για την δικιά μου περίπτωση. Πιο πολύ μιλάει για την πολλαπλή ανάθεση σε περίπτωση προ-ύπαρξης αποκλειστικής και το ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει το δικαίωμα να ψάξει μόνος του. Αυτό δεν ισχύει στην περίπτωσή μου γιατί δεν με βρήκε ο ιδιοκτήτης, εγώ τον βρήκα.

Η κυρία σύμβαση είναι το συμβόλαιο αγοράς, που είπες ότι θα υπογράψετε αμέσως μετά τη λήξη της αποκλειστικής. Αν όταν θα υπογράψετε δεν έχει περάσει 3μηνο από τη λήξη της αποκλειστικής, ο μεσίτης έχει πολλές πιθανότητες να δικαιωθεί, γιατί ο ιδιοκτήτης βρήκε ο ίδιος αγοραστή, παρακάμπτοντας τον μεσίτη στον οποίο είχε δεσμευτεί γραπτώς ότι δεν θα δραστηριοποιηθεί για την πώληση (δεν έχει σημασία αν αυτός βρήκε τον αγοραστή ή ο αγοραστής βρήκε τον πωλητή) και με την πρόβλεψη ότι αν το κάνει, θα του καταβάλει αποζημίωση. Όπως είπα, υπάρχει δεδικασμένο, βρεθήκατε πολύ πριν λήξει η αποκλειστική υπογράψατε προσύμφωνο, μαζέψατε τα δικαιολογητικά και απλώς περιμένατε να λήξει η αποκλειστική για να υπογράψετε. Η απόφαση δεν θα βγει μόνο βάση αυτής της παραγράφου, αλλά του νόμου στο σύνολό του (πού χρήζει βελτίωσης) και της σύμβασης μεταξύ πωλητή-μεσίτη. Εξυπακούεται ότι ο αγοραστής δεν πληρώνει απολύτως τίποτα, αυτό αφορά μόνο πωλητή και μεσίτη. Και αυτό το "μια μέρα μετά τη λήξη της αποκλειστικής" είναι τέρμα προκλητικό, δεν θα έχει πολλή τύχη στο δικαστήριο. Είναι συταπόδεικτο ότι ο πωλητής είχε βρει αγοραστή μήνες νωρίτερα, το αποδεικνύουν οι ημερομηνίες προσυμφώνου, ΤΑΠ, πιστοποιητικών ΕΝΦΙΑ, φορολογικής ενημερότητας, τα πάντα. Κατά τη γνώμη μου, ο πωλητής δεν έχει καμία τύχη. Αλλά όλα είναι θέμα δικαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας είναι η πρώτη φορά που θα νοικιασω σπίτι και δεν γνωρίζω τίποτα από μεσιτικές αμοιβές … λοιπόν έχω βρει ένα σπίτι που το είχε ανεβάσει ένας μεσίτης πήγα το είδα μου άρεσε πολύ …. Το ερώτημα είναι το εξής : μου είπε ότι θέλει την προκαταβολή εγώ του ειπα οκ αλλά τώρα σκέφτομαι θα πληρώσω στον μεσίτη 550€ που νοικιάζεται το σπίτι και θα πληρώσω εγγύηση και ενοίκιο δηλαδή 1100€ στον ιδιοκτήτη ; Είναι έτσι η όχι ; 

σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mariamrn0 είπε

Καλησπέρα σας είναι η πρώτη φορά που θα νοικιασω σπίτι και δεν γνωρίζω τίποτα από μεσιτικές αμοιβές … λοιπόν έχω βρει ένα σπίτι που το είχε ανεβάσει ένας μεσίτης πήγα το είδα μου άρεσε πολύ …. Το ερώτημα είναι το εξής : μου είπε ότι θέλει την προκαταβολή εγώ του ειπα οκ αλλά τώρα σκέφτομαι θα πληρώσω στον μεσίτη 550€ που νοικιάζεται το σπίτι και θα πληρώσω εγγύηση και ενοίκιο δηλαδή 1100€ στον ιδιοκτήτη ; Είναι έτσι η όχι ; 

