Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
36 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δεν ρώτησα αν το βλέπεις. Ρώτησα αν μπορείς. 😉

Και σε περίπτωση ατυχήματος τι γίνεται? 

δεν βλέπω το λόγο να μην μπορείς όταν κυκλοφορούν κατά εκατοντάδες/χιλιάδες καθημερινά (ιδιοκτησίας) ηλεκτρικά πατίνια και ηλεκτρικά ποδήλατα

τι θες να γίνει...η νομοθεσία δεν έχει αλλάξει

το ηλεκτρικό πατίνι

δεν έχει πινακίδες κυκλοφορίας όπως και το ηλεκτρικό ποδήλατο

δεν έχει ασφάλεια (μέχρι τώρα από όσο γνωρίζω)

κανονικά δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί στον δρόμο που κυκλοφορούν μηχανές/αυτοκίνητα

αλλά κυκλοφορεί όπως και τα ποδήλατα.

33 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Bρε εντάξει πηγαίνουν, το θέμα είναι να κάνεις κάτι efficiently, αν είναι να θες2 ώρες να ανέβεις από Δραπετσώνα Κηφισιά (και άλλες τόσες να κατέβεις) να το βράσω το πατίνι :P

 

υπόψιν το ηλεκτρικό πατίνι πάει με 25-30χλμ ταχύτητα και δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει βάση μπαταρίας (πόση απόσταση μπορεί να καλύψει)

το ηλεκτρικό ποδήλατο πιάνει παραπάνω ταχύτητα επίσης ισχύουν τα ίδια για την μπαταρία του (απόσταση που μπορεί να καλύψει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν βλέπω το λόγο να μην μπορείς όταν κυκλοφορούν κατά εκατοντάδες/χιλιάδες καθημερινά (ιδιοκτησίας) ηλεκτρικά πατίνια και ηλεκτρικά ποδήλατα

τι θες να γίνει...η νομοθεσία δεν έχει αλλάξει

το ηλεκτρικό πατίνι

δεν έχει πινακίδες κυκλοφορίας όπως και το ηλεκτρικό ποδήλατο

δεν έχει ασφάλεια (μέχρι τώρα από όσο γνωρίζω)

κανονικά δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί στον δρόμο που κυκλοφορούν μηχανές/αυτοκίνητα

αλλά κυκλοφορεί όπως και τα ποδήλατα.

υπόψιν το ηλεκτρικό πατίνι πάει με 25-30χλμ ταχύτητα και δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει βάση μπαταρίας (πόση απόσταση μπορεί να καλύψει)

το ηλεκτρικό ποδήλατο πιάνει παραπάνω ταχύτητα επίσης ισχύουν τα ίδια για την μπαταρία του (απόσταση που μπορεί να καλύψει)

Αφού έχεις ψηθεί για ποδηλατοπατίνι, τι μας σκας για τα μηχανάκια ;

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το δημοτικό μας μαθαίνανε ότι συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Εδώ μου συγκρίνετε μηχανάκι με ηλεκτρικό πατίνι; Γιατί δε βάζουμε και στη σύγκριση τις αλωνιστικές μηχανές; Κι αυτές ρόδες έχουν.

Άλλες ανάγκες καλύπτει το ένα άλλες το άλλο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δίπλωμα για έως 125cc κανονικά και για αυτοκίνητο περίπου 14 χρόνια και... Τότε μου είχανε δώσει πεειδή είμουν 18 και κάτω τον 21 μέχρι 125cc.

Θέλω να πάρω 400cc και ρώτησα τον δάσκαλο μου είπε αν έχεις πάνω απο 6 χρόνια για αμάξι συμπληρώνουμε έν χαρτί και είσαι ΟΚ. Απο ότι κατάλαβα πάω μετά και μου αλλάζουν το δίπλωμα και προσθέτουν και για πάνω απο 125cc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Από το δημοτικό μας μαθαίνανε ότι συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Εδώ μου συγκρίνετε μηχανάκι με ηλεκτρικό πατίνι; Γιατί δε βάζουμε και στη σύγκριση τις αλωνιστικές μηχανές; Κι αυτές ρόδες έχουν.

Άλλες ανάγκες καλύπτει το ένα άλλες το άλλο.

Εγώ δεν έκανα καμία σύγκριση σε ανόμοια πράγματα (ηλεκτρικό πατίνι ή ποδήλατο) απλά τα ανάφερα ως μια εναλλακτική λύση που στην περίπτωση μου (μικρή απόσταση) είναι ιδανική.

