Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή προϊόντος σε εγγύηση και απάτη;


UpToDate_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιγραματικα

Τι προιον  δινει το πλαισιο ως αντικατασταση

 1 refourbished απο την κατασκευαστρια εταιρεία με εγγυηση

 2 καινουργιο σε απλο αντιστατικο σακουλακι χωρις κουτι   Η

3   μεταχειρισμένο απο το υπογειο χωρίς καμια βεβαιωση καλής λειτουργεια και χωρίς καμια εγγυηση

ΝΑ ΤΟΝΊΣΩ ΟΤΙ REFOURBISHED ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΜΕΝΟ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΨΥΛΟΤΕΡΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ

Αν λοιπον το πλαισιο δινει μια μεταχειρισμένη καρτα αγνωστης καταστασης και χωρις εγγυηση τοτε για να το πω ευγενικα καπου δεν μας τα λει καλα .

Ας ξεκαθαρισει λοιπον αρχικα ο νηματοθετης ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ για να καταλαβουμε και που ακριβώς το παει.

Να σημειωσω δε οτι ειναι πολυ ευκολο να διαπιστωσει καποιος οπτικα την κατασταση μιας καρτας ,βλέποντας ας πουμε αν εχει σκόνη δαχτυλιές η σημαδια στις επαφές της.........

23 ώρες πριν, UpToDate_ είπε

Καλησπέρα στην παρέα.  

Πείτε μου αν ειμαι καπου λαθος .

Είχα μια κάρτα γραφικών σε εγγύηση από πλαίσιο η οποία κάηκε. 

Μου είπαν εχθές ότι θα αλλαχθεί με την ίδια αλλά νέα κάρτα.  Διότι να πάει στην αντιπροσωπεία και να περάσει ένας μήνας δεν με βόλευε.

Στο πλαίσιο η λύση τους ήταν μέσα στο παλιό μου κουτί να βάλουν μια "νέα" σε  χάρτινο κουτί με νέο σειριακό αριθμό  μέσα σε αντιστατικο σακουλάκι απλά.  Που δεν πιάνεται για νέα διότι θεωρειται ανοιγμένο.  Δηλαδή υπάρχει απλά το αντιστατικο σακουλάκι και η κάρτα .  

Επίσης ήταν στην τελευταία εβδομάδα εγγύησης και μου λένε ότι δεν υπάρχει εγγύηση πλέον  για την "νεα" αυτή κάρτα. 

Μάλιστα αρνήθηκαν να μου δώσουν. 

Είχα ζητήσει αντικατάσταση με ίδια καινούρια ή πιστωτικό ή μια ιδίων επιδόσεων. Αλλά τίποτα. 

Στο κατάστημα σήμερα με τον διευθυντή τους επί 3 ώρες δεν έβγαλα άκρη είτε με το τηλεφωνικο κέντρο ή όπου κ να κάλεσα. 

Ο διευθυντής το μόνο που μου είπε αυτή είναι η αλλαγή της κάρτας και χωρίς εγγύηση και αν δεν θες μπορείς να προσφύγεις στην δικαιοσύνη.  

Τι να κάνω λέτε; να απευθυνθώ στην προστασία του καταναλωτή; αισθάνθηκα ότι με κορόιδευε όλη την ώρα.  

Να σημειώσω ότι είχα μαζί μου την οδηγία 1999/44/ΕΚ που λέει αναλυτικά τα πάντα για αλλαγές προϊόντος αλλά μου έλεγε ότι αυτά δεν ισχύουν και είναι Απλά οδηγίες . 

Screenshot_20200924-200630_Gallery.jpg

Screenshot_20200924-200601_Gallery.jpg

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

Επιγραματικα

Τι προιον  δινει το πλαισιο ως αντικατασταση

 1 refourbished απο την κατασκευαστρια εταιρεία με εγγυηση

 2 καινουργιο σε απλο αντιστατικο σακουλακι χωρις κουτι   Η

3   μεταχειρισμένο απο το υπογειο χωρίς καμια βεβαιωση καλής λειτουργεια και χωρίς καμια εγγυηση

ΝΑ ΤΟΝΊΣΩ ΟΤΙ REFOURBISHED ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΜΕΝΟ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΨΥΛΟΤΕΡΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ

Αν λοιπον το πλαισιο δινει μια μεταχειρισμένη καρτα αγνωστης καταστασης και χωρις εγγυηση τοτε για να το πω ευγενικα καπου δεν μας τα λει καλα .