σας ευχαριστώ 

Σωστά, 550 μεσιτική αμοιβή συν 1100 στον ιδιοκτήτη αν πρόκειται για εγγύηση ενός ενοικίου+ τρέχων μήνας. Ορισμένοι ιδιοκτήτες ζητάνε 2 ενοίκια εγγύηση οπότε σε αυτή την περίπτωση πας στα 1650 στον ιδιοκτήτη μόνο.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Mariamrn0 said:

Καλησπέρα σας είναι η πρώτη φορά που θα νοικιασω σπίτι και δεν γνωρίζω τίποτα από μεσιτικές αμοιβές … λοιπόν έχω βρει ένα σπίτι που το είχε ανεβάσει ένας μεσίτης πήγα το είδα μου άρεσε πολύ …. Το ερώτημα είναι το εξής : μου είπε ότι θέλει την προκαταβολή εγώ του ειπα οκ αλλά τώρα σκέφτομαι θα πληρώσω στον μεσίτη 550€ που νοικιάζεται το σπίτι και θα πληρώσω εγγύηση και ενοίκιο δηλαδή 1100€ στον ιδιοκτήτη ; Είναι έτσι η όχι ; 

σας ευχαριστώ 

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην δώσεις προκαταβολή, χρήματα στον ιδιοκτήτη (τρέχον ενοίκιο + εγγύηση) να δώσεις την ίδια στιγμή που θα υπογράψετε το συμβόλαιο και θα σου παραδώσει τα κλειδιά, χρήματα στον μεσίτη αφού έχουν γίνει όλα τα παραπάνω.

Και ναι, αν έχετε συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη 550€ εγγύηση 1100€ θα του δώσεις στον ιδιοκτήτη, στον μεσίτη θα δώσεις ότι ακριβώς έχετε συμφωνήσει γραπτώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Mariamrn0 said:

Καλησπέρα σας είναι η πρώτη φορά που θα νοικιασω σπίτι και δεν γνωρίζω τίποτα από μεσιτικές αμοιβές … λοιπόν έχω βρει ένα σπίτι που το είχε ανεβάσει ένας μεσίτης πήγα το είδα μου άρεσε πολύ …. Το ερώτημα είναι το εξής : μου είπε ότι θέλει την προκαταβολή εγώ του ειπα οκ αλλά τώρα σκέφτομαι θα πληρώσω στον μεσίτη 550€ που νοικιάζεται το σπίτι και θα πληρώσω εγγύηση και ενοίκιο δηλαδή 1100€ στον ιδιοκτήτη ; Είναι έτσι η όχι ; 

σας ευχαριστώ 

Όπως λέει και ο @Joshua21 καλύτερα ότι χρήματα είναι να δώσεις να τα δώσεις στον ιδιοκτήτη κατευθείαν.

Στον μεσίτη βέβαια όπως λέει θα πρέπει να δώσεις ό,τι έχετε συμφωνήσει γραπτώς. Έχεις υπογράψει κάτι για να του δώσεις αμοιβή; Γιατί αυτός υποψιάζομαι απλά σου έδειξε το σπίτι. Πήγες να του πεις θέλω αυτά τα χαρακτηριστικά και σε αυτήν την περιοχή και έψαξε να σου βρει; Γιατί είναι γνωστοί οι μεσίτες για τα κόλπα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Mariamrn0 said:

Καλησπέρα σας είναι η πρώτη φορά που θα νοικιασω σπίτι και δεν γνωρίζω τίποτα από μεσιτικές αμοιβές … λοιπόν έχω βρει ένα σπίτι που το είχε ανεβάσει ένας μεσίτης πήγα το είδα μου άρεσε πολύ …. Το ερώτημα είναι το εξής : μου είπε ότι θέλει την προκαταβολή εγώ του ειπα οκ αλλά τώρα σκέφτομαι θα πληρώσω στον μεσίτη 550€ που νοικιάζεται το σπίτι και θα πληρώσω εγγύηση και ενοίκιο δηλαδή 1100€ στον ιδιοκτήτη ; Είναι έτσι η όχι ; 

σας ευχαριστώ 

δεν πληρώνεις τίποτε μέχρι να κάνετε το συμβόλαιο....για ευνόητους λόγους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Όπως λέει και ο @Joshua21 καλύτερα ότι χρήματα είναι να δώσεις να τα δώσεις στον ιδιοκτήτη κατευθείαν.

