Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, paramedic είπε

Eκτος των textures ίσως είναι και τα videos η διαφορά. Πχ στο MK11 είχε επιλογή να κατεβάσεις τα video σε 4Κ ή σε 1080p.

video 4K υποστηρίζουν κ οι δύο κονσόλες όμως. Άρα ήταν απλά θέμα γούστου και... χώρου διαθέσιμου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας, εγώ έχω μια ΤV Samsung 32'' Full HD, και θέλω να ρωτήσω αν το S θα τρέχει ''κανονικά''.. καταλαβαίνω ότι η TV δεν θα εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητες του S αλλά τουλάχιστον θα τρέχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, massey είπε

Καλησπέρα σας, εγώ έχω μια ΤV Samsung 32'' Full HD, και θέλω να ρωτήσω αν το S θα τρέχει ''κανονικά''.. καταλαβαίνω ότι η TV δεν θα εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητες του S αλλά τουλάχιστον θα τρέχει?

Ναι γιατί να μην τρέχει; Ίσα ίσα μπορεί να κάνει και κάποιο upscale σε 2κ (δεν είμαι σίγουρος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, massey είπε

Καλησπέρα σας, εγώ έχω μια ΤV Samsung 32'' Full HD, και θέλω να ρωτήσω αν το S θα τρέχει ''κανονικά''.. καταλαβαίνω ότι η TV δεν θα εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητες του S αλλά τουλάχιστον θα τρέχει?

μια χαρά θα παίζει φίλε μου ναι! κ όταν κάποια στιγμή πάρεις μεγαλύτερη ανάλυση πάλι άψογα θα παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες διαβασα μερικες σελιδες αλλα δεν βρηκα απαντηση σε αυτό που ειχα απορια. Πώς τα παει η κονσολα στο multimedia κομματι; τι μπορει να τρεξει εγγενως απο multimedia εφαρμογες; υπαρχει καπου που μπορω να διαβασω περισσοτερα; 

Ο λογος που ρωταω ειναι επειδη σκεφτομουν να παρω το nvidia shield tv pro (κανει καπου 220€) για ταινιες (υποστηριζει dolby vision/dolby atmos lossless formats), και ηθελα να δω αν θα με κάλυπτε το series s σε αυτό τον τομέα.

edit. διαβασα καποια αρθρα. μπορω να βαλω εφαρμογες στο series S, οπως kodi και myiptv;
https://techrark.com/iptv-on-xbox-one/ (το αρθρο ειναι για xbox one,  το ξερω)

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kallair είπε

Παιδες διαβασα μερικες σελιδες αλλα δεν βρηκα απαντηση σε αυτό που ειχα απορια. Πώς τα παει η κονσολα στο multimedia κομματι; τι μπορει να τρεξει εγγενως απο multimedia εφαρμογες; υπαρχει καπου που μπορω να διαβασω περισσοτερα; 

Ο λογος που ρωταω ειναι επειδη σκεφτομουν να παρω το nvidia shield tv pro (κανει καπου 220€) για ταινιες (υποστηριζει dolby vision/dolby atmos lossless formats), και ηθελα να δω αν θα με κάλυπτε το series s σε αυτό τον τομέα.

edit. διαβασα καποια αρθρα. μπορω να βαλω εφαρμογες στο series S, οπως kodi και myiptv;
https://techrark.com/iptv-on-xbox-one/ (το αρθρο ειναι για xbox one,  το ξερω)

Γενικά ότι παίζει σε xbox one παίζει κ εδω. Τωρα για iptv κλπ δεν θα σχολιάσω, πρόσεχε τα όμως καλύτερα. Κάποιοι έχουν αναφέρει ότι βλέπουν multimedia περιεχόμενο με ταινίες σε usb stick. Προσωπικά όχι, μέχρι το 4Κ YouTube έχω περιορισθεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

