Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Παιζει κάτι τέτοιο να γίνεται και σε xbox one /s ; Και να τρέχει ικανοποιητικά τον emulator του ps2. Ρωτάω που αν είναι να βρω κάνα φθηνό μεταχειρισμένο one/one s που να παίζει ωραία. 

ναι και σε One S γίνεται. τσίμπα το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

ναι και σε One S γίνεται. τσίμπα το. 

Διαφορα σε επιδόσεις υπάρχει ; Το σκέφτομαι ακόμα γιατί θέλω να παίζω και κάνα καινούργιο στο series s που δεν θα γίνεται στο one. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Διαφορα σε επιδόσεις υπάρχει ; Το σκέφτομαι ακόμα γιατί θέλω να παίζω και κάνα καινούργιο στο series s που δεν θα γίνεται στο one. 

σε επιδόσεις στα games του One S κ  του series S ή στο emulation? 

Στα emulation ανάλογα με τον emulator μπορεί κ παλιό game να μην έχει καλή απόδοση σε καινούργια μηχανήματα, οπότε είναι θέμα που δεν έχει να κάνει με την κονσόλα αυτό. 

Γενικά κ εγω σκέφτομαι να κάνω ενα emulator machine στο γραφείο με ενα ακόμα xbox. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

σε επιδόσεις στα games του One S κ  του series S ή στο emulation? 

Στα emulation ανάλογα με τον emulator μπορεί κ παλιό game να μην έχει καλή απόδοση σε καινούργια μηχανήματα, οπότε είναι θέμα που δεν έχει να κάνει με την κονσόλα αυτό. 

Γενικά κ εγω σκέφτομαι να κάνω ενα emulator machine στο γραφείο με ενα ακόμα xbox. 

Εγώ για τον  ίδιο σκοπό να σου πω ξεκίνησα χθες και έφτιαξα ένα RetroPie με ένα Raspberry Pi 4 που είχα και καθόταν καιρό τώρα. Τις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω Emulators και ROMs και θα βγάλω συμπεράσματα.

Είναι το δεύτερο Raspberry Pi που κάνω install στο LAN μου (το άλλο κάνει τον ρόλο DNS inspection/blocking) και ομολογώ πως έχω εντυπωσιαστεί από την ευκολία που παρέχουν.

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να λεμε ρε παιδια τωρα, η κονσολα ειναι το μεγαλυτερο value for money που εχει βγει σε gaming. Ενα χρονο τωρα δουλευει απροβληματιστα, ενα σωρο παιχνιδια απο το gamepass  δεν ξερω τι να πρωτοπαιξω ειλικρινα. Μονο λιγο χωρο να ειχε παραπανω, πηρα εναν εξωτερικο ssd αλλα γεμισε και αυτος.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, xaralas είπε

Tι να λεμε ρε παιδια τωρα, η κονσολα ειναι το μεγαλυτερο value for money που εχει βγει σε gaming. Ενα χρονο τωρα δουλευει απροβληματιστα, ενα σωρο παιχνιδια απο το gamepass  δεν ξερω τι να πρωτοπαιξω ειλικρινα. Μονο λιγο χωρο να ειχε παραπανω, πηρα εναν εξωτερικο ssd αλλα γεμισε και αυτος.

γινεται να βαλεις τα games του σε εξωτερικο δισκο ? τα νεα games 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

γινεται να βαλεις τα games του σε εξωτερικο δισκο ? τα νεα games 

γίνεται ναι. απλά για να παίξουν θέλουν να επανέλθουν στον εσωτερικό. 4-5min/20-25GB υπολόγισε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xaralas είπε

Tι να λεμε ρε παιδια τωρα, η κονσολα ειναι το μεγαλυτερο value for money που εχει βγει σε gaming. Ενα χρονο τωρα δουλευει απροβληματιστα, ενα σωρο παιχνιδια απο το gamepass  δεν ξερω τι να πρωτοπαιξω ειλικρινα. Μονο λιγο χωρο να ειχε παραπανω, πηρα εναν εξωτερικο ssd αλλα γεμισε και αυτος.

