Προς το περιεχόμενο

Σκούτερ η μηχανή;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην πάρεις 300 πρώτο μηχανάκι καλύτερα. Επίσης για το θεό μην πάρεις παπί που προτάθηκε παραπάνω, εκτός και αν έχεις σκοπό να δουλέψεις delivery.

SH 150, PCX 150, NMAX 125 είναι ιδανικά σε αυτό που ψάχνεις. Τα 2 τελευταία μοιάζουν μεταξύ τους με πιο άνετη θέση οδήγησης και stop & start που δεν είμαι σίγουρος αν έχει το SH, το οποίο είναι λίγο πιο σβέλτο σε μποτιλιάρισμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/10/2020 στις 7:13 ΜΜ, lactate είπε

Στο μυαλό μου δεν τα διαφοροποιούσα βλέπω όμως ότι κάποιοι δεν θεωρούν καν τα σκούτερ μηχανές.

Δεν ειναι.Με το ζορι θεωρουνται μηχανακια,και ειναι οτι χειροτερο εχει βγει σε 2 ροδες.

Και καλο θα ειναι να μην πλησιασεις σε μηχανη ακομα,εφοσον δεν ξερεις ουτε τις διαφορες τους.

 

 

Στις 9/11/2020 στις 2:25 ΠΜ, TikiTaka23 είπε

Ισχύει... Το 125 θα το βαρεθείς σε ένα μήνα.. Πάρε το 300 το Beverly και θα το κρατήσεις 15 χρόνια. Εαν είσαι συνειδητοποιημενος μια χαρά είναι η δύναμη του καθόλου υπερβολική. Τώρα εάν πετάς και κ*λο στις στροφές τοτε φταίξιμο σου. 

Μου θυμισες εναν τυπο καποτε,σε γνωστο φορουμ για μηχανες,που ειχε ανοιξει θεμα για να παρει καποιο χιλιαρι,μπορει να ηταν και busa,δε θυμαμαι.

Ο τυπος ειχε ενα astrea και καβαλησε το 1000 και πραγματικα νομιζε οτι ηταν ετοιμος για κατι τετοιο.
Το σχολιο που ξεχωρισε και θυμαμαι ακομα μετα απο 10+ χρονια : Παρτο αγορι μου,θα σε θυμουνται νεο.

Στο θεμα μας,το παιδι δεν εχει σχεση με οδηγηση,και εσυ του λες να παρει 300ρι beverly ????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Δεν ειναι.Με το ζορι θεωρουνται μηχανακια,και ειναι οτι χειροτερο εχει βγει σε 2 ροδες.

Και καλο θα ειναι να μην πλησιασεις σε μηχανη ακομα,εφοσον δεν ξερεις ουτε τις διαφορες τους.

Μου θυμισες εναν τυπο καποτε,σε γνωστο φορουμ για μηχανες,που ειχε ανοιξει θεμα για να παρει καποιο χιλιαρι,μπορει να ηταν και busa,δε θυμαμαι.

Ο τυπος ειχε ενα astrea και καβαλησε το 1000 και πραγματικα νομιζε οτι ηταν ετοιμος για κατι τετοιο.
Το σχολιο που ξεχωρισε και θυμαμαι ακομα μετα απο 10+ χρονια : Παρτο αγορι μου,θα σε θυμουνται νεο.

Στο θεμα μας,το παιδι δεν εχει σχεση με οδηγηση,και εσυ του λες να παρει 300ρι beverly ????

Στο θέμα μας λοιπόν όπως λες... Εκτός τόπου και χρόνου η σύγκριση σου με τη περίπτωση με το busa όπως. Επίσης το παιδί σε σχόλιο του στο θέμα αναφέρει ότι θέλει να μπορεί να πάει πορεία με 150 καμία φορά. Δε λέμε ότι θα τα κάνει όλα αυτά στον πρώτο μήνα. Αλλά τι ακριβως είναι υπερβολικο; το Beverly των 135km/h τελικής ταχύτητα; Στην τελική μπορεί να πάει για ένα test drive για το Beverly να το δει πως του φαίνεται. Αν του φαίνεται σκοτωστρα του παιδιού πασο... Αλλά ήμαρτον δε του προτείνουμε supersport του παιδιού.. Ένα scooter μέσης κατηγορίας του προτείνουμε το οποίο προτείνεται κάλλιστα ως entry level scooter σε ξένα φόρουμ. 