Εγώ έκανα σύγκριση βάση τιμών αν είναι να αγοράσω ένα καλό scooter αξίας 2.000 ευρώ όπως σωστά πρότεινε ένας συνομιλητής μας της SYM υπάρχουν φυσικά και άλλα που κάνουν π.χ. 3.000 ευρώ με όλα τα παρελκόμενα θα φτάσει ο λογαριασμός στα 5.000 ευρώ στις τιμές 3.000 ευρώ με 5.000 ευρώ είναι και τα ATV της Piaggio που οδηγώ με την παρών άδεια οδήγησης (Β) ΙΧ Αυτοκινήτου δεν χρειάζεται να πληρώσω χρήματα για να βγάλω άδεια οδήγησης (Α) Μηχανής έως 125κκ θα μου πεις και σε αυτό θα χρειαστώ παρελκόμενα που μπορεί να φτάσει ο λογαριασμός στα 7.000 ευρώ

Αν βγάλω τον οικονομικό παράγοντα εσείς αν μένατε στην περιοχή μου το Παγκράτι (Βύρωνας/Αθήνα) και θέλατε να μπορείτε να μετακινηθείτε στην δουλειά που είναι η περιοχή των Εξαρχείων (Αθήνα) με ποιο μεταφορικό μέσο θα το κάνατε?

1. Με τα πόδια

2. Με τα ΜΜΜ

3. Με ταξί

4. Με ΙΧ Αυτοκίνητο

5. Με ΙΧ Μηχανή

6. Με ηλεκτρικό όχημα (πατίνι/ποδήλατο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ikorolis είπε

υπάρχουν φυσικά και άλλα που κάνουν π.χ. 3.000 ευρώ με όλα τα παρελκόμενα θα φτάσει ο λογαριασμός στα 5.000 ευρώ στις τιμές 3.000 ευρώ με 5.000 ευρώ

τι θα αγοράσεις με 2000 ευρώ έξτρα ρε μαν? δεύτερο σκούτερ για να έχεις ανταλλακτικά για το πρώτο? μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ή μήπως κατά βάθος δε θες να πας σε σκούτερ? πάρε ένα sym με 2 χιλιαρικάκια να κάνεις άνετα τη δουλειά σου, θα πηγαίνεις και σε καμιά παραλία τώρα το καλοκαίρι κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Αν βγάλω τον οικονομικό παράγοντα εσείς αν μένατε στην περιοχή μου το Παγκράτι (Βύρωνας/Αθήνα) και θέλατε να μπορείτε να μετακινηθείτε στην δουλειά που είναι η περιοχή των Εξαρχείων (Αθήνα) με ποιο μεταφορικό μέσο θα το κάνατε?

1. Με τα πόδια

2. Με τα ΜΜΜ

3. Με ταξί

4. Με ΙΧ Αυτοκίνητο

5. Με ΙΧ Μηχανή

6. Με ηλεκτρικό όχημα (πατίνι/ποδήλατο)

Εντελώς φιλικά, επειδή είδα την ηλικία σου στο προφίλ σου, εγώ θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με μηχανάκι

Μάλλον δεν υπάρχει πρότερη εμπειρία, και σίγουρα βλέπω ότι δεν υπάρχει και "κάψα"

Επειδή δε ξέρω άνθρωπο να έχει οδηγήσει μηχανή / παπί κλπ., και να μην έχει φάει τα μούτρα έστω μία φορά, θα σου πρότεινα να το αφήσεις εκτός σχεδίων

Πάρε ένα ποδήλατο, είναι μικρή η απόσταση που κάνεις, και όταν βαριέσαι ή / και δε σου αρέσει ο καιρός ή το οτιδήποτε παίρνε το αμάξι σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εντελώς φιλικά, επειδή είδα την ηλικία σου στο προφίλ σου, εγώ θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με μηχανάκι

Μάλλον δεν υπάρχει πρότερη εμπειρία, και σίγουρα βλέπω ότι δεν υπάρχει και "κάψα"

Επειδή δε ξέρω άνθρωπο να έχει οδηγήσει μηχανή / παπί κλπ., και να μην έχει φάει τα μούτρα έστω μία φορά, θα σου πρότεινα να το αφήσεις εκτός σχεδίων

Πάρε ένα ποδήλατο, είναι μικρή η απόσταση που κάνεις, και όταν βαριέσαι ή / και δε σου αρέσει ο καιρός ή το οτιδήποτε παίρνε το αμάξι σου :)

Καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης σου

Μπορεί να μην έχω άδεια οδήγησης μηχανής

αλλά γνωρίζω από οδήγηση μηχανής (παπί - scooter αλλά και μηχανής με συμπλέκτη/ταχύτητες)

εννοείται ότι έχω πέσει (ευτυχώς κανένας τραυματισμός)

άδεια οδήγησης αυτοκινήτου έχω από το 1992

επίσης αυτοκίνητο δεν έχω από το 2000 

πλέον οι μετακινήσεις μου γίνονται είτε με τα πόδια είτε με τα ΜΜΜ είτε με ταξί.

