Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα με πήραν τηλ την Πέμπτη και μου το έδιναν στα 44. 

Βλακείες του πωλητη. Όσοι ξέρουν από αυτά δεν αφήνεις τον άλλον να φύγει για τέτοιες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Σύμφωνοι, καταχρηστική δεν νομίζω από την στιγμή που υπάρχει η ελευθερία των συμβάσεων και το ένα μέρος δεν έχει υπέρμετρη ισχύ, (όπως στις περιπτώσεις με τις τράπεζες που οι όροι δεν είναι διαπραγματεύσιμοι), απλώς δεν βλέπω πως θα προβλέπεται σε μη αποκλειστική, Δηλαδή αν υπάρχει ανάθεση (μη αποκλειστική) σε 2 μεσίτες και την ίδια μέρα ο ένας του φέρει προσφορά 30.000 ευρώ και ο άλλος 40.000 θα πρέπει να αποζημιωθεί και ο πρώτος. 

Θα σε ρωτούσα ποια είναι η ζητούμενη τιμή, αλλά μάλλον μιλάς για περιπτώσεις που έχει υπογράψει 2 διαφορετικές αναθέσεις με 2 διαφορετικές τιμές (συμβαίνει). Πχ, 30χιλ στον έναν μεσίτη και 40χιλ στον άλλον. Και του φέρνει 30.000 ο πρώτος και 32.000 ο δεύτερος. Θα δώσει αποζημίωση στον 1ο επειδή του έφερε το ποσό που ζητούσε, αλλά το απέρριψε; Θεωρητική η συζήτηση. Έχει δικαίωμα να διεκδικήσει αποζημίωση ο 1ος; Έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει, το αν θα δικαιωθεί είναι ένα άλλο θέμα.

Edit: στις περιπτώσεις που έχει κλείσει το deal με τη διαμεσολάβηση μεσίτη, που έχει δοθεί προκαταβολή, που έχουν συγκεντρωθεί τα δικαιολογητικά και μία μέρα πριν το συμβόλαιο ο πωλητής κάνει πίσω, δικαιούται ο μεσίτης (ίσως όχι μόνο αυτός) αποζημίωση (όχι μεσιτική αμοιβή) ή όχι; 

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Θα σε ρωτούσα ποια είναι η ζητούμενη τιμή, αλλά μάλλον μιλάς για περιπτώσεις που έχει υπογράψει 2 διαφορετικές αναθέσεις με 2 διαφορετικές τιμές (συμβαίνει). Πχ, 30χιλ στον έναν μεσίτη και 40χιλ στον άλλον. Και του φέρνει 30.000 ο πρώτος και 32.000 ο δεύτερος. Θα δώσει αποζημίωση στον 1ο επειδή του έφερε το ποσό που ζητούσε, αλλά το απέρριψε; Θεωρητική η συζήτηση. Έχει δικαίωμα να διεκδικήσει αποζημίωση ο 1ος; Έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει, το αν θα δικαιωθεί είναι ένα άλλο θέμα.

Θεωρητική όντως, αλλά για χάρη της συζήτησης.

Και ίδια να είναι η ζητούμενη τιμή, έστω 30.000 ευρώ, και βρίσκουν και οι 2 μεσίτες παραπάνω, 35.000 ευρώ ο ένας 40.000 ευρώ ο άλλος. Προφανώς θα πουλήσει στην υψηλότερη. Αν δεν υπάρχει σχετική ρήτρα δεν πρόκειται να δικαιωθεί σε κανένα δικαστήριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η τιμή παίζει ρόλο ή μπαίνουν και αλλά ποιοτικά χαρακτηριστικά στην αναζήτησή αγοραστή;  Μπορεί ο πωλητης να επέρριψε την πρόταση για άλλους λόγους. Μπορεί να μην γούσταρε τα μούτρα του ιδιοκτήτη, τις προθέσεις του για να το εκμεταλλευτεί για βραχυχρόνια μίσθωση γιατί και ο ίδιος μένει στην ίδια πολυκατοικία και δεν θέλει φασαρία και χίλιους δυο λόγους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι αν κάποιος θέλει να συνεργαστεί με 2 και πάνω μεσίτες ότι πρέπει να τους ενημερώσει για την ύπαρξη του άλλου.

