Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πάντως ούτε εξόφληση έχω κάνει,  ούτε προκαταβολή έχω δώσει και ποτέ δηλαδή δεν μου ζητήθηκε από τις τόσες φορές που συνομίλησα μαζί τους.

Δεν σημαίνει πως δεν έχω το ίδιο δικαίωμα να το πάρω στην ώρα μου όπως κάθε άλλος. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, geor92 είπε

Αυτά που λές είναι τέρμα αερολογίες. Σορρυ κιόλας... το ότι σου είπαν έχεις "καλή" ημερομηνία δε μου λέει τίποτα ούτε τους δεσμεύει για κάτι. Και ναι, έχεις καλή ημερομηνία αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι sold out απ όλο τον πλανήτη και εσύ θα το πάρεις τις επόμενες μέρες. Επίσης εσύ τους κάλεσες και εξόφλησες. Μπορούσες να έλεγες ότι δεν πληρώνω όλο το ποσό ακόμα αφού δεν έχω κάποια ημερομηνία στα χέρια μου (δεν έχω ακούσει κάποιον που να είναι στο second wave να του είπαν εξόφλησε τώρα αλλιώς δεν παραλαμβάνεις - και δεν εννοώ για day 1 παραγγελίες, εκεί το κατανοώ απόλυτα). Επίσης διαβάζω το συγκεκριμένο νήμα εδώ και πολύ καιρό, ημερομηνία official δεν έχει ποστάρει κάποιος ως update που έλαβε από άλλο κατάστημα και ούτε η sony έχει δώσει κάτι.

Όταν θα παραλάβω μαζί με τύπους που έκαναν παραγγελία τον Οκτώμβρη αυτομάτως σημαίνει ότι δεν θα παραλάβω από τους πρώτους :) και σου ξανα λέω με διαβεβαίωναν ότι θα παραλάβω Day 1 εάν δεν το κατάλαβες...επιπλέον τι δε κατάλαβες από αυτό: 16/11 με παίρνουν τηλέφωνο για το θέμα της εξόφλησης, λεώ παιδιά με Αντικαταβολή...ξέρετε μου λέει εάν αλλάξω τον τρόπο πληρωμής (είχα δώσει προκ. με κάρτα) μπορεί να μπερδευτεί το σύστημα που είναι ΄΄μπουκωμένο΄΄ και να χάσετε κάποια σειρά προτεραιότητας...18/11 καλώ και κάνω εξόφληση μέσω κάρτας και με ξανα βεβαιώνουν ότι θα παραλάβω από τους πρώτους. Όταν με βεβαιώνουν πως θα παραλάβω και πως αν πάω αντικαταβολή θα χάσω σειρά προτεραιότητας λες να μην εξοφλήσω?

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι μιας και η μαμα Sony εξυπηρετει την Ελλαδα μονο. Προφανως το restock θα γινει σε αγορες οπου  η ημ κυκλοφοριας ηταν στις 12/11, και αρα εκαναν πιο νωρις και αλλες παραγγελιες, αλλα και σε μεγαλες αγορες της 19ης (βλ Αγγλια, Γερμανια, Γαλλια). Για την ωρα, μονο το Πλαισιο εχει επιβεβαιωσει πριν τις γιορτες, και αυτο ισως επειδη προλαβε τον Κωτσο στο θεμα παραγγελιων. Φανηκε κιολας αφου ξανα ανοιξε για κανα μισαωρο παραγγελιες με σιγουρη παραλαβη πριν τις γιορτες.

Θα συμφωνούσα με αυτό που έλεγες εάν δεν ήξερα ότι οι χώρες που ανέφερες έχουν φάει Restock..
Στο παρακάτω προφίλ θα δεις ενημερώσεις για μαγαζιά με restock την προηγούμενη εβδομάδα και ανθρώπους να βεβαιώνουν ότι αγόρασαν,  Αγγλία,Ολλανδία,Βέλγιο,Ισπανία,Γαλλία έχουν restock από την προηγούμενη εβδομάδα...διάβασε και θα δεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aleex είπε

Θα συμφωνούσα με αυτό που έλεγες εάν δεν ήξερα ότι οι χώρες που ανέφερες έχουν φάει Restock..
Στο παρακάτω προφίλ θα δεις ενημερώσεις για μαγαζιά με restock την προηγούμενη εβδομάδα και ανθρώπους να βεβαιώνουν ότι αγόρασαν,  Αγγλία,Ολλανδία,Βέλγιο,Ισπανία,Γαλλία έχουν restock από την προηγούμενη εβδομάδα...διάβασε και θα δεις

