Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
8 ώρες πριν, kirileman είπε

Μόνο στο insomnia μπορεί να διαβάσει κανείς ότι το να κάνεις τουρ σε αγοραστή δείχνοντάς του ακίνητα ΔΕΝ θεωρείται υπηρεσία. Μόνο εδώ μπορείς να διαβάσεις ότι η διαπραγμάτευση ΔΕΝ είναι καμιά σκληρή δουλειά. Και φυσικά, μόνο εδώ πρέπει κανείς να απευθύνεται πριν αποφασίσει πόσο θα κοστολογεί τη δουλειά του. Το insomnia ξέρει.

Προσφρει υπηρεσίες αλλα οχι στον αγοραστη αλλα τον ιδιοκτητη. Οπως η πωλητρια προσφερει υπηρεσιες (το χρονο της) στον ιδιοκτητη του καταστηματος. Θα μπορουσε να μην εχει υπαλληλο και να δειχνει ο ιδιος τα πραγματα στον πελατη

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δεν είναι άσπρο μαύρο

Ακριβώς επειδή δεν είναι άσπρο-μαύρο, ο εκάστοτε αγοραστής κρίνει αν χρειάζεται τις υπηρεσίες ενός δικού του μηχανικού ή όχι. Μηχανικός στις αγοραπωλησίες υπάρχει, πάντως. Ο μηχανικός του αγοραστή ούτε υποχρεωτικός εκ του νόμου είναι, ούτε ο κανόνας στις αγοραπωλησίες. Στη λογική της έλλειψης εμπιστοσύνης και των φαινομένων εξαπάτησης, θα έπρεπε να υπάρχει και ένας δικηγόρος ή 2ος συμβολαιογράφος από την πλευρά του πωλητή. Ε, ούτε αυτοί είναι υποχρεωτικοί, αλλά αφού καταθέτουμε προσωπικές εμπειρίες, εγώ πώληση δικών μου ακινήτων δεν έχω κάνει, όχι χωρίς δικηγόρο δικό μου, αλλά ούτε καν στον συμβολαιογράφο του αγοραστή. Όλα τα συμβόλαια σε δικό μου συμβολαιογράφο, ο αγοραστής έχει τον δικηγόρο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kirileman said:

Ακριβώς επειδή δεν είναι άσπρο-μαύρο, ο εκάστοτε αγοραστής κρίνει αν χρειάζεται τις υπηρεσίες ενός δικού του μηχανικού ή όχι. Μηχανικός στις αγοραπωλησίες υπάρχει, πάντως. Ο μηχανικός του αγοραστή ούτε υποχρεωτικός εκ του νόμου είναι, ούτε ο κανόνας στις αγοραπωλησίες. Στη λογική της έλλειψης εμπιστοσύνης και των φαινομένων εξαπάτησης, θα έπρεπε να υπάρχει και ένας δικηγόρος ή 2ος συμβολαιογράφος από την πλευρά του πωλητή. Ε, ούτε αυτοί είναι υποχρεωτικοί, αλλά αφού καταθέτουμε προσωπικές εμπειρίες, εγώ πώληση δικών μου ακινήτων δεν έχω κάνει, όχι χωρίς δικηγόρο δικό μου, αλλά ούτε καν στον συμβολαιογράφο του αγοραστή. Όλα τα συμβόλαια σε δικό μου συμβολαιογράφο, ο αγοραστής έχει τον δικηγόρο του.

Μπορεί να εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου ως μηχανικό ή να μην σε ενδιαφέρει το κομμάτι που αφορά την κατασκευή.
 

Κι εγώ για την εμπειρία μου μίλησα και ήμουν ξεκάθαρος: θεωρώ τον μηχανικό καίριας σημασίας για τον αγοραστή πρωτίστως, ακριβώς διότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στους συνεργάτες του πωλητή, ενώ υφίστανται και απολύτως αντικρουόμενα συμφέροντα σε μια τέτοια συναλλαγή.
 

Ούτως ή αλλως ο αγοραστής έχει και δικό του δικηγόρο αλλά και συμβολαιογράφο, τους οποίους πληρώνει. Δεν χρειάζεται δεύτερους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrFreeman είπε

Ούτως ή αλλως ο αγοραστής έχει και δικό του δικηγόρο αλλά και συμβολαιογράφο, τους οποίους πληρώνει. Δεν χρειάζεται δεύτερους.

Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Ο αγοραστής έχει, ο πωλητής δεν έχει, ενώ θα έπρεπε να έχει και αυτός τον δικηγόρο του. Σωστά;

4 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

ακριβώς διότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στους συνεργάτες του αγοραστή,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dbrillis είπε

Μια στιγμή να παω με εναν μεσίτη στο Νέο Βουτζα να μου πουλησει σπιτι που θα πεσει στο ρεμα. Τι να τον κανεις τον μηχανικο;

και ο μηχανικος εκει δεν κανει τιποτα θες γεωλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, kirileman said:

Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Ο αγοραστής έχει, ο πωλητής δεν έχει, ενώ θα έπρεπε να έχει και αυτός τον δικηγόρο του. Σωστά;

 

Σωστά, συμβαίνει και δεν καταλαβαίνω γιατί να μην έχει. Διασφάλιση είναι γι' αυτόν. 

Σημειωτέον πως δεν είμαι υπέρ του να καθίστανται όλα αυτά υποχρεωτική γραφειοκρατία από το κράτος. Την γραφειοκρατία στη μορφή (ειδικά στις μεταβιβάσεις ακινήτων) που έχει αυτή πάρει στο ελληνικό κράτος, την απεχθάνομαι και θεωρώ ότι χρήζει δραματικών βελτιώσεων (για τις οποίες υπάρχουν προτάσεις - και αυτό είναι ένα άλλο τεράστιο project, που συγκυριακά εμπίπτει στα δικά μου επιστημονικά χωράφια, ωστόσο είμαστε offtopic).

Το επισημαίνω ως συμβουλή μου. Φτιάχνονται συμβόλαια εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ - πρέπει να διασφαλίζεσαι στο μέτρο του εφικτού (ακόμη κι αν το ρίσκο είναι δυνητικά πολύ μεγαλύτερο για τον αγοραστή).

Ο δικηγόρος είναι η πρώτη δουλειά σου κατ' εμέ, όταν προβαίνεις σε αγοραπωλησία.

3 hours ago, czarjuly said:

και ο μηχανικος εκει δεν κανει τιποτα θες γεωλογο

Είναι κάτι που ο μηχανικός θα στο επισημάνει εφόσον υφίσταται ανάγκη, λόγω ιδιαιτεροτήτων περιοχής. 

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kirileman μη γίνεσαι ισοπεδωτικός 

Ένας μηχανικός σε μια αγοραπωλησία, κατ' εμέ είναι σχεδόν υποχρεωτικός από τη πλευρά του αγοραστή 

Με έναν έλεγχο του ακινήτου, μπορεί να βρει πραγματικά ένα σωρό πράγματα

Από εμφανείς καταπονήσεις στον φέροντα οργανισμό / τοιχοποιία, υγρασίες, μούχλες (και ίσως να αξιολογήσει την σοβαρότητά τους), μπορεί να εντοπίσει αυθαιρεσίες (γιατί αν έχει κάνει μλκία ο μηχανικός του πωλητή, άντε μετά να ξεμπλέκεις), μπορεί να αξιολογήσει τη ποιότητα κατασκευής (από να σου βρει κούφια πλακάκια, μέχρι να καταλάβει πράγματα για την Η/Μ εγκατάσταση) και ένα σωρό άλλα πράγματα

Όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο αμάξι με 7-8 χιλιάρικα, δε διανοείσαι να μη το πας σε μηχανικό 

Όταν δίνεις 200 χιλιάρικα για ένα σπίτι, είναι λογικό να μη βάλεις έναν μηχανικό να το αξιολογήσει ;   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kirileman είπε

 Ε, ούτε αυτοί είναι υποχρεωτικοί, αλλά αφού καταθέτουμε προσωπικές εμπειρίες, εγώ πώληση δικών μου ακινήτων δεν έχω κάνει, όχι χωρίς δικηγόρο δικό μου, αλλά ούτε καν στον συμβολαιογράφο του αγοραστή. Όλα τα συμβόλαια σε δικό μου συμβολαιογράφο, ο αγοραστής έχει τον δικηγόρο του.

