Προς το περιεχόμενο

[ΣΚΟΥΠΑ ΡΟΜΠΟΤ] Roborock S5 Max, 291,99€ @ Aliexpress Πολωνική Αποθήκη


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι παραπάνω έχει από την Xiaomi Robot Vacuum Mop P που βγήκε στα 299 με δύο χρόνια εγγύηση στις αλυσίδες, ώστε να αξίζει αναμονή και Aliexpress και λοιπές αποθήκες εκτός Ελλάδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, PaNtErAz είπε

Τι παραπάνω έχει από την Xiaomi Robot Vacuum Mop P που βγήκε στα 299 με δύο χρόνια εγγύηση στις αλυσίδες, ώστε να αξίζει αναμονή και Aliexpress και λοιπές αποθήκες εκτός Ελλάδος;

Είναι και δική μου απορία αυτή μιας και παρήγγειλα σήμερα από Γερμανό την Xiaomi Robot Vacuum Mop P με 15% επιστροφή. Μου βγήκε στα 255€ δηλαδή. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Είναι και δική μου απορία αυτή μιας και παρήγγειλα σήμερα από Γερμανό την Xiaomi Robot Vacuum Mop P με 15% επιστροφή. Μου βγήκε στα 255€ δηλαδή. 

Και εγω μια απο τα ιδια παρηγγειλα με 15% επιστροφή στα 300 και 12 άτοκες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αναλυτική σύγκριση. Η Roborock είναι σαφώς καλύτερη σκούπα με μεγάλη υπεροχή στο σφουγγάρισμα, no mop zones και όχι θέματα με leaking. Άλλο αν για τις ανάγκες κάποιου η και η STYJ02YM επαρκεί: https://smartrobotreviews.com/comparisons/roborock-s5-max-vs-xiaomi-mijia-styj02ym.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, imvrios είπε

Εδώ αναλυτική σύγκριση. Η Roborock είναι σαφώς καλύτερη σκούπα με μεγάλη υπεροχή στο σφουγγάρισμα, no mop zones και όχι θέματα με leaking. Άλλο αν για τις ανάγκες κάποιου η και η STYJ02YM επαρκεί: https://smartrobotreviews.com/comparisons/roborock-s5-max-vs-xiaomi-mijia-styj02ym.html

Σύμφωνα με αυτό η S5 Max έχει μεγαλύτερη μπαταρία άρα καθαρίζει 250μ2 vs 180μ2 (ποιος έχει σπίτι μεγαλύτερο από 180μ2 σε ενιαίο χώρο, όχι μεζονέτα;;;;), υποστηρίζει Alexa (Κλαιν όμως), έχει μεγαλύτερο κάδο νερού 280ml vs 200ml (οι περισσότεροι μας κυρίως σκουπίζουμε), έχει no mop zones (καλό αλλά πάλι κυρίως σκουπίζεις με ρομποτικές), έχει carpet boost (ok).

ΑΛΛΑ κάνει περισσότερο θόρυβο, έχει μικρότερο Sunction Power (απορροφηση), μικρότερο κάδο σκουπιδιών (460ml vs 550ml), δεν υποστηρίζει Magnetic/Optical Virtual Walls (κλαιν), ΔΕΝ έχει Ελληνική αντιπροσωπεία και Εγγύηση 2 χρόνια, δεν είναι άμεσα διαθέσιμη και ΔΕΝ υπάρχουν ανταλλακτικά στην Ελλάδα και είναι και πιο ακριβή...