Ας ξεκαθαρισει λοιπον αρχικα ο νηματοθετης ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ για να καταλαβουμε και που ακριβώς το παει.

Να σημειωσω δε οτι ειναι πολυ ευκολο να διαπιστωσει καποιος οπτικα την κατασταση μιας καρτας ,βλέποντας ας πουμε αν εχει σκόνη δαχτυλιές η σημαδια στις επαφές της.........

To πλαισιο, για οσο διαρκει η εγγυηση του προιοντος, εχει υποχρεωση με απλα λογια, εσυ να εχεις το συγκριμενο προιον λειτουργικο (ή καποιο εφαμιλλο). Εαν ειναι το ιδιο επισκευασμενο, refurbished, αλλο αντιστοιχο μεταχειρισμενο ή οτιδηποτε αλλο, δεν εχει καμμια απολυτως διαφορα για αυτους. Δεν εχει καμμια υποχρεωση νομικη να σου παραδωσει καινουριο προιον, επειδη εσυ το απαιτεις. Εαν διαβασεις και τους ορους της ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑΣ εταιρειας, ακομα και αυτα που κανει refurbish η ιδια, δεν σου παρεχει ΚΑΜΜΙΑ παραπανω εγγυηση, περαν της αρχικης σου, οση και αν ηταν αυτη. ΔΕΝ ανανεωνεται η εγγυηση σου, ουτε ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν. Ουτε σου λεει πουθενα οτι την επισκευη πρεπει να την κανει η εταιρεια και οχι το Πλαισιο. Μπορουν ανετα να σου την επισκευασουν εκεινοι και να σου δωσουν εγγυηση οσο ακριβως ειναι το υπολοιπο της 3ετιας σου απο οταν αρχικα την αγορασες. Αυτες ειναι οι υποχρεωσεις του Πλαισιου ο,τι και να λεμε.

Επισης απο οτι διαβαζω εδω, οι περισσοτεροι δεν ξερετε τι ακριβως σημαινει υποχρεωτικη 2ετης εγγυηση, νομικη, εμπορικη, ποιος την παρεχει και υπο ποιες προυποθεσεις. Εχετε την εντυπωση πως ο,τι αγοραζετε εχει 2 χρονια εγγυηση no matter what. Τεσπα, δεν θα το αναλυσουμε σε αυτο το νημα, αλλα η πραγματικοτητα απεχει πολυ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

To πλαισιο, για οσο διαρκει η εγγυηση του προιοντος, εχει υποχρεωση με απλα λογια, εσυ να εχεις το συγκριμενο προιον λειτουργικο (ή καποιο εφαμιλλο). Εαν ειναι το ιδιο επισκευασμενο, refurbished, αλλο αντιστοιχο μεταχειρισμενο ή οτιδηποτε αλλο, δεν εχει καμμια απολυτως διαφορα για αυτους. Δεν εχει καμμια υποχρεωση νομικη να σου παραδωσει καινουριο προιον, επειδη εσυ το απαιτεις. Εαν διαβασεις και τους ορους της ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑΣ εταιρειας, ακομα και αυτα που κανει refurbish η ιδια, δεν σου παρεχει ΚΑΜΜΙΑ παραπανω εγγυηση, περαν της αρχικης σου, οση και αν ηταν αυτη. ΔΕΝ ανανεωνεται η εγγυηση σου, ουτε ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν. Ουτε σου λεει πουθενα οτι την επισκευη πρεπει να την κανει η εταιρεια και οχι το Πλαισιο. Μπορουν ανετα να σου την επισκευασουν εκεινοι και να σου δωσουν εγγυηση οσο ακριβως ειναι το υπολοιπο της 3ετιας σου απο οταν αρχικα την αγορασες. Αυτες ειναι οι υποχρεωσεις του Πλαισιου ο,τι και να λεμε.

