Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

@AristidisZ Απορώ με την υπομονή σου συνάδελφε. Εξηγείς τα του επαγγέλματος σε ανθρώπους που θεωρούν ότι έχουν βαθιά γνώση (χωρίς καμία επαφή με τον χώρο της κατασκευής κατά τα άλλα).

Noμίζω ότι ο @kirileman είναι αρχιτέκτονας ! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλεις να κάνεις ανακαίνηση στο μπάνιο, καλείς τον επαγγελματία.

"Φίλε επειδή θα πάρω το αυτοκίνητό μου και θα ξοδέψω το χρόνο μου για να έρθω, να δω το χώρο, να συζητήσουμε ιδέες, να σου δείξω δουλειές μου και να σου δώσω προσφορά θα υπογράψεις πως θα τη δώσεις αποκλειστικά σε μένα τη δουλειά", δεν είπε ποτέ κανένας. 

Επεξ/σία από konc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

@AristidisZ Απορώ με την υπομονή σου συνάδελφε. Εξηγείς τα του επαγγέλματος σε ανθρώπους που θεωρούν ότι έχουν βαθιά γνώση (χωρίς καμία επαφή με τον χώρο της κατασκευής κατά τα άλλα).

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τη... βαθειά γνώση του μέσου insomniac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς σε μια μεταβίβαση χρειάζεται από την πλευρά του αγοραστή μηχανικος/δικηγόρος/συμβολαιογράφο (προαιρετικα).

Ένα σωρο πράγματα είναι που πρέπει να ελεγχθούν και ένα σωρο λεφτα που χρειάζονται επισης. Σε αυτά όμως, από την προσωπική μου εμπειρία, οι μεσίτες δε συνδράμουν. Τώρα αν ο kirileman ειναι ο ίδιος αρχιτέκτονας και παρέχει και αυτές τις υπηρεσίες δεν έχει λόγο να παρεξηγείτε με όσους εκφράζουν την προσωπική τους εμπειρία από μια συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kirileman είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τη... βαθειά γνώση του μέσου insomniac.

Ε όχι, μην το λες. Ξέχασες το θέμα με τις φωτογραφίες ; Να 'ναι καλά ο @Nabuko που στο θύμισε.

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Noμίζω ότι ο @kirileman είναι αρχιτέκτονας ! :)

 

Και παρ' όλα αυτά θεωρεί ότι δεν απαιτείται μηχανικός ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ε όχι, μην το λες. Ξέχασες το θέμα με τις φωτογραφίες ; Να 'ναι καλά ο @Nabuko που στο θύμισε.

Και παρ' όλα αυτά θεωρεί ότι δεν απαιτείται μηχανικός ;

Διάβαζε πιο προσεχτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

Και παρ' όλα αυτά θεωρεί ότι δεν απαιτείται μηχανικός ;

  

19 ώρες πριν, kirileman είπε

Δικηγόρο και συμβολαιογράφο χρειάζεσαι. Και ο μηχανικός προαιρετικός είναι.

Αυτό κάνω γενικά (και ειδικά). Μήπως εσύ διαβάζεις διαγωνιώς ; Εκτός και αν δεν αντιλαμβανόμαστε τη διαφορά απαίτησης και "προαιρετικότητας".

9 λεπτά πριν, kirileman είπε

Διάβαζε πιο προσεχτικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

  

Αυτό κάνω γενικά (και ειδικά). Μήπως εσύ διαβάζεις διαγωνιώς ; Εκτός και αν δεν αντιλαμβανόμαστε τη διαφορά απαίτησης και "προαιρετικότητας".

 

Κοίτα, κι εγώ πίνω ένα ποτηράκι κρασί το μεσημέρι με το φαγητό, αλλά με ρέγουλα.

Στο θέμα μας τώρα, δεν μιλάμε για "απαίτηση vs προαιρετικότητα", αλλά για "μή απαίτηση vs προαιρετικότητα". Οπότε όχι, δεν απαιτείται μηχανικός για μια αγορά. Είναι προαιρετικός.

Πιες ένα εσπρεσάκι. :)

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η συζητηση ξεκινησε ποιοι χρειαζονται σε μια αγοραπωλησια για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην τρεχεις μετα.
ο μηχανικος παρολο προαιρετικος, μπαινει σε αυτην την κατηγορία. Οπως κ ο δικηγορός.
Υποχρεωτικός ειναι μονο ο συμβολαιογραφος.

εμενα προσωπικα ο μηχανικος με εσωσε 30κ
 

Επεξ/σία από Anonymous11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kirileman είπε

Κοίτα, κι εγώ πίνω ένα ποτηράκι κρασί το μεσημέρι με το φαγητό, αλλά με ρέγουλα.