Αλήθεια τώρα, υπάρχει κάποιος λόγος αυτή τη στιγμή του BF να πάρει κάποιος S5 Max αντί για Xiaomi Vacuum Mop P;;; Ούτε καν!!! Μην τρελαθούμε με την ΚινεζοAliexpress μανία! 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Σύμφωνα με αυτό η S5 Max έχει μεγαλύτερη μπαταρία άρα καθαρίζει 250μ2 vs 180μ2 (ποιος έχει σπίτι μεγαλύτερο από 180μ2 σε ενιαίο χώρο, όχι μεζονέτα;;;;), υποστηρίζει Alexa (Κλαιν όμως), έχει μεγαλύτερο κάδο νερού 280ml vs 200ml (οι περισσότεροι μας κυρίως σκουπίζουμε), έχει no mop zones (καλό αλλά πάλι κυρίως σκουπίζεις με ρομποτικές), έχει carpet boost (ok).

ΑΛΛΑ κάνει περισσότερο θόρυβο, έχει μικρότερο Sunction Power (απορροφηση), μικρότερο κάδο σκουπιδιών (460ml vs 550ml), δεν υποστηρίζει Magnetic/Optical Virtual Walls (κλαιν), ΔΕΝ έχει Ελληνική αντιπροσωπεία και Εγγύηση 2 χρόνια, δεν είναι άμεσα διαθέσιμη και ΔΕΝ υπάρχουν ανταλλακτικά στην Ελλάδα και είναι και πιο ακριβή...

Αλήθεια τώρα, υπάρχει κάποιος λόγος αυτή τη στιγμή του BF να πάρει κάποιος S5 Max αντί για Xiaomi Vacuum Mop P;;; Ούτε καν!!! Μην τρελαθούμε με την ΚινεζοAliexpress μανία!

Αντί για το no mop zone της roborock (που θα με πειράξει λίγο αν η xiaomi μου σφουγγάριζει ένα χαλί που έχω) για να μη πηγαίνει σε αυτό το χάλι η xiaomi, φαντάζομαι μπορώ να βάλω virtual wall (που δεν έχει αντίστοιχα η roborock, έτσι;   ). Όσο για τη μικρότερη μπαταρία και τον μικρότερο κάδο σφουγγαρισματος δεν με νοιάζει γιατί έχω σχετικά μικρό χώρο. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλο ένα χρήσιμο λινκ για γρήγορη σύγκριση των διαφορετικών xiaomi μεταξύ τους:
https://smartrobotreviews.com/reviews/xiaomi-robot-vacuums-comparison.html

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, PaNtErAz είπε

Σύμφωνα με αυτό η S5 Max έχει μεγαλύτερη μπαταρία άρα καθαρίζει 250μ2 vs 180μ2 (ποιος έχει σπίτι μεγαλύτερο από 180μ2 σε ενιαίο χώρο, όχι μεζονέτα;;;;), υποστηρίζει Alexa (Κλαιν όμως), έχει μεγαλύτερο κάδο νερού 280ml vs 200ml (οι περισσότεροι μας κυρίως σκουπίζουμε), έχει no mop zones (καλό αλλά πάλι κυρίως σκουπίζεις με ρομποτικές), έχει carpet boost (ok).

ΑΛΛΑ κάνει περισσότερο θόρυβο, έχει μικρότερο Sunction Power (απορροφηση), μικρότερο κάδο σκουπιδιών (460ml vs 550ml), δεν υποστηρίζει Magnetic/Optical Virtual Walls (κλαιν), ΔΕΝ έχει Ελληνική αντιπροσωπεία και Εγγύηση 2 χρόνια, δεν είναι άμεσα διαθέσιμη και ΔΕΝ υπάρχουν ανταλλακτικά στην Ελλάδα και είναι και πιο ακριβή...

Αλήθεια τώρα, υπάρχει κάποιος λόγος αυτή τη στιγμή του BF να πάρει κάποιος S5 Max αντί για Xiaomi Vacuum Mop P;;; Ούτε καν!!! Μην τρελαθούμε με την ΚινεζοAliexpress μανία!