Παιδες διαβασα μερικες σελιδες αλλα δεν βρηκα απαντηση σε αυτό που ειχα απορια. Πώς τα παει η κονσολα στο multimedia κομματι; τι μπορει να τρεξει εγγενως απο multimedia εφαρμογες; υπαρχει καπου που μπορω να διαβασω περισσοτερα; 

Ο λογος που ρωταω ειναι επειδη σκεφτομουν να παρω το nvidia shield tv pro (κανει καπου 220€) για ταινιες (υποστηριζει dolby vision/dolby atmos lossless formats), και ηθελα να δω αν θα με κάλυπτε το series s σε αυτό τον τομέα.

edit. διαβασα καποια αρθρα. μπορω να βαλω εφαρμογες στο series S, οπως kodi και myiptv;
https://techrark.com/iptv-on-xbox-one/ (το αρθρο ειναι για xbox one,  το ξερω)

Και kodi και Plex και τα πάντα έχει - άλλωστε πολλά ξεκινήσανε από το αρχικό xbox το development τους, αλλά έχουν διάφορα θέματα λόγω OS με υπότιτλους κτλ.

Ότι και να λέμε το shield λόγω android είναι πολύ πιο flexible και updated, αλλά δεν παίζει games όπως το series S.

Για το kodi π.χ.

https://androidnature.com/how-to-use-kodi-on-xbox-series-s-series-x/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kallair είπε

Παιδες διαβασα μερικες σελιδες αλλα δεν βρηκα απαντηση σε αυτό που ειχα απορια. Πώς τα παει η κονσολα στο multimedia κομματι; τι μπορει να τρεξει εγγενως απο multimedia εφαρμογες; υπαρχει καπου που μπορω να διαβασω περισσοτερα; 

Ο λογος που ρωταω ειναι επειδη σκεφτομουν να παρω το nvidia shield tv pro (κανει καπου 220€) για ταινιες (υποστηριζει dolby vision/dolby atmos lossless formats), και ηθελα να δω αν θα με κάλυπτε το series s σε αυτό τον τομέα.

edit. διαβασα καποια αρθρα. μπορω να βαλω εφαρμογες στο series S, οπως kodi και myiptv;
https://techrark.com/iptv-on-xbox-one/ (το αρθρο ειναι για xbox one,  το ξερω)

Απο εφαρμογές multimedia εχει κανονικά kodi οπως αναφέρθηκε και πριν. Επίσης υπάρχουν αξιόλογες εφαρμογές (επι πληρωμή) όπως o scorpio  και best player. https://www.microsoft.com/el-gr/p/scorpio-player-x/9nghpcsc5xtv#activetab=pivot:overviewtab

Γενικά από αναπαραγωγή αρχείων δεν θα έχεις θέμα. για my iptv δεν εχω άποψη.

Επειδή όμως σε βλέπω για μερακλή στα lossless formats 😁 , να ξέρεις οτι εκεί αρχίζουν τα ψιλοθέματα. πχ από kodi δεν περνάνε με passthrough. Στην εφαρμογή της microsoft  τώρα περνάνε αλλά με καποια θεματάκια και ανάλογα τα κέφια της microsoft. Γενικά δεν είναι εντελώς καθαρό τοπίο και δεν θα είσαι plug N play σε όλα.

Μπορείς να διαβάσεις εδώ. Είναι για το One X αλλά η λογική είναι ίδια  https://avclub.gr/index.php?threads/xbox-one-s-x.160446/page-101

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως το multimedia κομμάτι πάρε το shield καθώς τα παει καλύτερα σε αυτο, ή δες για κάποιο zidoo αν ψάχνεις για dedicated player με όλα τα κομφορ αλλά χωρίς νετφλιξ

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα την κονσόλα. 

Έβαλα την κάρτα που είχα κατεβάσει τα παιχνίδια από το x και αφού τα είδε όλα, τα έτρεξε κανονικά. 

Αυτά που δοκίμασα είναι το immortal fenix rising, avengers, mass efdect legendary edition, forza horizon 5, streets of rage 4 και sniper contracts. 