Το tweet της sony ειναι στις 25 Νοεμβριου. Αυτα ειναι 3-5 Δεκ, αρα ισως επεσα μεσα τελικα :) 

Anyway, Οταν βρεθει επισημη πηγη για Ελλαδα, τοτε ειναι καλο να πουμε οτι θα εχουν restock τα μαγαζια πριν τις γιορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Το tweet της sony ειναι στις 25 Νοεμβριου. Αυτα ειναι 3-5 Δεκ, αρα ισως επεσα μεσα τελικα :) 

Anyway, Οταν βρεθει επισημη πηγη για Ελλαδα, τοτε ειναι καλο να πουμε οτι θα εχουν restock τα μαγαζια πριν τις γιορτες

Εάν ψάξεις θα δεις και νωρίτερα Restocks σε MediaMarkt γαλλίας και ισπανίας, w/e ότι και να πούμε δεν έχει ουσία..ούτως η άλλως το θέμα μου είναι περισσότερο η αντιμετώπιση πρός τον καταναλωτή και όχι τόσο η παραλαβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aleex είπε

Όταν θα παραλάβω μαζί με τύπους που έκαναν παραγγελία τον Οκτώμβρη αυτομάτως σημαίνει ότι δεν θα παραλάβω από τους πρώτους :) και σου ξανα λέω με διαβεβαίωναν ότι θα παραλάβω Day 1 εάν δεν το κατάλαβες...επιπλέον τι δε κατάλαβες από αυτό: 16/11 με παίρνουν τηλέφωνο για το θέμα της εξόφλησης, λεώ παιδιά με Αντικαταβολή...ξέρετε μου λέει εάν αλλάξω τον τρόπο πληρωμής (είχα δώσει προκ. με κάρτα) μπορεί να μπερδευτεί το σύστημα που είναι ΄΄μπουκωμένο΄΄ και να χάσετε κάποια σειρά προτεραιότητας...18/11 καλώ και κάνω εξόφληση μέσω κάρτας και με ξανα βεβαιώνουν ότι θα παραλάβω από τους πρώτους. Όταν με βεβαιώνουν πως θα παραλάβω και πως αν πάω αντικαταβολή θα χάσω σειρά προτεραιότητας λες να μην εξοφλήσω?

Σύμφωνω μαζί σου και καλά έκανες και εξοφλησες γιατί όσοι δεν εξοφλήσουν και προκαταβολή να έχεις δώσει(μια μικρή) θα στο ακυρώσουν και θα χάσεις τη σειρά.Εμενα μου το είπε το media αυτό .

Εδώσα 50 προκαταβολή με παραλαβή από κατάστημα περιμένοντας 1/12 να ανοίξουν.Τους καλώ να εξοφλήσω με κάρτα να κρατήσω σειρά μου λένε θα σας πάρουν από τα κεντρικά να κανονιστεί και δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο.

Άρα 1)η παραλαβή από καταστημα με μαμησε γιατί θα γίνει της Πόπης αν ανοίξουν και θα πρέπει να πάω μόνο ΑΝ με καλέσουν και 2) δεν έχω τρόπο να εξοφλήσω ώστε να διατηρήσω προτεραιότητα έναντι κάποιου που το εξόφλησε ήδη.

Εγώ πάω από νέο χρόνο με αυτά τα δεδομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rattlehead είπε

Σύμφωνω μαζί σου και καλά έκανες και εξοφλησες γιατί όσοι δεν εξοφλήσουν και προκαταβολή να έχεις δώσει(μια μικρή) θα στο ακυρώσουν και θα χάσεις τη σειρά.Εμενα μου το είπε το media αυτό .

Εδώσα 50 προκαταβολή με παραλαβή από κατάστημα περιμένοντας 1/12 να ανοίξουν.Τους καλώ να εξοφλήσω με κάρτα να κρατήσω σειρά μου λένε θα σας πάρουν από τα κεντρικά να κανονιστεί και δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο.

Άρα 1)η παραλαβή από καταστημα με μαμησε γιατί θα γίνει της Πόπης αν ανοίξουν και θα πρέπει να πάω μόνο ΑΝ με καλέσουν και 2) δεν έχω τρόπο να εξοφλήσω ώστε να διατηρήσω προτεραιότητα έναντι κάποιου που το εξόφλησε ήδη.