η σύγκριση σου είναι για να βγάλεις το συμπέρασμα που θέλεις. Στο review αναφέρεται ξεκάθαρα ότι είναι καλύτερη και ισχυρότερη και ως σκούπα. Σκουπίζει και πιο γρήγορα. Δεν έχει θεματάκια leaking κλπ

Γενικά σε θέματα για Xiaomi γράφεις εναντίον αγορών από Κίνα, τα έχουμε πει κι άλλες φορές, δε επανέλθω. Ένα πράγμα μόνο, αυτό που σε προσφορά στην Ελλάδα είναι στα 299€ σε προσφορά στην Κίνα ήταν 207€-215€ (εγώ είχα ανοίξει τα θέματα). Υπέρ και κατά έχουμε αναφέρει, ο καθένας ψωνίζει με τα κριτήρια του. Και σε κάθε περίπτωση καλό είναι που υπάρχει και η Κίνα και οι παραεισαγωγές στην Ελλάδα για να μην είναι μονοπώλιο η Infoquest με τις διαστημικές τιμές και εντός και εκτός περιόδων προσφορών. 

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα θεωρητικά πάντως, θα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον για μένα να μας έλεγε κάποιος που να έχει λειτουργήσει και στις 2, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.εγω πχ σπίτι έχω χαλιά σα φλοκάτες που μια παλιά της Xiaomi σταματαγε γιατί πίστευε σε κάποια ότι ήταν εμπόδια (επειδή είχαν μακριές τρίχες ), ενώ και σε λεπτό λευκό χαλί σταματαγε στις μαύρες ρίγες του γιατί πίστευε ότι ήταν κενό και θα πέσει κάτω. Σήμερα έφερε ενας φίλος τη ρομποροκ και έπαιξε άψογα.

Οπότε είναι πολύ σημαντικό και το ποσό ψηλές είναι οι ροδες και τι υλοποίηση έχει σε θέμα sensor intelligence.την Xiaomi mop p δυστυχώς δεν την έχω δει για να συγκρίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, s2117 είπε

Πέρα από τα θεωρητικά πάντως, θα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον για μένα να μας έλεγε κάποιος που να έχει λειτουργήσει και στις 2, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.εγω πχ σπίτι έχω χαλιά σα φλοκάτες που μια παλιά της Xiaomi σταματαγε γιατί πίστευε σε κάποια ότι ήταν εμπόδια (επειδή είχαν μακριές τρίχες ), ενώ και σε λεπτό λευκό χαλί σταματαγε στις μαύρες ρίγες του γιατί πίστευε ότι ήταν κενό και θα πέσει κάτω. Σήμερα έφερε ενας φίλος τη ρομποροκ και έπαιξε άψογα.

Οπότε είναι πολύ σημαντικό και το ποσό ψηλές είναι οι ροδες και τι υλοποίηση έχει σε θέμα sensor intelligence.την Xiaomi mop p δυστυχώς δεν την έχω δει για να συγκρίνω.

Εγώ πάντως έχω την Roborock S5 (όχι την Max) που την πήρα πολύ πριν βγει η Xiaomi Mop P και ανεβαίνει σε ότι χαλί και αν έχω. Αλλά μάυρο που λένε μερικοί δεν έχω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Σύμφωνα με αυτό η S5 Max έχει μεγαλύτερη μπαταρία άρα καθαρίζει 250μ2 vs 180μ2 (ποιος έχει σπίτι μεγαλύτερο από 180μ2 σε ενιαίο χώρο, όχι μεζονέτα;;;;), υποστηρίζει Alexa (Κλαιν όμως), έχει μεγαλύτερο κάδο νερού 280ml vs 200ml (οι περισσότεροι μας κυρίως σκουπίζουμε), έχει no mop zones (καλό αλλά πάλι κυρίως σκουπίζεις με ρομποτικές), έχει carpet boost (ok).

ΑΛΛΑ κάνει περισσότερο θόρυβο, έχει μικρότερο Sunction Power (απορροφηση), μικρότερο κάδο σκουπιδιών (460ml vs 550ml), δεν υποστηρίζει Magnetic/Optical Virtual Walls (κλαιν), ΔΕΝ έχει Ελληνική αντιπροσωπεία και Εγγύηση 2 χρόνια, δεν είναι άμεσα διαθέσιμη και ΔΕΝ υπάρχουν ανταλλακτικά στην Ελλάδα και είναι και πιο ακριβή...