Στο θέμα μας τώρα, δεν μιλάμε για "απαίτηση vs προαιρετικότητα", αλλά για "μή απαίτηση vs προαιρετικότητα". Οπότε όχι, δεν απαιτείται μηχανικός για μια αγορά. Είναι προαιρετικός.

Πιες ένα εσπρεσάκι. :)

Δεν υπάρχει λόγος να παίζουμε με τις λέξεις απαίτηση, προεραιτικότητα κλπ

Εδώ δεν είμαστε ούτε προς άγραν πελατών, ούτε κάτι άλλο 

Προσωπικά μιλώντας, και παρόλο που είμαι μηχανολόγος με σχετική εμπειρεία στο χώρο των κατασκευών, θα ήθελα να δει σπίτι που θα αγοράσω ένας πολιτικός μηχανικός, μη σου πω και αρχιτέκτονας 

Και έχω μια Α εικόνα κατασκευών λόγω δουλειάς, σκέψου άνθρωποι που δε ξέρουν τίποτα, και πάνε και σκάνε 250 και 300 χιλιάρικα έτσι 

Είχα πάει να δω σπίτι 4αρι, περί τα 100 τ.μ.

Η κοπέλα που το πούλαγε, μου έλεγε πόσο καλά το είχε "σχεδιάσει", γιατί το είχε πάρει από τα μπετά και είχε κάνει μόνη της την διαρρύθμιση 

Ε, στο master bedroom (με δικό του μπάνιο), τα είχε καταφέρε τόσο καλά με το design που για να ανοίγει η ντουλάπα είχε κολλήσει το διπλό στον τοίχο 

Να θες να πας για ύπνο το βράδυ και να πηδάς από πάνω από τον άλλο (μη το πάρετε εκ του πονηρού :P )

Θέλω να σου πω, μια αγορά σπιτιού είναι κάτι που η πλειονότητα κάνει once in a lifetime, ένας καλός μηχανικός, μπορεί να προστατεύσει έναν αγοραστή από αρκετές κακοτοπιές 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν υπάρχει λόγος να παίζουμε με τις λέξεις απαίτηση, προεραιτικότητα κλπ

Εδώ δεν είμαστε ούτε προς άγραν πελατών, ούτε κάτι άλλο 

Προσωπικά μιλώντας, και παρόλο που είμαι μηχανολόγος με σχετική εμπειρεία στο χώρο των κατασκευών, θα ήθελα να δει σπίτι που θα αγοράσω ένας πολιτικός μηχανικός, μη σου πω και αρχιτέκτονας 

Και έχω μια Α εικόνα κατασκευών λόγω δουλειάς, σκέψου άνθρωποι που δε ξέρουν τίποτα, και πάνε και σκάνε 250 και 300 χιλιάρικα έτσι 

Είχα πάει να δω σπίτι 4αρι, περί τα 100 τ.μ.

Η κοπέλα που το πούλαγε, μου έλεγε πόσο καλά το είχε "σχεδιάσει", γιατί το είχε πάρει από τα μπετά και είχε κάνει μόνη της την διαρρύθμιση 

Ε, στο master bedroom (με δικό του μπάνιο), τα είχε καταφέρε τόσο καλά με το design που για να ανοίγει η ντουλάπα είχε κολλήσει το διπλό στον τοίχο 

Να θες να πας για ύπνο το βράδυ και να πηδάς από πάνω από τον άλλο (μη το πάρετε εκ του πονηρού :P )

Θέλω να σου πω, μια αγορά σπιτιού είναι κάτι που η πλειονότητα κάνει once in a lifetime, ένας καλός μηχανικός, μπορεί να προστατεύσει έναν αγοραστή από αρκετές κακοτοπιές 

Επίτηδες το έκανε, γιατί αυτή θα ήταν στο κρεβάτι. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, JohnnySilverhand said:

Ενδιαφερον αυτο, αλλα πως πειθεις τον αγοραστη να κανετε τα συμβολαια στο δικο σου συμβολαιογραφο; Ξερω οτι ο νομος λεει οτι ο συμβολαιογραφος πρεπει να ειναι κοινης αποδοχης αλλα οι αγοραστες γενικα το θεωρουν δεδομενο οτι θα διαλεξουν αυτοι συμβολαιογραφο εκτος ισως απο τις περιπτωσεις που αγοραζουν απο εργολαβο

Πολύ σωστή παρατήρηση. Ως αγοραστής δεν υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα να δεχθώ συναλλαγή με συμβολαιογράφο του πωλητή ή του μεσίτη. Αυτό είναι και το standard στις αγοραπωλησίες (δλδ αυτό είθισται να γίνεται, επιλογή συμβολαιογράφου της προτίμησης του αγοραστή).