Εγώ πάω από νέο χρόνο με αυτά τα δεδομενα

Ωχ χοντρό θεματάκι και εσύ ρε φίλος, έκανες και άλλες προσπάθειες να τους ξανα καλέσεις μήπως και σε αφήσουν να εξοφλήσεις? Μήπως άλλαξε κάτι ρε παιδί μου ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aleex είπε

Ωχ χοντρό θεματάκι και εσύ ρε φίλος, έκανες και άλλες προσπάθειες να τους ξανα καλέσεις μήπως και σε αφήσουν να εξοφλήσεις? Μήπως άλλαξε κάτι ρε παιδί μου ξέρεις...

Ναι αμέ.Και φίλη που δουλεύει υπάλληλος έβαλα να μιλήσει να πάρω κωδικό εξόφλησης στο web.Αρνουνται από τα κεντρικά ,μόλις είναι η ώρα να παραλάβω(του Αγίου ποτέ)τότε θα με καλέσουν να μου δώσουν κωδικό εξόφλησης.οποτε υπάρχουν και άλλοι σε χειρότερη μοίρα ,το να τους βρίζουν οι άλλοι,δεν θα αλλάξει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Ναι αμέ.Και φίλη που δουλεύει υπάλληλος έβαλα να μιλήσει να πάρω κωδικό εξόφλησης στο web.Αρνουνται από τα κεντρικά ,μόλις είναι η ώρα να παραλάβω(του Αγίου ποτέ)τότε θα με καλέσουν να μου δώσουν κωδικό εξόφλησης.οποτε υπάρχουν και άλλοι σε χειρότερη μοίρα ,το να τους βρίζουν οι άλλοι,δεν θα αλλάξει κατι

Υπομονή, δε μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο ειλικρινά...κρίμα είσαι άτυχος 😒

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Άρα 1)η παραλαβή από καταστημα με μαμησε γιατί θα γίνει της Πόπης αν ανοίξουν και θα πρέπει να πάω μόνο ΑΝ με καλέσουν

Οι παραλαβες απο καταστημα παντως παραδοθηκαν κανονικα (οσες παραγγελιες προχωρησαν). Απλα παιρνουν τηλ για διευθυνση και εξοφληση (δεν ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα αντικαταβολης σε αυτην την περιπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οι παραλαβες απο καταστημα παντως παραδοθηκαν κανονικα (οσες παραγγελιες προχωρησαν). Απλα παιρνουν τηλ για διευθυνση και εξοφληση (δεν ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα αντικαταβολης σε αυτην την περιπτωση)

Μου είπαν πιο εύκολη θα ήταν η αντικαταβολή από εξόφληση με κάρτα πιστωτική(που θέλω εγώ). Κυκεώνας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Exte είπε

Με έπαιρναν από mediamarktκαι δυστυχώς δε πρόλαβα να το σηκώσω. Ελπίζω να είναι για την παράδοση και να με ξαναπάρουν 

Ποτε εχεις κανει παραγγελια;; γιατι εμενα με προ-παραγγελια 22/09 ουτε φωνη ουτε ακροαση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να σας ανεβασω λιγο,γιατι σας βλεπω λιγο πεσμενους....

https://www.enternity.gr/Article/Games/News/Ρεπορταζ-Συμμορίες-επιτίθενται-σε-φορτηγά-που-μεταφέρουν-PlayStation-5/63855.html

Επεξ/σία από nikaki71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikaki71 είπε

Δεν βλεπω λογο να κλεψει καποιος κονσολες με συγκεκριμενο serial number το οποιο οταν ενεργοποιηθει απο αγορες απο αγγελιες, θα καταληξουν στους δραστες.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν βλεπω λογο να κλεψει καποιος κονσολες με συγκεκριμενο serial number το οποιο οταν ενεργοποιηθει απο αγορες απο αγγελιες, θα καταληξουν στους δραστες.

τρολο αρθρο ειναι τυποθ τατιανοσπορντογκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, di maria kun είπε

τρολο αρθρο ειναι τυποθ τατιανοσπορντογκ

Τατιανοσπορντογκ οι Times?Το διαβασαμε κι αυτο.....

9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν βλεπω λογο να κλεψει καποιος κονσολες με συγκεκριμενο serial number το οποιο οταν ενεργοποιηθει απο αγορες απο αγγελιες, θα καταληξουν στους δραστες.

 Ναι σωστα,θα κολωσουνε στα serial number και δεν θα τα κλεψουνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...