Αλήθεια τώρα, υπάρχει κάποιος λόγος αυτή τη στιγμή του BF να πάρει κάποιος S5 Max αντί για Xiaomi Vacuum Mop P;;; Ούτε καν!!! Μην τρελαθούμε με την ΚινεζοAliexpress μανία! 

Δεν έχει μόνο αυτά... είναι καλύτερη στο σκούπισμα (σε όλα τα συγκρκτικά τεστ) και στα πατώματα αλλά ακόμα περισσότερο στα χαλιά και έχει εντελώς διαφορετικό σύστημα σφουγκαρίσματος αφού ο έλεγχος της ροής του νερού γίνεται ηλεκτρονικά από την εφαρμογή (δηλαδή μπορείς να της πεις "εκεί σφουγγάρισε με με μεγάλη ροή, εκεί με μικρή κτλ). Επίσης τι να τα κάνεις τα virtual walls όταν μπορείς να πας να του πεις "σε αυτό το τετραγωνάκι στον χάρτη ή σε αυτό το δωμάτιο δεν σκουπίζεις και δεν πατάς καν"? είναι πολύ ανώτερο από μια "γραμμή" αυτό. Έχει και άλλες διαφορές (διαφορετικοί όροφοι κτλ που υπάρχουν μόνο στην Κινέζικη Xiaomi) αλλά αυτές αφορούν λίγους φαντάζομαι.

(Γενικά με τις παρενθέσεις σου όμως βλέπω πως είσαι προκατειλημμένος πριν καν ξεκινήσεις αφού στην ουσία ακυρώνεις με ευκολία τα πάντα ή προσπερνάς άλλα... δεν έχει νόημα ότι και να σου πει κάποιος έτσι αφού έχεις βγάλει το συμπέρασμα σου... και όμως ακόμα και η απλή s5 που έχεις, στο σκούπισμα καλύτερη είναι και ας μην το πιστεύεις)

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, s2117 είπε

Πέρα από τα θεωρητικά πάντως, θα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον για μένα να μας έλεγε κάποιος που να έχει λειτουργήσει και στις 2, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Πρωτα αγορασα την roborock s5 απο skroutz και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Μετα επειδη ηθελα να την ενταξω στο Xiaomi "smart home" πηρα τη Xiaomi mop pro. Την κρατησα λιγες μερες μονο και την πουλησα 1oν γιατι ηταν για Ευρωπαικο σερβερ οποτε δεν μπορουσε να ενταχθει στο συστημα μου  και 2ον δεν ειχε καμια σχεση με την s5 .. Μετα πηρα απο Κινα την s5 Max στα 350 περιπου (πολυ καλη τιμη για πριν 6 μηνες) μια και ειχα διαβασει τα καλυτερα αλλα και ηθελα καποιες απο τις παραπανω δυνατοτητες που ειχε σε σχεση με την s5. Αυτη τη στιγμη εχω την s5 max στο σπιτι και την s5 στη δουλεια.. Ειναι καλυτερη απο την s5 ενω με τη xiaomi δεν τιθεται θεμα συγκρισης για πολλους λογους και θα αναφερω παρακατω τι δεν μου αρεσε στην Xiaomi.

Εχει αρκετα μικρη μπαταρια και δεν κανει για μεγαλυτερα σπιτια. Το σφουγγαρισμα σε patern "Υ" ναι μεν κανει ισως καλυτερη δουλεια αλλα αργει πολυ και καταναλωνει πολυ μπαταρια.

Το 2 σε 1 δοχειο δεν βαζει αρκετο νερο οποτε παλι υπαρχει θεμα με τα μεγαλυτερα σπιτια για το σφουγγαρισμα. Αγοραζοντας το εξτρα δοχειο νερου (+25 ευρω)  χανεις τη δυνατοτητα να σκουπιζεις και να σφουγγαριζεις ταυτοχρονα.

