Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, eyw είπε

στο σκρουτζ οι 6600XT αρχίζουν από 398,40 €, πχ MSI Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 Mech 2X OC, Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 Nitro+ 422.67 €

Οκ, αλλά η 6700 είναι πολύ πιο κοντά στην 6700ΧΤ παρά στην 6600ΧΤ. Εννοείται πως η τιμή της 2ης είναι αρκετά δελεαστική πλέον, αλλά το +50% που θα μου δώσει περίπου σε σχέση με εκεί που είμαι δεν είναι πια αρκετό.

Η 6700ΧΤ είναι το ελάχιστα ελάχιστο που ψάχνω, αλλά με κανένα 20% πτώση τιμής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η 6600XT είναι περίπου εφικτή σαν αγορά τώρα (το συζητάμε, 400€ σχεδόν 1 μισθός). Το πως θα κινηθούν οι κάρτες (προς τα που και ποιές) από Σεπτέμβριο είναι θέμα, όποιος θέλει ας περιμένει. Ισως ρισκάρει.

Καλή και άγια η 6700XT (και γω την θέλω) αλλά το πιθανότερο είναι ότι ούτε στην black Friday δεν θα είναι εφικτή η αγορά της.
Εννοείται ότι εύχομαι να κάνω λάθος και να έχουμε όλοι 6700XT 12GB με 300-350€ max.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Δυστυχώς απέχω αρκετά απο τα νέα του gaming+gpu's τον τελευταίο χρόνο,
οπότε δν έχω εικόνα πόσο απαιτητικα βγαίνουν τα νέα παιχνίδια.

Εγώ ειμαι με την 6700xt και το μόνο νέο game που έχω παίξει είναι το Elden Ring.

Να σας κάνω μια ερώτηση, δεδομένο ότι ειμαι σε 1440p μονιτορ (144hz),
πόσο viable θα είμαι για τα επόμενα 1-2 χρόνια στο να παίζω ότι νέο παιχνίδι βγει (να πω οτι δεν ειμαι ψυχαναγκαστικός με τα settings).

Υπάρχει λόγος να πουλήσω τώρα και να περιμένω κάτι καλύτερο με την νέα γενιά?
Ή καθομαι όπως ειμαι μέχρι να μην αντέχει τπτ η δικιά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν είσαι ψυχαναγκαστικός με τα settings δεν έχεις λόγο να αλλάξεις gpu. Δεν ξέρω τι παιχνίδια θα βγουν και τι απαιτήσεις θα έχουν σε 1-2 χρόνια, λογικά όμως θα υποστηρίζουν σχεδόν όλα τα απαιτητικά fsr2.0, οπότε δεν βλέπω να έχεις θέμα. Όπως και να χει περιμένεις να βγούν οι καινούριες gpu το 2023 και αναλόγως τα χρήματα και τις αποδόσεις θα κρίνεις αν αξίζει τότε να ασχοληθείς. Τώρα δεν έχει νόημα για σένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και του χρόνου λογικά τα περισσότερα θα είναι cross-gen, άρα όχι τρελές απαιτήσεις. Οπότε μια χαρά θα σε βγάλει η 6700XT, απλά ίσως να κατεβάσεις 1-2 settings από ultra. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ αργούν κάπως, 6600XT με 3 φουρφούρια (Gigabyte Eagle) 517.10€. Μάλλον κάτι θα έχει αυτή και την δίνυν 500+.
Το κουφό είναι ότι οι 6700XT αρχίζουν από 509.22€ (Sapphire Pulse), η Nitro+ 590€ (3 fan).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2022 στις 11:41 ΠΜ, Πέτρος είπε

Οκ, αλλά η 6700 είναι πολύ πιο κοντά στην 6700ΧΤ παρά στην 6600ΧΤ. Εννοείται πως η τιμή της 2ης είναι αρκετά δελεαστική πλέον, αλλά το +50% που θα μου δώσει περίπου σε σχέση με εκεί που είμαι δεν είναι πια αρκετό.

Η 6700ΧΤ είναι το ελάχιστα ελάχιστο που ψάχνω, αλλά με κανένα 20% πτώση τιμής.

Προς το παρόν δε φαίνεται η 6700 να είναι κοντά σε 6700ΧΤ αλλά σε 6600ΧΤ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Προς το παρόν δε φαίνεται η 6700 να είναι κοντά σε 6700ΧΤ αλλά σε 6600ΧΤ

Έχεις δίκιο, είχα μείνει μόνο στα specs, όπου λόγω διαύλου/inf. cache θεωρητικά έπρεπε να ξεφεύγει εύκολα από την 6600ΧΤ.

