Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnt είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!!

Αγόρασα το series s και κατέβασα το pes22 efootball πλέον. Έχω δύο controllers και ήθελα να παίξω αντιπαλος με έναν φίλο τοπικά αλλά και τα δύο χειριστήρια ελέγχουν την ίδια ομάδα . Κάνω κάτι λάθος?

Είναι η πρώτη μου επαφή με xbox ...

καλησπέρα φίλε μου, 

θα εισάγεις δεύτερο λογαριασμό σαν guest στο μενού του xbox κ θα διαλέξει την άλλη ομάδα, δεν θυμάμαι πως το λέει στο ελληνικό μενού. πατώντας πάνω αριστερά στην εικόνα του account σου. Αν ο φίλος έχει λογαριασμό Microsoft τον εισάγεις και με τα στοιχεία του αν θέλει κ κρατάει κ τα achievements του. 

Ο,τι θες ρώτα. 

καλορίζικο. 

Επεξ/σία από rodosf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, rodosf1 είπε

καλησπέρα φίλε μου, 

θα εισάγεις δεύτερο λογαριασμό σαν guest στο μενού του xbox κ θα διαλέξει την άλλη ομάδα, δεν θυμάμαι πως το λέει στο ελληνικό μενού. πατώντας πάνω αριστερά στην εικόνα του account σου. Αν ο φίλος έχει λογαριασμό Microsoft τον εισάγεις και με τα στοιχεία του αν θέλει κ κρατάει κ τα achievements του. 

Ο,τι θες ρώτα. 

καλορίζικο. 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Θα το δοκιμάσω και ενημερώνω...

45 λεπτά πριν, johnt είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Θα το δοκιμάσω και ενημερώνω...

Λειτουργεί τέλεια , thanks!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

Κάνει κανείς χρήση του Series S σαν emulator machine? Είδα κάποια video και λένε πως είναι πολύ εύκολη και δυνατή περίπτωση χωρίς να χαλάς τίποτα στην κανονική λειτουργία με τα δικά του παιχνίδια.

Επεξ/σία από skritikos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, skritikos είπε

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

Κάνει κανείς χρήση του Series S σαν emulator machine? Είδα κάποια video και λένε πως είναι πολύ εύκολη και δυνατή περίπτωση χωρίς να χαλάς τίποτα στην κανονική λειτουργία με τα δικά του παιχνίδια.

 

καλή χρονιά,

εγω φίλε μου ναι. έχω μέσα το retroarch κ εχω μέσα n64, psp, ps2, GBA κ άλλα. σε εξωτερικο σκληρό. 

Λογικά σηκώνει και ps3 αλλά δεν έχω δοκιμάσει. 

Εύκολο σχετικά είναι, 

βαθμός δυσκολίας 2-2,5 στο setup, χρόνος 30 περίπου min. 

Δεν ακυρώνει τίποτα από τη λειτουργικότητα του Series S

Επεξ/σία από rodosf1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

 

καλή χρονιά,

εγω φίλε μου ναι. έχω μέσα το retroarch κ εχω μέσα n64, psp, ps2, GBA κ άλλα. σε εξωτερικο σκληρό. 

Λογικά σηκώνει και ps3 αλλά δεν έχω δοκιμάσει. 

Εύκολο σχετικά είναι, 

βαθμός δυσκολίας 2-2,5 στο setup, χρόνος 30 περίπου min. 

Δεν ακυρώνει τίποτα από τη λειτουργικότητα του Series S

Τα ps2 παίζουν καλά; Και με το χειριστήριο του xbox ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Τα ps2 παίζουν καλά; Και με το χειριστήριο του xbox ;

άψογα ναι κ του psp.

Γενικά οι λύσεις είναι δύο για το retroarch γιατί δεν υπάρχει στο store ελεύθερο. Έχει κ βίντεο που παίζουν πολλοί στο YouTube αν δείτε. 

Εννοείται με το χειριστήριο του xbox κ το παραμετροποιειτε ακόμα και για... wii!! 