Με το να φορτιζει αναποδα για να βαλεις το εξαρτημα σφουγγαρισματος πρεπει να την βγαλεις απο τη βαση..

 

 

 

29 λεπτά πριν, PaNtErAz είπε

Εγώ πάντως έχω την Roborock S5 (όχι την Max) που την πήρα πολύ πριν βγει η Xiaomi Mop P και ανεβαίνει σε ότι χαλί και αν έχω. Αλλά μάυρο που λένε μερικοί δεν έχω. 

Εχω ενα χαλι αρκετα ψηλο (περιπου 2cm) και η s5 μονο λιγες φορες ειχε καταφερει να ανεβει.. Η s5 max τωρα που ξαναβαλαμε τα χαλια δεν ανεβηκε οποτε εβαλα το χαλι "no go zone" και πριν αρχισω το καθαρισμα βαζω στο χαλι ολα τα σκορπια παιχνιδια και ειμαι ησυχος... Το χαλι οταν χρειαστει θα το κανω με μια επαναφορτιζομενη stick που εχω ή με την παροπλισμενη philips με το καλωδιο...

Επεξ/σία από ppetros
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2020 στις 11:36 ΠΜ, ribo7 είπε

Λέτε να ξαναπέσει κάτω από 300€? Τα 334 που είναι η κατώτερη στις 23/11 λέτε να είναι και η τιμή για BF?

image.png

Τι λέτε να παίξει τελικά με την τιμή της σε BF?

s5_s.png.097f12e22a5da15d4b1a4d4d3f3b2c90.png

 

Τα 334 που λέει ότι ξεκινάει στις 23/11 λέτε να είναι η τελική της για BF?

Κάτι κουπόνια που έχει εδώ?

s5_c.png.7feb12e41c4242fa43ef6ad20d978a4c.png

 

Το λευκό μοντέλο διαθέσιμο από αποθήκες Ισπανίας, Βελγίου, Τσεχίας μου βγάζει εμένα, ποιά λέτε να είναι καλύτερη επιλογή? Αδιάφορο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά περίμενα μήνες αυτή τη στιγμή. Ζαχάρωνα πολύ καιρό την συγκεκριμένη σκούπα και ήρθε επιτέλους η στιγμή να την χτυπήσω. Όμως δεν έχω αγοράσει ξανά από κινέζικο κατάστημα και φοβάμαι λίγο μήπως κάτι πάει στραβά ή αργήσει.

Οπότε το δίλημμα μου είναι το εξής, να δώσω 3 εκατοστάρικα και να το πάρω από Aliexpress, είναι ασφαλές και γρήγορο; Εγγύηση τι παίζει;

Ή απλά να δώσω 370 και να το πάρω απο Ελλάδα άμεσα, χωρίς αναμονές και με εγγύηση από το κατάστημα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Τι λέτε να παίξει τελικά με την τιμή της σε BF?

s5_s.png.097f12e22a5da15d4b1a4d4d3f3b2c90.png

Τα 334 που λέει ότι ξεκινάει στις 23/11 λέτε να είναι η τελική της για BF?

Κάτι κουπόνια που έχει εδώ?

s5_c.png.7feb12e41c4242fa43ef6ad20d978a4c.png

Το λευκό μοντέλο διαθέσιμο από αποθήκες Ισπανίας, Βελγίου, Τσεχίας μου βγάζει εμένα, ποιά λέτε να είναι καλύτερη επιλογή? Αδιάφορο?

καλά 334 την βρίσκεις και Ελλάδα (κάθε 2-3 μέρες τοσο πέφτει και ξαναπηγαίνει στα 357.. πριν 2-3 μέρες ήταν τόσο από αρκετά καταστήματα πχ).

Δεν ξέρω πόσο νόημα έχει σε τέτοια τιμή να μπλέκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...