Επισης απο οτι διαβαζω εδω, οι περισσοτεροι δεν ξερετε τι ακριβως σημαινει υποχρεωτικη 2ετης εγγυηση, νομικη, εμπορικη, ποιος την παρεχει και υπο ποιες προυποθεσεις. Εχετε την εντυπωση πως ο,τι αγοραζετε εχει 2 χρονια εγγυηση no matter what. Τεσπα, δεν θα το αναλυσουμε σε αυτο το νημα, αλλα η πραγματικοτητα απεχει πολυ.

ΘΑ σου προτεινα κατα αρχας να αφησεις τον νηματοθετη να απαντησει στο ερωτημα μου συγκεκριμενα.

Σε αυτο που ρωταω δεν μπορεις να απαντησεις

Απο τις γενικολογιες και τις αοριστιες του καθενος εφτασε εδω το θεμα

Οταν λοιπον απαντησει θα επανελθω....ΔΙΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΊΑ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ  ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΑΖΙ

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μια χαρα μπορουμε να μιλαμε για 2+1 χρονο, μιας και οι 2 εγγυησης τρεχουν την ιδια στιγμη. Εχει 2 χρονια νομικη εγγυηση, και 1 τριτο χρονο οπου συνεχιζει να ισχυει μονο η εμπορικη. Κανενας σωστος στα μυαλα του δεν θα κανει χρηση εμπορικης εγγυησης, οταν η νομικη ειναι καλυτερη. Αρα 2+1

Συνήθως το ανάποδο συμβαίνει...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Συνήθως το ανάποδο ισχύει...

Τι εννοεις? Η νομικη λεει αντικατασταση με ιδιο ή καλυτερων χαρακτηριστικων ή επιστροφη χρηματων. Η εμπορικη εχει ορους καταστηματος το οποιο μπορει να αναφερει αντικατασταση με refurbished.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

ΘΑ σου προτεινα κατα αρχας να αφησεις τον νηματοθετη να απαντησει στο ερωτημα μου συγκεκριμενα.

Σε αυτο που ρωταω δεν μπορεις να απαντησεις

Απο τις γενικολογιες και τις αοριστιες του καθενος εφτασε εδω το θεμα

Οταν λοιπον απαντησει θα επανελθω....ΔΙΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΊΑ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ  ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΑΖΙ

Το ερωτημα σου συγκεκριμενα, δεν εχει και τοση σημασια, καθως ολες οι λυσεις που του προτειναν ειναι νομιμες και θεμιτες.

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Τι εννοεις? Η νομικη λεει αντικατασταση με ιδιο ή καλυτερων χαρακτηριστικων ή επιστροφη χρηματων. Η εμπορικη εχει ορους καταστηματος το οποιο μπορει να αναφερει αντικατασταση με refurbished.

Η νομικη εγγυηση εχει ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικες προυποθεσεις για να ισχυσει, απο την εμπορικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κανει εντυπωση που μου απανατατε ολοι εκτος απο αυτον που ρωτησα αναπαράγοντας τα ιδια και τα ιδια πραγματα ξανα και ξανα...................

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

Μου κανει εντυπωση που μου απανατατε ολοι εκτος απο αυτον που ρωτησα αναπαράγοντας τα ιδια και τα ιδια πραγματα ξανα και ξανα...................

Εμενα παλι, μου κανει εντυπωσει οτι τον ρωτας κατι που εχει απαντησει απο την πρωτη σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τι εννοεις? Η νομικη λεει αντικατασταση με ιδιο ή καλυτερων χαρακτηριστικων ή επιστροφη χρηματων. Η εμπορικη εχει ορους καταστηματος το οποιο μπορει να αναφερει αντικατασταση με refurbished.