Στον μεσίτη βέβαια όπως λέει θα πρέπει να δώσεις ό,τι έχετε συμφωνήσει γραπτώς. Έχεις υπογράψει κάτι για να του δώσεις αμοιβή; Γιατί αυτός υποψιάζομαι απλά σου έδειξε το σπίτι. Πήγες να του πεις θέλω αυτά τα χαρακτηριστικά και σε αυτήν την περιοχή και έψαξε να σου βρει; Γιατί είναι γνωστοί οι μεσίτες για τα κόλπα τους.

Καταλαβαίνεις ότι είτε σου βρει κάτι με τα χαρακτηριστικά που ζήτησες εσύ ή εσύ επιλέξεις κάτι από το χαρτοφυλάκιο του που σου ταιριάζει από τη στιγμή που στο έδειξε και κλεινεις το σπίτι πρέπει να πληρωθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, VonLoutsos said:

Όπως λέει και ο @Joshua21 καλύτερα ότι χρήματα είναι να δώσεις να τα δώσεις στον ιδιοκτήτη κατευθείαν.

Στον μεσίτη βέβαια όπως λέει θα πρέπει να δώσεις ό,τι έχετε συμφωνήσει γραπτώς. Έχεις υπογράψει κάτι για να του δώσεις αμοιβή; Γιατί αυτός υποψιάζομαι απλά σου έδειξε το σπίτι. Πήγες να του πεις θέλω αυτά τα χαρακτηριστικά και σε αυτήν την περιοχή και έψαξε να σου βρει; Γιατί είναι γνωστοί οι μεσίτες για τα κόλπα τους.

Σιγά μην έψαξε να βρει κάποιο σπίτι όπως το ήθελε ο πελάτης, κανένας μεσίτης δεν δουλεύει έτσι (εκτός από εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις), η πλειοψηφία πληρώνεται απλά και μόνο επειδή έδειξε κάποιο από τα σπίτια για τα οποία έχει ήδη εντολή ανάθεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Morosana said:

Καταλαβαίνεις ότι είτε σου βρει κάτι με τα χαρακτηριστικά που ζήτησες εσύ ή εσύ επιλέξεις κάτι από το χαρτοφυλάκιο του που σου ταιριάζει από τη στιγμή που στο έδειξε και κλεινεις το σπίτι πρέπει να πληρωθεί 

Καταλαβαίνω πως αν ψάξει και σου βρει κάποιο με τα χαρακτηριστικά που ζητήσω πρέπει να πληρωθεί. Δεν καταλαβαίνω αν πάω εγώ και του πω να μου δείξει ένα από αυτά που έχει διαθέσιμα γιατί να πληρωθεί από εμένα. Ο ιδιοκτήτης πήγε σε αυτόν και του έδωσε το ακίνητο του να του το ενοικιάσει. Ο ιδιοκτήτης πρέπει να τον πληρώσει. Όποιος ζητάει τις υπηρεσίες του μεσίτη αυτός πρέπει να τον πληρώσει. Και όχι όταν σου δείχνει ένα ακίνητο που ως ενοικιαστής το έχεις ψάξει και το έχεις βρει, δεν πρέπει να πληρωθείς από τον ενοικιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Καταλαβαίνω πως αν ψάξει και σου βρει κάποιο με τα χαρακτηριστικά που ζητήσω πρέπει να πληρωθεί. Δεν καταλαβαίνω αν πάω εγώ και του πω να μου δείξει ένα από αυτά που έχει διαθέσιμα γιατί να πληρωθεί από εμένα. Ο ιδιοκτήτης πήγε σε αυτόν και του έδωσε το ακίνητο του να του το ενοικιάσει. Ο ιδιοκτήτης πρέπει να τον πληρώσει. Όποιος ζητάει τις υπηρεσίες του μεσίτη αυτός πρέπει να τον πληρώσει. Και όχι όταν σου δείχνει ένα ακίνητο που ως ενοικιαστής το έχεις ψάξει και το έχεις βρει, δεν πρέπει να πληρωθείς από τον ενοικιαστή.