Κάποιος μεσίτης μπορεί να μην το επιθυμεί.

Ή να υπάρξει όρος στο συμβόλαιο ότι θα πληρωθεί μόνο αυτός που θα φέρει την υψηλότερη προσφορά ή θα πληρωθούν όλοι ανεξαρτήτως της κατάληξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Θεωρώ ότι αν κάποιος θέλει να συνεργαστεί με 2 και πάνω μεσίτες ότι πρέπει να τους ενημερώσει για την ύπαρξη του άλλου.

Κάποιος μεσίτης μπορεί να μην το επιθυμεί.

Ή να υπάρξει όρος στο συμβόλαιο ότι θα πληρωθεί μόνο αυτός που θα φέρει την υψηλότερη προσφορά ή θα πληρωθούν όλοι ανεξαρτήτως της κατάληξης. 

Όταν υπογράφεις απλή ανάθεση με ιδιοκτήτη το γνωρίζεις.

Για το ποιος πληρώνεται:

5. Ο μεσίτης ακινήτων έχει το δικαίωμα να αξιώσει τη συμφωνηθείσα αμοιβή κατά την κατάρτιση της κύριας σύμβασης, εφόσον έχει ο ίδιος μεσολαβήσει στη σύναψή της ή έχει υποδείξει την ευκαιρία σύναψής της ανεξάρτητα από το είδος της κύριας σύμβασης που καταρτίστηκε τελικά για το ακίνητο. Αν περισσότεροι μεσίτες σε συνεργασία μεταξύ τους υπέδειξαν ή μεσολάβησαν, τότε αμοιβή οφείλεται μόνο μία φορά, καταβαλλόμενη από τον εντολέα σε έναν από αυτούς, κατά του οποίου και μόνο έχουν δικαίωμα να στραφούν οι υπόλοιποι και, σε περίπτωση έλλειψης συμφωνίας μεταξύ τους, κατανέμεται μεταξύ των μεσιτών κατά το ποσοστό συμβολής του καθενός στην κατάρτιση της σύμβασης. Αν περισσότεροι μεσίτες, προς τους οποίους ο εντολέας παρέσχε διαδοχικά διαφορετικές εντολές υπέδειξαν διαδοχικά την ίδια ευκαιρία, δικαιούται να αξιώσει αμοιβή μόνο αυτός ο οποίος υπέδειξε πρώτος την ευκαιρία.

Επεξ/σία από kirileman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kirileman είπε

Με τον αγοραστή δεν έχεις υπογράψει σύμβαση εύρεσης ακινήτου. Με τον πωλητή, αντίθετα, έχεις υπογράψει ανάθεση πώλησης με διάφορους όρους. Θα μπορούσε, θεωρητικά, να προβλεφθεί και μια σχετική αποζημίωση αν του πας full price offer και την απορρίψει. Αυτή, επαναλαμβάνω, είναι μια συζήτηση που δεν γίνεται μόνο εδώ. Επειδή είναι όμως σπάνια ως περίπτωση, δεν ξέρω αν αξίζει να ασχολούμαστε, δεν ασχολούνται οι ίδιοι οι μεσίτες, ούτε βάζουν σχετικούς όρους στις συμβάσεις τους. Αν θεωρεί ο πωλητής ότι έχεις δουλέψει και θέλει να σε αποζημιώσει, καλώς. Ίσως κερδίσεις περισσότερα αν αποφασίσεις να το αφήσεις (συστάσεις, μελλοντική συνεργασία κλπ) από το να διεκδικήσεις αποζημίωση.