1. Ή πληρώνετε one time fee να μπείτε στο Developer mode που δεν αξίζει, ή 

2. Το εγκαθιστάτε μέσω άδειας προς το account σας από ενα developer που ανοίγει προς συγκεκριμένα accounts τη δυνατότητα να βλέπουν την εφαρμογή κ να την κατεβάζουν. 

 

Υγ. ΝΑΙ παίζει κ God of War το xbox!! 😂😂

 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link

7 ώρες πριν, rodosf1 είπε

άψογα ναι κ του psp.

Γενικά οι λύσεις είναι δύο για το retroarch γιατί δεν υπάρχει στο store ελεύθερο. Έχει κ βίντεο που παίζουν πολλοί στο YouTube αν δείτε. 

Εννοείται με το χειριστήριο του xbox κ το παραμετροποιειτε ακόμα και για... wii!! 

1. Ή πληρώνετε one time fee να μπείτε στο Developer mode που δεν αξίζει, ή 

2. Το εγκαθιστάτε μέσω άδειας προς το account σας από ενα developer που ανοίγει προς συγκεκριμένα accounts τη δυνατότητα να βλέπουν την εφαρμογή κ να την κατεβάζουν. 

 

Υγ. ΝΑΙ παίζει κ God of War το xbox!! 😂😂

 

Link για τον 2ον τρόπο μήπως έχουμε να το δοκιμάσουμε; Μόνο τον 1ο ήξερα.

Επεξ/σία από paramedic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, paramedic είπε

Link

Link για τον 2ον τρόπο μήπως έχουμε να το δοκιμάσουμε; Μόνο τον 1ο ήξερα.

θα προσπαθήσω να τα μαζέψω σε έναν οδηγό κ να τα ποσταρω εδω φίλε μου στα ελληνικά. Δεν είναι απλά ένα link, θέλει λίγο λεπτομέρεια στο τι κ πως. 

Οδηγός για το σεταρισμα του retroarch υπάρχει εννοείται στη σελίδα του εξομοιωτή. 

Εννοείται επίσης ότι όλα τα αντίγραφα από games που θα φορτώσετε εξυπακούεται ότι τα έχετε νόμιμα στην κατοχή σας με γνήσιο παιχνίδι, retro μεν, not a pirate δε. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρουν κυρίως Nintendo DS και GBA. Αλλά και κάποια PSP και Vita (το τελευταίο δεν ξέρω καν αν γίνεται emulate).

Έχω διάφορα cartridge σπάνια και άλλα πιο normal και δεν θέλω να τα χρησιμοποιώ. Για αυτό ψάχνω για emulation.

Ακόμη και στο New 3DS XL μου που αποφάσισα τελικά να περάσω CFW, έχω βάλει μόνο DS και GBA games που ήδη έχω κάνοντας rip τα cartridge όπου αυτό ήταν εφικτό ή κατεβάζοντας την αντίστοιχη ROM online.

Μοναδική εξαίρεση ένα γιαπωνέζικο που κοστίζει πάρα πάρα πολλά $ όταν υπάρχει διαθέσιμο (σχεδόν ποτέ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skritikos είπε

Με ενδιαφέρουν κυρίως Nintendo DS και GBA. Αλλά και κάποια PSP και Vita (το τελευταίο δεν ξέρω καν αν γίνεται emulate).

Έχω διάφορα cartridge σπάνια και άλλα πιο normal και δεν θέλω να τα χρησιμοποιώ. Για αυτό ψάχνω για emulation.

Ακόμη και στο New 3DS XL μου που αποφάσισα τελικά να περάσω CFW, έχω βάλει μόνο DS και GBA games που ήδη έχω κάνοντας rip τα cartridge όπου αυτό ήταν εφικτό ή κατεβάζοντας την αντίστοιχη ROM online.

Μοναδική εξαίρεση ένα γιαπωνέζικο που κοστίζει πάρα πάρα πολλά $ όταν υπάρχει διαθέσιμο (σχεδόν ποτέ).

 

Γενικά η κονσόλα μας έχει άπειρες δυνατότητες, όλες νόμιμες, (δεν μπαίνω σε χωράφια παρανομίας, δεν με ενδιαφέρει) , μάλιστα τελευταία παίζει και emulation μέσω του Edge από ιστοσελίδες. Κάτι σαν cloud gaming με retro games δλδ. 