Επεξ/σία από TikiTaka23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, TikiTaka23 είπε

Εκτός τόπου και χρόνου η σύγκριση σου με τη περίπτωση με το busa όπως.

Ηταν το ιδιο αστειο το να προτεινεις beverly 300 σε ανθρωπο που δεν ξερει τη διαφορα σκουτερ και μηχανης.
Και εισαι στην ελλαδα,ασε τα ξενα φορουμ.Εδω ειναι ζουγκλα.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δεν ειναι.Με το ζορι θεωρουνται μηχανακια,και ειναι οτι χειροτερο εχει βγει σε 2 ροδες.

Αυτό ήταν το πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου σχόλιο, εκτός και αν έχουμε 2005 ξέρω γω.

Κατά τ άλλα συμφωνό στο ότι τα 300 είναι μπόλικα για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δεν ειναι.Με το ζορι θεωρουνται μηχανακια,και ειναι οτι χειροτερο εχει βγει σε 2 ροδες.

Και καλο θα ειναι να μην πλησιασεις σε μηχανη ακομα,εφοσον δεν ξερεις ουτε τις διαφορες τους.

Μου θυμίζει το γιατροί vs οδοντίατροι αυτή η κόντρα σκουτερ vs μηχανές. Γιατί εγώ καταλαβαίνω ότι η βασική διαφορά είναι ότι τα σκούτερ δεν έχουν ταχύτητες.Αυτότο ότι είναι χειρότερο έχω ακούσει ότι είναι κάτι από το παρελθόν και δεν ισχύει πια. Δεν το παίζω έξυπνος, απλά γράφω τις απορίες μου. Ούτε θα πάρω σκούτερ αύριο το πρωί, κάνω την έρευνα μου πρώτα. Όσον αφορά τον κυβισμό τα 300 τα σκέφτομαι με το σκεπτικό να έχω τη "δύναμη" του κινητά αν χρειαστεί. Ταχύτητες εντός πόλης προφανώες δεν θα φτάσεις τα100 απλά το ήθελα αν προκύψει λόγος ή αν το θέλω να μπορέσω. Πχ με τα 150 ή τα 125cc μέχρι είναι καλά για πόλη/Αθήνα ή οριακά; Δλδ ένα δικάβαλο αμπελόκηποι-κέντρο την παλεύει; Αν θέλω να πάω κηφισία θα την παλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πόσο παραπάνω να το αναλύσουμε? οι μισοί για την ασφάλεια σου, σου λέμε πάρε ένα 150άρι και μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και οι άλλοι μισοί σου λένε ότι μια χαρά είναι τα 300 δεν θα έχεις πρόβλημα. εσύ θα αποφασίσεις. απλά βγάλε από το μυαλό σου ότι ένα 150άρι σκούτερ δεν μπορεί να βγάλει διαδρομές της πλάκας στο κέντρο της αθήνας! εννοείται και μπορεί και εδώ φαίνεται επίσης η απειρία σου

Επεξ/σία από malmsteen1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με pcx 125 πηγαινοερχόμουν Καλλιθέα-Βενιζέλος 5 χρόνια. Σταθερά 100-110 ξέρω γω στη Βάρης-Κορωπίου, με το καινούριο που είναι 150 θα σαι ακόμα πιο άνετα. Δεν έβγαλε το παραμικρό πρόβλημα και μιλάμε για 70-80χλμ τη μέρα.

Για τη σύγκριση scooter-μηχανής απλά δες τον εξοπλισμό, τα φρένα και τη δύναμη στα κορυφαία scooter, αλλά και στο Beverly το 300 πχ μιας και το κοιτάς και θα πάρεις την απάντηση σου. Τα scooter είναι πια πολύ κοντά σε όλα στις μηχανές, ενώ έχουν και τα πλεονεκτήματα που πάντα είχαν έναντι αυτών.