Ήμουν συγκεκριμένος, δεν έγραψα για τους υποψήφιους αγοραστές που σου έρχονται για συγκεκριμένο ακίνητο που ήδη έχεις (άρα υπογράφετε εντολή υπόδειξης), αλλά για αυτούς που έρχονται και σου ζητάνε να τους βρεις ακίνητο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (άρα υπογράφετε σύμβαση εύρεσης με διάφορους όρους), καθώς επίσης την περίπτωση πληρωμής ολόκληρης της μεσιτικής αμοιβής αν ο υποψήφιος αγοραστής απορρίψει ακίνητο που πληρεί τις προϋποθέσεις που είχε ορίσει.

Και για να σε προλάβω ξέρω πως σπανίως έως ποτέ δεν υπογράφεται τέτοια σύμβαση, αλλά μια χαρά μπορεί να γίνει προκειμένου να μπει τέτοια ρήτρα. ΑΝ βέβαια βρεθεί κάποιος να υπογράψει τέτοιον όρο, και ΑΝ ο όρος αυτός δεν θεωρηθεί καταχραστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ήμουν συγκεκριμένος, δεν έγραψα για τους υποψήφιους αγοραστές που σου έρχονται για συγκεκριμένο ακίνητο που ήδη έχεις (άρα υπογράφετε εντολή υπόδειξης), αλλά για αυτούς που έρχονται και σου ζητάνε να τους βρεις ακίνητο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (άρα υπογράφετε σύμβαση εύρεσης με διάφορους όρους), καθώς επίσης την περίπτωση πληρωμής ολόκληρης της μεσιτικής αμοιβής αν ο υποψήφιος αγοραστής απορρίψει ακίνητο που πληρεί τις προϋποθέσεις που είχε ορίσει.

Και για να σε προλάβω ξέρω πως σπανίως έως ποτέ δεν υπογράφεται τέτοια σύμβαση, αλλά μια χαρά μπορεί να γίνει προκειμένου να μπει τέτοια ρήτρα. ΑΝ βέβαια βρεθεί κάποιος να υπογράψει τέτοιον όρο, και ΑΝ ο όρος αυτός δεν θεωρηθεί καταχραστικός.

Επειδή, όπως λες, σχεδόν ποτέ δεν υπογράφεται τέτοια σύμβαση, δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτή η συζήτηση. Γνωρίζω μόνο μια μεσιτική εταιρεία που ασχολείται αποκλειστικά με αγοραστές, δηλαδή δεν διαχειρίζονται ακίνητα (ή μπορεί να υπογράφουν ονομαστικές εντολές ανάθεσης αν βρουν μόνοι τους τον ιδιοκτήτη, δεν ρώτησα), αλλά δεν έχω δει συμβάσεις τους για να διαπιστώσω αν δεσμεύουν με κάποιον τρόπο τον αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εντοπίσει ενα διαμερισμα για αγορά που με ενδιαφέρει στα νοτια προάστια

Για το ίδιο ακίνητο βλέπω 28 διαφορετικές αγγελίες απο διαφορετικά μεσιτικά .

Να τους καλεσω και τους 28 να δουμε ποιος κάνει καλύτερη τιμή ??

Μπορεί να με κατευθύνει κάποιος πως να κινηθώ ? 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εβαλα ενα σπιτι και οικοπεδο στη χε και με πηραν 100 τουλαχιστο μεσιτες υπεγραψα με μερικους αλλα οχι αποκλειστικα με καποιον τελικα σε εκεινον που το πηρε δωσαμε λιγοτερα του 2% μετα απο συμφωνια

Το θεμα ειναι οτι το σπιτι ηταν του 1975 130+ τετραγωνικα στην Α.Γλυφαδα κι εγω δεν περιμενα να νοικιαστει ουτε 400€ γι αυτο και πουληθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tounion είπε

Έχω εντοπίσει ενα διαμερισμα για αγορά που με ενδιαφέρει στα νοτια προάστια

Για το ίδιο ακίνητο βλέπω 28 διαφορετικές αγγελίες απο διαφορετικά μεσιτικά .