Ο αναβαθμισμενος Edge θεωρώ σε 2-3 χρόνια θα είναι η homescreen μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Γενικά η κονσόλα μας έχει άπειρες δυνατότητες, όλες νόμιμες, (δεν μπαίνω σε χωράφια παρανομίας, δεν με ενδιαφέρει) , μάλιστα τελευταία παίζει και emulation μέσω του Edge από ιστοσελίδες. Κάτι σαν cloud gaming με retro games δλδ. 

Ο αναβαθμισμενος Edge θεωρώ σε 2-3 χρόνια θα είναι η homescreen μας. 

Δεν την έχω (ακόμη) αλλά την μελετάω καιρό τώρα. Έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία και τέλειο κόστος προς απόδοση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές κάποιοι που είχαν πληρώσει την συνδρομή για να μπει η κονσόλα σε dev mode είδαν ότι η microsoft είχε απενεργοποιήσει τη δυνατότητα αυτή αφού για 90 ημέρες δεν είχαν αναπτύξει κανένα πρόγραμμα. Άρα η microsoft με αυτό ακύρωσε τη δυνατότητα να γίνει η κονσόλα ένα δυνατό μηχάνημα emulation. Διάβασα άρθρα, είδα βίντεο από youtubers που έλεγαν τους πιθανούς λόγους που διάλεξε η microsoft να το κάνει κλπ κλπ. Τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν λάθος του λογισμικού συντήρησης και ο υπεύθυνος του προγράμματος είπε ότι θα διορθωθεί.

https://www.digitaltrends.com/gaming/xbox-disabling-dev-mode/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paramedic είπε

Προχτές κάποιοι που είχαν πληρώσει την συνδρομή για να μπει η κονσόλα σε dev mode είδαν ότι η microsoft είχε απενεργοποιήσει τη δυνατότητα αυτή αφού για 90 ημέρες δεν είχαν αναπτύξει κανένα πρόγραμμα. Άρα η microsoft με αυτό ακύρωσε τη δυνατότητα να γίνει η κονσόλα ένα δυνατό μηχάνημα emulation. Διάβασα άρθρα, είδα βίντεο από youtubers που έλεγαν τους πιθανούς λόγους που διάλεξε η microsoft να το κάνει κλπ κλπ. Τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν λάθος του λογισμικού συντήρησης και ο υπεύθυνος του προγράμματος είπε ότι θα διορθωθεί.

https://www.digitaltrends.com/gaming/xbox-disabling-dev-mode/

ακυρώθηκε όμως όπως ειπες κ θα διορθωθεί. άρα παραμένει η δυνατότητα μέσω dev mode. 

Επίσης ξαναλέω ότι δεν χρειάζεται dev mode για emulation. Μια χαρά κ νόμιμα γίνεται χωρίς dev mode η εγκατάσταση retroarch κ ppsspp, άρα πρακτικά όλων των γνωστών emulators. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

ακυρώθηκε όμως όπως ειπες κ θα διορθωθεί. άρα παραμένει η δυνατότητα μέσω dev mode. 

Επίσης ξαναλέω ότι δεν χρειάζεται dev mode για emulation. Μια χαρά κ νόμιμα γίνεται χωρίς dev mode η εγκατάσταση retroarch κ ppsspp, άρα πρακτικά όλων των γνωστών emulators. 

Παιζει κάτι τέτοιο να γίνεται και σε xbox one /s ; Και να τρέχει ικανοποιητικά τον emulator του ps2. Ρωτάω που αν είναι να βρω κάνα φθηνό μεταχειρισμένο one/one s που να παίζει ωραία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Παιζει κάτι τέτοιο να γίνεται και σε xbox one /s ; Και να τρέχει ικανοποιητικά τον emulator του ps2. Ρωτάω που αν είναι να βρω κάνα φθηνό μεταχειρισμένο one/one s που να παίζει ωραία. 

https://www.neogaf.com/threads/retroarch-for-xbox-one-series-x-s-no-modding-no-dev-mode-no-white-list.1612885/

Εδώ λένε πως γίνεται 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...