τώρα θα κάτσω να ζυγίσω τι με συμφέρει και θα πράξω ανάλογα

αυτοκίνητο είναι σίγουρο ότι δεν θα ξανά αγοράσω (δεν μου χρειάζεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας συνεχισουμε επι του θεματος

Εχω νεοτερα ξανα που με μπερδεψαν εκ νεου για την περιπτωση που καποιος οδηγει σαν κ μενα 50ρι κ εχει διπλωμα τυπου καρτας το καινουριο

Με πηρε ο τυπος απ τη σχολη κ μου ειπε οτι δεν χρειαζετε να κανω τιποτα τελικα κ οτι μπορω να οδηγω με το διπλωμα μου κανονικα αυτοδικαια μεχρι 125 

Πηγε σημερα υπουργειο με τα παραβολα κ ενω τα πληρωσε του ειπαν δεν χρειαζετε

( μπλεκω τωρα κ με επιστροφες e παραβολο με τραπεζες κλπ το κερατο μου)

Οποτε:

Αυτα που ελεγα απο την αρχη

Απλα δειχνω την αδεια οδηγησης μου που γραφει ποσα χρονια οδηγω κ αυτοκινητο (Β) κ μοτοποδηλατο (ΑΜ)  ( κ ας μην γραφει οτι δεν οδηγω Α1 ) κ ειμαι καλυμενος

Μαθηματα εως 5 πρακτικα κ διαδικασιες αλλαγης αδειας οδηγησης για να γραφτει ο κωδικος κανουν οσοι εχουν ΜΟΝΟ διπλωμα αυτοκινητου

Αρα αυτο που εξαρχης ελεγε ο γκοργκολης ισχυει 100% 

Έχεις άδεια οδήγησης Αυτοκινήτου και Μοτοποδηλάτου;

Τότε μπορείς να οδηγήσεις

Μοτοσυκλέτα έως 125cc

 με τις προϋποθέσεις:

  • Kατοχή της κατηγορίας Β πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Κατοχή της κατηγορίας Μοτοποδηλάτου πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Συμπλήρωση της ηλικίας των είκοσι επτά (27) ετών

 

 

Επεξ/σία από pigos23
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Ας συνεχισουμε επι του θεματος

Εχω νεοτερα ξανα που με μπερδεψαν εκ νεου για την περιπτωση που καποιος οδηγει σαν κ μενα 50ρι κ εχει διπλωμα τυπου καρτας το καινουριο

Με πηρε ο τυπος απ τη σχολη κ μου ειπε οτι δεν χρειαζετε να κανω τιποτα τελικα κ οτι μπορω να οδηγω με το διπλωμα μου κανονικα αυτοδικαια μεχρι 125 

Πηγε σημερα υπουργειο με τα παραβολα κ ενω τα πληρωσε του ειπαν δεν χρειαζετε

( μπλεκω τωρα κ με επιστροφες e παραβολο με τραπεζες κλπ το κερατο μου)

Οποτε:

Αυτα που ελεγα απο την αρχη

Απλα δειχνω την αδεια οδηγησης μου που γραφει ποσα χρονια οδηγω κ αυτοκινητο (Β) κ μοτοποδηλατο (ΑΜ)  ( κ ας μην γραφει οτι δεν οδηγω Α1 ) κ ειμαι καλυμενος

Μαθηματα εως 5 πρακτικα κ διαδικασιες αλλαγης αδειας οδηγησης για να γραφτει ο κωδικος κανουν οσοι εχουν ΜΟΝΟ διπλωμα αυτοκινητου

Αρα αυτο που εξαρχης ελεγε ο γκοργκολης ισχυει 100% 

Έχεις άδεια οδήγησης Αυτοκινήτου και Μοτοποδηλάτου;

Τότε μπορείς να οδηγήσεις

Μοτοσυκλέτα έως 125cc

 με τις προϋποθέσεις:

  • Kατοχή της κατηγορίας Β πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Κατοχή της κατηγορίας Μοτοποδηλάτου πάνω από τέσσερα (4) έτη
  • Συμπλήρωση της ηλικίας των είκοσι επτά (27) ετών

 

 

Πόσα ήταν τα παραβόλα που σου ζήτησε η σχολή οδηγών; 

Κανονικά πρέπει να φαίνονται στο Taxis σου και απλά δηλώνεις ενα IBAN και πατάς ακύρωση για την επιστροφή χρημάτων.  Πρέπει να σιγουρυτείς ότι δεν δήλωσε IBAN η σχολή οδηγών στο e-paravolo του gsis.