Να τους καλεσω και τους 28 να δουμε ποιος κάνει καλύτερη τιμή ??

Μπορεί να με κατευθύνει κάποιος πως να κινηθώ ? 

 

 

 

Το μέγιστο που έχω δει είναι 72. Το πραγματικό σου πρόβλημα είναι πώς θα μάθεις αν θα σου δείξει το ακίνητο μεσίτης που έχει ξαναδεί το διαμέρισμα (μην απορείς, έχει να κάνει με τον τρόπο που δουλεύουν κάποια γραφεία) και το ακόμα πιο δύσκολο, πώς θα μάθεις ποιος από όλους αυτούς έχει την καλύτερη σχέση με τον ιδιοκτήτη, έτσι ώστε η προσφορά σου να έχει κάποια τύχη. Ρώτα τον μεσίτη με τον οποίο θα μιλήσεις στο τηλέφωνο (αν και όταν σε καλέσει πίσω) αν θα σου δείξει εκείνος το διαμέρισμα και αν ναι, αν έχει δει ο ίδιος το ακίνητο από κοντά. Αν όχι ή αν καταλάβεις ότι δεν το ξέρει καλά (κάνε πολλές ερωτήσεις), πήγαινε στον επόμενο.

Υπόψιν ότι αμοιβή δικαιούται μόνο αυτός που θα στο δείξει πρώτος, γιατί συμβαίνουν διάφορα περίεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ρωτήσω ένα σενάριο για όποιον γνωρίζει:

Αν ένα ακίνητο έχει δωθεί με αποκλειστική ανάθεση σε μεσίτη με πχ λήξη της ανάθεσης 01/05, αν εγώ έχω δει το ακίνητο εκτός μεσίτη (το βρήκα μόνος μου, μίλησα με ιδιοκτήτες και δεν είχα επαφή με τον μεσίτη) και έχω συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη και μάλιστα έχουμε κάνει και προσύμφωνο και έχω δώσει προκαταβολή, υπάρχει κάποιο θέμα αν τα συμβόλαια υπογραφούν την επομένη της λήξης της αποκλειστικής ανάθεσης στις 02/05;

Η αποκλειστική ανάθεση με άλλα λόγια δεσμεύει τον πωλητή να πληρώσει τον μεσίτη για ακίνητο που δεν το έχει υποδείξει ο τελευταίος, μόνο για το αν μέσα σε αυτό το διάστημα της ανάθεσης γίνουν τα συμβολαιογραφικά ή δεσμεύεται ακόμη και για την σύναψη συμφωνίας μέσω αρραβώνα/προκαταβολής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aXer είπε

Να ρωτήσω ένα σενάριο για όποιον γνωρίζει:

Αν ένα ακίνητο έχει δωθεί με αποκλειστική ανάθεση σε μεσίτη με πχ λήξη της ανάθεσης 01/05, αν εγώ έχω δει το ακίνητο εκτός μεσίτη (το βρήκα μόνος μου, μίλησα με ιδιοκτήτες και δεν είχα επαφή με τον μεσίτη) και έχω συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη και μάλιστα έχουμε κάνει και προσύμφωνο και έχω δώσει προκαταβολή, υπάρχει κάποιο θέμα αν τα συμβόλαια υπογραφούν την επομένη της λήξης της αποκλειστικής ανάθεσης στις 02/05;

Η αποκλειστική ανάθεση με άλλα λόγια δεσμεύει τον πωλητή να πληρώσει τον μεσίτη για ακίνητο που δεν το έχει υποδείξει ο τελευταίος, μόνο για το αν μέσα σε αυτό το διάστημα της ανάθεσης γίνουν τα συμβολαιογραφικά ή δεσμεύεται ακόμη και για την σύναψη συμφωνίας μέσω αρραβώνα/προκαταβολής;

 

4072/12....

