Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, soundou είπε

Πριν 2 ώρες με πήρανε από Vodafone. Αρχές Νοεμβρίου έκανα παραγγελια με ενημέρωσε πως τους είπε η Sony 15 έως 25 Δεκεμβρίου θα παραλάβουν κονσόλες για όλα τα preorder μέχρι κ την στιγμή που το κλείσανε στο site τους. 

Επιβεβαιώνω , με καλεσαν και μου ειπαν τα ιδια.  

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexkrz είπε

Μιας και έχω κάνει πάνω απο 25-30 παραγγελίες τον τελευταίο μήνα με διάφορες μεταφορικές

Όλες είναι σε σχετικά καλό επιπεδο και έχουν προσαρμοστεί. Η γενική ειδικά τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά και έχει βάλει επιπλέον στόλο και εργαζόμενους. Άλλες στέλνουν και με ταξί (πχ easy mail). Η μοναδική μεταφορική που έχει μεγάλο θέμα είναι η ACS που κάνει και πάνω απο βδομάδα. Μάλιστα έχει βγάλει χθες και η ίδια δελτίο τύπου. https://www.acscourier.net/el/acs-news/-/asset_publisher/5Ufr/content/tropopoiese-chronon-paradoses-logo-covid--1?redirect=https%3A%2F%2Fwww.acscourier.net%2Fel%2Facs-news%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_5Ufr%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-5%26p_p_col_count%3D1     Το site πότε λειτουργεί πότε όχι. Τηλέφωνο δεν σηκώνουν ποτέ ή στο κλείνουν σταμούτρα μετά απο 30 λεπτά αναμονής (το ακούς που στο κλέινουν κανονικά). Ο Κωτσόβολος στέλνει με όλες. Αν δεις ότι σταλέι με ACS να ξέρεις ότι θα έχεις καθυστέρηση.

 

Μεγάλο φάουλ με την ACS.  Να φανταστείτε την ίδια μέρα έκανα παραγγελία από Amazon Αγγλίας και κάτι από ACS στην Αθήνα κι όλας. Μαντέψτε ποιο ηρθε πρώτο... ΤΗς Αμαζον φυσικά.

speedcouriers για χειριστήρια... Θα δούμε.. χτες το βράδυ την έκανα την παραγγελία. Σήμερα 13:02 έφυγε. Θα ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

8 λεπτά πριν, soundou είπε

Πριν 2 ώρες με πήρανε από Vodafone. Αρχές Νοεμβρίου έκανα παραγγελια με ενημέρωσε πως τους είπε η Sony 15 έως 25 Δεκεμβρίου θα παραλάβουν κονσόλες για όλα τα preorder μέχρι κ την στιγμή που το κλείσανε στο site τους. 

Βάλσαμο τα γράμματά σου στα πικραμένα μάτια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά κάποια στιγμή διάβασα κάπου πριν αρκετές μέρες ότι η παραγωγή του ps5 φτάνει περίπου 90.000 κονσόλες/μήνα. Το συναντήσατε πουθενά αυτό? Ψάχνω και δεν το ξαναβρίσκω. Γιατί αν πάρουμε αυτό που είπε ο Jim Ryan, ότι τα πούλησαν όλα,  νομίζω ότι είναι λίγες οι κονσόλες για να μπορέσουμε να ικανοποιηθούμε όλοι πριν το Φεβρουάριο του 21. Υποθετικά πάντα μιλάω. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 η Vodafone δηλαδη...... αντε να δουμε και το πλαισιο τι θα κανει ! υπαρχει κανενας που πηρε απο πλαισιο σεπτεμβρη-οκτωβρη  και περιμενει ακομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, toni31 είπε

Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά κάποια στιγμή διάβασα κάπου πριν αρκετές μέρες ότι η παραγωγή του ps5 φτάνει περίπου 90.000 κονσόλες/μήνα. Το συναντήσατε πουθενά αυτό? Ψάχνω και δεν το ξαναβρίσκω. Γιατί αν πάρουμε αυτό που είπε ο Jim Ryan, ότι τα πούλησαν όλα,  νομίζω ότι είναι λίγες οι κονσόλες για να μπορέσουμε να ικανοποιηθούμε όλοι πριν το Φεβρουάριο του 21. Υποθετικά πάντα μιλάω. 