Ενδιαφερον αυτο, αλλα πως πειθεις τον αγοραστη να κανετε τα συμβολαια στο δικο σου συμβολαιογραφο; Ξερω οτι ο νομος λεει οτι ο συμβολαιογραφος πρεπει να ειναι κοινης αποδοχης αλλα οι αγοραστες γενικα το θεωρουν δεδομενο οτι θα διαλεξουν αυτοι συμβολαιογραφο εκτος ισως απο τις περιπτωσεις που αγοραζουν απο εργολαβο.

 

Η πραγματικοτητα ειναι οτι η πλειοψηφια των Ελληνων αγοραζει σπιτι σαν να πηγαινει στη λαϊκή. Κοιταζουν λιγο απο εδω λιγο απο εκει και οταν βαριουνται βλεπουν ενα μπροστα τους και λενε ενταξει μωρε καλο ειναι ας το παρουμε να τελειωνουμε. Στην Αμερικη διαβαζα οτι ο αγοραστης αφου δει το ακινητο και του αρεσει ζηταει να ερθει για πχ 4 ωρες και φερνει μηχανικο, υδραυλικο, ηλεκτρολογο κλπ για να κανει τους ελεγχους του. Τα κανει αυτα κανενας στην Ελλαδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Η πραγματικοτητα ειναι οτι η πλειοψηφια των Ελληνων αγοραζει σπιτι σαν να πηγαινει στη λαϊκή. Κοιταζουν λιγο απο εδω λιγο απο εκει και οταν βαριουνται βλεπουν ενα μπροστα τους και λενε ενταξει μωρε καλο ειναι ας το παρουμε να τελειωνουμε. Στην Αμερικη διαβαζα οτι ο αγοραστης αφου δει το ακινητο και του αρεσει ζηταει να ερθει για πχ 4 ωρες και φερνει μηχανικο, υδραυλικο, ηλεκτρολογο κλπ για να κανει τους ελεγχους του. Τα κανει αυτα κανενας στην Ελλαδα;

Έτσι τα αγοράζουν όπως λες.. βέβαια εδώ μπαίνει και ο ρόλος του μεσίτη που λέει φίλε μην το πολυκοιτας γιατί δεν προλαβαίνεις έχω αλλά 5 άτομα και περιμένουν.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

@kirileman μη γίνεσαι ισοπεδωτικός 

Ένας μηχανικός σε μια αγοραπωλησία, κατ' εμέ είναι σχεδόν υποχρεωτικός από τη πλευρά του αγοραστή 

Με έναν έλεγχο του ακινήτου, μπορεί να βρει πραγματικά ένα σωρό πράγματα

Από εμφανείς καταπονήσεις στον φέροντα οργανισμό / τοιχοποιία, υγρασίες, μούχλες (και ίσως να αξιολογήσει την σοβαρότητά τους), μπορεί να εντοπίσει αυθαιρεσίες (γιατί αν έχει κάνει μλκία ο μηχανικός του πωλητή, άντε μετά να ξεμπλέκεις), μπορεί να αξιολογήσει τη ποιότητα κατασκευής (από να σου βρει κούφια πλακάκια, μέχρι να καταλάβει πράγματα για την Η/Μ εγκατάσταση) και ένα σωρό άλλα πράγματα

Όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο αμάξι με 7-8 χιλιάρικα, δε διανοείσαι να μη το πας σε μηχανικό 

Σε πολλές περιπτώσεις ξέρεις ότι δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα από φέροντα οργανισμό. Θα μπεις σε όλα τα διαμερίσματα; Θα φέρεις σκάνερ οπλισμού και σκαπτικό δράπανο; Σε άλλες περιπτώσεις το σπίτι είναι παλιό και θα ανακαινιστεί πλήρως. Ποια πλακάκια λοιπόν; Για υγρασίες, μονώσεις,. βλάβες στα υδραυλικά κλπ, κανέναν μηχανικό δεν χρειάζεσαι.Ας αφήσουμε στην άκρη την επίβλεψη του μηχανικού του πωλητή από μηχανικό του αγοραστή. Για όλους αυτούς τους λόγους, η παρουσία μηχανικού του αγοραστή δεν είναι υποχρεωτική στις αγοραπωλησίες. Αν και όταν γίνει, θα υπογράφει και θα έχει ευθύνες. Μέχρι τότε, δεν με χαλάει και μένα να ρίχνω μια ματιά και να παίρνω κατοστάρικα.