Υπάρχει κάποιο παιχνίδι που να έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μην παίξει από την μία κονσόλα στην άλλη με την expansion card? Να το κατεβάσω να δοκιμάσω πριν τη βάλω στην κούτα πάλι την κονσόλα. 

Επεξ/σία από Tigio13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tigio13 είπε

 Καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα την κονσόλα. 

Έβαλα την κάρτα που είχα κατεβάσει τα παιχνίδια από το x και αφού τα είδε όλα, τα έτρεξε κανονικά. 

Αυτά που δοκίμασα είναι το immortal fenix rising, avengers, mass efdect legendary edition, forza horizon 5, streets of rage 4 και sniper contracts. 

Υπάρχει κάποιο παιχνίδι που να έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μην παίξει από την μία κονσόλα στην άλλη με την expansion card? Να το κατεβάσω να δοκιμάσω πριν τη βάλω στην κούτα πάλι την κονσόλα. 

πολύ καλά νέα φίλε μου! 

Δοκίμασε το Ori and the will of the wisps που ειναι λιγα GB κ όντως έχουν μια διαφορά οι δύο εκδόσεις να δούμε. Θεωρώ θα παίξει η εκδοχή σου Series S κ στο μεγάλο αν το κατεβάσεις πρώτα εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα στο x που ούτως ή άλλως είναι η main κονσόλα και όλα από εκεί θα κατεβαίνουν και έπαιξε κανονικά και στο s καπάκι. Πολύ καλή φάση αυτή πάντως που δεν υπάρχει καμία ασυμβατότητα και παίζουν όλα ανεξαρτήτως που έχουν κατέβει. 

20220115_205049.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Tigio13 said:

Το κατέβασα στο x που ούτως ή άλλως είναι η main κονσόλα και όλα από εκεί θα κατεβαίνουν και έπαιξε κανονικά και στο s καπάκι. Πολύ καλή φάση αυτή πάντως που δεν υπάρχει καμία ασυμβατότητα και παίζουν όλα ανεξαρτήτως που έχουν κατέβει. 

20220115_205049.jpg

Το Smart delivery κάνει δουλειά. Από τα πολλά μικρά αλλά σημαντικά features του χβοχ που κάνουν την διαφορά όταν μπαίνεις σε ένα οικοσύστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Το κατέβασα στο x που ούτως ή άλλως είναι η main κονσόλα και όλα από εκεί θα κατεβαίνουν και έπαιξε κανονικά και στο s καπάκι. Πολύ καλή φάση αυτή πάντως που δεν υπάρχει καμία ασυμβατότητα και παίζουν όλα ανεξαρτήτως που έχουν κατέβει. 

20220115_205049.jpg

Ήμουν σχεδόν σίγουρος όταν στα ανέφερα πριν λίγες μέρες και χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις!

Συγχαρητήρια σε Xbox και Microsoft, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά τα τελευταία χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως και εγώ μετά που το σκεφτόμουν δεν περίμενα να παίζουν όλα είναι η αλήθεια αλλά ευτυχώς διαψεύστηκα. 

Βασικά στην αρχή έπαθα ένα σοκ με το μέγεθος της συσκευής. Είχα δει πως είναι μικρή αλλά είναι πολύ διαφορετικό όταν τη βλέπεις από κοντά. 

Ύστερα αν και είχα πάρει το seires x δεν είχα χρησιμοποιήσει καθόλου το controller λόγω του ότι είχα το elite. Σήμερα που το δοκίμασα μου φάνηκε πιο μικρό και χειρότερο στο grip από το controller του xbox one x που είχα. Όποιος έχει δοκιμάσει και τα 2 ας μου πει την άποψη του. 

Σε γενικές γραμμές και για τη χρήση που θέλω να κάνω με την κονσόλα αποδείχτηκε πολύ καλή αγορά. 

 

 

Επεξ/σία από Tigio13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...