Γιατί στη νομική δεν προβλέπεται αντικατάσταση με refurbished ή επισκευή;

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειδα ενα "νεο" μεσα σε εισαγωγικα και πολυ ασάφεια .Για αυτο ρωτησα ξανα.Εσυ γιατι ενοχλήσε δεν καταλαβαίνω.................

2 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Εμενα παλι, μου κανει εντυπωσει οτι τον ρωτας κατι που εχει απαντησει απο την πρωτη σελιδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPYRER_007 είπε

Εγω ειδα ενα "νεο" μεσα σε εισαγωγικα και πολυ ασάφεια .Για αυτο ρωτησα ξανα.Εσυ γιατι ενοχλήσε δεν καταλαβαίνω.................

Δεν ενοχληθηκα. Σου απαντησα πως οποια και απο τις 3 επιλογες που ανεφερες να προσφερει το πλαισιο, ειναι απολυτως συννομες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Γιατί στη νομική δεν προβλέπεται αντικατάσταση με refurbished ή επισκευή;

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις...

Εχει το πλαισιο refourbished καρτα. Απο που την βρηκε Η εχει την δυνατοτητα να προβει σε επισκευη καρτας γραφικων.Με τι προσοντα............Ασχέτως του τυπου τησ εγγύησης

3 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Δεν ενοχληθηκα. Σου απαντησα πως οποια και απο τις 3 επιλογες που ανεφερες να προσφερει το πλαισιο, ειναι απολυτως συννομες.

Ειπες εσυ και πρεπει να συμφωνησουμε μαζι σου.......πειραζει να εχω διαφορετικη αποψη και εμπειρία .

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Εχει το πλαισιο refourbished καρτα. Απο που την βρηκε Η εχει την δυνατοτητα να προβει σε επισκευη καρτας γραφικων.Με τι προσοντα............

Το Πλαισιο και το καθε Πλαισιο, ειναι απλα υποχρεωμενο για τα 3 χρονια που διαρκει εσενα η εγγυηση σου, να σου παρεχει μια λειτουργικη καρτα γραφικων ιδια ή εφαμιλλη, εκεινης που πριν απο 3 χρονια ειχες αγορασει. Αν θα σου δωσει καινουρια, επισκευασμενη, μεταχειρισμενη ή αν θα επισκευασει την δικη σου, δεν εχει καμμια απολυτως σημασια. Αν αυτη που σου εδωσε / επισκευασε στα 3 χρονια και 1 ημερα απο την αρχικη αγορα σου, σταματησει να λειτουργει, επισης δεν εχει καμμια απολυτως σημασια, γιατι η διαρκεια της εγγυησης σου ειναι 3 χρονια και ΔΕΝ ανανεωνεται με καθε επισκευη / αλλαγη.

Εκτος και αν αυτη η επισκευη πληρωθει απο εσενα, οποτε και ειναι τοτε υποχρεωμενοι να σου παρεχουν μια εγγυηση τουλαχιστον 6μηνης διαρκειας για την υπηρεσια αυτη της επισκευης που σου παρειχαν.

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Loinen είπε

Αν εχεις το παραστατικο τοτε σε καλυπτει αμεσως. Αν ομως το τροφοδοτικο το πουλησεις σε καποιον μετα το περας των 2+ χρονων και εχεις χασει την αποδειξη τοτε χανει και την εγγυηση ο επομενος αγοραστης. Μολις προσφατα το εμαθα με τον δυσκολο τροπο.

Ο κατασκευαστής που πουλάει το προϊόν με διαφημιζόμενη εγγύηση 10 χρόνια ναι. Το κατάστημα δεν έχει όμως νομική ευθύνη μετά το πέρας των 2 ετών για το τι αποφάσισε να κάνει ο κατασκευαστής.

Επεξ/σία από ChimairaX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΕΙ ΚΑΡΤΑ.Οσο για το μεταχειρισμένη ειναι επιλογη του πελατη αν θα την δεχτει χωρίς εγγυηση η θα ζητησει πιστωτικω στην τιμη της αποδείξης οπως δικαιουτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...