 

ΥΓ. Το μην γίνεσαι ισοπεδωτικός ακούγεται κάπως στα θρεντς περί μεσιτών που τα σχόλια είναι η επιτομή της ισοπέδωσης (δεν αναφέρομαι σε εσένα). Είδες πώς σοβαρεύει κανείς όταν η κουβέντα αγγίζει τον δικό του κλάδο;

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Σε πολλές περιπτώσεις ξέρεις ότι δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα από φέροντα οργανισμό. Θα μπεις σε όλα τα διαμερίσματα; Θα φέρεις σκάνερ οπλισμού και σκαπτικό δράπανο; Σε άλλες περιπτώσεις το σπίτι είναι παλιό και θα ανακαινιστεί πλήρως. Ποια πλακάκια λοιπόν; Για υγρασίες, μονώσεις,. βλάβες στα υδραυλικά κλπ, κανέναν μηχανικό δεν χρειάζεσαι.Ας αφήσουμε στην άκρη την επίβλεψη του μηχανικού του πωλητή από μηχανικό του αγοραστή. Για όλους αυτούς τους λόγους, η παρουσία μηχανικού του αγοραστή δεν είναι υποχρεωτική στις αγοραπωλησίες. Αν και όταν γίνει, θα υπογράφει και θα έχει ευθύνες. Μέχρι τότε, δεν με χαλάει και μένα να ρίχνω μια ματιά και να παίρνω κατοστάρικα.

Mη στέκεσαι στα στατικά, συμφωνώ ότι είναι δύσκολο να ελεγχθούν 

Εσύ αν μπεις σε ένα σπίτι ξέρεις τι να δεις και που, εγώ σε μικρότερο βαθμό επίσης ξέρω, υπάρχει άπειρος κόσμος που δεν έχει τη παραμικρή ιδέα 

Σκέψου το πιο απλό, πόσοι ιδιοκτήτες ξέρουν αν το σπίτι τους έχει τη παραμικρή μόνωση ή όχι ; 

Επίσης αφού είσαι του χώρου και ξέρεις, για πες, αν γίνει μια χοντρομαλακία στην βεβαίωση μηχανικού, ποιος θα τρέχει μετά ; 

Ο πωλητής ή ο αγοραστής ; 

Ή θα πάει να κάνει μήνυση ο νέος ιδιοκτήτης στον μηχανικό του παλιού ; (πιασ' το αυγό και κούρευ' το...) 

Το πιο απλό παράδειγμα να σου δώσω, η μάνα μου αγόρασε 90 τ.μ. σπίτι το 1990 (από κατασκευαστή, στα μπετά) που όλα τα ηλεκτρολογικά (πλην κουζίνας / θερμοσίφωνα) πέφταν σε 2 10άρες ασφάλειες 

Αν έχεις τον Θεό σου δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Επίσης αφού είσαι του χώρου και ξέρεις, για πες, αν γίνει μια χοντρομαλακία στην βεβαίωση μηχανικού, ποιος θα τρέχει μετά ; 

Ο πωλητής ή ο αγοραστής ; 

Δεν θα πρέπει να ξαναγίνει το συμβόλαιο; Και οι 2. Οπότε μην μου λέτε για ψευδείς βεβαιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kirileman είπε

Δεν θα πρέπει να ξαναγίνει το συμβόλαιο; Και οι 2. Οπότε μην μου λέτε για ψευδείς βεβαιώσεις.

Δεν μίλησα για ψευδή, μίλησα για λάθη στην βεβαίωση 

Και αν πάει αγοραστής χωρίς μηχανικό και γίνουν συμβόλαια με λανθασμένη βεβαίωση, στην οποία μπορεί να ανατρέξει ο νέος ιδιοκτήτης 10-15 χρόνια μετά, άντε βρες άκρη...

Εδώ πουλάνε διαμερίσματα στα μπετά εν έτει 2022, και σου λέει ο άλλος Α+, ανοίγεις την ΜΕΑ και βλέπεις δράκους, τι να λέμε τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AristidisZ Απορώ με την υπομονή σου συνάδελφε. Εξηγείς τα του επαγγέλματος σε ανθρώπους που θεωρούν ότι έχουν βαθιά γνώση (χωρίς καμία επαφή με τον χώρο της κατασκευής κατά τα άλλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...