Ποσο χωρο να ειχε δλδ,1ΤΒ,και τι θα αλλαζε?Στο διπλα τοπικ,ενα παλικαρι με Χ λεει οτι εχει κουμπωμενους πανω 2 δισκους,εναν 2ΤΒ και εναν 5ΤΒ και πολλοι φιλοι του εχουν 10αρηδες κουμπωμενους.Οποτε ποσο χωρο ακομα να ειχε?Δεν μας σωνει τιποτα λεω εγω,χαχαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνοντας για βάση για την κονσόλα, έπεσα σε ένα πακετάκι της DOBE που μου κάθεται κουτί, γιατι έχει και δυο Battery Packs μέσα, ένα για Series S Controller και ένα για Xbox One Controller και υποδοχή στη βάση για να φορτίζουν τα Controller. 

Λες και το είχα παραγγελία. Αν είχε και υποδοχή για τα ασύρματα ακουστικά θα ηταν το απόλυτο 🤣 

Το πήρα ήδη βέβαια, αλλα να ρωτήσω, έχουμε καμια εικόνα για τη Dobe;

Κάτι review που έχω δει για Stand της σε PS4 φαίνεται τίμια, για 25€ που έδωσα καλή φαίνεται

https://www.banggood.com/DOBE-Charging-Base-Bracket-Charger-Cooling-Stand-Fans-Cooler-for-Xbox-Series-S-Console-Game-Controller-Gamepad-with-2-Battery-Pack-p-1924202.html

Στο Site της Dobe βεβαια δεν τη βρίσκω στη λίστα με τα Series S/X περιφερειακά.

Να πώ και εγώ μετά απο κανα μήνα, οτι είναι η κονσόλα που με ξαναγύρισε στην τηλεόραση. SSD και Gamepass είτε τρομερός συνδυασμός, έχω τερματίσει 4-5 παιχνίδια σε ένα μήνα, εκεί που τερμάτιζα 1 το χρόνο, και αυτό στο Switch. Η καλύτερή αγορά μου το 2021 το Series S.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nik1239 είπε

γινεται να βαλεις τα games του σε εξωτερικο δισκο ? τα νεα games 

Οσα ειναι optimized για S/X πρεπει να ειναι στον εσωτερικο για να παιξουν.Οσα ειναι για One-360 παιζουν και απο τον εξωτερικο κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ένσταση μου είναι - ότι η MS άφησε το expansion στην Seagate μονοπώλιο προς το παρόν. Υποτίθεται ότι θα μπαίνανε και άλλοι κατασκευαστές για να πέσουν οι τιμές του λόγω ανταγωνισμού - όπως συμβαίνει με το playstation.

Ναι είναι πιο Plug and play ναι είναι πιο φορητή λύση αλλά οι τιμές είναι απαγορευτικές ακόμα δυστυχώς.

Και στην ουσία μιλάμε από ότι βλέπω στο ebay για ένα compact flash to pciexpress adaptor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Revered είπε

Η μόνη ένσταση μου είναι - ότι η MS άφησε το expansion στην Seagate μονοπώλιο προς το παρόν. Υποτίθεται ότι θα μπαίνανε και άλλοι κατασκευαστές για να πέσουν οι τιμές του λόγω ανταγωνισμού - όπως συμβαίνει με το playstation.

Ναι είναι πιο Plug and play ναι είναι πιο φορητή λύση αλλά οι τιμές είναι απαγορευτικές ακόμα δυστυχώς.

Και στην ουσία μιλάμε από ότι βλέπω στο ebay για ένα compact flash to pciexpress adaptor.

ηδη υπάρχει adapter κινέζικος σε nvme δίσκο για Series. Νομίζω θα παίξει σύντομα παντού! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...