Προς το περιεχόμενο

Σκούτερ η μηχανή;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, lactate είπε

Όχι δεν έχω, είχα σκοπό να αρχίσω μαθήματα (έλεγα για το ανώτερο δίπλωμα) αλλά τώρα μάλλον πρέπει να περιμένω να τελειώσει όλο αυτό με την καραντίνα οπότε απλά ψάχνομαι με το τι να αγοράσω.

Ναι αυτό πρέπει να κάνεις. Εγώ είχα βγάλει το δίπλωμα όταν ήμουν 20 χρονών. Μετά από κάποια χρόνια αναβαθμίστηκε και πλέον έχω το ανώτατο αλλά μόνο σκούτερ είχα όλα αυτά τα χρόνια. Με το καλό και να προσέχεις. Ότι και να αγοράσεις, η οδήγηση του δίκυκλου είναι μια υπέροχη καθημερινή εμπειρία. Απλά προσοχή, δεν θα κουράζομαι να σου το λέω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, adrfinance είπε

Ναι αυτό πρέπει να κάνεις. Εγώ είχα βγάλει το δίπλωμα όταν ήμουν 20 χρονών. Μετά από κάποια χρόνια αναβαθμίστηκε και πλέον έχω το ανώτατο αλλά μόνο σκούτερ είχα όλα αυτά τα χρόνια. Με το καλό και να προσέχεις. Ότι και να αγοράσεις, η οδήγηση του δίκυκλου είναι μια υπέροχη καθημερινή εμπειρία. Απλά προσοχή, δεν θα κουράζομαι να σου το λέω :)

σκεφτόμουν ότι αν το είχ τώρα με το lock down που πάω στη δουλειά ενδεχομένως να ήταν πιο εύκολο μέχρι να οτυ πάρω τον αέρα, αλλά ατύχησα.. φοβαμαι αρκετα από μόνος μου οπότε α προσέχω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό που το συζητάμε θα 'χες πάρει ένα 150αρι Medley και θα είχες πιεί και 250 καφέδες με τα ρέστα.

Αν ο σκοπός είναι να κινείσαι σε πόλη με 60-80km/h, σβέλτα και οικονομικά, τα 150αρια είναι παραπάνω από ικανοποιητικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω σκέφτομαι να μην είχαμε lockdown και να κάναμε κάνα ταξιδάκι μέχρι Ιταλία και Mugello με μηχανή.

τι άλλα σκέφτεστε οι υπόλοιποι;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Τόσο καιρό που το συζητάμε θα 'χες πάρει ένα 150αρι Medley και θα είχες πιεί και 250 καφέδες με τα ρέστα.

Αν ο σκοπός είναι να κινείσαι σε πόλη με 60-80km/h, σβέλτα και οικονομικά, τα 150αρια είναι παραπάνω από ικανοποιητικά.

Δε διαφωνώ, το πρώτο μου σκούτερ ήταν 150 κυβικά. Το 300άρι όμως που έχω τώρα είναι άλλη φάση (Beverly)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

και γω σκέφτομαι να μην είχαμε lockdown και να κάναμε κάνα ταξιδάκι μέχρι Ιταλία και Mugello με μηχανή.

τι άλλα σκέφτεστε οι υπόλοιποι;

Εγω κάθε μέρα σχεδόν τα βγάζω τα εργαλεία βόλτα. Κοντινές βόλτες αλλά ξεσκαω λίγο. Σήμερα πηρα μηχανή πήγα για κούρεμα. Μετά πηρα σκουτερ για κάτι πιο κοντινές δουλειές.με αυτό το λοκνταουν δεν μπορούμε να πάμε κάπου πιο μακρυά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GrigM είπε

θα σου προτεινα να κοιταξεις τα CB/CBX 500 και αν δεις οτι σου ταιριαζει, να δωσεις ακομη 200€ να βαλεις quickshifter για να μην εχεις τον συμπλεκτη.

Άλλο αυτό πάλι. Δεν ξέρω τι είναι πιο παράλογο, να βάλεις γενικά QS σε CB500 ή να βάλεις QS γιατί δεν μπορείς τον συμπλέκτη 🤔; Αν δεν μπορείς τον συμπλέκτη, πάρε scooter, end of story. 

16 ώρες πριν, GrigM είπε

Ξεκινησα στα 16 με 50cc Kymco Agility και στα 25 μου πηρα 700αρα μηχανη. Κανενα ενδιαμεσο δικυκλο.

1) Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Έχω φίλο που δεν είχε ποτέ μηχανάκι στο όνομα του αλλά καβαλάει άνετα 1000άρι και το πάει και σβέλτα. Δεν είναι ο μέσος όρος και προφανώς δεν μπορούν να το κάνουν άλλοι. 