Guess what, όταν απευθύνεσαι σε ένα μεσιτικό γραφείο να σου δείξουν ένα σπίτι ζητας τις υπηρεσίες τους. Εκτός αν μιλάμε για κάποιον που εμφανίζεται σαν ιδιώτης και μετά αρχίζει το παραμύθι ότι είναι μεσιτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Morosana said:

Guess what, όταν απευθύνεσαι σε ένα μεσιτικό γραφείο να σου δείξουν ένα σπίτι ζητας τις υπηρεσίες τους. Εκτός αν μιλάμε για κάποιον που εμφανίζεται σαν ιδιώτης και μετά αρχίζει το παραμύθι ότι είναι μεσιτης.

To να δείξει στο σπίτι είναι υπηρεσία που παρέχει στον ιδιοκτήτη του σπιτιου, ο οποίος για τους δικούς του λόγους δεν θέλει να μπει στην διαδικασία όλη. Εκεί την παρέχει την υπηρεσία και από εκεί πρέπει να πληρωθεί.
Βασικά πληρώνεται από αυτόν που του έχει δώσει εντολή ανάθεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, VonLoutsos said:

Καταλαβαίνω πως αν ψάξει και σου βρει κάποιο με τα χαρακτηριστικά που ζητήσω πρέπει να πληρωθεί. Δεν καταλαβαίνω αν πάω εγώ και του πω να μου δείξει ένα από αυτά που έχει διαθέσιμα γιατί να πληρωθεί από εμένα. Ο ιδιοκτήτης πήγε σε αυτόν και του έδωσε το ακίνητο του να του το ενοικιάσει. Ο ιδιοκτήτης πρέπει να τον πληρώσει. Όποιος ζητάει τις υπηρεσίες του μεσίτη αυτός πρέπει να τον πληρώσει. Και όχι όταν σου δείχνει ένα ακίνητο που ως ενοικιαστής το έχεις ψάξει και το έχεις βρει, δεν πρέπει να πληρωθείς από τον ενοικιαστή.

Βασικά σημασία έχει τι ακριβώς προβλέπεται, το τι πιστεύει προσωπικά ο καθένας από μας (που παρεπιπτόντως οι απόψεις σου συμφωνούν κατά πολύ με τις δικές μου) είναι παντελώς αδιάφορο.

Ο μεσίτης προβλέπεται να πληρωθεί μόνο στην περίπτωση που έχει στα χέρια του μια μεσιτική εντολή ανάθεσης που έχετε υπογράψει και οι δύο η οποία προβλέπει ότι κάνει να του δίνεις λεφτά επειδή μεσολάβησε ή απλά επειδή σου υπέδειξε κάποια ευκαιρία.

Επίσης μια χαρά προβλέπεται να πληρωθεί και από τον ιδιοκτήτη και από τον ενοικιαστή/αγοραστή, δεν του το απαγορεύει κάποιος νόμος. Αν ο υποψήφιος ενοικιαστής έχει βρει μόνος του και το ακίνητο και τον ιδιοκτήτη, τότε δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να απευθυνθεί σε μεσίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα. Γράφω και γω τον προβληματισμό μου, κυρίως για συμβουλές. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα σπίτι το οποίο ο ιδιοκτήτης θα βγάλει φορολογική ενημερότητα (ισως και οχι) τον Μάιο. Επειδή παίζουν και άλλα μεσιτικά και επειδή η δικιά μου μεσίτρια φαίνεται να θέλει να "κλείσει" πρότεινε μια προκαταβολή (συμφωνητικό/προσύμφωνο ή όπως λέγεται) στο μεσιτικό το οποίο θα βρίσκεται "ενδιάμεσα" σε εμένα και ιδιοκτήτη. Θα δεσμεύσει και τις δύο πλευρές, κανονικά με δικηγόρο. Βλέπετε κάποια παγίδα που μπορεί να χάσω τα λεφτά; Δεν μιλάμε για κανα τρελό ποσό 1 έως 3κ.

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...