5.000.000 παρήχθησαν από Ιούνιο έως Οκτώβριο 2020 και άλλα τόσα το τρέχον τρίμηνο παφκοσμίως. Googlαρέ το. Νομίζω η Ελλάδα θα καλυφθεί λόγω την απουσίας scalping,bots κλπ. Μένει να το δείξει ο καιρός 

Sony Boosting PlayStation 5 Output to Meet Virus Demand Surge - Bloomberg

Και να γιατί είμαι σίγουρος οτι θα καλυφθούν οι προπαραγγελίες μέχρι τις γιορτές

PlayStation, Xbox Console Shortages Taking Toll on Game Sales - Bloomberg

Επεξ/σία από spyreto88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Δεν ξέρω πως το κατάφερες,το προσπαθώ από την παραγγελία και μετά και δεν το δέχεται κανείς ούτε μπορεί η γνωστή μου να με βοηθήσει μου είπε ότι από τα κεντρικά θα με πάρουν τηλέφωνο για να δουν τι μπορούν να κάνουν.αυτα όλα από τις 18/11 .Ακόμα περιμένω τηλ από τα κεντρικα

Δεν πειραζει δεν θα περιμενεις παραπανω λογικα!, εγω λεω ας το βαλω παραλαβη για να το παρω 19 Νοεμβρίου το πρωί να αρχίζω να παίζω από το μεσημέρι.. Τελικά τώρα 2/12 που το γράφω παίζω κάτι άλλο χαχαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδή "Κάηκε η γριά στον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι" έβαλα μια παραγγελία για 2ο DS (από Πλαίσιο έχει δοθεί στα ΕΛΤΑ courier) και charging  station (από eshop αναμονή απο 10 Ιαν. 21)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, toni31 είπε

και επειδή "Κάηκε η γριά στον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι" έβαλα μια παραγγελία για 2ο DS (από Πλαίσιο έχει δοθεί στα ΕΛΤΑ courier) και charging  station (από eshop αναμονή απο 10 Ιαν. 21)

Καλά άσχετο αλλά το e-shop τσακωμένο με τη SONY είναι?? Τι έγινε ρε παιδιά και δεν πήρε κονσόλες το κίτρινο στέκι? Ή μήπως πήραν και εξαφανίστηκαν σε εσωτερική κατανάλωση?

Επεξ/σία από spyreto88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spyreto88 είπε

Καλά άσχετο αλλά το e-shop τσακωμένο με τη SONY είναι?? Τι έγινε ρε παιδιά και δεν πήρε κονσόλες το κίτρινο στέκι? Ή μήπως πήραν και εξαφανίστηκαν σε εσωτερική κατανάλωση?

Νομίζω ότι κάποιος από εδώ μέσα έριξε παραγγελία την 19/11 και παρέλαβε 20/11

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, toni31 είπε

Νομίζω ότι κάποιος από εδώ μέσα έριξε παραγγελία την 19/11 και παρέλαβε 20/11

Εγω καταλαβα οτι εχω 2 μηνες παραγγελια πληρωμενη χωρις να ξερω ποτε και πως θα παραλαβω. Επρεπε να το γραφουν Prepay οχι Preorder

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, toni31 είπε

Νομίζω ότι κάποιος από εδώ μέσα έριξε παραγγελία την 19/11 και παρέλαβε 20/11

Κι εγώ το ξέρω, κι εγώ προσπάθησα. Με νίκησε ο ύπνος. Αλλά το θέμα είναι οτι ποτέ δεν έβγαλαν ούτε προπαραγγελίες ούτε εμφάνισαν απόθεμα στο κοινό. Μόνο με κόλπο εμφανιζόταν 

Sony Playstation 5 Console - Console (PS5.00001) (e-shop.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GiorgosNGR είπε

Εγω καταλαβα οτι εχω 2 μηνες παραγγελια πληρωμενη χωρις να ξερω ποτε και πως θα παραλαβω. Επρεπε να το γραφουν Prepay οχι Preorder

 

Ισχύει...και γω ένα μηνα πληρωμένο φουλ το PS5 Digital και όχι απλά δεν έχω παραλάβει...αλλά το χειρότερο δεν ξέρω καν πότε θα παραλάβω!! Πολυεθνικές σου λέει μετά και ελεύθερη αγορά με σεβασμό στον καταναλωτή. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, toni31 είπε

Νομίζω ότι κάποιος από εδώ μέσα έριξε παραγγελία την 19/11 και παρέλαβε 20/11

8 η ώρα βγάλανε τώρα δεν ξέρω ποσό την κρατήσανε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...