Έτσι κι αλλιώς, με μια μόνο υλοποίηση και στην τιμή που κυκλοφορεί, χωρίς ουσία παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@HeraldΤελικώς προχώρησα σε αλλαγή των fans μου και εγώ. Έβαλα αυτά https://www.skroutz.gr/s/26732865/Arctic-BioniX-P120-A-RGB-Case-Fan-με-Σύνδεση-4-Pin-PWM-3τμχ.html που ούτως ή άλλως τα είχα αλλά σαν μπροστινό intake δεν με ικανοποίησαν, οπότε για να μην πάνε χαμένα τα έβαλα στην gpu. Θερμοκρασίες πάνω κάτω οι ίδιες (λογικό) αλλά ο θόρυβος δεν υπάρχει (κυριολεκτικά). Συν ότι έχω rgb και στην gpu τώρα οπότε μπορεί να τσιμπήσω και κάνα fps λόγω καγκουριάς.:P

spacer.pngspacer.pngspacer.png

 

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, chrisde είπε

@HeraldΤελικώς προχώρησα σε αλλαγή των fans μου και εγώ. Έβαλα αυτά https://www.skroutz.gr/s/26732865/Arctic-BioniX-P120-A-RGB-Case-Fan-με-Σύνδεση-4-Pin-PWM-3τμχ.html που ούτως ή άλλως τα είχα αλλά σαν μπροστινό intake δεν με ικανοποίησαν, οπότε για να μην πάνε χαμένα τα έβαλα στην gpu. Θερμοκρασίες πάνω κάτω οι ίδιες (λογικό) αλλά ο θόρυβος δεν υπάρχει (κυριολεκτικά). Συν ότι έχω rgb και στην gpu τώρα οπότε μπορεί να τσιμπήσω και κάνα fps λόγω καγκουριάς.:P

 

 

Εγω ειδα μεγάλη μειωση και σε θερμοκρασίες πέρα απο το θορυβο, αλλα εκανα repaste με lm οποτε μπορει να ειναι απο εκει. Φανταζομαι 2 fans εβαλες ε? 

Σε επιδοσεις δεν πηρα τιποτα εγώ, ειναι non rgb τα fans που ειχα 😝

Ψήνομαι να χώσω τα t30 120 πανω να ερθει ο χειμώνας αλλα βαριεμαι να κανω τραμπες παλι

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγω ειδα μεγάλη μειωση και σε θερμοκρασίες πέρα απο το θορυβο, αλλα εκανα repaste με lm οποτε μπορει να ειναι απο εκει. Φανταζομαι 2 fans εβαλες ε? 

Σε επιδοσεις δεν πηρα τιποτα εγώ, ειναι non rgb τα fans που ειχα 😝

Ψήνομαι να χώσω τα t30 120 πανω να ερθει ο χειμώνας αλλα βαριεμαι να κανω τραμπες παλι

3 fans έβαλα φώτο. Ο ένας εξέχει αλλά κλάιν. Όντως αν δεν κάνεις repaste (δεν έκανα) δεν πέφτουν οι θερμοκρασίες. Αλλά δεν είχα θέμα ούτως ή άλλως, με το θόρυβο είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 Nitro+  ή  MSI Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 Mech 2X OC ?

Οι τιμές απέχουν 8€, δεν κυνηγάω fps, αν οι κάρτες διαφέρουν 1% σε απόδοση δεν με πειράζει.
Αυτό που καίει είναι ποιά από τις 2 έχει καλύτερη κατασκευή και ποιότητα υλικών και καλύτερη αντιπροσωπία?
Η Sapphire είναι ακόμα το όνομα όπως παλιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, eyw είπε

Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 Nitro+  ή  MSI Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 Mech 2X OC ?

Οι τιμές απέχουν 8€, δεν κυνηγάω fps, αν οι κάρτες διαφέρουν 1% σε απόδοση δεν με πειράζει.
Αυτό που καίει είναι ποιά από τις 2 έχει καλύτερη κατασκευή και ποιότητα υλικών και καλύτερη αντιπροσωπία?
Η Sapphire είναι ακόμα το όνομα όπως παλιά?

Είναι τοσο παρόμοιες που περισσότερο είναι θέμα εμφάνισης.... :P

Σε επίπεδο αντιπροσωπείας (για affter sales προφανώς εννοείς) το σημαντικό είναι το κατάστημα, ετσι κ αλλιώς εξωτερικό (Ευρώπη) πάνε και τα 2.

Η Sapphire εξακολουθεί να θεωρείται εξαιρετική στις υλοποιήσεις της και VFM. Η MSI είχε κάνει κάτι π@π@ριτσες παλιότερα στις πιο οικονομικές σειρές (MEch, Evoke) αλλά πραγματικά οι διαφορές είναι τελειώς φιλολογικές (είχα MSI την τελευταία τριετία, κανένα απολύτως πρόβλημα.

Στην ιδια τιμή ενδεχομένως να πήγαινα σε Sapphire, μονο και μόνο γιατί η nitro ειναι η "καλή" της, αλλιώς την πιο φθηνή σε συνδυασμό με το κατάστημα που εμπιστέυεσαι. 

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...