2) Το 700άρα μηχανή είναι πολύ γενικό. Ένα Transalp 700 είναι καμιά 60αριά(?) άλογα και ένα R6 είναι τα διπλά+ άλογα. Επίσης το Transalp είναι ένα μηχανάκι που συγχωρεί άπειρα λάθη, το R6 είναι ένα νυστέρι που ψάχνεται να σε κόψει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, aromeo είπε

Άλλο αυτό πάλι. Δεν ξέρω τι είναι πιο παράλογο, να βάλεις γενικά QS σε CB500 ή να βάλεις QS γιατί δεν μπορείς τον συμπλέκτη 🤔; Αν δεν μπορείς τον συμπλέκτη, πάρε scooter, end of story. 

1) Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Έχω φίλο που δεν είχε ποτέ μηχανάκι στο όνομα του αλλά καβαλάει άνετα 1000άρι και το πάει και σβέλτα. Δεν είναι ο μέσος όρος και προφανώς δεν μπορούν να το κάνουν άλλοι. 

2) Το 700άρα μηχανή είναι πολύ γενικό. Ένα Transalp 700 είναι καμιά 60αριά(?) άλογα και ένα R6 είναι τα διπλά+ άλογα. Επίσης το Transalp είναι ένα μηχανάκι που συγχωρεί άπειρα λάθη, το R6 είναι ένα νυστέρι που ψάχνεται να σε κόψει. 

Το παράλογο είναι πως δεν έχουν όλες οι μεγάλες μηχανές QS για όταν θες να κανείς την κ*υλα σου. Γνώμη μου. 
Εχεις δίκιο για την 700αρα. Έπρεπε να αναφέρω πως πρόκειται για MT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση αυτή που κρατάει μέρες τώρα (κάτι καλό γιατί βγαίνουν απόψεις και κατά συνέπεια συμπεράσματα και αποφάσεις αγοράς) καταλήγει στο εξής ένα: Τι χρήση θα γίνει στο δίκυκλο που θα πάρει κάποιος είτε καινουριος είτε παλιός στο χώρο. Ναι μεν ένα σπορ 250άρι θα στρίβει καλύτερα από πχ ένα Τρανσαλπ 700 (ή 650 ή 600) όμως αν θέλεις ταξίδι δικάβαλο με αποσκευές, θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά και θα μπεί και πιο εύκολα και σε ένα χωματόδρομο για κάποια παραλία αν χρειαστεί. Το σκούτερ θα βολέψει στην πόλη καλύτερα απο GSXR 1000, αλλά θα γίνει αιτία να αποκτήσει καποιος φρέσκες γκρίζες τρίχες στο κεφάλι αν το πάει σε track day.Τώρα αν κάποιος θέλει σκούτερ για ταξίδια ή Bussa για πηγαινε έλα στη δουλειά μες στην κίνηση είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα και δεν παίρνει αμφισβήτιση. Όμως αγοράζοντας το ανάλογο τύπο δικύκλου σύμφωνα με το πεδίο δράσης που θα κινηθεί βοηθάει στην μεγιστη εξυπηρέτηση που θα πάρουμε, στην εξοικονόμιση χρημάτων από λάθος αγορές όσο και στην αποφυγή (μακρυά απο μας) ατυχημάτων. Το σημαντικότερο είναι να ευχαριστηθεί ότι δίκυκλο αγορασει στο μέγιστο. Και μην ξεχνάτε παιδιά: Πάντα κράνος ακόμα και μέχρι την γωνία αν πηγαίνετε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2020 στις 1:29 ΜΜ, apostolisk86 είπε

Τόσο καιρό που το συζητάμε θα 'χες πάρει ένα 150αρι Medley και θα είχες πιεί και 250 καφέδες με τα ρέστα.

Αν ο σκοπός είναι να κινείσαι σε πόλη με 60-80km/h, σβέλτα και οικονομικά, τα 150αρια είναι παραπάνω από ικανοποιητικά.

Είδα σήμερα ένα μεντλει σε γκρι ανοιχτό χρωμα. Ωραίο το άτιμο πολυ ωραίο  ( ιταλοσ βλέπεις )αλλά μικρό σε ολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα παπάκια γιατί λέτε κάποιοι ότι δεν είναι καλά? εγώ beverly έχω και δεν είχα ποτέ παπάκι αλλά είχα την εντύπωση ότι είναι καλά και τα παπάκια. επειδή έχουν μικρές ρόδες? δεν φρενάρουν καλά? ποιοι οι λόγοι που δεν τα θεωρείτε καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παπί είναι ένα ανώτερο είδος όπως λέει και ένας φίλος μου - "ζητά τόσα λίγα και σου δίνει τόσα πολλά"  :)

 

 

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2020 στις 2:46 ΠΜ, xrhstosiak είπε

Το παπί είναι ένα ανώτερο είδος όπως λέει και ένας φίλος μου - "ζητά τόσα λίγα και σου δίνει τόσα πολλά"  :)

Το θετικό είναι ότι σε κάποια παπιά αρχίζουν και βάζουν λίγο φαρδύτερα λάστιχα για καλύτερο κράτημα, φρενάρισμα λόγω ανταγωνισμού. Επίσης δισκοφρενα σιγά σιγά αν και μόνο μπροστά. 

