Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά εγώ έχω ένα seires x και μετά την πώληση του one s που είχα ψάχνω ένα seires s για 2η κονσόλα. 

Καταρχάς να πω πως είχα και εγώ στο seires x εξωτερικό ssd αλλά κάποια παιχνίδια έπρεπε να τα βάζω στον εσωτερικό λόγω next gen για να τα παίζω και αυτό το γράψε σβήσε κάπου με ενόχλησε και τελικά πήρα την expansion card. 

Η λογική ήταν να έχω ένα σκληρό που να παίζω τα πάντα στο x και όταν πάρω το s μόνο με το expansion να έχω τα παιχνίδια που παίζω και να συνεχίζω στο s (το seires s προορίζεται για το χωριό). 

Όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα να τον πάρει το δίσκο, ειδικά για το s νομίζω ότι είναι επιτακτική ανάγκη αν παίζεις κάποια παιχνίδια ταυτόχρονα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει και τις 2 κονσόλες να μου πει πέρα από τον αποθηκευτικό χώρο και τη διαφορά στην ανάλυση αν έχει παρατηρήσει άλλες διαφορές στις 2 κονσόλες. Ευχαριστώ πολύ. 

καλησπέρα φίλε μου. φίλος κολλητός έχει το Χ κ εγω το S, οπότε λόγω... κακής παρέας έχω άποψη. :)

υπάρχει μια μικρή διαφορά στα loading times, τύπου 1s σε κάποια games, καμιά σχέση όμως με τον αντίστοιχο χρόνο 15-20s πχ του One. Μέχρι εκεί. 

Μα πόσα games παίζεις ταυτόχρονα κ στην έσπαγε ο εξωτερικός ssd στα transfer times? Εγώ με hdd εξωτερικό κ είμαι cool, αν κ άρρωστος με το θέμα χρόνος μέσα στη μέρα, δεν με πείραξαν τα λίγα λεπτά του transfer ποτέ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, rodosf1 είπε

καλησπέρα φίλε μου. φίλος κολλητός έχει το Χ κ εγω το S, οπότε λόγω... κακής παρέας έχω άποψη. :)

υπάρχει μια μικρή διαφορά στα loading times, τύπου 1s σε κάποια games, καμιά σχέση όμως με τον αντίστοιχο χρόνο 15-20s πχ του One. Μέχρι εκεί. 

Μα πόσα games παίζεις ταυτόχρονα κ στην έσπαγε ο εξωτερικός ssd στα transfer times? Εγώ με hdd εξωτερικό κ είμαι cool, αν κ άρρωστος με το θέμα χρόνος μέσα στη μέρα, δεν με πείραξαν τα λίγα λεπτά του transfer ποτέ. :)

Δεν είναι ότι παίζω πολλά παιχνίδια ταυτόχρονα, γενικά μου αρέσει να έχω κάποια παιχνίδια που να μπορώ να τα παίξω άμεσα. Γενικά είμαι στη φάση που ξεκινάω κάτι το τερματίζω και μετά παίζω κάτι άλλο. 

Αλλά για παράδειγμα αυτόν τον καιρό παίζω το farcry 6. Ταυτόχρονα παίζω και λίγο forza horizon 4 και 5. Εμβόλιμα μπορεί να μπει κάνα call of duty κλπ. Συν του ότι πιστεύω πως από τα πολλά γράψε - σβήσε φθείρεται πολύ πιο γρήγορα ο εσωτερικός. Καλύτερα να γράφονται τα περισσότερα στον εξωτερικό και αν πάθει κάτι να στείλεις μόνο αυτόν για αλλαγή και όχι ολόκληρη την κονσόλα. 

Συν του ότι με το game pass και με τόσα παιχνίδια που μπαινοβγαινουν όλο και κάτι κατεβάζω και δοκιμάζω. Γενικά αυτή η γενιά με κατέστρεψε. 🤣🤣

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, τώρα είμαι σίγουρος για το s. Τα xmas που πήγα χωριό και έβαλα το one s, έπαιξα κάνα μισάωρο, το έκλεισα, γύρισα από χωριο, το έβαλα αγγελία και το πούλησα. 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά εγώ έχω ένα seires x και μετά την πώληση του one s που είχα ψάχνω ένα seires s για 2η κονσόλα. 

Καταρχάς να πω πως είχα και εγώ στο seires x εξωτερικό ssd αλλά κάποια παιχνίδια έπρεπε να τα βάζω στον εσωτερικό λόγω next gen για να τα παίζω και αυτό το γράψε σβήσε κάπου με ενόχλησε και τελικά πήρα την expansion card. 

Η λογική ήταν να έχω ένα σκληρό που να παίζω τα πάντα στο x και όταν πάρω το s μόνο με το expansion να έχω τα παιχνίδια που παίζω και να συνεχίζω στο s (το seires s προορίζεται για το χωριό). 

Όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα να τον πάρει το δίσκο, ειδικά για το s νομίζω ότι είναι επιτακτική ανάγκη αν παίζεις κάποια παιχνίδια ταυτόχρονα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει και τις 2 κονσόλες να μου πει πέρα από τον αποθηκευτικό χώρο και τη διαφορά στην ανάλυση αν έχει παρατηρήσει άλλες διαφορές στις 2 κονσόλες. Ευχαριστώ πολύ. 

Μπορείς να παίζεις την ίδια έκδοση παιχνιδιού στο x και στο s?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, leo066 είπε

Μπορείς να παίζεις την ίδια έκδοση παιχνιδιού στο x και στο s?

Δεν το ξέρω με σιγουριά, αλλά νομίζω πως ναι. Και οι 2 κονσόλες υποτίθεται πως είναι next gen. Όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, leo066 είπε

Μπορείς να παίζεις την ίδια έκδοση παιχνιδιού στο x και στο s?

next gen έκδοση, αλλά στο  S το game έχει συνήθως μέγεθος λιγοτερα GB, προφανώς λόγω μικρότερων textures. Ενα τρικ εξοικονόμησης χώρου στο δίσκο, κοντά σας από τη MS. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Δεν το ξέρω με σιγουριά, αλλά νομίζω πως ναι. Και οι 2 κονσόλες υποτίθεται πως είναι next gen. Όχι? 

Η έκδοση για το s είναι συνήθως μικρότερη σε μέγεθος από αυτή για το x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν έχω ένα παιχνίδι στον εξωτερικό από το x δεν μπορεί να παίξει στο s? Πρέπει να το ξανακατεβάσω έχοντας τον σκληρό κουμπωμένο στο s? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Αυτό το είχα παρατηρήσει στα παιχνίδια από το seires x στο one s. Θεωρούσα πως από seires x σε seires s δε θα υπήρχαν τέτοιες ασυμβατότητες. Τέλος πάντων θα το σκεφτώ και ίσως τελικά κρατήσω μόνο το seires x και το πηγαινοφερνω κάθε φορά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Μάλιστα. Αυτό το είχα παρατηρήσει στα παιχνίδια από το seires x στο one s. Θεωρούσα πως από seires x σε seires s δε θα υπήρχαν τέτοιες ασυμβατότητες. Τέλος πάντων θα το σκεφτώ και ίσως τελικά κρατήσω μόνο το seires x και το πηγαινοφερνω κάθε φορά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Πρόσεχε μόνο γιατί στο αεροπλάνο με το Series X θέλεις να χρεώσεις και... δεύτερη χειραποσκευή, είναι λίγο μπόλικο, το μικρούλι είναι portable, κ μόνο για αυτό κράτησε το αν έχει πήγαινε έλα σε χωριό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Πρόσεχε μόνο γιατί στο αεροπλάνο με το Series X θέλεις να χρεώσεις και... δεύτερη χειραποσκευή, είναι λίγο μπόλικο, το μικρούλι είναι portable, κ μόνο για αυτό κράτησε το αν έχει πήγαινε έλα σε χωριό. :)

Μάλλον δεν το διατύπωσα καλά πριν. Εννοούσα δε θα πάρω το s και θα κρατήσω μόνο το x. Το ότι είναι compact είναι ένας καλός λόγος που θέλω να το πάρω. Αυτό που πρέπει να κατεβάζω 2 φορές όποιο παιχνίδι θέλω να παίξω και στις 2 κονσόλες με ξενέρωσε μόνο. Αν βρω κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή τιμή ίσως το πάρω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Μάλλον δεν το διατύπωσα καλά πριν. Εννοούσα δε θα πάρω το s και θα κρατήσω μόνο το x. Το ότι είναι compact είναι ένας καλός λόγος που θέλω να το πάρω. Αυτό που πρέπει να κατεβάζω 2 φορές όποιο παιχνίδι θέλω να παίξω και στις 2 κονσόλες με ξενέρωσε μόνο. Αν βρω κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή τιμή ίσως το πάρω. 

Στα περισσότερα παιχνίδια δεν υπάρχουν διαφορές - μια είναι η έκδοση και εκεί που υπάρχουν (ακόμα και πολύ μεγάλες) διαφορές είναι στα 1st party κυρίως -sea of thieves για παράδειγμα. Πάντως δεν κατεβαίνει όλο το παιχνίδι από την αρχή.

Θα μπορούσες να αναζητήσεις τι παιχνίδια χρησιμοποιούν το smart delivery επιτυχώς πριν πάρεις την κάρτα μαζί σου (καλή ιδέα btw).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://support.xbox.com/en-US/help/hardware-network/storage/use-storage-expansion-card-xbox-series-x-s

Εδώ πάντως λέει πως μεταφέρονται από συσκευή σε συσκευή. Νομίζω πως μια χαρά θα είσαι μια που τα subversion του X λογικά περιλαμβάνουν ήδη τα textures κτλ του S.

Κι εδώ τα ίδια λέει:

https://www.google.com/amp/s/www.pocket-lint.com/games/news/xbox/153705-xbox-series-x-series-s-seagate-storage-expansion-card.amphtml

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...