Τέλος για την επιλογή 150 ή 300 σου είπαμε ήδη ο καθένας τη γνώμη του, νομίζω το καλύτερο θα ταν να κάνεις ένα test drive ένα 150αρι για να δεις πώς σου φαίνεται η δύναμη του. Ξαναλέω προσωπικά για πρώτο μηχανάκι δε νομίζω να μη σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καινούργιος εγώ στα δίτροχα, ίσως δεν χωράω στην κουβέντα αλλά: 

όπως προείπα, για πρώτο μηχανάκι πήρα ενα μτ-03. Απο περιέργεια, πήγα και πήρα για test drive to Xmax και κυριολεκτικά, δεν έβλεπα την ώρα και τη στιγμή να το πάω πίσω. Πώς τις στρίβετε τις πολυθρόνες ρε αλάνια; 

Σίγουρα "μαθαίνεις" να το οδηγάς αλλά... γιατί; έδωσα ένα χιλιάρικο λιγότερο, πήρα κάτι που μπορώ και του βάζω τα γόνατα μου για να κρατιέμαι και να το στρίβω. έχασα σε μπαγκάζια; Σίγουρα. Αλλά σουπερ μαρκετ πάω με το αμαξάκι μου και στη δουλειά πηγαινοέρχομαι με backpack. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και μάλιστα συγκρίνεις γυμνό streetfight που προφανώς και θα στρίβει και φρενάρει κορυφαία με scooter όπως το xmax που πρώτο και ίσως μοναδικό μέλημα έχει την άνεση.

Και να χουμε πάντα κατά νου ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να χουν και μηχανή και αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Ηταν το ιδιο αστειο το να προτεινεις beverly 300 σε ανθρωπο που δεν ξερει τη διαφορα σκουτερ και μηχανης.
Και εισαι στην ελλαδα,ασε τα ξενα φορουμ.Εδω ειναι ζουγκλα.

Βασικα τίποτα δεν θα πάρει. Αφού δεν ξέρει ούτε ποδήλατο. Τι συζηταμε τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SakafliaC said:

Για τη σύγκριση scooter-μηχανής απλά δες τον εξοπλισμό, τα φρένα και τη δύναμη στα κορυφαία scooter, αλλά και στο Beverly το 300 πχ μιας και το κοιτάς και θα πάρεις την απάντηση σου. Τα scooter είναι πια πολύ κοντά σε όλα στις μηχανές, ενώ έχουν και τα πλεονεκτήματα που πάντα είχαν έναντι αυτών.

Στα λεφτά που έχουν τα κορυφαία scooters παίρνεις μηχανή που δεν έχει ιδιαίτερη επαφή με αυτά. 

Ακόμα και στα λεφτά του Beverly παίρνεις για παράδειγμα ένα τέτοιο:

https://www.daytonamotors.gr/model/x310/

Το Tmax είναι πιο ακριβό από το Tracer 900. Ακόμα και 600αρι SS παίρνεις στα ίδια λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Στα λεφτά που έχουν τα κορυφαία scooters παίρνεις μηχανή που δεν έχει ιδιαίτερη επαφή με αυτά. 

Ακόμα και στα λεφτά του Beverly παίρνεις για παράδειγμα ένα τέτοιο:

https://www.daytonamotors.gr/model/x310/

Το Tmax είναι πιο ακριβό από το Tracer 900. Ακόμα και 600αρι SS παίρνεις στα ίδια λεφτά. 

Κανείς δεν αρνείται ότι τα scooter είναι πανάκριβα αναλογικά με τις μηχανές, καλά κάνουν βέβαια αφού πουλάνε.

Αυτό που είπα εγώ είναι ότι οι δυνατότητες τους πια είναι αντίστοιχες. Ναι είναι πιο ακριβό απ το Tracer το tmax, στρίβει και φρενάρει όμως πάρα πολύ καλά και έχει και άφθονη ροπή. Το καθένα επιτελεί διαφορετικό έργο, οπότε κακώς τα συγκρίνουμε.

Πρότεινα στον ts scooter, δεν είπα ότι τα scooter είναι καλύτερα απ τις μηχανές. Δεν είναι όμως και χειρότερα. Είναι διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...