1 hour ago, Anonymous11 said:

η συζητηση ξεκινησε ποιοι χρειαζονται σε μια αγοραπωλησια για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην τρεχεις μετα.
ο μηχανικος παρολο προαιρετικος, μπαινει σε αυτην την κατηγορία. Οπως κ ο δικηγορός.
Υποχρεωτικός ειναι μονο ο συμβολαιογραφος.

εμενα προσωπικα ο μηχανικος με εσωσε 30κ
 

Ακριβώς. Δεν είναι νομικά απαραίτητος ο μηχανικός (ούτε καν ο δικηγόρος) για τον αγοραστή. Είναι όμως εγκληματική βλακεία να μην πάρεις και τους δυο από το χέρι από την πρώτη επαφή με το σπίτι, μέχρι την ολοκλήρωση της συναλλαγής.

Τώρα η ξεροκέφαλη επιμονή και τα «ξέρεις ποιος είμαι εγώ…» που κάποιοι χρησιμοποιούν σε αυτό το θέμα, θεωρώ (προσωπική άποψη) πως περισσεύουν…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kirileman είπε

Κοίτα, κι εγώ πίνω ένα ποτηράκι κρασί το μεσημέρι με το φαγητό, αλλά με ρέγουλα.

Στο θέμα μας τώρα, δεν μιλάμε για "απαίτηση vs προαιρετικότητα", αλλά για "μή απαίτηση vs προαιρετικότητα". Οπότε όχι, δεν απαιτείται μηχανικός για μια αγορά. Είναι προαιρετικός.

Πιες ένα εσπρεσάκι. :)

Παίζεις με τις λέξεις μου φαίνεται, προσπαθώντας να αποφύγεις την ευθεία απάντηση. Αφού μοίρασες απλόχερα μαθήματα των μαλακών διαπραγματευτικών δεξιοτήτων (negotiation skills πως το λες και εσύ ο αρχοντάνθρωπος, ο αγγλομαθής), θα έλεγα ότι θα έπαιρνες δέκα με τόνο σε πιθανή άσκηση (επί χάρτου πάντα). Βέβαια, μάλλον δεν έχεις ενημερωθεί ότι τέτοια και άλλες πολλές μαλακές δεξιότητες έχουν γίνει βασικό προαπαιτουμενο πολλών ενασχολήσεων και ανθρώπων που σέβονται αυτό που κάνουν και έχουν φιλοδοξίες. Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως, που λέει και ο φτωχός λαός. 

"Πίνω κρασάκι" , "πιες ένα εσπρεσσακι". Είσαι βέβαιος ότι δεν σε πειράζει αυτό το μεσημεριανό ποτηράκι ; Μην υποτιμάς τη δράση του. Θα έλεγα να το προσέξεις. 

35 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Ακριβώς. Δεν είναι νομικά απαραίτητος ο μηχανικός (ούτε καν ο δικηγόρος) για τον αγοραστή. Είναι όμως εγκληματική βλακεία να μην πάρεις και τους δυο από το χέρι από την πρώτη επαφή με το σπίτι, μέχρι την ολοκλήρωση της συναλλαγής.

Είπαμε, μόνο ο μεσιτης και ο συμβολαιογράφος είναι απαραίτητος 😊

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερώτηση? Περνουμε εναν μηχανικό το βλεπει αλλα καπου χάνει κατι που δεν φαίνεται κλπ και βγαίνει στην επιφάνεια μια ζημια καλη ποιος την πληρώνει??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cyber_Spartacus είπε

Να κανω μια ερώτηση? Περνουμε εναν μηχανικό το βλεπει αλλα καπου χάνει κατι που δεν φαίνεται κλπ και βγαίνει στην επιφάνεια μια ζημια καλη ποιος την πληρώνει??? 

Έχει να κάνει με το τι του αναθέτεις (και συνεπώς τι πληρώνεις) : να το δει; Να καθαιρέσει επιχρισματα και να ελέγξει πιθανές παλαιότερες βλάβες / επισκευές; Να διασταυρώσει σχέδια Ο. Α. (εφόσον δεν υπάρχουν "ως κατασκευάσθη" - as built) με υπάρχουσα κατάσταση σε επίπεδο στατικής μελέτης, με ψηφιακό σαρωτή ή μακροσκοπικά; Να ελέγξει απλώς αποκλίσεις από την Ο. Α. σε επίπεδο βασικών μεγεθών (κάλυψη, ύψος, δόμηση) ;

Χίλιες και δύο οι περιπτώσεις... 

Επίσης, υπάρχει και κάτι που το λένε "συγγραφή υποχρεώσεων" όταν αγοράζουμε σπιτάκι, το οποίο μπορεί να λάβει χώρα (υπό άλλη μορφή) και σε μη νεόδμητες κατασκευές. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...