Το ιδανικό θα ήταν ένα παπάκι στο στυλ του Benelli/Keeway Target με σύγχρονο Abs και δισκόφρενα μπρος πίσω. Νομίζω από 1500 που κάνει τώρα άντε να πήγαινε 1900.

Ήδη το μοντέλο αυτό ενώ κυκλοφορεί 5-6 χρόνια, ανεβάζει συνέχεια το μερίδιο του δείχνοντας ότι υπάρχει μια τάση των αγοραστών σε σκουτεριζων (πρακτικό) παπί. Επίσης η Honda έβγαλε το helmin.

Θα πάντρευε τους δύο κόσμους. Θα εξαλειφε τα κουσουρια/ελλείψεις των παπιών: με χώρους για κράνος κάτω από την σέλα (1-2 μοντέλα το χουν), μεγαλης διαμέτρου τροχούς αλλά με σεβαστό φάρδος/πάτημα, δισκόφρενο με Abs, άνετη επιτέλους σέλα, ποδιά για αέρα, νερά. Ταυτόχρονα θα κρατούσε το κόστος χρήσης,  αναλώσιμων και σερβις χαμηλά όπως στα παπιά όπως και την ευελιξία τους στον δρόμο.

Νομίζω το μεγάλο μερίδιο των ντελιβεράδων και νέων 20ρηδων κάγκουρων στους υποψηφιους αγοραστές παπιού είναι ένας λόγος που οι εταιρείες δεν τολμάμε κάτι τέτοιο όπως και το ότι η αγορά μας είναι μικρή κι ότι φέρουν θα είναι κάτι που έχει ήδη κυκλοφορήσει στην Ασία. Σιγά μην ασχοληθούν με ειδικές παραγγελίες, μετατροπες, ρίσκα...

Ο Γκορκόλης μόνο έχει ίσως την τόλμη αν θελήσει να το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω κουραστει να διαβαζω μπαρουφες για τα σκουτερ που και καλα δεν ειναι μηχανες, φτανει ρε παιδια κουρασατε. Εχουν 2 ροδες, εχουν κινητηρα και καινε βενζινη, μια χαρα μηχανες ειναι. Για εσας τι ειναι μηχανη δηλαδη; 4 κυλινδρο πιστας ειναι μηχανη; Μια ninja 300 ειναι μηχανη η οχι; Θα μου πεις βεεεεβαια και ειναι, και θα ρωτησω τοτε, εαν το νιντζα 300 ειναι μηχανη τοτε πως μια τμαξ η καλυτερα ενα απριλια 850 δεν ειναι; Το οτι τα σκουτερ ειναι αυτοματα δεν εχει σχεση με το αν ειναι μηχανες η οχι. Με την ιδια λογικη μια βεσπα px200 με συμπλεκτη ειναι μηχανη. Σιγουρα τα σκουτερ εχουν μειωνεκτηματα οσον αφορα τις αναρτησεις η τα φρενα τους, αλλα απο την αλλη κανεις δε παιρνει σκουτερ για να μπει πιστα, και ουτε θα εμπαινε κανεις πιστα με μια τρανσαλπ που και καλα ειναι μηχανη. Τα σκουτερ ειναι αυτοματες μοτοσυκλετες πολης, πολυ πιο πρακτικα και ανετα απο αλλες κατηγοριες γιατι δεν εχεις ταχυτητες, δεν βρεχεσαι, δεν κρυωνεις, δεν κουραζεται ο κωλος σου κλπ, και κουβαλας και οτι γουσταρεις απο τηλεοραση μεχρι 3 εξαδες νερα και ξανα 2 30κιλα ιντερμιξ. Σαν χρηστης σκουτερ (εχω 2 μαλιστα) και μηχανης σου λεω οτι σαν βασικο μεσο μετακινησης μεσα σε μεγαλη πολη ξεχνα την μηχανη. Κοιτας σε σκουτερ ΜΕΧΡΙ 300 κυβικα. 

Ζουμε σε μια εποχη που η πρακτικοτητα ειναι το νουμερο ενα ζητουμενο, και οι μεγαλες μηχανες δυστυχως ειναη πλεον πολυτελεια για καποιους. Σιγουρα, οποιος εχει δυνατοτητα ας παρει το 1000αρη πιστας να το παει και Σερρες και οτι αλλο γουσταρει. Για μας τους πιο μαλακους τα σκουτερ ειναι μονοδρομος για μεσα στη πολη, τα σκουτερ ΕΙΝΑΙ μοτοσυκλετες, και τις μηχανες μας τις «μεγαλες» τις βγαζουμε μια στο τοσο γιατι ειναι αβολες, φοβομαστε μη μας τις φανε, και τις θεωρουμε κουραστικες για μεσα στη πολη. 

 

Σε λιγα χρονο θα σνομπαρουνε τα ηλεκτρικα οπως σνομπαρουν πολλοι τα σκουτερ. Αυτο ειναι η εξελιξη ομως. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...