«Αν η κύρια σύμβαση καταρτίστηκε μέσα στο τρίμηνο από τη λήξη του χρόνου της αποκλειστικής μεσιτείας και στο μεταξύ ο εντολέας έχει δώσει εντολή σε άλλο μεσίτη, τότε αμοιβή στον (πρώτο) αποκλειστικό μεσίτη οφείλεται μόνο αν αποδειχθεί ότι η κατάρτιση της σύμβασης οφείλεται σε δικές του ενέργειες.»

Βάσει αυτού έχουν δικαιωθεί μεσίτες δικαστικά για περίπτωση όπως η δική σου. Δηλαδή, αποδεικνύεται και από το προσύμφωνο που υπεγράφη εντός της χρονικής ισχύος της αποκλειστικής (εκτός των υπολοίπων δικαιολογητικών που εκδόθηκαν την ίδια περίοδο), ότι ο ιδιοκτήτης δραστηριοποιήθηκε μόνος του, ενώ έχει δεσμευτεί για το αντίθετο. Αν το μάθει ο μεσίτης ότι υπογράψατε την επόμενη της λήξης της αποκλειστικής, μπορεί να κινηθεί δικαστικά και μάλλον θα δικαιωθεί, ειδικά αν αποδείξει ότι έκανε ενέργειες από τις οποίες εσύ θα μπορούσες να εντοπίσεις το ακίνητο. Αν η αγορά γίνει πριν λήξει η αποκλειστική, τότε δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα, τεκμαίρεται από τον Νόμο ότι διαμεσολάβησε. Το πώς βρήκες τον ιδιοκτήτη (από το πανό του μεσίτη στο ακίνητο, από τις εξωτερικές φωτογραφίες της αγγελίας του μεσίτη κλπ) το ξέρεις μόνο εσύ... ή όποιον αφορά αυτή η ιστορία. Για σιγουριά, εγώ θα περίμενα να περάσει και το επόμενο τρίμηνο.

Καλή τύχη.

ΥΓ. Μοναδική περίπτωση να δικαιωθεί ο ιδιοκτήτης είναι να αποδείξει ότι ο μεσίτης, ενώ από τον νόμο έχει υποχρέωση να δραστηριοποιηθεί (στην αποκλειστική υποχρεούται, στις απλές εντολές όχι), δεν έκανε ουσιαστικά τίποτα, με αποτέλεσμα ο ιδιοκτήτης να αναγκαστεί να αναζητήσει μόνος του αγοραστή.

Επεξ/σία από kirileman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kirileman είπε

4072/12....

«Αν η κύρια σύμβαση καταρτίστηκε μέσα στο τρίμηνο από τη λήξη του χρόνου της αποκλειστικής μεσιτείας και στο μεταξύ ο εντολέας έχει δώσει εντολή σε άλλο μεσίτη, τότε αμοιβή στον (πρώτο) αποκλειστικό μεσίτη οφείλεται μόνο αν αποδειχθεί ότι η κατάρτιση της σύμβασης οφείλεται σε δικές του ενέργειες.»

 

Μένω σε αυτή την φράση "κύρια σύμβαση". Το προσύμφωνο/προκαταβολή θεωρείται τέτοιο πράγμα;

Υ.Γ. Βρήκα τον νόμο και το άρθρο που παραθέτεις. Να πω την αλήθεια δεν νομίζω να γράφει ξεκάθαρα κάτι για την δικιά μου περίπτωση. Πιο πολύ μιλάει για την πολλαπλή ανάθεση σε περίπτωση προ-ύπαρξης αποκλειστικής και το ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει το δικαίωμα να ψάξει μόνος του. Αυτό δεν ισχύει στην περίπτωσή μου γιατί δεν με βρήκε ο ιδιοκτήτης, εγώ τον βρήκα.

Επεξ/σία από aXer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι γιατι δεν ξερω απο αυτα. Θελω να βαλω το σπιτι στο χωριο για πωληση. Ειναι καλυτερα να το παω μεσω μεσιτη? Ειναι φιξ η αμοιβη του? Υποψη δεν ξερω ουτε τι αξια μπορει να πιασει το συγκεκριμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...