Αρα αρκεί να κάνω μια ανανέωση διπλώματος και μέσω ΚΕΠ , για να ξεμπερδευω;  Τι λεφτά σου κράτησε η σχολή οδηγών;

(θέλω να αποφύγω την σχολή οδηγών, γιατι θα κάνει τον μεσάζοντα και φοβάμαι μήπως μπλέξω με κανέναν παπάτζα και δω το δίπλωμα μετά απο 1 χρόνο )

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70 ευρο μου ζητησε το ανεφερα κ χτες

Μου δωσε πισω τα 40 ευρο κ τα υπολοιπα εκανα οντως αιτημα επιστροφης δηλωνοντας iban

30 ευρο οποτε ηταν το παραβολο για αντικατασταση διπλωματος ( στην ουσια δλδ κ αυτος απο την σχολη νομιζε οτι πρεπει να  αντικατασταθει το διπλωμα για να γραφτει το Α1 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, pigos23 είπε

70 ευρο μου ζητησε το ανεφερα κ χτες

Μου δωσε πισω τα 40 ευρο κ τα υπολοιπα εκανα οντως αιτημα επιστροφης δηλωνοντας iban

30 ευρο οποτε ηταν το παραβολο για αντικατασταση διπλωματος ( στην ουσια δλδ κ αυτος απο την σχολη νομιζε οτι πρεπει να  αντικατασταθει το διπλωμα για να γραφτει το Α1 )

Μπερδευτηκα τώρα.

Κράτησε 30ευρώ για αυτό:

1 ώρα πριν, pigos23 είπε

Με πηρε ο τυπος απ τη σχολη κ μου ειπε οτι δεν χρειαζετε να κανω τιποτα τελικα κ οτι μπορω να οδηγω με το διπλωμα μου κανονικα αυτοδικαια μεχρι 125 

Πηγε σημερα υπουργειο με τα παραβολα κ ενω τα πληρωσε του ειπαν δεν χρειαζετε

Επειδή απλά πήγε και ρώτησε; ή 30 ευρώ ήταν τα παραβολα της ανανέωσης;

Αν δεν γράφει το δίπλωμα οδήγησης το Α1, κρατάω μια επιφύλαξη αν θα είμαστε καλυμμένοι σε περίπτωση τροχαίου απο ασφαλιστικές.

 

Update: Κατάλαβα, απο τα 70, σου έδωσε τα 40 και πήρες πίσω απο το eparavolo τα 30 , και απλά παραμένεις με το δίπλωμα να γράφει ΑΜ.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνετε εκει βγάλτε ενα δίπλωμα, και ειδικά αν είστε νέοι στις μοτοσυκλέτες και αφήστε αυτές τις πατέντες για κάποιους άλλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

 

Update: Κατάλαβα, απο τα 70, σου έδωσε τα 40 και πήρες πίσω απο το eparavolo τα 30 , και απλά παραμένεις με το δίπλωμα να γράφει ΑΜ.

Ακριβως

Το διπλωμα μου γραφει Β κ ΑΜ

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Πηγαίνετε εκει βγάλτε ενα δίπλωμα, και ειδικά αν είστε νέοι στις μοτοσυκλέτες και αφήστε αυτές τις πατέντες για κάποιους άλλους.

 

Ε στην περιπτωση μου οδηγω απ το 2005 σκουτερ οποτε εκ των πραγματων δεν χρειαζετε για να αναβαθμισω στα 125...

Δεν περνω χιλιαρα χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Ακριβως

Το διπλωμα μου γραφει Β κ ΑΜ

Ε στην περιπτωση μου οδηγω απ το 2005 σκουτερ οποτε εκ των πραγματων δεν χρειαζετε για να αναβαθμισω στα 125...

Δεν περνω χιλιαρα χαχα

Πρέπει να το επιβεβαιώσουμε ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα με την ασφαλιστική αν είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...